Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noi imagini cu Monstrul din Loch Ness

Creat de Yagg, 31 Mai 2007, 23:40:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darkness

dc trebuie sa mergeti pana in egipt? gasiti alieni si vampiri peste tot....bag mana in foc ca si langa tine,marius, e un vampir,numai ca nu stie sau nu ai tu cunostinta de el :-D

si forumul colcaie de vampiri,dar asta e partea a 2a....marius,nu te gandi insa la rasele pe care ti le-am spus,ci la altele mai.."de mica importanta"si totusi destul de periculosi...



monstrul din lock ness ce a mai facut?vad ca s-a uitat subiectul...

lylyt_ice

  Darknesssssssss....vad ca ai inceput sa-si dai masca de pe fata...oricum eu sant sefa ta suprema,lilit a fost din cate stiu cel mai tare demon...Hai sa nu-l mai speriem pe Marius ca pe urma ne pierdem masa de seara... :-D :evil:Cit despre Monstrul din Loch Ness,ce sa mai spun iar a disparut,cand apare din nou,suntem pe faza...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Arckadii

Dupa parerea mea monstrul din Loch Ness nu este altceva decat un plesiosaur ramas in viata si nimic mai mult. Stie sa se ascunda foarte bine si din aceasta cauza nu a fost gasit.
Atasez o imagine ca sa va faceti o idee asupra animalului. Reprezentarea este una computerizata.


Ark

pri3st3ss

#18
nu mai vorbi de masa de seara,lylyt,ca deja salivez...nici eu nu vreau sa o pierd ...   :evil:

lasa-l pe dark,ca se uita prea mult la Legenda lui Duo :-D

ark,  dar totusi apare prea rar..si ce durata de viata a avut un plesiosaur?totusi,isi face aparitia de ceva vreme....asta inseamna ca ar trebui sa aiba si confrati,caci mi se pare totusi o perioada prea mare de viata...doar nu e nemuritor... :|

si cantitatea de hrana la fel....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

alx

ar fi interesant de stiut daca s-au facut ceva teste de radioactivitate in zona lacului...asta poate fi sursa unor mutatii genetice...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Citat din: pri3st3ss din  03 Iunie 2007, 20:59:41
ark,  dar totusi apare prea rar..si ce durata de viata a avut un plesiosaur?totusi,isi face aparitia de ceva vreme....asta inseamna ca ar trebui sa aiba si confrati,caci mi se pare totusi o perioada prea mare de viata...doar nu e nemuritor... :|

si cantitatea de hrana la fel....

Poate are cicluri de hibernare mari... spre exemplu poate hiberna (controlat) 90% din timpul vietii.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

Poate specia se inmulteste asexuat si atunci fiecare individ s-a tot reprodus de unul singur pana in zilele noastre. Hrana? Peste, alge etc...


Ark

pri3st3ss

Citat din: bluemoon8520 din  03 Iunie 2007, 23:01:57
Poate are cicluri de hibernare mari... spre exemplu poate hiberna (controlat) 90% din timpul vietii.

da,poate,desi mi se pare ciudat..creezi o fiinta pentru ca unicul ei scop in viata este sa doarma?!?!?!?!

interesant din mai multe puncte de vedere:
-ar fi interesanta aceasta  supozitie din punct de vedere al calatoriilor in spatiu..de exemplu , o hibernare controlata la om ar fi ideala,astronautii nu ar imbatrani si nici  nu ar consuma resursele...
-ark,chiar daca ar fi hermafroditi,asta nu explica incidenta scazuta....din cate imi aduc aminte,au cautat-o pe nesie cateva luni cu sonarul si nu au gasit nimic,nicio urma..daca ar fi fost mai multi plesiosauri,nu se explica multe lucruri...'plus,din cate stiu eu, exista o iesire la ocean....sa fie o fiinta marina?
- raul acela nu ingheata iarna si totusi monstrul nu a fost vazut decat vara..?! de ce,pentru ca e si zona turistica? :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Nox

#23
Citat din: pri3st3ss din  04 Iunie 2007, 01:16:53
da,poate,desi mi se pare ciudat..creezi o fiinta pentru ca unicul ei scop in viata este sa doarma?!?!?!?!

Ma refeream ca are capacitatea sa se adapteze si sa treaca in aceasta stare de hibernare cand sunt indeplinite anumite conditii... sa zicem pericolul disparitiei speciei. De exemplu putem presupune ca pentru a se reproduce, specia respectiva are nevoie de mascul si femela (nu stiu care e termenul aici). Putem presupune si ca acest animal este sigurul deci nu poate sa se reproduca. Atunci poate ca are niste secvente programate in ADN care ar putea fi transpuse in pseudocod cam asa

initiaza proces de hranire
initiaza proces cautare partener pentru reproducere
daca s-a gasit partener pentru reproducere
       atunci
          initiaza proces reproducere
altfel daca nu s-a gasit partener pentru reproducere
       atunci
            initiaza proces de hranire
            initiaza proces cautare loc pentru hibernare
            initiaza proces hibernare
            [proces efectiv de hibernare care dureaza n zile, unde n este un parametru in functie de alte variabile]
            initiaza trezire din hibernare
repeta


Bine'nteles ca scopul crearii unei asemenea povesti ar putea fi turismul, dar cred ca explicatia asta ar fi cea mai simpla.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Marius MMG

Citat din: lylyt_ice din  03 Iunie 2007, 17:23:15
  Darknesssssssss....vad ca ai inceput sa-si dai masca de pe fata...oricum eu sant sefa ta suprema,lilit a fost din cate stiu cel mai tare demon...Hai sa nu-l mai speriem pe Marius ca pe urma ne pierdem masa de seara... :-D :evil:Cit despre Monstrul din Loch Ness,ce sa mai spun iar a disparut,cand apare din nou,suntem pe faza...

Se pare ca nu am picat bine, eu sunt unul singur si pe aici sunt vampiri, usturoi nu am... apropo, va mai temeti de usturoi? :-P

Arckadii

Topicul este despre Monstrul din Loch Ness. Limitati-va la el.
Exista topicuri speciale pe acest forum pentru vamipirism energetic si alte lucruri de genul asta.


Ark

darkness

lylyt,te inseli eu nu ma inchin nimanui.iar marius va supravietui...
marius, priestess uraste usturoiul si nu suporta tamaia prea puternica,dar daca pune ochii pe tine poti sa o imbalsamezi cu tamaie,ca nu scapi de sub observatia ei.. :evil: :-D


mai exista vreo specie asemanatoare in privinta aceluui cod genetic?de fapt pseudocod?

e cred ca e totusi o poveste frumoasa pentru turisti...
de ce un animal marin care cauta de mancare si o partenera, iese la suprafata?? e mamifer?
si de ce nu iese mereu?
sa presupunem ca, din moment ce a fost vazuta si filmata, a iesit din  hibernare,deci ar trebui sa mai auzim relatari...

Nox

Citat din: darkness din  04 Iunie 2007, 10:44:00
mai exista vreo specie asemanatoare in privinta aceluui cod genetic?de fapt pseudocod?

N-am idee... e la nivel teoretic. Eu am spus cum ar gandi un programator problema asta... nu sunt biolog.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

pri3st3ss

Plesiosaurs (Greek: plesios meaning 'near' or 'close to' and sauros meaning 'lizard') were carnivorous aquatic (mostly marine) reptiles(from the Late Triassic Period into the Late Cretaceous Period -215 million to 80 million years ago). Plesiosaurs had a wide distribution in European seas and around the Pacific Ocean, including Australia, North America, and Asia.
Plesiosaurs first appeared at the very start of the Jurassic Period and thrived until the K-T extinction, at the end of the Cretaceous Period. While they were Mesozoic reptiles that lived at the same time as dinosaurs, they were not dinosaurs
Plesiosaurs (with the exception of the Polycotylidae) were probably relatively slow swimmers. It is likely that they cruised slowly below the surface of the water, using their long flexible neck to move their head into position to snap up unwary fish or cephalopods. Their unique, four-flippered swimming adaptation may have given them exceptional maneuverability, so that they could swiftly rotate their bodies as an aid to catching their prey.

Contrary to many reconstructions of plesiosaurs, it would have been impossible for them to lift their head and long neck above the surface, in the 'swan-like' pose that is often shown. Even if they had been able to bend their necks upward, to that degree (they could not), gravity would have tipped their body forward and kept most of the heavy neck in the water.

"The osteology of the neck makes it absolutely certain that the plesiosaur could not lift its head up swan-like out of the water," Noè says, ruling the reptile out as a candidate for the Loch Ness monster.


bun,deci sunt reptile marine,dar nu depun oua la soare pe uscat,ci nasc pui vii,ca ihtiosaurii si ,in zilele noastre delfinii,balena etc..si sunt/au  fost animale care traiesc/au trait  in ..grup
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Marius MMG

Citat din: Yagg din  31 Mai 2007, 23:40:43
Sursa CNN:
http://www.cnn.com/2007/WORLD/europe/05/31/britain.lochness.ap/index.html

Video:
http://www.stv.tv/content/news/north_scotland/display.html?id=opencms:/news/north_scotland/Man_believes_he_has_filmed_nessie
Am si eu o intrebare: de ce daca tot se zice ca e ceva in lacul ala nu baga astia in submarin cu niste camere pe el care sa filmeze in adancuri? in submarin nu trebuie neaparat sa fie si oameni, deci eliminam riscul sa ii omoare monstrul. Sa trimita un robot, ceva manevrat de la suprafata. Am ajuns sa  exploram alte planete si mai mult speram sa si ajungem acolo dar noi nu suntem capabili sa vedem ce e intr-un lac...