Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Energia orgonica libera sau Wilhelm REICH

Creat de rebelfire, 15 Septembrie 2008, 00:17:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rebelfire

Propun un subiect care il consider foarte  util pentru toata lumea un subiect care ne "arde" buzunarul..energia.Inca din cele mai vechi timpuri, dinaintea egiptenilor, care o numeau KA, omenirea a cunoscut existenta unei energii libere,care practic umple Universul...Aceasta energie, numita in diverse moduri de-a lungul istoriei dar tinuta sub control, de "oculti' pentru a nu se afla pe scara larga de existenta ei, deoarece ar da independenta financiara si sociala, este redescoperita de doctorul american de origine austriaca Wilhelm REICH, mort in conditii mizere si ciudate intr-o inchisoare americana, datorita unei nedrepte sentinte date de FDA. Energia libera cosmica, a fost numita de-a lungul timpului,Chi (ch') de chinezi, camp energetic gravitational,emanatie mitogenetica _Gurvich, bioenergi,biocamp, aura, bioplasma- cercetatorii rusi, efect kirlian,eter, energie tachyonica - hermes trismegistus, Ki - japonezi, magnetism animal - Mesmer,etc, fiind unul din subiectele "tabu". Inventatorul primului aparat acumulator de energie orgonica, a fost oprit de cei ce nu au interes sa promoveze aceasta energie pentru ca ar fi reusit sa demonstreze ca energia orgonica poate dobora ozn-uri printr-un "tun' care l-ar fi creat. Bineinteles vor fi multi care vor spune ca aceasta e o fantezie sau o gluma buna.daca facem insa niste corelatii simple cu presupusa energie folosita de ozn-uri ptr a intra pe anumite "culoare" antigravitationale  se explica fantastica lor viteza si faptul ca in jurul lor se creeaza campuri atat de puternice, ca gravitatia,fizica obisnuita si faptul ca pot face viraje inexplicabile pentru noi si viteza inimaginabila cat si faptul ca aceasta viteza nu influenteaza cu nimic materialul din care sunt facute-.Revin maine cu mai multe detalii...
Descoperitorul orgonului

Dar, pana sa vedem cum se poate produce un dispozitiv orgonic, vom arata cum se genereaza orgon. Inventatorul sau descoperitorul orgonului este celebrul Wilhelm Reich care a spus ca "iubirea, munca si cunoasterea sunt sursele vietii noastre, si ar trebui sa o guverneze".

Americanul de origine austriaca s-a nascut la 24 martie 1897 si a murit la 3 noiembrie 1957 in conditii revoltatoare. Psihiatru, psihanalist si autor a mai multor carti, Reich a fost discipolul lui Sigmund Freud. Dar, asa cum celebrul filozof grec Socrates a fost declarat criminal de catre autoritatile Greciei antice, la fel si Wilhelm Reich a murit intr-o inchisoare federala americana pentru o acuzatie care astazi ar starni rasul oricarui om. Viata insa nu poate fi subiect de gluma.

In anul 1930, Reich a anuntat ca a descoperit o noua energie pe care el a numit-o orgon, si care patrundea intim atat atmosfera cat si toate fapturile vii de pe planeta. A construit dispozitive numite acumulatori orgonici care puteau fi folosite pentru a trata bolile precum cancerul. Parerile sale nu erau insa impartasite de comunitatea stiintifica a momentului.

Intreaga viata a lui Reich a fost una neconventionala, dupa cum s-a descoperit. Reich nu a acceptat compromisul si pentru asta a platit cu viata. El a fost un om obisnuit, direct, simplu, deschis si natural, un adevarat om de stiinta. Toate descoperirile si intentiile lui au fost raportate in mod onest agentiilor guvernamentale responsabile, iar el se astepta sa coopereze direct si nemijlocit cu aceste agentii.

Era un adevarat copil al naturii, niciodata prins in vartejul civilizatiei patriarhale. Putea fi la fel de bland ca o adiere de vara sau la fel de neinduplecat ca un traznet. Era increzator ca un copil, si totusi vedea imediat cel mai fin complot. Avea darul de a face sa-ti doresti largirea orizontului propriu de cunoastere, dincolo de viata ingusta de zi cu zi.

In 1933, cand a publicat cartea "Psihologia de masa a fascismului" care a fost interzisa de nazisti, a realizat ca este in pericol. In aceasta carte el denunta comunismul ca fiind "Fascismul Rosu". In 1939 s-a mutat in Statele Unite.

In anul 1940 Wilhelm Reich a construit acumulatori orgonici sub forma unor cutii, pentru a concentra orgonul. Unele dintre acestea erau pentru animale de laborator, altele erau destul de mari pentru ca un om sa stea asezat in interiorul lor. El spunea ca orgonul este o energie cosmica primordiala, de culoare albastra, care este prezenta pretutindeni si care influenteaza direct procesele atmosferice de clima, culoarea cerului, gravitatia, formarea galaxiilor si a planetelor si exprimarea biologica a emotiilor si sexualitatii.

Acumulatorul orgonic realizat de Reich este compus din straturi alternative de material metalic si material izolator si arata ca un imens condensator (capacitor). El a mai construit si un "tun de nori" cu care imprastia norii. Energia orgonica este o forta naturala cu entropie negativa care are rol determinant in organizarea si concentrarea materiei.

Conform lui Reich, boala este cauzata de blocarea sau deteriorarea energiei orgonice din corpul uman. A pus la punct cateva dispozitive cu care a realizat experimental tratamente cu orgon. Efectele observate includeau fortificarea sistemului imunitar (chiar pana la distrugerea unor tumori), dar Reich a ezitat sa declare ca aceasta era o metoda de vindecare. Dispozitivele orgonice au fost testate pe soareci de laborator bolnavi de cancer, pe plante, iar rezultatele au demonstrat ca nu este vorba deloc de un efect "placebo". Reich avea constiinta ca a dezvaluit omenirii o mare teorie unificata a sanatatii fizice si mentale.

In anul 1947, ca urmare a unor articole despre orgon publicate in "The new republic" si "Harpers", Administratia Medicamentelor si Alimentelor (FDA) din Statele Unite a inceput o investigatie pe aceasta tema si a obtinut interzicerea practicarii metodei ca tratament medical. Acuzat ulterior de incalcarea interdictiei legale prin practicarea in continuare a metodei, Reich a dorit sa se apere singur in instanta. A pierdut procesul si a fost trimis doi ani la inchisoare.

In august 1956, mai multe tone de publicatii despre orgon au fost arse de FDA. Nu, nu era Evul Mediu! Si totusi, se intampla! Wilhelm Reich moare in inchisoare in urma unui infarct, cu o zi inainte de a fi eliberat conditionat.

Detalii despre orgon

Energia orgonica este energia primordiala a vietii: este acea forta vitala fundamentala care este cunoscuta de cei care au un strans contact cu natura, este CHI (energia vitala) din traditia chineza, este PRANA din traditia hindusa. Numeroase aplicatii traditionale, stravechi folosesc orgonul: acupunctura, presopunctura, exercitiile traditionale chinezesti, posturile corporale (asana) si tehnicile de respiratie (pranayama) hinduse.

Reich a identificat stiintific proprietatile si caracteristicile energiei orgonice: umple spatiul de pretutindeni, este lipsit de masa, patrunde prin materie, vibreaza continuu, este observabila si masurabila. Orgonul are o mare afinitate pentru apa, si se acumuleaza usor in organismul uman prin alimente, apa, respiratie si prin piele. Orgonul are entropie negativa, adica tinde sa se acumuleze, si nu sa se disipe.

Atunci cand campul energetic (aura) unei persoane vine in contact cu cel al unui dispoztiv orgonic, cele doua campuri devin simultan mai intense producand un efect de multiplicare (si nu de simpla adunare) care este numit "aprindere". Reich a descoperit ca aceasta "incarcare" orgonica este benefica sistemelor vii (plante, animale, oameni): ajuta la intarirea sistemului imunitar, imbunatatirea circulatiei, incarca fiinta cu energie pozitiva si armonioasa.

Cercetarile au aratat ca dispozitivele orgonice stimuleaza sistemul nervos parasimpatic, induce relaxare si o senzatie de expansiune blanda. Acumulatorul orgonic concentreaza energia orgonica si ajuta corpul sa se ajute singur. Orgonul nu este deloc strain corpului uman. Orgonul din atmosfera este doar o alta forma a energiei orgonice prezenta in corp. De altfel, stiinta milenara yoga isi bazeaza o intreaga ramura pe exercitiile de respiratie constienta, in acest caz fiind acum evident ca se foloseste orgonul atmosferic.

Acumulatorul orgonic

Combinarea unor materiale organice (lemn, bumbac, rasini, etc) cu metale formeaza o matrice care are capacitatea de a atrage si concentra orgonul, asa cum au demonstrat cercetarile lui Wilhelm Reich. Cartea sa, "Biopatia cancerului", cuprinde suficiente detalii privind energia orgonica si impactul acesteia asupra proceselor vitale perturbate (bolile) din corpul uman.

Adaugarea unui cristal natural in aceasta matrice va intensifica procesul de acumulare orgonica. Don Croft (www.educate-yourself.org/dc/) spune ca o combinare de metal si rasina formeaza un material numit "orgonit". Impreuna cu sotia sa, Carol, au descoperit ca aceste dispozitive formate din cristale si orgonit au capacitatea de a transforma energia orgonica dezorganizata de procedeele artificiale folosite pe larg de om (microunde, electromagnetism, radiatii nucleare, ganduri negative), in orgon pur, pozitiv.

Carol Croft poate vedea campul auric subtil. Atunci cand Don a realizat primul dispozitiv orgonic format din orgonit si cristale, Carol a vazut cum aura sotului ei s-a expansionat. De asemenea, cand au asezat un generator de orgon in apropierea unei centrale electrice nucleare, Carol a observat cum imensul camp de orgon deteriorat din jurul centralei (care este prezent in jurul oricarei centrale nucleare) a fost redus spectaculos.

Don Croft a realizat apoi un dispozitiv orgonic numit HHG pentru a neutraliza campul orgonic dezorganizat prezent atat in jurul celebrelor antene si turnuri de microunde folosite de tehnologia telefoniei mobile, cat si in imediata apropiere a centralelor nucleare si a locatiilor cunoscute in care se practica ritualuri satanice. O varianta ceva mai mica a acestor dispozitive numita "Tower Buster" este folosita pentru a neutraliza orgonul "murdarit" din jurul antenelor de emisie de microunde, cu conditia ca sa se afle la cel mult 400 m de antena.

In afara de reducerea campului orgonic deteriorat, dispozitivele orgonice pot fi folosite si in alte scopuri. Multe persoane au sesizat efecte emotionale pozitive atunci cand au folost un asemenea dispozitiv. Tendintele si gandurile negative dispar, iar cei care aveau insomnie au beneficiat de un somn odihnitor atunci cand au asezat un dispozitiv orgonic in dormitor.

A fost observata o crestere mai viguroasa a plantelor in vecinatatea unui astfel de dispozitiv. Exista si cateva fotografii Kirlian (care arata aura invizibila cu ochiul liber) a unui astfel de HHG in care se vede un imens clopot auric de culoare albastra ce inconjoara dispozitivul. Prezenta unui astfel de dispozitiv la servici face ca echipa sa devina mai prietenoasa si mai putin agitata.

Un inceput bun

Daca te-ai hotarat sa experimentezi cu un astfel de dispozitiv orgonic, vei descoperi vindecari miraculoase si efecte de armonizare evidente. Aceasta modalitate de actiune este in intregime naturala. Vei cunoaste direct efectele orgonului asupra ta, a familiei tale si a prietenilor. Vei constata cum iti va transforma miraculos gandurile negre si temerile zilnice in intuitii si asteptari pozitive, in sentimente inaltatoare si pure. Iar plantele, apa si animalele de casa vor deveni pur si simplu mai vii.

Si, la un anumit moment, vei dori sa imparti acest cadou cu ceilalti.

Pentru ca, intr-adevar, acesta este un cadou. Un cadou de viata, o viata de care nu ai beneficiat datorita acelor forte si intentii negative, care nu doresc ca tu sa fii ceea ce ai putea fi. Dispozitivele orgonice nu iti dau viata, ci iti inapoiaza viata care ti-a fost furata.

Aceasta viata ti-a fost furata prin sugestii subliminale, hipnotice inserate la radio, televiziune, si chiar prin aerul pe care-l respiri, datorita prezentei tehnologiilor dizarmonioase, artificiale, ne-naturale (microunde, radiatii nucleare si electromagnetice). Senzatia inconfundabila a unei vieti pline ti-a fost furata de prezenta zaharului rafinat si a aditivilor chimici in alimentele de zi cu zi, de minciunile spuse continuu care ne "otravesc" mintea si sufletul, de cartile de istorie falsa scrise de falsi invatatori.

Cand primesti acest cadou al orgonului, lucrurile isi arata adevarata infatisare
Sursa: armonianaturii.ro
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

Fr0styan

#1
bine. Intrebare: Imi poate arata cineva o "masuratoare" a orgonului/orgoniteului ? Promit ca o sa cumpar dupa aceea daca imi demonstreaza ca acea energiiiie exista. Mentionez ca cel care a descoperit aceasta energie a zis ca este "masurabila". Seara cand cerul e portocaliu inseamna ca nu mai este energia orgonite si de aceea toti adormim sa ne pastram pana apare din nou albastrul cerului?

mopeka

Despre orgon,dispozitive orgonice se vorbeste tot mai mult pe internet.Personal am primit o piramida din orgonit.Un amic a masurat cu ansa "cimpul" energetic al acesteia , "simtindu-l" pina pe la 50m.
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

Shadowman

Citat din: mopeka din  03 Martie 2009, 17:27:48
Despre orgon,dispozitive orgonice se vorbeste tot mai mult pe internet.Personal am primit o piramida din orgonit.Un amic a masurat cu ansa "cimpul" energetic al acesteia , "simtindu-l" pina pe la 50m.

Poti sa postezi  o fotografie cu piramida din orgonit ? Sa vada si poporul cum arata "orgonitul"...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kbal

#4

Energia orgonica

"omenirea a cunoscut existenta unei energii libere,care practic umple Universul...Aceasta energie, numita in diverse moduri de-a lungul istoriei dar tinuta sub control, de "oculti' pentru a nu se afla pe scara larga de existenta ei"
"El spunea ca orgonul este o energie cosmica primordiala, de culoare albastra, care este prezenta pretutindeni si care influenteaza direct procesele atmosferice de clima, culoarea cerului, gravitatia, formarea galaxiilor si a planetelor si exprimarea biologica a emotiilor si sexualitatii."
"Acumulatorul orgonic realizat de Reich este compus din straturi alternative de material metalic si material izolator si arata ca un imens condensator (capacitor)."
"Reich a identificat stiintific proprietatile si caracteristicile energiei orgonice: umple spatiul de pretutindeni, este lipsit de masa, patrunde prin materie, vibreaza continuu, este observabila si masurabila."
"Combinarea unor materiale organice (lemn, bumbac, rasini, etc) cu metale formeaza o matrice care are capacitatea de a atrage si concentra orgonul, asa cum au demonstrat cercetarile lui Wilhelm Reich."


Nu mai are rost sa mai continui cu citate, am extras esentialul. In principiu pe cat de ezoteric suna pe atat de real este! se pare ca fenomenul are radacini puternice si in antichitate, tocmai de pe vremea piramidelor, si in biblie este mentionat la un moment dat ceva cu referire la un asemenea capacitor.Nu are rost sa mai continui cu explicatii pentru mai multe detalii va recomand un mic spot : http://video.google.com/videoplay?docid=-307198015401224128&hl=en incepand cu minutul 28/ora 2. (2:28:00) , dar eu va recomand sa-l studiati pe Nassim de la inceputul acestui seminar ... (inclusiv prima parte).
Only the best is good enough ...

rebelfire

In concluzie, credeti ca energia exista sau..?
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

Kbal

#6
Bineinteles! si exista tocmai acolo unde ne asteptmai mai putin, in "vid" (in acel spatiu in care credem ca nu exista materie/energie, sau credem ca exista dar putin iar restul e spatiu gol). Insa o reproducere a unui mecanism ce ar avea posibilitatea de a interactiona cu astfel de energii mi se pare putin exagerata in acest moment. Am inteles ca o asemenea masinarie ar avea si capacitati anti-gravitationale, astfel se explica una din ipotezele cu privire la construirea piramidelor(din egipt sau altele).Iar tot cu un astfel de mecanism s-ar putea manipula dimensiunea spatio-temporala.Oamenii de stiinta au inceput sa intre in miezul problemei si au inceput sa descopere anumite subtilitati de valoare ce par a fi tinute in secret de milenii,in special vaticanul se pare ca detine asemenea secrete.
Only the best is good enough ...

StarDust

#7
Pai asa zis-a materie orgonica pare identica cu aceeasi materie care s-ar numi "eter".
BTW, ca tot ai pomenit de Nassim, nu prea sunt de acord cu ideile lui. Ceea ce face el nu e decat pseudostiinta in opinia mea. Mai mult, link-ul dat de tine incepea cu teoria pamantului gol pe interior... sa fim seriosi. Stim ca toate galaxiile au cate o gaura neagra in centru, si materia din galaxii condenseaza in jurul gaurii negre sub forma de disc. Ei uite ca nush cum naiba materia din jurul micilor gauri negre condenseaza sub forma de crusta solida si sferica la o anumita distanta de gaura, chestia nu mai e valabila la soare care condenseaza sub forma de plasma la o distanta ceva mai mare, in loc sa formeze o superplaneta... Deci ce sa mai zic, eu unul nu l-as cita nicaieri pe nea Nassim asta nicaieri ca sursa de incredere. Binenteles ca unii ma vor acuza ca nu pot sau nu sunt capabil sa recunosc geniul lui... Imi pare rau, chiar nu pot. In opinia mea majoritatea teoriilor lui frizeaza chiar si bunul simt al oricarei persoane care stie doar fizica elementara. Scuze daca oarecum am fost off-topic.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kbal

#8
StarDust ... el cand vorbeste de "gauri negre" nu se refera la acelasi lucru pe care il intelegem si noi, ci mai degraba se refera la fenomenul de "singularitate", acele zone in care se face transferul de la un nivel fractal la altul, si nu e neaparat sa coincida fiecare "singularitate" ca si geometrie cu restul. Eu te sfatui sa ii mai acorzi odata atentie lui Nassim dar de data asta de la inceput si pana la sfarsit  :wink: .
Adica de aici "http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741".
Serios acum, nu insist aiurea, eu mi-am pierdut 8 ore din timp ca sa il urmaresc si am ajuns la o concluzie sigura, si anume ca : omul asta stie ce spune ! , dar ca sa il intelegi trebuie sa-l studiezi mai amanuntit. Adica degeaba ai observat tu ca Nassim a ajuns la cateva concluziii extreme si care par a fi false daca nu analizezi si cauza care la determinat sa ajunga la "unele" concluzii .
Only the best is good enough ...

StarDust

Kbal, am mai urmarit si alte expuneri ale lui, nu doar link-ul postat de tine. Mi-am format o parere care difera de a ta :D. Cand o sa am timp am sa mai urmaresc si alte materiale dar... cine stie... stii vorba aia, nu trebuie sa mananci toata mancarea ca sa-ti dai seama ca e stricata, e suficient sa o gusti... Binenteles nu sustin ca tot ceea ce zice e fals, dar in mare proportie da. Binenteles, e doar parerea mea... poate discutam pe alt topic referitor la Nassim.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mopeka

Citat din: Shadowman din  03 Martie 2009, 17:44:19
Poti sa postezi  o fotografie cu piramida din orgonit ? Sa vada si poporul cum arata "orgonitul"...

Scuze pentru intirziere!Am asteptat sa se mai calmeze spiritele.
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

Fr0styan

#11
de ce apa intr-o incapere cu gravitate 0 se aduna intr-o sfera perfecta in cele din urma..iar daca lipesti o alta sfera mai mica(din cauciuc de exemplu) ea in cele din urma ajunge in centru sferei de apa  :-D

daca am lua piramida aceea facuta din rasina si alte metale si am pune-o intr-o incapere cu gravitate 0 si am astepta sa zicem 500 de ani fara sa o atingem ce credeti ca se va intampla cu ea? eu zic ca obiectul ar lua forma de sfera in prima faza, iar substantele din care era conceput ar incepe sa se dispuna pe straturi in functie de moleculele substantelor..revin cu ideea trebuie sa plec de la calculator

Nox

Pentru ca resectiva masa de apa exercita o forta gravitationala (sau distorsioneaza continuumul spatiu-timp). Deci campul tau 0 nu e chiar ZERO. Cat despre bila de cauciuc trebuie definite proprietatile acesteia (masa, suprafata) si daca are miscare relativa fata de masa de apa.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kbal

Mopeka - multumim pentru imagine.
Totusi poate ne poti oferi mai multe detalii stiintifice despre cum functioneaza (pentru a dovedi validitatea fenomenului), si nu in ultimul rand, in ce masura te-a influentat pe tine aceasta piramida/energie.
Only the best is good enough ...

mopeka

@Kabal,
Nu sunt in masura,deocamdata sa ofer detalii stiintifice si nu pot sa dovedesc validitatea "fenomenului".Dar ,cel putin pentru moment pot afirma ca, pozitionata N-S si plasata pe suprafata parchetului,imbunatateste in mod cert ,circulatia periferica.Treaba testata la birou pe mai multi colegi.Poate e doar placebo :wink:
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!