Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Zero Point Energy

Creat de baaron, 18 Ianuarie 2006, 02:24:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

#15
poate a fost o greseala din partea mea dar energie gratuita exista cum ai zis,si ai voie sa o folosesti !probabil te refereai la zero point energy...
Vad ca-ti plac documentarele de aceea recomand pt toti urmatorul film ,postat de spooky dar care a fost scos de pe google cred :
http://video.google.ca/videoplay?docid=-7365305906535911834  -noul link

www.tewari.org
http://www.lutec.com.au/
http://www.calphysics.org/zpe.html

pe astea nu am apucat sa le citesc dar par interesante

Unidentified

http://www.astream.com/live/steorn/camera3.html

prezentare live orbo
nu se stie exact cand o sa inceapa pentru ca au intampinat cateva probleme tehnice :) . Show-ul este in Londra

Mc_Andrew

#17
Poate sunt eu putin offtopic si paranoic dar nu vi se pare din ce in ce mai mult (cat ganditi posibilitatea) ca majoritatea filmelor sf au posibilitatea destul de mare ash putea sa adaug sa fie niste mari mushamalizari pentru a putea controla populatia terrei mai ushor?

Acum ontopic, mah in sg1/sga aia zic ca e o inimaginabila masa de energie zpm ala , poate s-au gandit oamenii sa faca ceva intr-un film dupa inversul realitatii (cum zicea el mai sus "care era el :D")einstein a zis (si ceilalti) ca ar fi cea mai mica masa de energie nu?! so wtf , nu inteleg pana la urma ar putea fi ceva de genul "researchable" in domeniu (pt savanti offcourse) sau e o aberatie care au spuso vreunii.

P.S. Nu avem access la informatie so my line will be : Some questions will be left unanswered (daca am scris corect )

alinutzu

#18
este mare pacat ca trebuie sa asteptam ca in rest ce se vede acum in filmele sf va deveni realitate, insa trebuie timp ...
Dupa cum bine stiti si voi ce vedeati in filmele S.F. de acum 10-15 acum a devenit realitate, cine se putea gandi acum 15 ani ce va putea face un mic aparat (telefonul mobil), se gandea cineva ca poti vorbi pe tot globul cu asa ceva ?, se gandea cineva ca poate scoate sunete asa ceva ?, se gandea cineva ca poate fi folosit pe post de televizor ?, se gandea cineva ca poti face poze color de inalta rezolutie cu asa ceva ?, se gandea cineva ca te poti conecta la un satelit cu asa ceva, si poti avea coordonatele exacte oriunde te-ai afla ? si mai ales se gandea cineva ca va fi accesibil intregi omeniri ? .. si am vorbit doar de telefonul mobil (ceva ce pare banal acum) ... cu ce ar fi diferit un ZPE(Zero Point Energy) in 10 ani ?, poate ca in 20 de ani il vom folosi pe post de baterie la telfonul mobil(parca si vad reclame: telefon mobil/ caracteristici: recunoastere optica/amprenta, display holografic, durata baterie:10.000 ani) ... Acum vine partea trista cu asteptatul ...
can't stop the signal ...

Mc_Andrew

:D gg "durata baterie 10.000 ani" =))

proweb

As  dori  si  va  rog  sa  ma  lamuriti,  eventual  cat  se  poate  de  sumar,  despre   zero  point  energy.  Denumirea  mi  se  pare  foarte  incitanta.  Banuiesc  ca  nu  sunt  carti  despre  aceasta  in  lb.  romana. Sunt  foarte  curios  sa  aflu  ce  se  stie  despre  aceasta  si  cum  se  pune  in  evidenta.  Daca  aveti  amabilitatea  si  un  pic  de  timp  va  rog  sa-mi  raspundeti,  eventual  folosind  e-mail-ul  meu. 

proweb

Am  gasit  foarte  putin  material  pe  internet  referitor  la  aceasta  noua  forma  de  energie,  dar  acum  inteleg  despre  ce  este  vorba  si  ce  se  asteapta  de  la  aceasta.  Se  pare  ca  este  solutia  energetica  pentru  viitor,  daca  nu  ma  insel,  sau  daca  nu  sunt  si  alte  forme  pe  langa  cele  conventionale  care  sunt  limitate  si  extrem  de  poluante  si  pe  langa  cele  neconventionale  care  au  inca  randamente  destul  de  mici.  Ar  fi  interesant  de  stiut  ce  s-a  discutat  la  Simpozionul  de  la  Londra  legat  de  Zero  Point  Energy,  desi  sunt  cam  sceptic  in  a  vedea  si  rezultate  mai  repede. Si  ar  mai  fi  o  problema.  De  asemenea  descoperiri  nu  trebuie  sa  beneficieze  doar  o  firma  sau  o  tara;  de  la  inceput  ar  trebui  dezbatut  si  lamurit  aspectul  ca  sa  fie  bun  comun,  pentru  toti.  Poate  este  ideal,  dar  este  elementar  o  chestiune  de  bun  simt.

prometeus

Un articol din "Expres Magazin" din primavara lui '91[e mult de atunci!]vorbeste despre ceva asemanator[ZEP] in Romania.[si chiar mai mult decat atat!]Are cineva amanunte?

prometeus

Completare la mesjul din 18.12.
Sint mai nou pe forum si nu am parcurs prea multe subiecte .Ma voi documenta si voi reveni.

geutzu

tu da' date nimic oficial in domeniu decat teorii si mici experimente, pana si denumirea nu e prea agreata decat de noi, carcotasii, oamenii de stiinta se refera la altceva;
ca o parere personala - cand va apare un site bine documentat si cu experimente pe o perioada de cel putin un an asupra unui device caruia i se ofere schemele public, fara money e ok, pana atunci tot ce e pe bani sau ascuns asa va ramane, indiferent ca e o descoperire sau o mare minciuna. nu cred ca mai e cazul sa explicam aici de ce. (ce ar insemna o masina electrica cu acumulator cu Aluminiu ce ofera o densitate energetica mult mai mare ca la Li-Polymer ? - va spun eu ... trebe incarcate si nu e destul de eficient modul nostru de a produce energia pe care trebuie sa o bagam in bateria aia, in final ajungand ca mai bine ardem gazolina deca sa incarcam bateria => pana nu gasim ceva cool nu se va schimb nimic.) -
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

alinutzu

http://peswiki.com/energy/Directory:Zero_Point_Energy
ultimul update la site 20.iun.2008 , ultimele stiri despre Zero Point Energy
can't stop the signal ...