Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Conexiuni științifice

Creat de fiulploii, 27 Aprilie 2016, 17:10:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Fără explicații multe , intenționez sa "traducem" in limbaj științific actual diverse informatii considerate mistice sau depărtate de vreo înțelegere rațională .

Pentru inceput , unul din vestitele numere de pe saiturile de conspirații sau ozenistice si anume 144.000 . Inclusiv pe acest forum s-a întors problema lui cam pe toate variantele Inclusiv varianta lui 144.

Ceva păreri noi intre timp?

Aseneth

Eu am nevoie sa imi dai si un exemplu, ce intelegi prin explicatie stiintifica.

O operatie simpla de matematica spune ca 144000 impartit de trei ori la 6 da rezultatul 666,(666).

Ne ajuta cu ceva asta?

Aliosa

#2
144000 indivizi
144000 usi
144000 trepte
...... sunt prea multe variante .
144000 e un numar si asta e cea mai stiintifica explicatie .
Stiintificul/Teoreticul de azi poate fi misticul de peste 6000 de ani .

Dar numarul 12 care sta la baza oare ce explicatie o avea ?  :-D

Aseneth

Ca e un numar de duzina

hanzo

Citat din: Aseneth din  27 Aprilie 2016, 18:01:34
Eu am nevoie sa imi dai si un exemplu, ce intelegi prin explicatie stiintifica.

O operatie simpla de matematica spune ca 144000 impartit de trei ori la 6 da rezultatul 666,(666).

Ne ajuta cu ceva asta?

interesant cum din cer cade o treime, iar daca luam un numar ca 1000 raman aproximativ 666 care ar fi numar rau.
cum vine asta? cei care raman cu dumnezeu 666 sunr .. rai?

Grifon

Bizară sincronicitate, senhor @fiulploii...Curiozitatea dumitale mi-a luat-o cumva înainte - față de ce aș fi dezvoltat pe subiectul "A patra dimensiune". Îți prezint o explicație pe care s-ar putea s-o găsești demnă de...numărat:

1 punct
2 puncte - 1 linie (1D)
4 puncte - 4 linii - 1 pătrat / fațetă (2D)
8 puncte - 12 linii - 6 fațete - 1 cub / volum (3D)
16 puncte - 32 linii - 24 fațete - 8 volume - 1 tesserakt (4D)
32 puncte - 80 linii - 80 fațete - 40 volume - 10 tesserakte - 1 pentarakt (5D)
64 puncte - 192 linii - 240 fațete - 160 volume - 60 tesserakte - 12 pentarakte - 1 hexarakt (6D)

Aici ne oprim (explic îndată de ce). Deocamdată remarcă faptul că nr. 144.000 e perfect divizibil cu toate numerele înșiruite, indiferent cã sunt "colțuri" / "muchii" / "fațete" / "volume"/ "hyperimi"/ sau....cum să le zicem, la celelalte dimensiuni ? Mi le și închipui strigând "say my name, bitch !"

A șaptea "creștere" / dimensiune ar fi un heptarakt (128 puncte, 448 linii, 672 fețe, 560 cuburi, 280 tesserakte, 84 pentarakte, 14 hexarakte...ptiu, Doamne iartă-mă! mă dor deja degetele !  Vezi care e hiba ? Aceste numere nu mai sunt divizori exacți de-ai lui 144.000 - dã cam la toate cu virgulă.

Deci, de ce doar 6 "salturi" ale punctului ? Adică 6 oglindiri...adică 6 "inversuri complementare" ?  Păi, n-ai auzit ?  În a 7-a zi, Ăl Bătrân s-a odihnit !

Verifică-mi te rog calculele, căci, scriind iute, poate am greșit pe undeva. Și, dacă ai plăcerea să reduci toate reperele astea pe sistemul "numerologiei", s-ar putea să te incânte alternanța de 3,6,9 (din care sigur vei desprinde ceva concluzii...) Doar imparțit la el insuși, 144.000 dă 1 - pentru că "matrix"-ul e numai unu'....dat în mă-sa !

Scientific enough for you ?

fiulploii

Citat din: Aseneth din  27 Aprilie 2016, 18:01:34
Eu am nevoie sa imi dai si un exemplu, ce intelegi prin explicatie stiintifica.

O operatie simpla de matematica spune ca 144000 impartit de trei ori la 6 da rezultatul 666,(666).

Ne ajuta cu ceva asta?

Eminentza, ne ajuta daca poti sa spui corespondentele fizice, motivarea impartirii, semnificatia fizica a cifrelor sau numerelor rezultate .

Citat din: Aliosa din  27 Aprilie 2016, 21:51:35
144000 indivizi
144000 usi
144000 trepte
...... sunt prea multe variante .
144000 e un numar si asta e cea mai stiintifica explicatie .
Stiintificul/Teoreticul de azi poate fi misticul de peste 6000 de ani .

Dar numarul 12 care sta la baza oare ce explicatie o avea ?  :-D

  Foarte la obiect ce am subliniat din postarea ta si de fapt imi fac mea culpa fiindca trebuia sa specific acest lucru de la inceput.  :-D

Citat din: hanzo din  28 Aprilie 2016, 07:42:47
interesant cum din cer cade o treime, iar daca luam un numar ca 1000 raman aproximativ 666 care ar fi numar rau.
cum vine asta? cei care raman cu dumnezeu 666 sunr .. rai?


Tinand cont ca in ziua de azi totul e inversat, care ar fi raspunsul la intrebarea ta?

Citat din: Grifon din  28 Aprilie 2016, 12:17:46
Bizară sincronicitate, senhor @fiulploii...Curiozitatea dumitale mi-a luat-o cumva înainte - față de ce aș fi dezvoltat pe subiectul "A patra dimensiune". Îți prezint o explicație pe care s-ar putea s-o găsești demnă de...numărat:

1 punct
2 puncte - 1 linie (1D)
4 puncte - 4 linii - 1 pătrat / fațetă (2D)
8 puncte - 12 linii - 6 fațete - 1 cub / volum (3D)
16 puncte - 32 linii - 24 fațete - 8 volume - 1 tesserakt (4D)
32 puncte - 80 linii - 80 fațete - 40 volume - 10 tesserakte - 1 pentarakt (5D)
64 puncte - 192 linii - 240 fațete - 160 volume - 60 tesserakte - 12 pentarakte - 1 hexarakt (6D)

Aici ne oprim (explic îndată de ce). Deocamdată remarcă faptul că nr. 144.000 e perfect divizibil cu toate numerele înșiruite, indiferent cã sunt "colțuri" / "muchii" / "fațete" / "volume"/ "hyperimi"/ sau....cum să le zicem, la celelalte dimensiuni ? Mi le și închipui strigând "say my name, bitch !"

A șaptea "creștere" / dimensiune ar fi un heptarakt (128 puncte, 448 linii, 672 fețe, 560 cuburi, 280 tesserakte, 84 pentarakte, 14 hexarakte...ptiu, Doamne iartă-mă! mă dor deja degetele !  Vezi care e hiba ? Aceste numere nu mai sunt divizori exacți de-ai lui 144.000 - dã cam la toate cu virgulă.

Deci, de ce doar 6 "salturi" ale punctului ? Adică 6 oglindiri...adică 6 "inversuri complementare" ?  Păi, n-ai auzit ?  În a 7-a zi, Ăl Bătrân s-a odihnit !

Verifică-mi te rog calculele, căci, scriind iute, poate am greșit pe undeva. Și, dacă ai plăcerea să reduci toate reperele astea pe sistemul "numerologiei", s-ar putea să te incânte alternanța de 3,6,9 (din care sigur vei desprinde ceva concluzii...) Doar imparțit la el insuși, 144.000 dă 1 - pentru că "matrix"-ul e numai unu'....dat în mă-sa !

Scientific enough for you ?

  Sir Grifon , esti exact pe conceptia geometrica a lui Pitagora ! Acesta considera - aiuristic pt noi cei de acum - ca elementele din acest univers au fost construite din cateva figuri geometrice in anumite aranjari topologice. Astfel avem printre altele pentadodecaedronul sau Sfera universului . Se pare ca aceasta forma era considerata a sta la baza constructiei universului , in diferite aranjamente - poate ca aici sa gasesti o explicatie de duzina - @Aseneth

  Revin ceva mai incolo cu alte precizari , multumesc tuturor pentru raspunsuri trecute, prezente si viitoare.  8-)

fiulploii

Deocamdată doar o poza sa nu o pierd  :lol:

hanzo

Citat din: fiulploii din  28 Aprilie 2016, 13:10:43

Tinand cont ca in ziua de azi totul e inversat, care ar fi raspunsul la intrebarea ta?



eu stiam ca, cum (sau ce? ) e sus este si jos  :mrgreen:



Aseneth

Citat din: fiulploii din  28 Aprilie 2016, 13:10:43
Eminentza, ne ajuta daca poti sa spui corespondentele fizice, motivarea impartirii, semnificatia fizica a cifrelor sau numerelor rezultate .

Stimate domnule profesor, cum am zis, nu ati specificat foarte bine ce doriti in prima postare, de aceea am dat doar o ipoteza, nu am dat cu piatra.
Faceam legatura (matematica- stiind eu ca matematica e o stiinta si nu o religie) intre numerele 144000 si 666. De ce am impartit de trei ori la 6? Pentru ca sunt 3 de 6 in 666. Si pentru ca e singura operatie care da ca rezultat 666,(666).
Daca prin stiinta vorbim numai de Pitagora, numere de aur sau idei de premii Nobel, o sa ma retrag in spatele tastaturii si ma voi uita cu admiratie la postarile celor care sunt experti in asa ceva.

Cat despre Viracocha, seamana cu orice, cu telefon, walkie talkie, cutie gaurita, etc. Asemanarile din poze mi se par putin fortate. Dar eu nu stie d-astea. Plus ca ideile gen Erich von Daniken mi se par fumate demult.

fiulploii

Citat din: hanzo din  28 Aprilie 2016, 20:53:19

eu stiam ca, cum (sau ce? ) e sus este si jos  :mrgreen:

Cu alte cuvinte , nu inseamna asta o reflectare adica o inversare ?

Citat din: Aseneth din  28 Aprilie 2016, 20:57:42
Stimate domnule profesor, cum am zis, nu ati specificat foarte bine ce doriti in prima postare, de aceea am dat doar o ipoteza, nu am dat cu piatra.
Faceam legatura (matematica- stiind eu ca matematica e o stiinta si nu o religie) intre numerele 144000 si 666. De ce am impartit de trei ori la 6? Pentru ca sunt 3 de 6 in 666. Si pentru ca e singura operatie care da ca rezultat 666,(666).
Daca prin stiinta vorbim numai de Pitagora, numere de aur sau idei de premii Nobel, o sa ma retrag in spatele tastaturii si ma voi uita cu admiratie la postarile celor care sunt experti in asa ceva.

Cat despre Viracocha, seamana cu orice, cu telefon, walkie talkie, cutie gaurita, etc. Asemanarile din poze mi se par putin fortate. Dar eu nu stie d-astea. Plus ca ideile gen Erich von Daniken mi se par fumate demult.

Stimată doamnă , profesorii sunt in alta parte si eu sigur nu ma numar printre ei  :lol: Daca vi s-a părut a fi sfătos ca un pedagog de scoala noua, nefiind eu nici elevul lui Pestalozzi datorită unei nesincronizări temporale , mea culpa pt lipsa mea de finețe in ale comunicării .
Nu țin aici vreo prelegere dimpotrivă, fiecare e invitat sa contribuie la subiect insa cu o minima argumentare dar nu e obligatoriu, evident .
Poza cu analogia respectiva nu e din Daniken si am Atașat-o pt un subiect viitor . E din Războiul cosmic al lui JFarrell dar despre asta ceva mai târziu .
  Iar daca ai fumat demult atunci poate ii înțelegi pe începători  :wink:
Zic si eu așa, intr-o pauză ...