Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noi imagini cu Monstrul din Loch Ness

Creat de Yagg, 31 Mai 2007, 23:40:43

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

#30
au cautat,marius si nu au gasit nimic... au cautat cu sonare,dar degeaba..monstruletul se ascunde bine..oricum,ar trebui ceva organizat,nu doar o echipa cu un sonar si aparate de fotografiat subacvatic,fie ele si performante...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Marius MMG

Citat din: pri3st3ss din  05 Iunie 2007, 13:52:42
au cautat,marius si nu au gasit nimic... au cautat cu sonare,dar degeaba..monstruletul se ascunde bine..oricum,ar trebui ceva organizat,nu doar o echipa cu un sonar si aparate de fotografiat subacvatic,fie ele si performante...
Si cred ca nici nu vor sa elucideze cazul asta, aduce foarte multi bani. Multi turisti merg acolo din cauza monstrului. Daca nu era monstrul nici nu auzeai de lacul ala.

alx

Citat din: Marius MMG din  05 Iunie 2007, 13:38:29
Am si eu o intrebare: de ce daca tot se zice ca e ceva in lacul ala nu baga astia in submarin cu niste camere pe el care sa filmeze in adancuri? in submarin nu trebuie neaparat sa fie si oameni, deci eliminam riscul sa ii omoare monstrul. Sa trimita un robot, ceva manevrat de la suprafata. Am ajuns sa  exploram alte planete si mai mult speram sa si ajungem acolo dar noi nu suntem capabili sa vedem ce e intr-un lac...

daca te-ai fi documentat un pic inainte,ai stii ca lacul nu-i chiar o balta...ci mai degraba o mare mai mica...s-au facut acolo zile la rand scanari cu sonarul,dar din cauza dimensiunilor lacului s-a dovedit imposibil sa se acopere toata suprafata acestuia,si cum presupusul monstru nu este mumie si nu prea sta locului...apoi este posibil sa fie sensibil la ultrasunete,si sa caute sa se distanteze de sursa acestora...cat despre un minisubmarin sau un robot care sa filmeze in lac...cam greu,apa este foarte tulbure,iar pragul de vizibilitate este de doar cativa metri...

ps   s-au postat 2 raspunsuri in timp  ce scriam,dar las si postul meu...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Marius MMG

Citat din: alx din  05 Iunie 2007, 16:36:09
daca te-ai fi documentat un pic inainte,ai stii ca lacul nu-i chiar o balta...ci mai degraba o mare mai mica...s-au facut acolo zile la rand scanari cu sonarul,dar din cauza dimensiunilor lacului s-a dovedit imposibil sa se acopere toata suprafata acestuia,si cum presupusul monstru nu este mumie si nu prea sta locului...apoi este posibil sa fie sensibil la ultrasunete,si sa caute sa se distanteze de sursa acestora...cat despre un minisubmarin sau un robot care sa filmeze in lac...cam greu,apa este foarte tulbure,iar pragul de vizibilitate este de doar cativa metri...

ps   s-au postat 2 raspunsuri in timp  ce scriam,dar las si postul meu...
Cum le stiti voi pe toate... la cat de dezvoltata e tehnologia imi e dreu sa cred ca nu pot cauta ceva intr-un lac chiar mai mare cum este acesta.

alx

money,money,money...daca cauti o data si nu gasesti nimic,mai cauti o data si tot nu gasesti nimic,sponsorii nu prea mai vreau sa cotizeze...normal,nu?
   si atunci ce te faci,ca ai nevoie de echipamente care nu se gasesc acasa prin debarale...si inchirierea lor costa o gramada de bani...
   iar cat despre ce stim  noi...s-au facut multe reportaje cu acest lac si cu monstrulu lui...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

pri3st3ss

din cate stiu eu , exista aparate speciale care sa faca fotografii subacvatice si in ape mai putin ÞclareÞ..oricum nu e nimic clar pe acolo....


ce sa spun,noi nici macar nu suntem in stare sa fotografiem un vampir la suprafata....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Marius MMG

Citat din: pri3st3ss din  05 Iunie 2007, 18:55:21
din cate stiu eu , exista aparate speciale care sa faca fotografii subacvatice si in ape mai putin ÞclareÞ..oricum nu e nimic clar pe acolo....


ce sa spun,noi nici macar nu suntem in stare sa fotografiem un vampir la suprafata....
Eu cred ca sunt si interese ca toata treaba asta sa ramana neclara. Daca ar spune ca nu exista nimic acolo ar pierde multi bani... mai bine merg asa si cand incepe sa uite lumea mai vine unu cu o stire ca l-a vazut si ca l-a si filmat(desigur un film din care nu se intelege nimic). Pana acum e bine ca la cat de la moda e subiectul si eu as merge acolo numai asa din curiozitate, daca mi-ar spune ca nu e nimic in lac mi-as pierde interesul.

lylyt_ice

Toata povestea asta cred ca este cam asa:onul trage cu pusca...si apoi asteapta sa treaca iepurii :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Lone Ranger

#38
Salut, vin si eu cu o completare. Mai întîi, cu rezultatul unei statistici: Nessie nu a fost vazut in anii in care pescarii scotzieni au facut foamea din lipsa de peste. Adica in acei ani in care ar fi murit de foame in Loch Ness... Ca volum, Loch Ness, care este foarte adînc, are mai mult decît TOATE celelalte lacuri din Marea Britanie la un loc. Deci Nessie are unde sa se ascunda. For the record, au fost destui care l-au detectat cu sonarul... Mai exista o coincidentza, pentru ca "verishori" ai lui Nessie au fost semnalatzi in intreaga lume, de ex. in peninsula Scandinava si pe Coasta de vest a SUA. Aceasta fosila vie (poate va amintitzi k timp de doua decenii, "savantzii serioshi" au refuzat sa creada ca Latimeria Chalumnae mai poate fi gasit in apele Madagascarului) pare sa prefere lacurile cu un mare volum de apa, care au legatura cu marea sau oceanul. Geologii presupun, de multa vreme, existentza unui "tunel" subteran care leaga Loch Ness de Marea Nordului. In sfîrsit, in perioada interbelica, echipajul unui pescador american a gasit in burta unui cashalot ceva ce parea a fi un puisor de Nessie - s-au facut si fotografii. Ipoteza ca Nessie ar fi un Plesiosaur a emis-o nimeni altul decît Emil Racovitza. Iar faptul ca saurienii erau reptile nu e un fapt de natura sa infirme existentza lui Nessie. Animalele sînt extrem de adaptabile - exista serpi care îsi eclozeaza ouale, adica nu le depun, ci le tzin in abdomen pîna la "nashtere".


~~~fara texte in care sa apara sh tz k, sau mesaje de tip chat te rog. modificat de Ark

Deanna


StarDust

Tin minte ca am urmarit un documentar facut de Discovery, referitor la monstrul din Loch Ness. Au scanat cu un sonar intregul lac, iar la un moment dat au localizat un corp destul de mare (peste 10m din cate imi amintesc), care la urmatoarea trecere prin zona nu l-au mai gasit. Au recunoscut si ei in respectiva emisiune ca nu stiu ce ar fi putut fi acolo. Referitor la poza de pe G.Earth e destul de discutabil nu cred ca se pot trage concluzii, poate fi vorba de siajul unei barci, chiar daca aduce ca si forma cu un Plesiosaur, ca sa zic asa...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

elena78

#41
Citat din: alx din  03 Iunie 2007, 22:55:32
ar fi interesant de stiut daca s-au facut ceva teste de radioactivitate in zona lacului...asta poate fi sursa unor mutatii genetice...

se pare ca au fost facute  diferite ,,teste ,,in jurul lacului  si nu ma refer insa la teste  de   radioactivitate ,  :lol:ma refer la  ,,teste,, de magie ,din cate am citit  si din cate imi mai amintesc  marele  om David Icke parca spunea  ca  Aleister Crowley  si-a cumparat  o casa  acolo  la Loch Ness si facea magie  neagra , mai mult spune el  locul acela din jurul lacului  este unul dintre cele mai importante  centre sataniste din Scotia.Din puntul de vedere al unor samani nativi  americani care comunica cu anumite entitati ,spirite din alte dimensiuni ,spun ca sunt entitati care  se pot transforma  in forma de  monstru acvatic ,deoarece ele pot ,au capacitatea  de a-si  schimba  forma....