Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Planeta Eris/Nibiru, încãlzirea globalã ºi 2012

Creat de Leonard, 16 Martie 2007, 14:29:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca in 2012 se va intampla ceva?

Da cred
81 (57%)
Nu cred
45 (31.7%)
Nu cred pentru ca in 2000 s-a presupus ceva asemanator si nu s-a intamplat nimic
16 (11.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 108

Leonard

"Planeta Eris si incalzirea globala (I)"
Cristian Negureanu


Adevarata cauza a schimbarilor de clima, activarii vulcanilor, intensificarii activitatii seismice etc., o reprezinta apropierea de sistemul nostru solar a planetei Eris, denumita intermediar 2003-UB-313 si cunoscuta in Antichitate sub mai multe denumiri: Nibiru, Marduk, Nemesis, Hericolubus, Planeta Zeilor, planeta Imparatiei, planeta Crucii, planeta Rosie etc.
A primit denumirea oficiala de Eris in urma hotararii Uniunii Astronomice Internationale de la Praga, din august 2006.
Un scurt istoric al primelor contacte (recente) cu ea:
- a fost observata la data de 21 octombrie 2003, cu un telescop Oschin de 1,22 m, de pe Muntele Palomar (California);
- a fost descoperit de Michael E. Brown, Chad Frujililo, David L. Rabinovitz, de la California Institute of Technology, la 5 ianuarie 2005, dupa fotografiile luate la data de mai sus.
- observatiile ulterioare publicate in octombrie 2005, au aratat ca poseda un satelit denumit Dysnomia (Gabriel).
Apropierea periodica (3.600 de ani) a planetei Eris/Nibiru de Pamant genereaza si numeroase modificari ale climei, una fiind incalzirea globala cu consecinta ei fireasca - topirea ghetarilor. Pe scurt, ilustrarea acestui proces in timpul ultimelor doua treceri ale planetei Zeilor printre Marte si Jupiter, locul maxim al apropierii de Pamant:
1) Acum 7.200 de ani, in timpul cataclismului cunoscut sub termenul de "potopul" lui Noe:
"Schimbari bruste de temperatura... furtuni violente... avalanse de ape provenite din Antarctica... au iesit din «inchisoarea lor de gheata»... dr. John T. Hollin de la Universitatea Maine considera ca, periodic, din calota glaciara a Antarcticii se desprind bucati uriase, care creeaza o maree uriasa" (Zecharia Sitchin, A Douasprezecea Planeta, Ed. Aldopress, Bucuresti).
2) Acum 3.600 de ani, in timpul Exodului evreilor din Egipt: "La mijlocul mileniului al doilea I. Ch., Pamantul a suferit... mari cataclisme. Un corp ceresc, recent patruns in sistemul solar - o noua cometa -, s-a apropiat foarte mult de Pamant... disparitia ulterioara a stratului glaciar" (Immanuel Velikovsky, Ciocnirea lumilor, Ed. Lucman, Bucuresti).
3) Situatia prezenta (29/30 decembrie 2006): Agentiile de presa din intreaga lume au relatat faptul ca o platforma de gheata de aproximativ 66 km patrati (cam 15 km lungime si 5 km latime) s-a detasat de insula Ellesmere (in apropierea Groenlandei), in Oceanul Atlantic, datorita incalzirii globale, iar calota glaciara continua sa se rupa.
Modficarile de clima, geologice etc., se vor accentua deoarece planeta Eris/Nibiru nu a trecut nici macar pe langa Pluto, apropierea maxima de Pamant fiind asteptata in perioada 2010-2012.
In prezent, fenomene identice (incalzire globala, activare vulcan etc.) au loc si la nivelul altor planete din sistemul nostru solar, cauza fiind aceeasi: Eris/Nibiru. Cateva exemple:
1) Luna Triton a lui Neptun se incalzeste (BBC Science & Technology News, 25 iulie 1999).
2) Pluto traieste o incalzire formidabila (Massachusetts Institute of Technology News, 9 octombrie 2002).
3) Eruptie vulcanica pe Io, satelitul lu Jupiter (Icarus Astronomy, noiembrie 2002).
4) Incalzirea lui Marte (ABC News, 7 decembrie 2002).
5) Incalzirea lui Saturn (28 ianuarie 2007, www.interstars.net): Cercetatorii de la UCLA (University of California, Los Angeles) - departamentul de fizica si astronomie si cei de la Universitatea din Boston au remarcat ca temperatura atmosferei superioare a lui Saturn este mai mare decat prevazusera.
Astfel, profesorul Alan Aylward de la UCLA considera necesara reexaminarea ipotezelor de baza referitoare la atmosfera planetara si determinarea cauzei incalzirii observate.
Tot el a semnalat un proces asemanator si la nivelul planetei Marte, concluzionand: "Studiind ce se petrece in alte atmosfere, vom afla indicii despre viitorul Terrei". Pe Internet (Google) la Nibiru exista 586.000 de trimiteri, la UB 313 exista 1.130.000 de trimiteri, la Eris exista 3.970.000 de trimiteri. Un scurt film (4-5 minute) despre cele de mai sus poate fi vazut la: Leweb2zero.tv nibiru.
(va urma)"

sursa: Cronica Românã
data:  Joi, 15 Martie 2007
link:    http://www.cronicaromana.ro/planeta-eris-si-incalzirea-globala-i.html


"Planeta Eris si incalzirea globala (II)"
Cristian Negureanu


In cele ce urmeaza voi evidentia legatura dintre planeta Eris (denumirea intermediara a fost 2003-UB-313) si scrierile Antichitatii unde aparea, cel mai frecvent, sub numele de Nibiru:
- In anul 2003, an in care a fost observata (comunicarea oficiala), revista Science et Vie (nr. din februarie) prezinta traiectoria (Foto 1) eliptica a unei planete suplimentare a sistemului nostru solar, IDENTICA cu traiectoria planetei Nibiru/Marduk prezentata de Z. Sitchin in lucrarea A Douasprezecea Planeta (Foto 2), asa cum era foarte bine cunoscuta de sumerieni.
- In iulie 2005, la cateva luni dupa ce a fost descoperita, astronomi eminenti din 19 tari s-au reunit la Vatican (Castelul Gandolfo) unde exista un Centru Astronomic aflat in legatura prin Internet cu Observatorul Astronomic al Vaticanului (unul dintre cele mai performante din lume) aflat pe muntele Tucson, Arizona (SUA).
- Pe 1 august 2005 ziarele din intreaga lume scriau ceva de genul: "Corpul ceresc a primit denumirea provizorie de 2003-UB-313. Savantii care au denumit astfel planeta Nibiru cunosteau foarte bine scrierile sumeriene, deoarece prin "UB" anticii se refereau la grupul de 7 planete (3+1+3) format din: Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto, Nibiru. Cealalta grupa era formata din restul de 5 planete (2+0+0+3): Soare, Mercur, Venus, Pamant, Luna. Nici totalul cifrelor din denumirea intermediara nu este intamplator. Este 12. Atatea corpuri ceresti cunosteau sumerienii.
In acest sens, in lucrarea A Douasprezecea Planeta (Ed. Aldopress, Bucuresti), Z. Sitchin scria: "UB-ul consta din sapte parti, numite (in acadiana, giparu «adapost pentru noapte»). Nu e niciun dubiu ca aceasta e originea credintei anticilor in "sapte ceruri".
- Un articol din Nature (februarie 2005) scris de profesorul Bertoldi si colaboratori de la Institutul de Radioastronautica Max Planck (Bonn) a dat masura planetei 2003-UB-313 de 3000+300 km. La sfarsitul lui aprilie 2006 a fost data publicitatii o noua observatie realizata de telescopul spatial Hubble, conform careia diametrul este de 2400 km, cu o marja de incertitudine de 97 km.
In anul 1991, in lucrarea Biblia si OZN-urile, bazandu-ma pe datele Apocalipsei/Revelatiei, am dat dimensiunea unei posibile statii planetare. Aceasta era de 2400 km. Ultima Carte a Bibliei da detalii despre planeta Eris (capitolul 21:2,12,16) pe care o denumeste NOUL IERUSALIM (ERIS-SALIM), dandu-i diametrul si suprafata:
a) diametrul: 12000 x 200 m (1 stadiu) = 2400 km
b) suprafata: 2400 km (lungimea) x 2400 km (latimea) x 12 (temelii sau etaje) = 69.120.000 km2.
Detalii in lucrarea Sosirea zeilor (www.miracol.ro).
Scrierile antice notau si aspectul de cometa (cauzatoare de mari dezastre) al planetei Nibiru. Explicatia acestui comportament, de schimbare din planeta in cometa, a fost furnizata recent chiar de catre unul dintre descoperitoii ei, profesorul Mike Brown.
1. Anticii:
a) Scrierile sumeriene, acum 7200 de ani: "O planeta care se misca foarte repede, dupa o orbita eliptica, asemanatoare cu cea a unei comete" (Z. Sitchin, A Douasprezecea Planeta);
b) "Stralucirea Lui (Zahweh /Aru/ Conducatorul planetei Zeilor - n.a.) este ca lumina soarelui..., o flacara arzatoare calca pe urmele Lui" (Biblia, Nabacuc, 3:4-5).
c) Acum 3.600 de ani: "O cometa... la mijlocul mileniului al II-lea I. Ch... s-a apropiat foarte mult de Pamant" (I. Velikovsky, Ciocnirea lumilor, Ed. Lucman, Bucuresti).
2. Situatia prezinta: Concluziile profesorului Mike Brown (21 ianuarie 2007, interstars.net; rubrica: sistem solar). Cateva fragmente:
- o planeta pitica (Eris sau/si unul din satelitii ei) situata dupa orbita lui Neptun ar putea deveni o cometa de o foarte mare stralucire.
- o planeta, mai probabil satelitul, se roteste foarte repede in jurul axei proprii. Orbita sa eliptica il va aduce aproape de planeta Neptun, unde ar suferi o atractie gravitationala spre interiorul sistemului solar devenind astfel cometa, pentru o perioada scurta de timp.
Trecerea planetei Eris printre Marte si Jupiter este asteptata in perioada 2010-2012, acesta fiind punctul maxim al apropierii de Pamant.
Nu intamplator, pe 20 iunie 2007, NASA va lansa sonda spatiala Dawn (Aurora, zorile) care va ajunge in Centura de asteroizi (Asteroid Bett) dintre Marte si Jupier in 2011. Detalii pe Internet (Google) la Dawn Mission Home Page.
Explicatia logica a procesului de incalzire a Pamantului, ca si a celorlalte planete din sistemul nostru solar, la apropierea lui Eris-Nibiru a fost furnizata de I. Velikovsky, in 1950, in lucrarea mentionata: "Doua corpuri ceresti au fost atrase unul spre celalalt. Masele interioare ale Pamantului au suferit o impingere spre periferie. Pamantul, perturbat in miscarea sa de rotatie, s-a incalzit".

sursa: Cronica Românã
data:  Vineri, 16 Martie 2007
link:    http://www.cronicaromana.ro/planeta-eris-si-incalzirea-globala-ii.html
Cei care stiu tac.

xennon_2000

Nu intamplator se produce o astfel de incalzire!
daca mai punem si incalzirea terrei provocata de noi....ajungem peste 50 de ani sa facem plaja in podisul Tibet!
Problema se pune, cum am mai spus si pe alte topicuri, cum si cu ce forte se influenteaza planetele si astrii intre ei...una ar fi gravitatia....

DepthOfField

CitatAdevarata cauza a schimbarilor de clima, activarii vulcanilor, intensificarii activitatii seismice etc., o reprezinta apropierea de sistemul nostru solar a planetei Eris, denumita intermediar 2003-UB-313 si cunoscuta in Antichitate sub mai multe denumiri: Nibiru, Marduk, Nemesis, Hericolubus, Planeta Zeilor, planeta Imparatiei, planeta Crucii, planeta Rosie etc.
Aceasta afirmatie va da peste cap toata astronomia si astrofizica actuala....ca si fizica actuala (legea gravitatiei o aruncam la cos, nu? ce usor...)  pe baza caruia stim ceea ce stim in ziua de azi, pe baza caruia se misca navele spatiale lansate de omenire....  pai daca un corp de vreo 2400 km diametru (cam cat Luna noastra, si aflat la marginea sistemului solar, adica la cateva zeci de ora-lumina - nota: Soarele se afla la 8 minute lumina distanta) ar influenta in asa "hal" planeta noastra..LOL..pai atunci ce sa mai zicem de Jupiter sau Saturn, care au dimensiuni si mase cu MULT mai mari, si aflate mult mai aproape de Terra comparativ cu susnumita 2003-UB-313 ... si care conform "logicii" din articol ar trebui sa ne influenteze tare de tot, poate chiar sa produca niste maree jupiteriene ce spuneti?  :-D
Cred ca mai interesant ar fi de invatat bazele astrofizicii...
Pe cuvant, articolul cu pricina este aberant in opinia mea. Iar daca e ceva adevarat, ar putea fi doar asocierea dintre legendara Nibiru si noul corp descoperit, si DOAR atat (desi ma indoiesc tare chiar si de aceasta asociere, ca si doar o speculatie)..cat despre restul asociatiilor care se fac in articol, adica respectivul corp sa produca modificari de clima pe Pluto, Saturn, Io ... sau ruperea unui ghetar din Groenlanda ... LOL, chiar are imaginatie cel care a compus articolul...si se bazeaza ca are la cine sa prinda.
Dar daca este necesar... se vor inventa tot felul de articole "interesante" de genu' ...

Doar parerea mea.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

Ciuciulete....
Cu riscul de a face speculatii aiurea sau de a te jigni....iti propun o teorie!
Daca ar fi doar planeta noastra pe orbita soarelui ce crezi, sau, ma rog, ai auzit in legatura cu asta?
Dupa cum pea bine ai vazut sus parerea mea nu se potriveste cu a ta....eu sustin ca exista influente intre astrii si planete...aceste influente sunt de fapt forte create ca sa asigure un echilibru sau o stare de echilibru intre toate obiectele ceresti la nivel universal!
Scuze....daca te simti atacat cumva! :cry:
Asa cum ai spus si tu e doar parerea mea!

DepthOfField

CitatDaca ar fi doar planeta noastra pe orbita soarelui ce crezi, sau, ma rog, ai auzit in legatura cu asta?
nu am auzit, dar, ce vrei sa spui, CA ABSOLUT TOT CE STIM DESPRE SISTEMUL SOLAR este o minciuna?!? planetele nu exista? Nu au dimensiunile, orbitele si masele specificate? (vezi de ex. wikipedia) Chiar negi TOTUL?
pai daca asa, nu ma mira aparitia oricaror povesti sf.
CitatCu riscul de a face speculatii aiurea
tu ai zis-o.  :lol:

Citatdaca te simti atacat cumva
Personal nu ma simt atacat, de ce, caci ai o abordare pasnica.

Sper doar ca inteleg eu gresit ce ai spus tu, sau nu ai explicat tu cum trebuie. Chiar ar trebui sa scrii mai mult la un post, daca vrei sa te faci inteles mai bine.  :wink:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

Este vorba de fortele gravitationale despre care nu se stie mai nimic si alte inca doua forte subtile ("non fizice" - sau care fizica nu le poate explica inca);
Aceste forte ar mentine echilibrul in tot universul nostru material, toate depinzand una de alta;
Toate planetele sistemului solar au rolul lor bine definit; daca incercam (teoretic vorbind)sa eliminam una, am putea cauza grave influente asupra pamantului si nu numai.

Planeta Eris (parerea mea) manifesta o influenta asupra terrei dar nu mare; noi nu reusim sa cunoastem aceste influente datorita tehnologiei din acest moment care nu este destul de avansata!

xennon_2000

Ciuciulete@..
Imi pare bine ca nu te superi asa repede!
Astept comentariul tau si parerile tale in continuare pe aceasta tema!

DepthOfField

#7
Hai sa clarificam ceva, utilizand niste calcule asupra unei formule clasice din fizica:

Doua corpuri de mase m1 si m2, aflate la distanta d intre ele, se atrag gravitational cu o forta stabilita de formula:

F = G * m1 * m2 / (d*d) 
unde G este o constanta

( http://www.projectshum.org/Gravity/factfile.html )

Am facut un mic formular de calcul, si am vrut sa vad cu ce forta gravitationala este influentat Pamantul nostru de catre Luna  (cazul 2), si apoi de catre planeta Pluto  (cazul 3), iar date privind masele si distantele acestor corpuri ceresti le-am luat de la www.wikipedia.org.
in plus, am calculat si forta exercitata de un obiect de 1kg aflat la suprafata pamantului, ca sa-mi verific corectitudinea calculului, stiind ca
G = m * g  , adica G = 9,81 Newtoni pentru o greutate de 1 kg.  (aici G este greutatea, si nu e acelasi lucru cu constanta G definita mai sus)

Urmariti imaginea "forta gravitationala.jpg", unde cu galben este forta exercitata de Luna asupra Pamantului, iar cu bleu forta exercitata de Pluto asupra Pamantului. Facand un raport simplu intre cele 2 forte, observam ca forta exercitata de Pluto asupra Pamantului este aproape de 800 milioane de ori mai MICA decat forta exercitata de Luna.
Deci daca Luna reuseste sa creeze niste maree pe Pamant de cateva zeci de centimetri prin forta sa gravitationala, si NIMIC mai mult, nu prea vad ce reuseste sa faca Pluto cu o forta de 800 milioane de ori mai slaba...  decat sa faca niste maree de 800 milioane de ori mai mici..adica cat un atom ? LOL ... si la fel si acel obiect 2003-UB-313 care e inca mai departe... Deci influenta exista..dar este poate si mai mica decat influenta unui mar tinut de  tine in mana asupra traiectoriei navetei spatiale cand decoleaza. (LOL)  :roll:

De-aia zic: articolul in discutie abereaza daca presupune ca nu-sh ce obiect influenteaza in asa hal si creeaza efectele citate:
CitatAgentiile de presa din intreaga lume au relatat faptul ca o platforma de gheata de aproximativ 66 km patrati (cam 15 km lungime si 5 km latime) s-a detasat de insula Ellesmere (in apropierea Groenlandei), in Oceanul Atlantic, datorita incalzirii globale, iar calota glaciara continua sa se rupa.
Modficarile de clima, geologice etc., se vor accentua deoarece planeta Eris/Nibiru nu a trecut nici macar pe langa Pluto, apropierea maxima de Pamant fiind asteptata in perioada 2010-2012.
In prezent, fenomene identice (incalzire globala, activare vulcan etc.) au loc si la nivelul altor planete din sistemul nostru solar, cauza fiind aceeasi: Eris/Nibiru. Cateva exemple:
1) Luna Triton a lui Neptun se incalzeste (BBC Science & Technology News, 25 iulie 1999).
2) Pluto traieste o incalzire formidabila (Massachusetts Institute of Technology News, 9 octombrie 2002).
3) Eruptie vulcanica pe Io, satelitul lu Jupiter (Icarus Astronomy, noiembrie 2002).
4) Incalzirea lui Marte (ABC News, 7 decembrie 2002).
5) Incalzirea lui Saturn (28 ianuarie 2007, www.interstars.net): Cercetatorii de la UCLA (University of California, Los Angeles) - departamentul de fizica si astronomie si cei de la Universitatea din Boston au remarcat ca temperatura atmosferei superioare a lui Saturn este mai mare decat prevazusera.
Astfel, profesorul

De fapt, efectele citate nu sunt decat "intamplari aleatorii" din aventura cunoasterii, alese pe sprinceana si grupate perfid ca sa ne ameteasca pe noi cu planeta Nibiru. Si culmea e ca si reusesc.

Cat despre alte influente despre care spui tu, Xenon, neidentificate de fizica actuala, subtile si "non-fizice", astea sunt speculatii, si oricum nu vad legatura cu efectele citate in buclucasul articol.

parerea mea. Alaturi de o formula din fizica.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Leonard

ei spun ca aceasta planeta va fi aproape dar nu vad eu aproape de Pamnt  aceasta planeta care nici macar cu ochiul liber nu o putem observa.Si in plus este prea mica.
Cei care stiu tac.

DepthOfField

CitatSi in plus este prea mica.
este atat de mare cat vrea imaginatia si lipsa noastra de masura sa o faca.

Si nici nu pot raspunde la sondaj, cata vreme nici nu inteleg intrebarea:
CitatCredeti ca Terra va suferi schimbari din cauza ca planeta Eris vai fi intre neptumn si marte in 2012
Mai multa atentie la scrierea corecta, nu? Un titlu de topic, o intrebare de sondaj..o putem reciti si corecta inainte de a o posta posteritatii, nu credeti ca merita acest efort si respect pt ceilalti cititori?

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

xennon_2000

Multumesc Ciuciulete pentru teoria expusa de tine......care trebuia din pacate sa o expun eu, dar din lipsa de rabdare......
Sunt influente totusi, asta am vrut eu sa demonstrez...
Tare comparatia cu marul si nava! :lol: :lol:

Alethia_Spitz

Eu cred ca oamenii vor sa dea vina pe altcineva dar totul este din cauza poluarii. Nu a influentelor planetelor. Apar fel si fel de articole chiar citeam ca diverse articole in ultimile 2 saptamani in ziare care spune ca poluarea are o influenta mica in catastrofele ce se petrec acum. Nu uitati ca mass-media manipuleaza. Adevarul consider ca este ca noi oamenii prin poluare si distrugerea mediului, defrisari masive etc am atras lantul dezastrelor naturale asupra noatra. Eu consider ca noi oamenii avem o influenta intre 70-80% asupra acestor dezastre naturale.

adrianh

Si totusi,desi nu vreu sa contrazic pe nimeni,planeta Eris va avea un efect negativ asupra pamantului!Tot ea a distrus cu cateva ani in urma si planeta Tiamat,care avea o atmosfera instabila,iar din impactul rezultat intre planeta pitica Eris si planeta Tiamat a rezultat formarea pamantului,si se presupune ca din ramasitele planete Tiamat care era mult mai mare,aproape dubla,daca nu tripla decat dimensiunea actuala a Terrei,precizeaza ziarul Tricolorul,si in plus venirea ei este precizata si in biblie la apocalipsa!Deci nu cred ca sunt doar niste manipulari ale mass-mediei pentru a instala panica printre oameni,si de a se astepta anul 2012 cu teama!Si inca ceva,tot in apocalipsa scrie ca la sfarsitul pamantului,timpul se va micsora din ce in ce mai mult ajungand la zero,ceea ce se si intampla!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

Leonard

#14
Si eu sunt de aceeasi parere a ultimelor 2 mesaje in ultimul timp au avut loc defrisari si poluari de neinchipuit omul isi trateaza cu salbaticie planeta de parca nu ar fi a noastra am citit deja si se spune ca din cauza topiriri polilor pamntul se face oval si incepe sa se micsoreze ziua si asta eu o vad cu ochi liberi.Dar adriah unde ai studiat tu despre planeta Tiamat ca nu am mai auzit de ea.
Cei care stiu tac.