Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN-ul parintelui Cleopa

Creat de paleoastronaut, 09 Iulie 2006, 18:49:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

paleoastronaut


paleoastronaut

#1
''Eram într-o noapte la ora unu în bordei. Fãcusem Miezonoptica ºi eram pe la sfârºitul Utreniei, când deodatã aud: buf, buf, buf?! Se cutremurã pãmântul. Eu am ieºit sã vãd ce se aude, dar când am deschis usa la bordei am vãzut afarã o luminã mare ºi în luminã, o maºinã de alamã cu multe roþi.

Din ea a coborât un om înalt, cu ochii mari, pe jumãtate albi ºi pe jumãtate negri, care numai atât a zis apãsat: ''Ce cauþi aici?'' Atunci mi-am adus aminte ce zic Sfinþii Pãrinþi. Cã dacã ai Sfintele Taine, Îl ai pe Hristos viu! Eu aveam Sfintele Taine într-o scorburã de brad în bordei. ªi când am vãzut aºa, am intrat repede înãuntru, am cuprins bradul cu Sfintele Taine în braþe ºi numai atât am zis: ''Doamne Iisuse, nu mã lãsa!''

Sã vezi tu atunci rugãciune când este dracul la uºã! ªi când m-am uitat din nou afarã, l-am vãzut cum se dãdea înapoi alungat de puterea lui Hristos. Lângã bordei era o râpã mare unde a cãzut acel duh necurat. Dar cum a cãzut? Când a ajuns la râpã, s-a dat de trei ori peste cap cu tot cu maºinã ºi pe urmã a cãzut ºi s-a fãcut un zgomot mare de mi-au þiuit urechile pânã a doua zi la ora unu''.

udar

Sa inteleg de aici ca extraterestrii sunt diavolii traditionali? Si ca eu se tem de Sfanta Taina?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

lory

 8-) :lol:

sa vedem...
unii spun ca, in transe adanci, provocate/induse de rugaciune ( si nu mai adaug inca ceva  pt ca iar ma va certa darkness ) , unii aud/ vad lumini, fiinte( ingeri, diavoli ,arhangeli,profeti,chiar pe dzeu ), glasuri, zgomote etc...
in acest caz insa, eu cred ca parintelul era un pic beat...adica, pardon ,gustase din sangele domnului .. ( aaaau, act vampiric, cu semnificatie tribala...multe triburi obisnuiau sa manance carnea si sa bea sangele decedatului pt a....stiti voi ce )
asa ca e FALS SI UZ DE FALS!!!!!!
chiar crezi ca extraterestrii se tem de sfanta treime,de rugaciuni si biblie? ( daca se temeau, poate ca nu rapeau atatea persoane....sau cei rapiti nu stiau nici macar o rugaciune, sau nu au fost in stare sa spuna macar "''Doamne Iisuse, nu mă lăsa!"" ...?)
si cum de stia ET romaneste?
daca erau diavoli, crezi ca asteptau ei sa fuga preotul sa ia biblia din bordei???
altceva..de obicei, " o lumină mare si în lumină, o masină de alamă cu multe roti." era vazuta de preoti ca fiind "nava, slava"( si alte sinonime de prin biblie, vezi ezechiel ilie si altii ) lui dzeu si nu prea fugeau de asa ceva,crezand ca sunt diavoli...
deci..ori acest document e copiat de prin biblie ( nu tot, doar anumite parti,cum ar fi descrierea lor ), ori parintele era beat...
parerea mea...


paleoastronaut

Draga lory apreciez spiritul tau critic...fragmentul este copiat din cartea omonima"viata parintelui cleopa",nu din biblie...Hai sa ne gandim putin...Daca perintele era beat cum pui tu ar fi venit cu "vedenia" clasica a necuratului:coarne,coada,copite,piele rosie sau neagra,pucioasa,fum,etc...Dar el a venit cu o descriere gen ezekiel...vehicol argintiu,stralucitor,metalic,elemente tehnice ca roti multiple(daca erau roti),zgomot ca de tunet,trepidatie,lumina intensa....Ce nevoie avea de aceste detalii tehnice?trebuie sa-ti reamintesc ca acest mare duhovnic al neamului roman nu trebuie confundat cu betivii de azi de la teologie ,care si-o trag in dos ca poponarii prin beciurile facultatii...cu baieti si fete ale patriei...cu toate ca sunt un promotor al teoriei paleoastronautice(interventia "zeilor" in trecutul nostru)nu pot sa nu admir viata unui doctor de suflete...si-apoi l-am cunoscut personal...te rog sa-ti retragi cuvintele despre "betiile"parintelui....Chiar te rog lory...multe mii de oameni au fost vindecati sufleteste de acest mare roman....de ce arunci cu noroi peste ceea ce nu stii?daca vrei iti trimit cartea sa in intregime..a avut si alte vedenii cu demoni dar pe acelea el insusi le considera "vedenii"si naluciri diavolesti...dar intalnirea de gradul trei din padurile bucovinei este reala...Apoi tu stii prea bine ca o creatura telepatica poate sa-ti transmita un mesaj pe care apoi creiarul tau sa ti-l redea DEJA TRADUS!!!!Te rog sa citesti mai multe materiale cu cei rapiti si-ai sa vezi ca toti alienii se faceau intelesi in "american english"......Cat despre ultima parte in care entitatea este respinsa prin rugaciune in prapastie...Ai vazut cum ridica yoda nava lui luke?Se pare ca efectul concentrarii prin rugaciune la oamenii sfinti,yoghini,etc poate duce involuntar (ca la cleopa)sau voluntar ca la yoghini la deplasari de corpuri foarte grele prin anihilarea gravitatiei...Cei care au ridicat statuile din insula pastelui o numesc"MANA"....Se pare ca si prin vibratii vocale si instrumentale precise se poate atinge acest scop...vezi calugarii tibetani sau cantecele care precedau transportarea unui"MOAI"la locul lui...Prindea"viata"si pleca "singur"pana pe pozitii.....Apoi apropo de OCHII entitatii...impartiti in jumatate...stii statuetele DOGU?ARATA LA FEL!!!!!PACAT ca nu am o foto acum..dar caut...astept muscatura vorbelor tale de raspuns lory....sper sa nu doara...prea rau.

darkness

da,se pare ca tu nu ai fotografii pt nimic....

jackie28t

Puteti vedea filmul sau sa extrageti filmul cu interviul lui
Parintele Cleopa - intalnirea cu un OZN de pe legatura de mai jos
http://www.ortodoxtv.com/filme-video/pr-cleopa-viata-in-pustie.php

Acest subiect il mai deschisesem odata anul trecut tot aici pe forum.



Citat"Eram într-o noapte la ora unu în bordei. Făcusem Miezonoptica si eram pe la sfârsitul Utreniei, când deodată aud: buf, buf, buf! Se cutremura pământul. Eu am iesit să văd ce se aude, dar când am deschis usa la bordei am văzut afară o lumină mare si în lumină, o masină de alamă cu multe roti. Din ea a coborât un om înalt, cu ochii mari, pe jumătate albi si pe jumătate negri, care numai atât a zis apăsat: "Ce cauti aici?""

Părintele Cleopa Ilie [extras din cartea Viata Parintelui Cleopa]

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ozn.htm




jackie28t

Eu personal cred ca parintele Cleopa intr-adevar a vazut o nava extraterestra aterizand,deaia si precizeaza el ''o masina de alama cu multe roti '' si ca intr-adevar a vazut un extraterestru dar prin cunostiintele lui nu a putut intrepreta acea intamplare doar printr-e cuvinte metaforice.Pentru el a insemnat diavolul la care pentru altii inseamna extraterestru.Nu-i ceva nou(poate doar pentru unii nedocumentati) ca doar sunt sute de cazuri similare in intreaga lume.Este doar parerea mea personala asa ca va las pe voi sa elaborati mai departe. :wink:

Elvin

Paleoastronaut, mi-ai furat gandul din creier  !! De ceva vreme ma preocupa si pe mine aceasta intamplare, din cauza interferentelor ufo-religie. Un asemenea caz si altele care or mai fi ar putea lamuri cine sunt alienii ashtia, daca sunt chiar 'diavolii' creshtinismului sau ce sunt ei  .  
    Te pot completa cu o relatare asemanatoare a fratelui lui Cleopa : cand era tanar, s-a retras intr-o groapa fara sa aibe binecuvantarea duhovnicului. Dupa ce s-a rugat o vreme, s-a pomenit cu unu foarte inalt [precizeaza ca era 'arap', adica negru] care i-a zis aceeasi chestie "Ce cauti aici? " E drept ca acesta n-a vazut nave
     Am gasit mai demult in "Patericul Sinaitic' o poveste incredibila si care se incadreaza la Cleopa. 2 pustnici mergeau prin deshert si au vazut un 'balaur' care venea cu viteza spre ei ! Evident, prin 'balaur', 'dragon' [la chinezi] cei vechi denumeau vehicole aeriene care mai scuipau si 'foc' [laser ? ]. Acestia 2 au inceput sa se roage, moment in care 'balaurul' s-a ridicat cu viteza in sus [si aici avem banalele acrobatii aeriene ale ufo] dupa care a cazut jos si s-a facut mii de bucati
     In 'vietile sfintilor" gaseshti relatari asemanatoare. Diversi vrajitori puternici care faceau tulburare in popor, aveau legaturi cu asemenea forte 'demonice' [extraterestre]. Unul a transportat o suita a imparatului de la roma la bizant [sau invers] intr-o singura zi cu ajutorul unui aparat. Altul a scapat de urmaritori intrand intr-un fel de submersibil care iesise la suprafata [el in fuga ajunsese pana pe malul unui rau]. Alt tip a scapat dintr-o inchisoare fiind teleportat de 'amicii ' lui
Astea toate se intamplau intre sec II-IV.

    lory, incearca sa nu mai scrii toate prostioarele care-ti vin la creier. Tu crezi ca te poti 'imbata' dintr-o lingurita de vin, care si aceea e numai pe sfert ? si in plus pustnicii mananca impartashania uscata, pentru ca nu pot face propriu-zis liturghie in pustiu decat rar

paleoastronaut

draga elvin iti multumesc pentru completari...sunt binevenite.....mai astept si alte inputuri...si darkness...si eu cred ca tu nu ai nimic pentru nimic....ca asa e in intuneric(darkness)....noaptea nu-i ca ziua,ca sa zic si eu asa............

udar

As comenta si eu la cele spuse pana acum, daca imi este permis...
Nu am foarte multe cunostiinte despre Parintele Cleopa, in afara de cele care il prezinta ca pe un personaj de mare seama al culturii bisericesti ortodoxe. Si neavand decat aceste informatii, tind sa le dau crezare. Cred ca este destul de jignitor sa il consideri betiv pe un asemenea om. Eu nu sunt un credincios in sensul strict al cuvantului, insa figura Parintelui imi inspira liniste sufleteasca si apropiere de Dumnezeu...
Cu toate acestea, imi este greu sa cred ca parintele nu a auzit de OZN-uri sau extraterestrii, dar cred ca nu a dorit sa prezinte evenimentele din aceasta perspectiva  datorita pregatirii sale teologice care il face sa interpreteze totul prin intermediul Bibliei...
Parintele nu o priveste pe entitate ca pe un diavol. Se deduce, insa, spaima care il cuprinde. Iar spaima de necunoscut il face sa apeleze la metodele pe care le cunoaste de a indeparta amenintarea, pe care mai tarziu o numeste « duh necurat ».
Eu cred ca Parintele s-a intalnit cu un extraterestru care venise, de ce nu, sa-l rapeasca... Intentiile ostile au fost imediat simtite de catre parinte. Este cunoscut faptul ca extraterestrii comunica telepatic cu victimele, si citisem mai demult ca un mod de contracarare a lor, atunci cand te aflii fata catre fata cu ei, este tocmai concentrarea mentala profunda spre a-i inlatura. Ceea ce a facut si parintele « Să vezi tu atunci rugăciune când este dracul la usă! »... Mi-e greu sa cred ca s-a dat de 3 ori peste cap, sau ca a cazut intr-o rapa cu tot cu aparat... (cred ca treburile acestea au fost introduse de catre Parinte ca si o intarire a cunostiintelor mistice si biblice – numarul 3, numar magic, etc). Probabil insa ca a plecat...
Astfel, daca ar fi sa interpretez eu cele spuse de parinte, as spune nu neaparat ca Sfanta Taina l-a indepartat pe extraterestru, ci mai degraba puternica meditatie, concentrare care l-a cuprins pe parinte (un om de altfel special, si pe o treapta a evolutiei spirituale mult superioara celorlalti)... Astept comentarii...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

paleoastronaut

udar cred ca ai restabilit dreptatea pentru memoria sfanta a parintelui cleopa,un adevarat misionar al domnului pe pamant...nici eu nu sunt un crestin fanatic,dar cand l-am vizitat pe parintele cleopa acum 12 ani la SIHASTRIA,mi-a inspirat atata pace in suflet....cand m-a binecuvantat...cred cu putere caq meditatiile sale de o viata l-au facut sa poata transfera catre oricine era deschis o particica din linistea sa sufleteasca...Si-apoi acolo in inima padurii din varf de munte(obcinele bucovinei au paduri pana pe varf,sau aveau ca acum)el se retragea periodic pentru meditatii si rugaciune profunda in post negru....simtea mereu nevoia sa se apropie de dumnezeu si doar izolarea TOTALA ii oferea aceasta sansa...rusine celor care pot lovi intr-o icoana a poporului asta chinuit si sarman.........bravo UDAR,ELVIN,JACKIE si tuturor celor care au respect fata de oamenii cu adevarat sfinti...

Elvin

e un pic offtopic, dar merita
      L-au intrebat pe Cleopa : Ce va fi dupa ce vei pleca sfintia ta ?
                     A zis : Ziduri, ziduri.....
      adica vor fi doar cladirile, fara oameni in ele [bomba cu neutroni]. Sau poate se referea la 'zidurile' dintre oameni, faptul ca dragostea dintre pamanteni se va raci iar asta deja s-a implinit

        Altadata le-a zis alora care au venit : Invatati-va sa postiti, ca vor veni vremi cand veti avea un cartof la o saptamana !

paleoastronaut

#13
"DIN EA A COBORAT UN OM INALT<CU OCHII MARI<PE JUMATATE ALBI<PE JUMATATE NEGRI"..sa semene oare creatura cu celebrele statuete DOGU?

Skywalker

Descrierea "omului" este destul de vaga, nu a prea dat detalii. Dar ce ma frapeaza e ca acel om e descris ca fiind inalt. Zetareticulian nu putea fi. Posibil sa fie vreun om in negru(MIB), ca ei sunt si inalti, ei si vorbesc(in sensul ca vorbesc prin sunete, nu prin telepatie) si au si atitudine ostila fata de noi.

  Insa nelamurirea vine aici: Oamenii care le sunt ostili MIB-urilor sunt aceia care cauta secretul OZN-urilor si adevarul. Insa Parintele Cleopa nu se incadreaza in acest tip. Insa descrierea ramane prea vaga pentru a stabili rasa extraterestrului.

Despre vibratiile vocale de care s-a scris mai la inceput, ele par sa fie o alternativa demna de luat in seama la tehnologiile noastre. In Egipt s-au gasit mai multe artefacte care nu se puteau realiza cu instrumentele lor de care se stie oficial. Iar instrumente mai bune nu s-au gasit. Asa ca cercetatorii se gandesc ca ei ar fi folosit ceva gen vibratii vocale. Dar asta e pentru alt topic.