Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Hermeneutică & Cinema

Creat de Grifon, 26 Mai 2017, 15:39:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

abyss

Jedi = Djedi magicianul?


According to the Westcar Papyrus, prince Djedefhor brings up the story of Dedi. He stands before his father, king Khufu, and says: "There is only speaking of miracles which happened a long time ago, something known by past generations only. Truth and falsehood cannot be distinguished here." https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dedi

Grifon

Voiam să trec la "maestrul - șăf" (executiv - CEO..hahah) MANCE WINDU, dar, dacă tot ai adus vorba de insăși denumirea "ordinului", dle @abyss, trebuie să spun că m-a intrigat la maximum, firește - chiar dacă (incă) nu pot afirma că i-am dat de capăt. .

Literele sunt puține, și nu pot forma prea multe combinații. Desigur, dincolo de ce ai postat dumneata, avem faimosul Djed egiptean (stâlp, obelisc, antenă...nu insist, ați dezbătut, din ce-am văzut, pe interesantul subiect  "Stupa".).
Deci, să fie ceva tip ..."Cavalerii Obeliscului "? Ar putea fi...luăm cu titlu de inventar.
Din anagrame, pe canon Temurah (din Kabbala) am găsit doar una din formele latine ptr. Dumnezeu (DEI), si două noțiuni asiatice, cu echivalențe Kanji : chinezescul jide, iinsemnând remember si japonezul jidai, insemnând timp îndepărtat, perioadă, erà.
Acesta din urmă, corelat cu "a long time ago, in a galaxy far far away" ne poate da ceva precum "cavalerii de demult, antici,  ai Erei"...dar parcă ar fi prea simplist....

Oricum, asta imi amintește de altcineva care a mai "pipăit" nițel chestiunile astea - onorabilul Pavel Coruț. El, intr-un elan protocronist, închegase următoarea construcție:
Skywalker (kappnobatai) = ge-dai (extra-acrostih ptr. geto-daci) + ițarii / cămeșa/ chimirul lui Luke din debut = Cavalerul Trac (faimoasa referință istorică).
Hahaha ! Bun, acum eu stiu că Don Pablo vedea daci peste tot, si doar m-a distrat - insă m-am si mirat ...cine l-o fi învățat să se riște la asemenea jocuri ? Oare la Marină ? La contrainformații militare ? Sau la niște verișori Ițic, ce -i evocă din copilărie ?

In concluzie, desi avem variante (ba chiar si din spațiul egiptean si/sau asiatic) zic totuși să nu ne pripim. Mai poate fi analizat, adevărat, modelul fonetic GEDAI, ce pare a avea tot sonorități nipone (denumiri din zona militar administrativă, in tipar posibil XXXXXXXGEDAI) dar si rezonanțe din greaca veche, precum chiar kteistai ori kappnobatai...ca să-l bucurăm si pe Don Pablo.

P.S. - Vorbind de Vărul Ițic, am fost cât pe ce să scap interpretarea JIDXX...că tot mergea si cu AN(U) reperat la ăilalți, dar nu vreau să mă caute al'de Simon Wiesenthal...hihihihi ! Atunci să vezi cavalerie, hahahahaha ! (râd ca un tont, nu-mi luați in seamă umorul...indoielnic !).

fiulploii

http://starwars.wikia.com/wiki/Jedi_Order
Explicații si "linkuiri" către partea întunecată a Forței așa cum a fost gândită ea.
Totul ar fi deci o creație a gândurilor iar despre asta , un oarecare tip a zis ca " fiecare act de creație este in primul rând un act de distrugere" .

Grifon

Mai în viteză acum, să-l dibuim si pe MACE WINDU - șeful temporar al Consiliului Jedi, Yoda fiind maestrul ad vitam, venerabilul, "cel vechi de zile".
- INDU / INDA (trimiteri străvezii spre spațiul hindus
- tot de acolo DEWA (spirit imaterial, echivalent cu Djinn)
- MANI (silabă sacră hindo/budistă, "soră" cu PADME
- IDAM (Ydham), plăsmuire mentală din familia "tulpa"
- iarăsi WA (starea de armonie interioară)
- WU (ceea ce ne dă iar arte marțiale, WU-Tang sau WU-Shu (derivate din KUNG-FU)
Astea din spațiul extrem-oriental, dar avem si din Orientul Mijlociu:
- MECA / MEDINA  (orașele-matcă ale islamului)
-IUDEA (se putea fără ?)
Apoi, pe alese : DEI (ca in Jedi), MUNDI (zeu al lumii), AMIN (termen sacru in incheierea rugăciunilor creștine), ACE (as, campion) of MIND, etc, s.a.m.d.

Iar numele MACE inseamnă, in engleză, atât buzdugan (marțial) cât si ciocănelul care aparține judecătorilor sau maestrilor masoni - ambele funcțiuni fiind si ale personajului fictiv, (președinte si judecător al Consiliului Jedi), interpretat (binișor) de Samuel Jackson...


Grifon

Cu mențiunea că la MACE WINDU găsim si AMUN (deci tot Ra, in altă formă), să trecem la cel mai tare Jedi....desigur, Master YODA.

Și aici literele sunt puține, dar destule pentru a concentra o incârcătură ...serioasă
-avem DIO - ceea ce iar inseamnă Dumnezeu, in limbi de proveniență latină.
- avem litera YOD (grecește: iota), una din cele mai importante din alfabetul ebraic (inclusiv kabbala)
- dincolo că "nicio iotă să nu schimbi" (avertisment biblic ce indică f. clar importanța, in general, a literelor din cuvinte), doi de YOD alăturați reprezintă Adonai, in timp ce YOD din IHWH este inițiala lui Iahve.

Ohohooo ! Master Yoda cu adevărat e tata lu' toți ceilalți, nu ? Iar dacă mai adăugăm si că YOD-ul este o configurație anume in astrologia mistică, insemnând "Degetul lui Dumnezeu"...avem deja o incârcâtură de toată frumusețea !

Iar acum, să ne intoarcem la modelul "vizual" al lui Yoda - Tzenzhab Serkong Rimpoche - pe care Lucas and Co. l-au intâlnit in Asia (dar posibil si in SUA, sau in UK, unde a câlâtorit des).  Nu mai e niciun secret, nici pe Net, că producătorii seriei l-au ales ca model ptr. "piticuț" - chiar dacă unele surse afirmă că modelul ar fi fost chiar Dalai Lama. Atașez o altă imagine a tibetanului (un "greu", intr-adevăr, din multe p.d.v,) ptr a se vedea mai bine asemănarea - urechile fac toți banii...hihihi !

Xanadron

OK, f. interesant. ...Dar concluziile, pe cînd concluziile? Că dincolo erau mai rapide, dar și mai... ieftine cumva.
"Dincolo" însemnînd, evident, zonele-n care doar la auzul cuvîntului hermeneutică se scoate pistolu :-D - sau măcar perfida convingere întru evoluția oricăror analiști ai simbolisticii, fie ei amatori, spre parti-pris-uri pro-ursești - nu mai zic că taman din direcția presupușilor licurico-partizani ai la fel de presupusei libertăți de exprimare.
(n.b. Elfomanii :lol: citați îmi par și mie la limita ...psiho-patologicului, însă d-aici și pînă la inducerea acelorași blasfemio-concluzii la adresa OP-ului d-aici e cale lungă și mai ales ilogică.)

P.S. Propriile-mi concluzii din postarea de la pag. 2 rămîn valabile, însă ar merita poate completate cu o ramificație deloc secundară, atinsă-n treacăt doar p-un topic ajuns (cam offtopic) la compararea calității predicționale Orwell-Huxley (84 / Brave New World).
Superioritatea viziunii profului Huxley îmi pare netă și-acum, dar faptul indubitabil (poate doar în viziunea mea, clar) că și seria SW face parte din arsenalul metodelor aparent blînd-insidioase de modelare a Turmei ar cere unele detalieri în plus.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

Citat din: Xanadron din  06 Iunie 2017, 11:45:52
OK, f. interesant. ...Dar concluziile, pe cînd concluziile? Că dincolo erau mai rapide, dar și mai... ieftine cumva.
Festina lente, herr @Xanadron, festina lente !
Poate păcătuiesc prin chițibușăreală, dar sunt adeptul analizei ca la carte (descompunerea intregului in părți cât mai mici, contorizarea, si abia apoi reunirea in sinteză).
Puteam, desigur, livra chiar din debut concluzii, asertiv, dar sigur s-ar fi născut indoieli / polemici, si lanțul postărilor justificativ - explicative s-ar fi lungit chiar mai mult...

Dar, fie, căci nici eu nu vreau s-o lungesc cu toate (droizii, planetele, titlurile, s.a.m.d). Dacă-mi prezumați (si acceptați) strădaniile exhaustive, conchid așa:

1) Avem, indubitabil, o manipulare in-Sidioasă (fie că-i zicem NLP, fie practică..."magică").
Aș mai fi putut crede in cauze neutre (gen:"subconștient colectiv, proeminențe arhetipale) dacă n-aș fi identificat conexiuni personale și conștiente ale echipei SW cu nuclee...hm...nițel mai neconvenționale. Ca urmare, afirm clar intenționalitatea manipulării, ba chiar migăloasa ei elaborare.

2) Cui prodest ? - ar fi, evident, următoarea intrebare. Păi, mai multora, pe diverse paliere. Financiar (profit) clar că echipei SW. Subconștient...hm...se pare că si ei au mușcat "fructul", așa că sorgintea tre' să fie mai in spate.

3) Contorizarea "ghidușiilor" duce, in proporție de cca 70% in zona hindo-budistă, hrănită din "centrala magică" tibetană (restul, Egipt Antic, ivriți, muslimi - mai puțin, iar creștinism aproape deloc).

Stiu, acum veți intreba si "de ce"?  Ei, asta ar fi ceva spumos, firește...dar deja n-ar mai fi hermeneutică, ci de-a dreptul...maieutică, hahah !
(iar procurorii sunt cam non-grata zilele astea...).

Godak

CitatOK, f. interesant. ...Dar concluziile, pe cînd concluziile?

Ce concluzii, colega @Xanadron?
E clar, Lucas vrea să ne manipuleze (nu contează în ce direcție și în beneficiul cui).
E clar, Lucas (sau echipa sa) au ascuns fel de fel de șarade și simboluri în SW, însă nu pentru a-l face atractiv și pentru a vinde produsul, ci pentru a ne (pre)lucra la subconștient prin NLP.

Dacă doriți o prognoză, colega @Xanadron, v-o ofer: acest topic va continua disecția punctiformă, din care va deduce fel de fel de asociații libere (ca în psihanaliză). Însă nu va genera ever un scenariu coerent (scopul și direcția manipulării), deoarece...

Deoarece:

- este schema clasică pe acest Forum - se discută mult fără să se ajungă la nici o concluzie. Mă întreb dacă acest cuvânt infam, "concluzie",  nu este o invenție NWO, vehiculată de MSM pentru a ne induce în eroarea gândirii structurate.
- însuși subiectul nu permite extragerea de concluzii în abordarea curentă. Dacă vrei, îți ofer hermeneutica cuvântului Xanadron, chit că nu-i știu nici proveniența, nici ce intenție te-a făcut să-l alegi ca nick. Exact asta face și @Grifon - operează tatonări de dragul presupunerilor hazardate. Plecând de la Xanadron și eliminând dublele de litere (procedeu kabbalistic tradițional) se ajunge la Xandro. O anagramă simplă (alt procedeu kabbalistic tradițional) generează rezultatul perfect (din toate literele, nu cum face @Grifon) Drona X. Interpretare -Userul @Xanadron, printr-o ironie subtilă, declară chiar prin nick-ul său că este un instrument comandat de cineva într-un anumit scop (probabil manipulatoriu). Aberația este vizibilă cu ochiul liber (deși procedeele utilizate sunt mai curate - inclusiv sub aspect tradițional - decât cele folosite de "hermeneutica" distinsului coleg @Grifon)   

Între timp:

- s-au mai completat n pagini de postări = activitate;
- s-a mai mâncat n timp unora = misie îndeplinită;
- s-au mai decredibilizat Forumul în general = idem.

Pasionaților de statistici le recomand să urmărească frecvența infernală a apariției cuvântului "manipulare" (+ derivatele) pe acest Forum.

Grifon

Ce-i corect, e corect.
Domnule @Godak, intrucât Excelența Voastră imi devine, pe clipă ce trece, tot mai simpatică, am simțit nevoia (pro bono) de a face si o modestă hermeneutică  a nick-ului Excelenței Voastre...
Si m-am pregătit...suflecat mânecile...dar tocmai când să mă lansez, avut-am epifania de a vedea...halucinant...incredibil...că Excelența Voastră e....hahahahahahha..o carte larg deschisă !...hahahahah !
Rar o asemenea onestă declinare a identității.....filiera Guineea, poate ? (și ocultă, si...martiră ?)
Hahahahahahha !

Pentru colegii mai timizi in etalarea esențelor- ce-ar fi să cercetăm totuși evoluția religiei declarate de simpaticul George Lucas ?

Godak

Ignorând cu luciditate comentariul derizoriu al colegului @Grifon, continuăm hermeneutica rufonistică.

Dacă @Xanadron e Drona X, userul @Kanadron dezvoltă probleme complexe. Observăm aici o tipologie Ianus (cel cu două fețe). 2 conturi diferă doar printr-o literă (K vs. X). Pe aceleași principii enunțate anterior (în postarea precedentă), Kanadron e Drona K

În primul rând observăm "efectul de oglindă" (să ne amintim de crucea și pentagrama inversată a lui Eliphas Levi - așa-zis "mason de gr. 33" cf. Rufon (a fost 4 ani mason, nu a avut ever gradul cu pricina, a plecat cu scandal, iar cât a fost a făcut instrucție cu "venerabilii" - dar deh!, Rufon!)). Drona X și Drona K sunt cele 2 fețe ale aceleiași monede, totuși antagonice, răspunzând unor centre de comandă diferite. De altfel, pe K de X îl despart în alfabetul român exact 14 litere (2x7), simbol al dualității oculte (7/7).

Dar de unde știm care-i cel malefic și care-i cel benefic? Nimic mai simplu. Prin "X" se marchează ținta, obiectivul de distrus; "X" apare și în maleficele steaguri ale piraților cu oase încrucișate în ... x. Din contră, conform studiilor de psihologie experimentală, cuvintele care încep cu "K" stârnesc râsul, deci sunt benefice. Din punct de vedere hermeneutic, opoziția dintre X și K este clară ca lumina soarelui într-o zi fără nori. 

Deci avem 2 useri, Drona X și Drona K, instrumente ale unor organizații antagonice. X e retrograd, K e pozitronic. Faptul că încă nu au intrat într-un conflict deschis (stay calm, glumim băieții!) se datorează perioadei de tatonare reciprocă. Se vor măcelări online la un moment dat, urmând servili comenzile Superiorilor Necunoscuți! LOL!

PS. Cele afirmate mai sus sunt, desigur, un delir "hermeneutic". Din nou, tot ceea ce am afirmat în acest post are ancore tradiționale și simbolistice solide. Arată eroarea maximă în care se află colegul @Grifon. Sau, pentru acuratețe discursivă, în ce fel de derivă îi poartă stimabilul @Grifon pe membrii Forumului...
 

abyss

Ce @kanadron domnule @Godak ?? Nu am cunoștință de un asemenea user.
Dacă asa faci si rapoartele .... e nasol. 

Godak

CitatCe @kanadron domnule @Godak ?? Nu am cunoștință de un asemenea user

Hahahah, @abyss, se pare că nu ai observat din timp că am operat demult o substituție de nume (vezi attach; în avans față de @Grifon. ...). Hahahah, unii gândesc cu n mutări în avans, @abyss, hahahahah... Ce contează că nu există nici un user cu numele ăla, e proiecția eterică a lui @Xanadron, hhahah...

PS. Ceea ce-ți solicit de data asta personal, @abyss, e un răspuns public și cinstit: am raportat eu pe cineva sau alții m-au raportat pe mine? Îți spun sincer că voi considera răspunsul o declarație de intenție! 

PS 2. poți să ignori hahăiturile pe prost-gust. Sunt adresate punctual, altcuiva!


Xanadron

Citat din: abyss din  06 Iunie 2017, 21:54:05
Ce @kanadron domnule @Godak ?? Nu am cunoștință de un asemenea user.
Dacă asa faci si rapoartele .... e nasol.
:roll: ...Și io, care credeam ca prostu-n scrisul apărut la colț de cotitură-n monitor, înainte de www.rufon.org: NESECURIZAT... :-D

Serios acu compadre, cred că-i vb. de colegul @kandaon, citat și cu altă ocazie ...kabbalistic de uneori justificat-criticul coleg @Godak (al cărui nick-name, spre deosebire de interpretarea maieutică a stimabilului @Grifon - ba chiar și fără vreun maieu - bănuiesc că provine din @Goldorak dacă substragem niște vocalize repetabile p-acolo-șa, ca orice misteriologi respectabili.)

Latura ludică a discutologiei noastre îmi pare oricum distractivă și cînd apare cîte-o cuantă de ironie, dar offtopicizarea excesivă prin aluzii translucide 8-) cred c-ar fi mai bine transferată pe MP-uri = Mesaje Personale.
O să închei totuși și eu c-un offtopic masiv, dar necesar = o auto-citare parțială (că restu-i Top-Kozmic-Secret :-D) din altă secțiune RUFOn:

(...)o scurtă părere... cam prea zen_ologică poate:

1. Orice forum e o platformă destinată DISCUȚIILOR înainte de toate, care vrem sau nu este:
   a) vie - chestie care include nu doar evo- sau involuția, ci și perspectiva morții ei, :lol: ca să nu mai derapez acu pe tema utilității ei extreme și pt intelighenția nu-prea-vie (AI) :evil:
   b) o secțiune aproximativă a segmentului social atras de profilul fiecărui forum, deci nu una omogenă - din 1001 pdv-uri la care n-are rost să revin, dar care-n orice caz exclude în principiu unanimitatea părerilor și/sau deciziilor.

2. Nimeni nu cred să vrea să-mpiedice pe cineva mai pro-activ să și facă ceva practic - mai ales că nici n-ar putea, deși:
   a) domeniul acțiunilor practice poate include și lucrături :-D abstract-teoretice - v. scris reviste online, org. de conferințe ufologice etc. (subtemă care nu ține însă neapărat de DZ și merită tratată separat)
   b) realist vorbind, aceleași acțiuni... active presupun o groază de condiții prealabile greu de îndeplinit în grupuri mai mari de 3-4, chiar dacă nimic nu-i imposibil teroretic; practic însă unii-s prea săraci, alții - prea ocupați, cîțiva - prea bătrîni, iar restul - prea departe de România ca să intervieveze-escaladeze-sape-dezgroape etc. potcoave de ozeneuri verzi sau nu. :ufo:

Concluzie: Dep. Zero trebuie să aibă zic eu o utilitate strict conexă bunei funcționări a forumului și doar eventual funcții practic-organizatorice - pentru cine:
a) vrea,
b) știe
c)... și poate.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

Atașez un link util, ce atestă o anume...metamorfoză a credințelor lui George Lucas - de la cea inițială (metodist, adică protestant, ca mulți americani) la ceva ce el definește : budisto-metodism (?!). In link se mai arată si pasiunea sa pentru mitologii comparate, și se relevă destul de clar intenția inserțiilor din SW.
Acum, după ce am arătat si că Harrison Ford a devenit pro-tibetan militant (ba chiar si la nivel politic), iată că si Lucas s-a dus...intr-acolo. Se ridică, prin urmare, o intrebare simplă, ce ne-ar putea edifica despre dedesubturi : și-a modificat Lucas credințele inainte sau după SW ?
Căci dacă se convertise inainte, e mai simplu - zicem că a simțit nevoia să-și exprime noua ...axiologie. Dar dacă s-a convertit după, e mai bizar, nu ?

Voi mai cerceta...insă până atunci putem trece la alt protagonist,  cel puțin la fel de enigmatic, si pe care l-am menționat doar tangențial până acum - Mark Hammil.

http://www.beliefnet.com/celebrity-faith-database/l/george-lucas.aspx

Grifon

N-aș fi ținut chiar morțiș să amestec in acest studiu controversatele ipoteze "Montauk", insă, dacă tot l-a citat dl.@kenjiro pe Peter Moon, merită aruncat totuși un ochi.

Din "corifeii" Montauk (Preston Nichols, Al Bielek si Moon) doar primul afirmă că l-a cunoscut personal pe Mark Hammil - ceilalți doar "brodând" pe subiect. Mai exact, Nichols afirmă că e prieten "din copilărie" cu Hammil, si că a fost angajat ca inginer sunetist la Star Wars tocmai prin mijlocirea acestuia (blondul convingându-l pe Lucas).
De aici...autorii "bagă multe" - asupra cărora am (tot la fel de multe) dubii. Ciudățeniile referitoare la Hammil apar si în lucrarea "Soarele Negru -conexiunea nazi / tibetană", dar mai pe larg in "Muzica Timpului" (unde un intreg capitol e dedicat filmului "Războiul Stelelor").
Din toate speculațile cunoscute ale "Montauk"-ilor, reproduc doar un pasaj (ce aparține discutabilelor memorii ale lui Preston Nichols):

"Când au inceput filmãrile propriu-zise, am văzut doi mediumi care se concentrau asupra camerei de filmat. Era evident că fac o amprentare psihică asupra filmului. Mi-am dat seama cu ce se ocupă fiindcã făcusem eu insumi așa ceva in industria muzicii. Bănuiesc că Lucas a descoperit singur tehnica. Desi marea majoritate a publicului nu e la curent, mulți specialiști știu că poți introduce imagini / sunete subliminale intr-un film sau inregistrare audio. Bănuiesc că așa se explică de ce StarWars a atins o popularitate atât de incredibilă" 
   ("Muzica Timpului", de Nichols & Moon, tradus in varianta Ed. Daksha, pg 94)

Acum, cu mari rezerve (să nu uităm că ăștia-s intovărășiți cu Cinamar), putem insă acorda lui Nichols un max.30% credibilitate. De altfel el si spune că doar "bănuiește" in "amprentare" succesul filmului - așa că, din câte se pare, nu a "simțit" si tehnicile lingvistice prezentate de mine până acum