Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine si de ce zboara pe cerul patriei?

Creat de alx, 06 Iulie 2012, 00:21:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tractorbeam

In ce priveste zborul la joasa inaltime cu avioane de tip Hercules, eu zic sa cititi putin despre episodul Entebbe. Acest tip de avion se preteaza f bine la transportul unor unitati de tip comando cu toate dotarile anexe (de la obuziere howitzer pana la jeep-uri cu tun anti-recul) plus toata unitatea de pifani. Cine exerseaza chestia asta se pregateste pentru o interventie intr-o zona muntoasa sau care are ca vecinatate o zona muntoasa prin care se poate face ingress / egress. Avionul din fotografie nu este romanesc - ale noastre sunt vopsite verde oliv si camuflaj cu diverse nuante plus boticul negru.

alx

Citat din: tractorbeam din  07 Iulie 2012, 23:19:09
In ce priveste zborul la joasa inaltime cu avioane de tip Hercules, eu zic sa cititi putin despre episodul Entebbe. Acest tip de avion se preteaza f bine la transportul unor unitati de tip comando cu toate dotarile anexe (de la obuziere howitzer pana la jeep-uri cu tun anti-recul) plus toata unitatea de pifani. Cine exerseaza chestia asta se pregateste pentru o interventie intr-o zona muntoasa sau care are ca vecinatate o zona muntoasa prin care se poate face ingress / egress. Avionul din fotografie nu este romanesc - ale noastre sunt vopsite verde oliv si camuflaj cu diverse nuante plus boticul negru.
Am scris mai sus,dar se pare ca a trecut neobservat pasajul respectiv...acest avion nu a fost detectat de radarul civil de pe aeroportul Cluj,de radarul militar din Muntii Apuseni,de radarul militar de la Suceava,si,se pare ca nici radarul militar de la Bacau nu a avut mai mult noroc...
Ca sa nu mai vb de faptul ca Unitatea militara de aviatie de la Campia Turzii nu are habar de un astfel de zbor...ba mai mult,mi s-a spus ca daca ar fi detectat un astfel de aparat in afara culoarului de zbor,ei trebuie sa fie in aer si pe el...
   La radarul de la Cluj se suna in timp real,cand avionul asta trecea pe deasupra,si nu l-au vazut niciodata pe radar...idem si pe cel din Apuseni.
Si vreau sa va spun ca nici alte institutii din 3 litere nu au habar de zborurile astea...la nivel regional,bineinteles...nu ma refer la centralele din bucuresti...

PS   nu intrebati CUM am reursit sa obtin aceste informatii,pentru ca este TOP SECRET! ;D



Citat din: tractorbeam din  07 Iulie 2012, 23:09:07
Prietene, defineste te rog "ai nostri" si "ai lor" ca sa pot sa-ti spun unde ma situez.  ;D


NU vreau sa definesc "ai nostrii"...voi defini doar "ai lor"=mebru in DZ
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

tractorbeam

Citat din: alx din  07 Iulie 2012, 23:39:31
...acest avion nu a fost detectat de radarul civil de pe aeroportul Cluj,de radarul militar din Muntii Apuseni,de radarul militar de la Suceava,si,se pare ca nici radarul militar de la Bacau nu a avut mai mult noroc...Ca sa nu mai vb de faptul ca Unitatea militara de aviatie de la Campia Turzii nu are habar de un astfel de zbor...ba mai mult, mi s-a spus ca daca ar fi detectat un astfel de aparat in afara culoarului de zbor,ei trebuie sa fie in aer si pe el... La radarul de la Cluj se suna in timp real,cand avionul asta trecea pe deasupra,si nu l-au vazut niciodata pe radar...idem si pe cel din Apuseni.
Citat

Pai vezi asta e chichita, daca l-ar vedea pe radar nu ar mai fi misiune secreta. Nici nu trebuie sa apara pe radar deoarece containerul ECM ii asigura invizibilitatea evident fata de radarul civil si de majoritatea celor militare - alea de provenienta sovietica. Sau apare dar nu tre sa stii mataluzta ca l-au vazut ei pe radar.Mai mult decat atat, daca zboara urmand relieful printre dealuri si munti e putin probabil sa-l detecteze. Semnatura radar e valabila cand ai ce sa "vopsesti" cand ala zboara sub plafon nu ai ce vedea, dar asta nu inseamna ca el nu e acolo si bazaie.




Nox

#33
Nu trebuie să mă bagați musai în seamă, dar nu vi se pare că sunteți cam offtopic?! Pentru că eu nu văd nicio legătură, fie ea și circumstanțială, cu DZ, dar dacă există poate mi-o arată careva!

alx, te ții de șopârle?!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

fiulploii

Citat din: Nox din  08 Iulie 2012, 01:05:00
Nu trebuie să mă bagați musai în seamă, dar nu vi se pare că sunteți cam offtopic?! Pentru că eu nu văd nicio legătură, fie ea și circumstanțială, cu DZ, dar dacă există poate mi-o arată careva!
:lol:   Se pare ca se face inventarul la DZ si se stabilesc activele si pasivele ramase din vremea lui Cuza . Posibil sa se gaseasca si ceva urme ale sabiei cavalerilor danubieni  care ,se pare , erau lup-tatori psi :-D
S-a lamurit, oficial nu avem avioane vopsite gri si dotate cu radar. Azi-maine nu o sa fie dotate nici cu piloti . oficial DZ nu exista dar are tehnica in dotare fiind spart in mai multe bucatele ca un joc Lego .
Avem rute aeriene la rasu-ierbii atunci cand nu are cine da cu coasa fiindca nea Caisa a devenit culegator de fructe prin alte tari. Unii se antreneaza in scanarea in adancime prin muntii nostri in timp ce noi le construim blocuri la ei in tzara.
  Cu alte cuvinte , s-a definit o Himera in acest topic ceea ce este un lucru bun fiindca demonstreaza existenta subiectului in cauza.
Parerea mea..  8-)

alx

#35
Nu Nox,nu ma tin de soparle...
   O sa fac un "inventar" a ceea ce avem pana acum:
-avem un avion/avioane Hercules C130 cu radar care zboara foarte jos,sub plafonul radar,pe aceeasi ruta si la aceleasi ore,aprox. 3 saptamani pe an,in aceeasi perioada.treaba asta dureaza de cel putin 5 ani,cu o mentiune:pana acum 2 ani,Hercules-ul era ALB si NU ERA Hercules. ;D Adica vorbim de un avion cu comportament IDENTIC cu al Hercules-ului,insa mai mic,alb complet,FARA INSEMNE,si care a servit cel putin 3 ani...cui si in ce scop,nu as putea spune...sau,ma rog,as putea avansa oarece ipoteze,insa...ma abtin.
-avem cel putin 3 radare,la distanta "mica" de locul observatiilor,care nu au "vazut" nimic.
-am informatia NEOFICIALA de la aerodromul militar Turda,conform careia,daca un aparat de zbor ar fi observat in aceasta zona,ei ar fi obligati sa fie in aer sa vada cine si de ce...
-nicaieri in tara,pe un aeroport militar sau civil nu a fost observat un astfel de avion.(atat cat am putut afla eu,cu modestele-mi puteri)
-Romania NU are in dotare,OFICIAL,un astfel de aparat,care este folosit de obicei de trupele SUA.
-Avem 2 mari intrebari:DE UNDE DECOLEAZA SI UNDE ATERIZEAZA APARATUL/APARATELE ASTEA?   Pt ca misiunea lor e clar ca nu o vom afla...
-mai avem persoane,chiar aici pe forum care declara ca este vorba de zboruri de antrenament.Care antrenament se face PE ACELEASI RUTE,IN ACEEASI PERIOADA A ANULUI! >:D    Cine se antreneaza,de ce si cu stirea cui ne violeaza spatiul aerian,se pare ca nu e important...
-avem comportament atipic anul trecut: cioara gri a aparut pe cer cu aprox. 2 saptamani INAINTE de "uciderea" lui Bin Laden,zbura initial la ore neobisnuite,respectiv 18-20(pana m-au vazut ca stau sa-i filmez),si ultimul zbor o fost cu EXACT O SAPTAMANA inainte de faza cu Bin Laden,cand,culmea,am vazut AMBELE avioane,si cel alb,si cel gri,pe la ora 16.
-Intotdeauna am vazut cioara alba/gri venind dintr-o singura directie.
-Anul trecut,in saptamana "patimilor",am martori care afirma ca au vazut cioara gri,si imediat dupa ea 2 elicoptere mari care duceau ceva in sarcina,adica legat sub ele.



Ca o concluzie la cele scrise mai sus: refuz sa cred ca forte militare straine se plimba nestingherite prin spatiul nostru aerian.Si atunci am presupus ca o organizatie similara/identica cu presupusul DZ ar putea sa detina LEGAL dar in anonimat total un astfel de aparat,cu care sa faca...ceva.Nu stiu ce.  De aici si legatura facuta de mine cu acest topic!  Unde tin aceasta "frumusete"? Pai sa vedem...stim ca pe vremea lui ceasca  s-au sapat niscaiva aeroporturi in munte,in zone cu acces restrictionat chiar si astazi...n-ar fi posibil ca alea sa fie garajul cioarei? Asta e doar o intrebare...retorica!  >:D

Am o rugaminte: toti cei care au vazut cioara gri,sa-mi trimita cate un PM cu locatia si ora,eventual si cu directia de deplasare.Incerc sa fac o ruta de zbor,sa vedem cam pe unde se plimba jucaria asta...


PS   Ca o informatie absolut off-topic si fara legatura cu topicul asta,va aduc aminte ca la o saptamana dupa uciderea lui Bin Laden,un secretar de stat al SUA a facut o declaratie interesanta: ca au reusit sa-l prinda pe Bin Laden si datorita informatiilor obtinute de la prizonierii aflati in Romania...


   Cam atat,deocamdata...restul e tacere,bineinteles...


Later Edit: cu ajutorul colegului Arhanghelul,cred ca am identificat si "cioara" alba,in persoana susnumitului  Alenia C-27J Spartan
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Tot ce spuneti aici e fain - un motiv in plus ca in excursie pe munte - pe langa cort, lanterna, busola, bocanci buni si binoclu - sa ai un aparat foto/camera video in asteptare, gata de a lua imagini. Iar daca ai norocul sa te afli chiar sub cioara ... e clar ca ce e sub tine sau pe langa tine e de mare interes - asa ca OKS (ochii cat sarmaua) pe busola sau alte scule electromagnetice care s-ar putea sa o ia razna (inclusiv aparatul foto care ar prinde "fotografii miscate" indiferent de cat de sigura e mana fotografului ).
Cat despre parerea ca e vb de "antrenamente pt alte teatre de operatiuni" ... m-as gandi de 2 ori inainte sa validez aceasta idee, mai ales acum cand avem un "consilier pe economia ... bombardamentelor" la cel mai inalt nivel de decizie din Romania. Poate ca teatrul de operatiuni este chiar la noi ...  dar "ceva" opreste inca "startul". Iar acel "ceva" este cautat cu insistenta. C-o fi vb de DZ, c-o fi vb de ceva mult mai vechi, nu stim. Dar comportamentul anacronic, cumva disperat, arata o oarecare graba si presiune pe evenimente ( nu survolezi atat de "la vedere" ceva ce poate fi vazut "la pas" prin padure decat daca acel "ceva" necesita tone de aparatura pt studiu iar punerea pe sol a acestor tone de aparatura ar deranja clar partea romana ).
Parerea mea...

acme

Citat din: alx din  08 Iulie 2012, 10:10:33
Ca o concluzie la cele scrise mai sus: refuz sa cred ca forte militare straine se plimba nestingherite prin spatiul nostru aerian.Si atunci am presupus ca o organizatie similara/identica cu presupusul DZ ar putea sa detina LEGAL dar in anonimat total un astfel de aparat,cu care sa faca...ceva.Nu stiu ce.  De aici si legatura facuta de mine cu acest topic!  Unde tin aceasta "frumusete"? Pai sa vedem...stim ca pe vremea lui ceasca  s-au sapat niscaiva aeroporturi in munte,in zone cu acces restrictionat chiar si astazi...n-ar fi posibil ca alea sa fie garajul cioarei? Asta e doar o intrebare...retorica!  >:D

Ar trebui sa consideri si optiunile ca "sursele" tale nu au access la acest tip de informatii sau nu vor sa confirme ca au access. Nu trebuie uitat ca facem parte din NATO.
We're born alone, we live alone, we die alone.

kandaon

Despre avion, si eu cred ca nu e deloc imposibil sa apartina tot fortelor aeriene romane, sau unei sectiuni mai speciale de acolo (care sa tina de DIA poate). Oricum nu e deloc obligatoriu sa se spuna exact in presa tot ce avem in dotare.

Nu cred ca americanii sau israelienii ar zbura de capul lor, fara stirea nimanui, in Romania, astfel de zboruri se anunta desigur, sa nu se trezeasca cu vreo surpriza neplacuta.

Cat despre DZ, foarte posibil exista (probabil nu sub acest nume), dar cum spunea cineva, dupa 1990 s-a descentralizat la mai multe institutii si e iarasi probabil ca unele "celule" s-au atasat, de voie sau de nevoie, unor interese reprezentate de grupari din afara tarii.

Parerea mea e ca in perioada dintre 1964 (cand s-a scapat aproape de tot de prezenta si influenta ruseasca) si pana in 1990 a fost o perioada chiar efervescenta, si s-au facut si descoperit multe lucruri. Combinatia de nationalism cu autoritarism si secretism ce domnea atunci a permis si fondurile necesare si efectuarea unor experimente mai deosebite fara ca cineva sa stie sau sa puna intrebari. S-au testat si facut tot felul de chestii, de la cautarea unor persoane cu anumite calitati la "programarea" unora (inca din copilarie), sau la incercarea de "trezire" a unor anumite "puteri" a lor (la fel, inca din copilarie si de obicei in secret, fara ca cineva, inclusiv subiectul, sa realizeze ce se intampla).
S-au efectuat chiar si experimente de masa, de la programarea neuro-lingvistica la alte chestii poate chiar mai "oculte", in incercarea de creare a "omului nou" (incercare ratata si de Hitler si de Stalin care si ei doreau asta).

E interesant cum sovieticii si Hrusciov au fost determinati sa se retraga din Romania. E interesant de stiut si de ce rusii nu au invadat Romania in 1968 desi aveau trupe numeroase masate la frontiera (iar armata rosie, mai ales la acel moment, nu prea isi concentra fortele "la misto" pentru ca apoi sa dea inapoi fara sa obtina vreun rezultat) si conform istoricului Larry Watts (care a studiat documente din arhive, inclusiv ale STASI capturate de americani in 1989, inainte sa le ia rusii) vedeau Romania la fel ca pe un membru NATO dpdv al situatiei amic-inamic.

E posibil ca unii sa fi trecut de partea "intunecata" si astfel de cercetari sa fi ajuns pe maini straine, fiind folosite la evenimentele din 1989 si mai ales dupa 1990, cand a avut loc (si cred ca inca se desfasoara) o campanie foarte serioasa de razboi psihologic (si poate nu numai) impotriva romanilor (in sensul slabirii, dezbinarii si "adormirii" poporului)

Eu cred ca piesa de aluminiu gasita la Aiud e doar varful aisbergului, si a fost scapata cumva din greseala (sau poate nu) astfel incat sa apara in presa. Oricum am vazut ca azi e in general ignorata (si la noi si aiurea in lumea larga) sau daca se vorbeste despre ea se incearca tot felul de explicatii "clasice" (ca e de fapt o piesa de Messerschmidt sau un dinte de excavator, ca muncitorii au mintit in legatura cu locul unde a fost gasita etc.)

Sunt insa probabil lucruri mult mai interesante dar care nu au ajuns la cunostinta publicului larg.

Iar daca exista ceva de genul unor tuneluri sau camere secrete sigilate in munti, in mod cert nu poate intra oricine acolo. Adica daca in zilele noastre sunt sisteme de securitate in anumite locuri unde intri doar pe baza amprentarii, scanarii retinei sau amprentei vocale (nu stiu daca s-a ajuns chiar la verificarea ADN-ului) in mod cert cei ce au construit asa ceva aveau niste sisteme de securitate mult mai performante.

Iar ca sa gasesti asemenea locatii, cel mai indicat e cu avionul, desigur, folosind radare de penetrare in sol, am inteles ca sunt chiar si lasere ce penetreaza in sol de la o anumita distanta si se verifica apoi densitatea rezultata.
Dar raman la parerea ca daca asemenea locuri exista nu poti ateriza cu un elicopter deasupra si apoi orice Sam, Itic, sau chiar Gheorghe poate intra acolo cum si cand vrea.

Ca sa fac cumva legatura si cu biserica valaha legata de Egipt, anticii au scris ca atat Zalmoxis cat si Deceneu mai tarziu (mult mai tarziu), ambii mari preoti zeificati mai apoi (mai ales Zalmoxis) au facut si niste calatorii in Egipt. Iar despre Zalmoxis se spune ca ar fi intrat intr-o pestera in munti si ar fi disparut "pe lumea cealalta" pentru a reapare dupa trei ani. Amandoi au produs si schimbari religioase semnificative. Deceneu mai degraba a restructurat cultul lui Zalmoxis si interesant, incepand cu perioada lui si pana dupa Decebal dispar aproape cu totul necropolele din Dacia, nu se mai gasesc decat ici colo cateva urne cu cenusa sau un mormant. Sigur, e greu de imaginat ca dacii chiar devenisera nemuritori, probabil cenusa se raspandea pa campuri rauri sau pe crestele muntilor

E posibil sa fi existat un al treilea reformator religios (a treia biserica valaha) dar care se pastreaza in secret. E posibil ca acei "solomonari" despre care se spune ca ar fi ramasitele cultului unor preoti daci si care ar fi "gasiti" sau "marcati" de mici copii si "preluati" apoi de solomonarii mai batrani pentru a fi instruiti intr-o pestera adanca din Carpati (langa un lac "fara fund") sa aiba legatura cu asta. Si sa fie nucleul dur si secret al unui prezumtiv si "nemuritor" (in sensul ca exista inca din vechime) Departament Zero (alaturi de ceva vampiri si varcolaci  :evil: :fullmoon: :-D, glumesc acum), nucleu ce ramane loial unor principii sau interese stravechi, diferit de "celulele" sau structurile create in diferite momente si/sau institutii si care mai pot trece si in alte tabere la un moment dat.

E posibil ca avionul acela sa incerce sa gaseasca sau sa activeze cumva portalul dintre lumea asta si lumea cealalta, precum Fat-Frumos il trecea in basme cu un cal inaripat, cine stie. Poate ca mult inainte ca americanii sa fi calcat pe Luna niste romani sa fi vizitat locuri mult mai indepartate si mult mai interesante.
Iar un anumit grup (existent poate chiar dinainte de vremea cand acele basme s-au spus prima data) sa fi pastrat secretul acelui loc si felul cum poti folosi un astfel de portal. Un grup suficient de secret si chiar de inzestrat cu "puteri" reale de genul celor pe care incerca domnul Rudan sa le "trezeasca" la acei copii sa zicem, si poate chiar mai ceva.

Sigur astea sunt opiniile mele

SLEAH19

App de inventarul lui alx:

Citat din: SLEAH19 din  21 Noiembrie 2011, 00:02:23
  Cică a fost o dată , o pantă de deal împădurit care se ridica printr-un sistem hidraulic cu tot cu iarbă şi pomi , iar acolo puteau intra din zbor , tot felul de zburătoare , din alea necomestibile.
 
Povestea asta e atât de veche că ar putea să nu mai fie adevărată . Şi nu mai ştiu de unde o ştiu. Şi nici prin Furnicoşi , Argeş nu am fost vreodată . Aşa că nu am nimic interesant , pentru băieţi pomeniţi de tractorbeam.


   Nici un coleg de forum nu este din zonă , măcar să confirme legenda ?  O persoană categoria ,,serioasă" , a pomenit de loc , un pic  mai înainte de a exista rufon. Se pare că spre acel loc se îndrepta Ceauşescu atunci când Maluţan a simulat o defecţiune tehnică la elicopter .

  În ce priveşte expunerea colegului kandaon eu vin cu o constatare/întrebare.  Până unde se poate merge în timp cu  perioada în care au fost create acele locaţii ?
  Aici pe rufon suntem degrabă cuceriţi de Egipt , Sumer etc , dar uităm de ,,Cucutenieni" care sunt o civilizaţie cu cel puţin un mileniu mai vechi decât oricare civilizaţie cunoscută şi care are vatra în arealul sud est Transilvania , nordul Munteniei , Moldova , Republica Moldova şi porţiuni din Ucraina de azi.  În cultutra Cucuteni sunt dovezi clare că oamenii foloseau chiar excesiv focul, locuinţele erau la fel de mari ca cele de astăzi iar spre deosebire de acest areal,  în restul Europei de astăzi nu sunt vestigii sau necropole din acea vreme , probail pentru că erau sub gheţuri. Deci dacă acum 6000 de ani eram vizitaţi de ,,mineri ET" există toate şansele ca o bază să fi avut locaţia în Carpaţii de curbură.

PS off topic: userii de pe lovendal , care au impresia că există o competiţie între forumuri ( rufon şi al lor) pomenesc undeva  cu superioritate că spre deosebire de noi (rufon) , ,,departamemtul O" al lor cunoaşte locaţia tunelurilor din munţii Buzăului!!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fratelelup

despre "depozite" hidraulice s-a mai auzit,nu stiu daca se pot da locatii aici, dar adevarate piste si drumuri, cai ferate ce intra in dealuri, abandonate subit in anii 70 - 80, in jurul carora circula adevarate povesti
garnituri de tren ce au intrat in "deal" si nu au mai iesit....si asta pana in anii 80

Ganditorul

Pai, daca stim atat de multe locatii speciale ... poate le dam o mana de ajutor celor de pe avioanele ce survoleaza Romania si le spunem, aici, cam pe unde este "ciudatenia". Nu de alta, dar e pacat sa cheltuie atatia bani (si sa-si ia salarii babane) pe cautari inutile prin Ro. Unii mai cad cu floriciopterul, altii mai aselenizeaza cu cioara ... mai elegant ar fi sa le dam locatia noi, sa nu mai rataceasca aiurea prin munti ! :fullmoon:

fiulploii

#42
Citat din: SLEAH19 din  08 Iulie 2012, 17:06:20
App de inventarul lui alx:

   Nici un coleg de forum nu este din zonă , măcar să confirme legenda ? 
PS off topic: userii de pe lovendal , care au impresia că există o competiţie între forumuri ( rufon şi al lor) pomenesc undeva  cu superioritate că spre deosebire de noi (rufon) , ,,departamemtul O" al lor cunoaşte locaţia tunelurilor din munţii Buzăului!!
Am auzit povestea de la o persoana, prin anii ' 80 .
Acea persoana fusese la facultatea politica   iar unul din colegii de camera pe care ii avusese , ii povestise despre un aerodrom militar sapat in munte , asa cum ai spus si tu , o parte din versant era actionat hidraulic . Persoana care povestise acest lucru raspunsese la un anumit moment istoric de locatia respectiva din muntii Transilvaniei . Se pare ca la inceput a fost o grota destul de mare care a fost transformata . 
Cat despre competitia forumista, sa nu uitam ca avem pe al nostru calator ce sustine acelasi lucru.  :lol:

Parerea mea este ca trebuie facut distinctie intre tuneluri si bunkare  :-D

Siberia

#43
Citat din: fiulploii din  08 Iulie 2012, 20:40:30

Parerea mea este ca trebuie facut distinctie intre tuneluri si bunkare  :-D

   Tocmai!
   Sunt si depozite sau chiar fabrici de armament in munte cu intrarea prin tuneluri. Doar n-o sa le dam acum si locatiile astea tuturor... sau cel putin, nu acum :-D
   Fiindca cei care trebuie sa stie de ele, stiu demult :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

horia2008

Citat din: alx din  08 Iulie 2012, 10:10:33
....refuz sa cred ca forte militare straine se plimba nestingherite prin spatiul nostru aerian.
Desi nici mie nu-mi convine, consider totusi posibil ca forte militare straine sa se plimbe prin spatiul nostru aerian, nu nestingerite, dar foarte putin stingherite (am facut armata la graniceri, nu pot sa ma exprim in foarte cunostinta despre apararea antiaeriana)