Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intoarcerea la Principiu

Creat de mr, 08 Februarie 2011, 18:25:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

#15
Citat din: socrate din  15 Octombrie 2011, 18:39:31
Darrr....@mr,ce intelegi tu prin "creatie"?....NASTERE?
Darrr....prin NASTERE?..."creatie"?
Nu de alta.. dar vorba ta:destul de complicata tendinta de stabilire a adevarului despre UNIVERS....daca UNIVERSUL este O FIINTA VIE...atunci cum se poate  sa fie "creat"!?... si sa vorbim deci de "creatie" !!!??

Privind din perspectiva fizica in care ne aflam, cea mai palpabila pentru toti oamenii, Creatia se poate observa la tot pasul. Primul pas de observare il reprezinta propriul trup biologic, complexitatea si modul armonios in care lucreaza. Apoi simbioza sufletului si spiritului cu trupul. Mergand mai departe, la o scara mai mare, observam perfectiunea cu care natura imbina nenumaratele forme de fiintare, echilibrul ce caracterizeaza totul pe aceasta planeta. Apoi sistemul solar...si asa mai departe.
Se observa clar o actiune premeditata in tot ce este manifestat. Nimic nu functioneaza haotic. Asta presupune ca mai intai ca existat un gand, o idee, un principiu care a stat la baza intregii Creatii si implicit un adevar corespunzator. Creeatia este vie iar procesul de creatie se manifesta continuu ....dar totul cred ca se desfasoara in conformitate si in limitele tiparului initial.

Citat din: socrate din  15 Octombrie 2011, 18:39:31
Daca ne implicam direct in cunoastere,ISTORIE,STIINTA etc..aflam ca la ORIGINI,UNIVERSUL a fost NASCUT(Matriarhat) iar ulterior a fost creat de "creator"(patriarhat).
Astfel Intoarcerea la Principiu,ar insemna... tradus...Rational-Logic,
RECUNOASTERE/CONSTIENTIZAREA,celor doua PRINCIPII..FEM.-masc.si implicit a Ideologiilor de Viata Sociala, aferente,abia apoi,dupa "gusturi" fiecare poate alege,"liberul arbitru"/PRINCIPIU de VIATA care i' se potriveste potrivit cu NASTEREA sa sau creerea sa si "abilitatile" de convietuire SOCIALA....aferente.

Energiile masculina si feminina (implicit matriarhatul si patriarhatul de care vorbesti) cred ca sunt caracteristice doar lumii fizice, necesare existentei dualitatii. Energia initiala cred ca a fost androgina. 
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Nicipreaprea

Citat din: mr din  15 Octombrie 2011, 19:29:03
Privind din perspectiva fizica in care ne aflam, cea mai palpabila pentru toti oamenii, Creatia se poate observa la tot pasul. Primul pas de observare il reprezinta propriul trup biologic, complexitatea si modul armonios in care lucreaza. Apoi simbioza sufletului si spiritului cu trupul. Mergand mai departe, la o scara mai mare, observam perfectiunea cu care natura imbina nenumaratele forme de fiintare, echilibrul ce caracterizeaza totul pe aceasta planeta. Apoi sistemul solar...si asa mai departe.
Se observa clar o actiune premeditata in tot ce este manifestat. Nimic nu functioneaza haotic. Asta presupune ca mai intai ca existat un gand, o idee, un principiu care a stat la baza intregii Creatii si implicit un adevar corespunzator. Creeatia este vie iar procesul de creatie se manifesta continuu ....dar totul cred ca se desfasoara in conformitate si in limitele tiparului initial.

Energiile masculina si feminina (implicit matriarhatul si patriarhatul de care vorbesti) cred ca sunt caracteristice doar lumii fizice, necesare existentei dualitatii. Energia initiala cred ca a fost androgina.

Creatia vine si se duce, aleluia, dar VIATA e din-tot-de-a-una. Nu e piramidala, nu e idee, nu e niciuna din formele care te fac sa uzi patutul noaptea, pe astral, in general.. pentru ca nu mai stii cum e cu STII, si tot le bagi cu "creca".
Guenon, Schuon, sau mason, sau altii carora te-ai acordat au habar cum e cu eternitatea ??  :fullmoon:

Nu exista energii masculine. Toate sunt feminine. Una-ntr-una. Cine crede ca ar exista energii masculine a ales inconstient matrixul patriarhal, in detrimentul Matricei Divine. Matrix patriarhal, creat din energii feminine, hahah. Stupid. Nici o sansa de reconectare, amin. Cand balonul se sparge, ascensiunea se produce. A cui ascensiune, ia ghiceste... Esti o femeie @mr, din pacate sedata si sedusa. Si printul nu mai vine, pentru ca nu deschizi ochii... depinde cu ce umpli golul gandurilor transformate in lacrimi.
De fapt nici nu prea are importanta ca toate sunt feminine, decat daca vrei sa te contrezi cu cineva "invatat" de niste umbre ...    :wink:
Acesta a fost un adevar corespunzator.
Inca un pas pe scara.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

lylyt_ice

Mai...hai ca deja noi aia prostii am pierdut sirul de cand tot filozofati pe aici! Ce trebuie bre draga sa facem si noi ca sa ne intoarcem la principiu? Sa votam cu"masculinul" sau cu "femininul" (?!?) sau poate mai bine cum e moda acum: si dala si dala...(adica masculin cu mamele si voce de dama...sau invers)? Eu nu zic ;...aveti toti dreptate daca vorbiti pe rand, dar eu nu am priceput nimic...care-i deznodamantul(?)...Noi ce trebuie sa facem sa nu murim ca prostii? SA urmam multe facultati sau sa ne punem pe citit toate cartile existente ca sa putem intra si noi in dialog cu voi? Apropo;  de unde stiti voi tot ce spuneti aici? Ma sa fie ...(?) dar aia de intradevar au gasit drumul catre ..acolo, nu prea au fost asa de cetiti si scoliti! Sa nu cumva sa fie de cu totul alta "natura"(?) intoarcerea asta de care vorbiti...Si ca tot venii vorba; despre care principiu discutati ...ce e ala, cum se manifesta? Luati-o mai pe scurtatura sa pricep si eu unde dracu (Doamne iata-Ma) sa ma intorc??? Si cum???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tayka

#18
Citat din: lylyt_ice din  16 Octombrie 2011, 01:58:39
;...aveti toti dreptate daca vorbiti pe rand, dar eu nu am priceput nimic...
Nu-i bai uite eu am să-ţi ,,explic'' cum e cum  cu..schimbarea asta la..matriarhat :?
Citat din: Nicipreaprea din  15 Octombrie 2011, 23:15:51
Nu exista energii masculine. Toate sunt feminine. Una-ntr-una.  ghiceste... Esti o femeie @mr,
Deci @mr, este de fapt Mihaela Mihai,sau Ileana Cosânzeana,iar eu sânt..Fata Fumoasă din Lakrima, :roll:
Siberia este Sfânta Paraschyewa,  :mrgreen: Călător Astral e  balaura cu 7 capete,14 sâni,14 nări de foc,7 burice,etc., :martiansad: iar Nox e de fapt..Arhangel-ul Mihaela   :evil: Xanadron e de fapt Sfânta  Petrika dela poarta Raiului,iar tu eşti..Mayka Maria Magdalena.No acum cred că ai priceput în sfârşit cum e cu energiile astea.. feminine... :-D :rocket:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

lylyt_ice

Mda...acum mai merge...dar de ce te-ai pus pe tine fata frumoasa si nu pe nox ca e mai potrivit ca tine ? :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Tayka

#20
Citat din: lylyt_ice din  16 Octombrie 2011, 12:16:40
Mda...acum mai merge...dar de ce te-ai pus pe tine fata frumoasa si nu pe nox ca e mai potrivit ca tine ? :lol:
Păi nu şti tu că cine împarte,parte-şi face...ce vroiai să fiu ..Scaraoţky(a).. :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

universis

Citat din: lylyt_ice din  16 Octombrie 2011, 01:58:39
Mai...hai ca deja noi aia prostii am pierdut sirul de cand tot filozofati pe aici! Ce trebuie bre draga sa facem si noi ca sa ne intoarcem la principiu? Sa votam cu"masculinul" sau cu "femininul" (?!?) sau poate mai bine cum e moda acum: si dala si dala...(adica masculin cu mamele si voce de dama...sau invers)? Eu nu zic ;...aveti toti dreptate daca vorbiti pe rand, dar eu nu am priceput nimic...care-i deznodamantul(?)...Noi ce trebuie sa facem sa nu murim ca prostii? SA urmam multe facultati sau sa ne punem pe citit toate cartile existente ca sa putem intra si noi in dialog cu voi? Apropo;  de unde stiti voi tot ce spuneti aici? Ma sa fie ...(?) dar aia de intradevar au gasit drumul catre ..acolo, nu prea au fost asa de cetiti si scoliti! Sa nu cumva sa fie de cu totul alta "natura"(?) intoarcerea asta de care vorbiti...Si ca tot venii vorba; despre care principiu discutati ...ce e ala, cum se manifesta? Luati-o mai pe scurtatura sa pricep si eu unde dracu (Doamne iata-Ma) sa ma intorc??? Si cum???

Tu de ce nu incerci sa dai o explicatie? Incearca sa-ti raspunzi la propriile intrebari, sunt singura ca le stii si singura, sau ca esti macar aproape de raspunsurile corect...
Ori si cum, poate ar fi bine sa dai si tu propria ta explicatie totusi, stim ca exista una... :-D
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

universis

Citat din: universis din  16 Octombrie 2011, 12:25:50
Tu de ce nu incerci sa dai o explicatie? Incearca sa-ti raspunzi la propriile intrebari, sunt sigura ca le stii si singura, sau ca esti macar aproape de raspunsurile corect...
Ori si cum, poate ar fi bine sa dai si tu propria ta explicatie totusi, stim ca exista una... :-D

PS: Si nu este vorba despre principiul masculin/feminin, despre gen...
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

universis

Citat din: Nicipreaprea din  15 Octombrie 2011, 23:15:51
Creatia vine si se duce, aleluia, dar VIATA e din-tot-de-a-una. Nu e piramidala, nu e idee, nu e niciuna din formele care te fac sa uzi patutul noaptea, pe astral, in general.. pentru ca nu mai stii cum e cu STII, si tot le bagi cu "creca".
Guenon, Schuon, sau mason, sau altii carora te-ai acordat au habar cum e cu eternitatea ??  :fullmoon:

Nu exista energii masculine. Toate sunt feminine. Una-ntr-una. Cine crede ca ar exista energii masculine a ales inconstient matrixul patriarhal, in detrimentul Matricei Divine. Matrix patriarhal, creat din energii feminine, hahah. Stupid. Nici o sansa de reconectare, amin. Cand balonul se sparge, ascensiunea se produce. A cui ascensiune, ia ghiceste... Esti o femeie @mr, din pacate sedata si sedusa. Si printul nu mai vine, pentru ca nu deschizi ochii... depinde cu ce umpli golul gandurilor transformate in lacrimi.
De fapt nici nu prea are importanta ca toate sunt feminine, decat daca vrei sa te contrezi cu cineva "invatat" de niste umbre ...    :wink:
Acesta a fost un adevar corespunzator.
Inca un pas pe scara.

Wrong...
Mai mediteaza...cum naibii sa nu existe energii masculine? Explica ne si noua cum ai ajuns tu la conluzia asta, ilimineza ne rogu te...
Si a fost probabil adevarul tau iluzoriu... :-o

"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

universis

Citat din: universis din  16 Octombrie 2011, 12:40:14
Wrong...
Mai mediteaza...cum naibii sa nu existe energii masculine? Explica ne si noua cum ai ajuns tu la conluzia asta, ilimineza ne rogu te...
Si a fost probabil adevarul tau iluzoriu... :-o

Cred ca doreai sa spui altceva despre energia si genul feminin, cat si despr ecel masculin...
Cu siguranta nu este ceea ce ai afirmat, cum spuneam...mai mediteaza asupra acestui subiect...
Daca inca nu vei vedea cat de cat, atunci, voi incerca sa-ti arat si eu prin mine si prin cei de aici ce vor raspunde, sialte parti...numai bine   :roll:
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

lylyt_ice

Stai... stai sa vezi universis cum e treaba la mine: eu stau si astept de la colegii astia mai ilumiati ce spun  (ca e clar ei stiu cam cum e cu principiul asta).  Dar sa vezi belea ca de cateva postari incoace, tocmai cand sa pricep si eu cum e treaba,...s-a intors cojoaca cu floaca si am intrat iar in ceata... Acum ce sa mai dau pareri ca nu am nici pentru mine. Intelegi tu ce zisei? E: asta e...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

mr

#26
Citat din: Nicipreaprea din  15 Octombrie 2011, 23:15:51
Creatia vine si se duce, aleluia, dar VIATA e din-tot-de-a-una. Nu e piramidala, nu e idee, nu e niciuna din formele  care te fac sa uzi patutul noaptea, pe astral, in general.. pentru ca nu mai stii cum e cu STII, si tot le bagi cu  "creca".

Eu nu as separa viata, sub orice forma ar fi ea (chiar si o piatra), de creatie. Viata pare a fi subiectul creatiei.  Creatia (si viata implicit) vine si se duce, corect. Dar mereu dupa acelasi tipar se regenereaza.

Cine a facut tiparul? Cine a gandit la un nivel atat de detaliat si complex tot ce se regenereaza de atata amar de  vreme in jurul nostru? Si totul intr-un echilibru perfect pe care nu o sa-l intelegem niciodata daca ramanem in zona  logicii fizice, pasivi, vesnic carcotasi si cautatori de dovezi palpabile. Si asta din simplul motiv ca lumea fizica  este doar o parte din Creatie, poate cea mai grosiera. Ce garantie exista la gasirea unui indiciu (si sunt  nenumarate) in acesta lume ca il veti intelege si il veti folosi pentru a descoperi treapta urmatoare a scarii in  cunoasterea originii noastre? Nici una, cred, atata vreme cat pastrati o atitudine care nu permite decat dezvoltarea  orgoliului personal, pe de o parte, iar pe de alta acumularea de frustrari interioare ce conduc la o viziune si mai  separanta pe care o aruncati cu detasare pe oricine nu se afla pe tendinta centrifuga a gandirii voastre. 

Nu ai inteles nimic din ce am scris despre structura piramidala si cea de diamant pe alt topic, nici din ce am scris  despre planul astral, in general despre ce scriu eu, dar in schimb le impachetezi asa cum iti convine si corespunde  atitudinii cu care tratezi tot ce tine de viata, apoi mi le arunci cu satisfactie in fata. Nu iti pretind sa  intelegi ceva din ce am scris, nu pretind nimanui acest lucru. Dar atata timp cat mai exista si cititori care  inteleg cate ceva din ce scriu, am sa continui.   

Citat din: Nicipreaprea din  15 Octombrie 2011, 23:15:51
Guenon, Schuon, sau mason, sau altii carora te-ai acordat au habar cum e cu eternitatea ??  :fullmoon:

Pana sa ajung la cei enumerati mai sus, inclusiv la valorile antice ale scolilor traditionale de tip masonerie,  ajunsesem deja la concluzii asemanatoare (prin experienta proprie directa) cu ale celor cu care, asa cum bine ai  zis, m-am acordat... intr-un proces cat se poate de firesc si natural al legii rezonantei.

In ceea ce priveste eternitatea, sunt destui autori carora le-as acorda credibilitate, suspectandu-i ca ei si-au  facut o ideea mult mai clara, la nivel practic,  despre ce insemana viata, creatia si implict nemurirea. In mod  evident ei imi aduc un aport, o treapta, un indiciu la propriul meu proces evolutiv daca si eu am atitudinea, modul  de receptie corespunzator.

Pe cand cei care isi incapsuleaza curiozitatea intr-o retorica rece, pur rationala, bazata pe o logica simpla,  mecanica, care nu tine cont de Sinele superior propriu cu care sunt dotati, incununata mereu si mereu doar de putine  dovezi palpabile, fara prea mare legatura intre ele, ii suspectez de regres, ratacire si permanenta conflictualitate  (in primul rand in ei insisi). Ei STIU, putin dar bun, au niste mecanisme de filtrare atat de bine setate incat nu  mai trece mare lucru. Se mira ca nu inainteaza mai sus de genunchiul broastei bazandu-se mereu pe "descoperirile"  savantilor, pe care-i venereaza, sub diverse forme, in sinea lor. Si nici pe altii nu-i lasa sa gandesca altfel, ei  considerand ca detin atitudinea corecta, logica. [Deh, orgoliul face casa buna cu o astfel de abordare!] Ii lovesc  in plin prin bagatelizare si ridiculizare, pedepsindu-i pentru depasirea limitarilor impuse de ei. In acest context,  simpla exprimare printr-un "cred ca", este considerata erezie, nepalpabil si trebuie tratata ca atare. Parerile  personale nu trebuie sa existe daca nu sunt filtrate la maxim de "comisie".
Personal, am ajuns sa consider de multe ori ca o parere personala spusa la modul cel mai sincer, poate reprezenta cu  adevarat o treapta in evolutie, un indiciu pretios pentru cineva care cauta cu adevarat.

Citat din: Nicipreaprea din  15 Octombrie 2011, 23:15:51
Nu exista energii masculine. Toate sunt feminine. Una-ntr-una. Cine crede ca ar exista energii masculine a ales  inconstient matrixul patriarhal, in detrimentul Matricei Divine. Matrix patriarhal, creat din energii feminine,  hahah. Stupid. Nici o sansa de reconectare, amin. Cand balonul se sparge, ascensiunea se produce. A cui ascensiune,  ia ghiceste... Esti o femeie @mr, din pacate sedata si sedusa. Si printul nu mai vine, pentru ca nu deschizi  ochii... depinde cu ce umpli golul gandurilor transformate in lacrimi.
De fapt nici nu prea are importanta ca toate sunt feminine, decat daca vrei sa te contrezi cu cineva "invatat" de  niste umbre ...    :wink:
Acesta a fost un adevar corespunzator.
Inca un pas pe scara.

Parerea ta!
...sau daca spui ca STII, ar fi bine sa si argumentezi. M-am ferit sa vorbesc prea mult de partile constitutive ale  creatiei, pentru ca nu le stiu exact. Tot ce vad in mine, in natura, in dualitate sunt efecte care ma conduc spre  anumite rationamente, care se confirma sau nu pe masura ce trece timpul si experiementez. Chiar nu conteaza, la acest nivel la care ma aflu acum,  ce fel  de energie ma anima daca eu nu sunt constient si responsabil permanent de efectele actiunilor mele. Mai sus este important.
Deh, invat! ..si las deschise optiunile ...pe masura ce ele vin.
Adevarul corespunzator de care vorbeam era asociat strict tiparului Creatiei, nicidecum sensului dat de tine pe care  , repet, trebuie sa-l agumentezi ....daca-l stii.


Citat din: lylyt_ice din  16 Octombrie 2011, 01:58:39
Mai...hai ca deja noi aia prostii am pierdut sirul de cand tot filozofati pe aici! Ce trebuie bre draga sa facem si  noi ca sa ne intoarcem la principiu? Sa votam cu"masculinul" sau cu "femininul" (?!?) sau poate mai bine cum e moda  acum: si dala si dala...(adica masculin cu mamele si voce de dama...sau invers)? Eu nu zic ;...aveti toti dreptate  daca vorbiti pe rand, dar eu nu am priceput nimic...care-i deznodamantul(?)...Noi ce trebuie sa facem sa nu murim ca  prostii? SA urmam multe facultati sau sa ne punem pe citit toate cartile existente ca sa putem intra si noi in  dialog cu voi? Apropo;  de unde stiti voi tot ce spuneti aici? Ma sa fie ...(?) dar aia de intradevar au gasit  drumul catre ..acolo, nu prea au fost asa de cetiti si scoliti! Sa nu cumva sa fie de cu totul alta "natura"(?)  intoarcerea asta de care vorbiti...Si ca tot venii vorba; despre care principiu discutati ...ce e ala, cum se  manifesta? Luati-o mai pe scurtatura sa pricep si eu unde dracu (Doamne iata-Ma) sa ma intorc??? Si cum???


Hai mai lylyt_ice, nu o lua asa personal!  :rainbow:

Scopul, cu acest topic, nu mi-a fost sa impart lumea in destepti si prosti sau alte categorii asemenea. Sunt  constient pe deplin de faptul ca subiectul nu este asa de simplu...dar nici nu vreau sa-l limitez la cel mai mic  multiplu comun pentru a multumi pe toata lumea. Sunt constient ca provoaca multe dureri de cap unora, dar m-as  bucura daca ar aduce si un plus valoare altora. Si am observat ca sunt si astfel de persoane...

In general doresc o abordare calitativa, personala si efectiva a subiectului, facand apel la exeperienta de viata a  fiecaruia si la modul in care vede fenomenul existential, in general. Nu e vorba de filozofie fara sens atunci cand  incerci sa diseci modul in care iti premeditezi la nivel de gand, orice faci practic in aceasta viata. Nu-ti trebuie nici o  facultate sa traiesti la maxim viata. Facultatile ne imbunatatesc in general talentele cu care suntem dotati si nu  ar trebui sa ne identificam cu ele cand abordam probleme existentiale. Doar sa luam ce e bun din ele...

Deasemeni nu doresc o abordare cantitativa, raportata la cate biblioteci a citit fiecare. Nerelevant! Prefer  parerile obtinute direct, personal care pot fi ajustate, acordate cu cele ale autorilor cu care rezonati.

Vorbeam, asa cum am scris si mai sus, despre principiul, ideea, gandul care a creeat Matrita, Tiparul lumii fizice  si tot ce rezulta  din intoarcerea la el.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

universis

Citat din: lylyt_ice din  16 Octombrie 2011, 13:13:11
Stai... stai sa vezi universis cum e treaba la mine: eu stau si astept de la colegii astia mai ilumiati ce spun  (ca e clar ei stiu cam cum e cu principiul asta).  Dar sa vezi belea ca de cateva postari incoace, tocmai cand sa pricep si eu cum e treaba,...s-a intors cojoaca cu floaca si am intrat iar in ceata... Acum ce sa mai dau pareri ca nu am nici pentru mine. Intelegi tu ce zisei? E: asta e...

I'll be beack next time, soon... :roll: :ufo:
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

Siberia

#28
Imi cer scuze de pe acum vis-a-vis de cei ce vor considera ca ma bag ca musca-n lapte, dar ma gandeam sa arunc o parere despre masculin-feminin/negativ-pozitiv in principiul creatiei.
Dupa cum vad eu lucrurile, energia primordiala, ideea, gandul originar, nu a fost nici masculin nici feminin, ci a fost un intreg (neutru), dar in momentul expansiunii, aceasta s-a ramificat in energii pozitive si negative, respectiv feminine si negative. Ca sa ma fac mai bine inteleasa, sa presupunem ca intentia, gandul, ideea este ca un intreg material (obiect) care este neutru pe intregul lui dar este format din atomi lipiti intre ei datorita energiilor magnetice pozitive sau negative prin care s-au legat. Daca acest intreg se sparge sau se mareste/largeste, am vedea cum se creaza legaturi pozitive si negative care vor duce la marirea lui. Dar pe total, ca si intreg, obiectul va ramane din punct de vedere al polarizarii, neutru.
Tot la fel, energia creatoare primordiala a fost neutra, apoi s-a ramificat pe masura creatiei in energii pozitive si negative, pentru ca atunci cand vom privi tot ceea ce s-a creat din aceasta energie primordiala, sa constatam ca defapt creatia rezultata privita ca un intreg este tot neutra (nu pozitiva, nu negativa, nu masculina si nici feminina), pentru ca un intreg este intreg doar daca in el se impletesc atat negativul cat si pozitivul intr-o armonie deplina.
Privind dintr-un punct de vedere strict material, teoria gandului care creaza poate fi privita astfel:
Eu am un gand: vreau sa mananc mere !
Gandul meu nu este nici pozitiv, nici negativ, deocamdata. Dar pe masura ce acest gand va prinde forma, in sensul ca eu (sau altcineva) se va apuca sa sape o groapa, sa planteze un mar, sa il ingrijeasca pana la maturitate cand va da in rod si voi putea culege un mar, se vor impleti multe actiuni care, privite din diferite unghiuri pot parea pozitive sau negative. Sapatul pamantului este un lucru pozitiv pentru mine fiindca stiu ca voi planta un mar, dar poate fi negativ din punctul de vedere al Pamantului pe care l-am lovit cu sapa, sau din punctul de vedere al unui taran pe care l-am pus sa sape groapa pentru mar, etc... Toata aceasta impletire de actiuni percepute ca fiind negative sau pozitive, vor avea ca rezultat un Mar ! Marul pe care l-am gandit, marul care privit ca si intreg nu este nici pozitiv, nici negativ, ci este neutru: pur si simplu un Mar ! (dar noi stim ca el este suma tuturor actiunilor impletite pentru a-l crea).


Tot la fel, energiile feminine si negative se impletesc pentru a crea. Impletirea lor armonioasa intr-un echilibru perfect, formeaza un Intreg.
Pana la urma, din acest motiv fiecare om - barbat sau femeie - isi cauta jumatatea sa, pentru a deveni un Intreg.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

lylyt_ice

 Poftim...acum pot sa-mi dau si eu cu parerea; si anume ca toti bajbaim in aceeasi ceata. Diferenta dintre noi este ca unii recuosc iar altii nu. Siberia gantul nu poate fi comparat cu materia, iar daca gandul (intregul) este neutru cum poti cere cuiva sa gandeasca pozitiv? Daca femeea si barbatul trebuie sa formeze un intreg, ce se intampla in cazul vietilor repetate(?), daca ma aflu in aceasta viata si jumatatea mea este tot femee cum formam intregul? Sau; cate intreguri deastea am format indealungul atator vieti?  In care dintre ele sunt EU de fapt ? Ce cred eu, este ca de fapt noi nu suntem altceva decat imaginatia cuiva, iar acest "cuiva" in momentul acesta sunt EU!!! EU= TOTUL=NIMIC  Asta e parerea mea in acest moment...dar poate ca voi capata alte experiente si idei si se va schimba! Eul experimenteaza prin el insusi!!!  :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?