Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni in Padurea Baciu, 15 decembrie 2007

Creat de spooky, 15 Decembrie 2007, 23:01:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

parere

sincer il inteleg pe Jacky...cand ai vechimea lui pe forumul asta si deja vezi de ani buni posturi legate de misterele din sticlele de sampanie din recolta anului 2000, sau ca dupa papa benedict o sa vina clona lui ioan paul...normal ca te apuca "nervii"...nu stiu daca de cand citesc forumul[inclusiv retroactiv] nu stiu daca am gasit[in afara de sectiunea linkuri] 10 posturi cu adevarat importante,care sa-ti deschida o alta perspectiva aspupra unui fenomen sau sa explice ceva....in rest sunt numai pareri mai mult decat fanteziste si nefondate...riscati sa faceti din ufologie o noua religie dogmatica ai carei credinciosi sunt fanatici care cred si nu cerceteaza...poate ca jacky e mai radical dar trebuie inteles

rebelfire

#91
In primul rand jackie, sa stii ca mie mi-a placut controversa asta, ba chiar m-a amuzat faza cu ciupercile care tot iti ies tie in cale...trebuie sa fim si relaxati cateodata dupa strss-ul zilnic si un strop de amuzament nu supara pe nimeni deschis la minte,nu vechimea pe un forum spune cat de informat esti...eu am spus o parere personala, la un moment cand imi pierdusem rabdarea, daca te-am lezat, sorry...imi pare f rau, nu asta a fost intentia...legat de ciuperci cu care se pare ca avem o problema -care tu o iei in serios, spune-mi si mie , FACT, asa cum spui tu..-tu personal, ai fost acolo sa culegi esantioane din ciuperci- vad ca pui serios problema - si sa te convingi ducandu-le la un laborator ca alea au un efect halucinogen? daca da, atunci te cred.si ca sa vezi, la niste oameni relativ simpli care se duc in padure..exact ozn-uri si structuri bioplasmatice vad...de ce nu vad ei..pasari uriase sau..saci cu bani, ca tot romanul se gandeste la asta? :lol:, ce misto ar fi..sa se transpuna in realitata sacii astia... ptr mine, care am stdiat ceva thanatologie, si de exemplu, carti scrise de doctori in stiinta- si astia au nevoie reala de bani si scriu..povesti ptr "copii mari" nu? -...un exemplu ar fi dr Raymond Moody cu "viata dupa viata' sau patrice van Eersel cu izvorul negru, vrei sa iti mai spun?hasdeu sic cogito, Serafim Rose- calugar Viata dupa moarte" dar deja sunt offtopic,cazuri de doctori neuropsihiatri care au notat ceea ce au spus pacientii dupa ce au revenit din moarte clinica..da, exista viata dincolo iar cei care au avuto moarte violenta( accident, razboi, ucidere) sufletele lor nu raman doar 40 de zile prin locurile unde au trait ci mai mult..ptr ca nu le spune nimeni ca au murit..sunt oameni nu indeajuns de evoluati spiritual unii din ei, incat nu-si dau seama ca au murit..eu stiu un caz cu fantoma, asa ca...ele exista.Asa ca, aceste dimesiuni pot la un moment dat sa interfereze din nu stiu ce motive cu "realitatea "noastra...undeva acolo, ele exista si cred ca acel ceva misterios, are o legatura intre aceste elemente. Sau stiu ca au murit dar vor sa transmita de exemplu cine e ucigasul...alte dimensiuni exista jackie si daca nu crezi tu in ele, e problema ta...stiu ca exista plante in America de Sud, Mexic sau Haiti care te fac sa halucinezi, se folosesc in practicile voodoo, de magie...dar nu cred ca aia culeg exact ceva asemanator si doar in padurea baciu, in nici o alta padure din tara asta...iar ptr Parere, nu sunt fanatic si nici obsedat de subiect, pur si simplu discutam..ca sa evoluam spiritual...aproape toti oamenii, au "pareri fanteziste si nefondate" daca tu crezi ca niste somitati ca Hynek sau Valee, asa fac, inseamna ca detii adevarul absolut in privinta ufologiei...nici macar ei, ale caror carti le am, nu sunt siguri de ce reprezinta fenomenul, ptr ca exista ozn-uri de diverse structuri.unele din ele, dematerializandu-se instantaneu, din fata a sute de martori..cazul Roma de ex 1966 parca...am citit mii de pagini si am discutat cu oameni care au lucrat si lucreaza toata viata lor in radare de exemplu gen.Strainu...care nici el nu stie sigur daca sunt "ceilalti' sau daca e o inteligenta superioara care se manifesta prin materilizari pentru a fi vizibila in spectrul nostru de perceptie...
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

rebelfire

A, vroaim sa te intreb jackie..ai citit vreo carte a lui Florin GHEORGHITA despre inteligentele invizibile? sau te pomenesti ca e altul care scrie...
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

StarDust

Si eu sunt adeptul analizelor realiste si scepticismului in cazul observatiilor OZN. Dar, observ tendinta unor "cercetatori" de a denigra acest fenomen ignorand cazuri cu "greutate", cazuri carora ei nu le pot gasi o explicatie.Sunt prezentate detaliat doar cazurile care pot fi combatute cu argumente logice, stiintifice si care in majoritate sunt observatii in marea majoritate explicabile, dar, voit alte cazuri cu adevarat veritabile sunt trecute cu vederea si nu se pomeneste nimic despre ele.Asta se numeste DEZINFORMARE si am ajuns la concluzia ca se foloseste f. des in ceea ce priveste fenomenul OZN.Scuze de postarea mea cam off-topic dar vreau sa fie un fel de continuare a postarii lui "rebelfire".
Personal, referitor la padurea Baciu, nu prea am o opinie formata deci ma abtin de la comentarii. Eu sunt strict interesat doar de fenomenul OZN si fenomenele conexe acestuia.Din pacate pozele OZN facute la Baciu mie nu imi inspira deloc incredere, dar, e doar o opinie personala... poate gresesc...
Jackie, eu nu am auzit de ciuperci pe care sa calci si sa elibereze substante atat de puternice care sa genereze imediat halucinatii... poti fi mai concret?
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

rebelfire

si citind mai atent, ce sa inteleg, ca toti care credem in astea suntem cate " un credul naiv si bolnav care se intocsica cu orice poveste sustinuta pe nimic." se scrie intoxica...jignesti oamenii pe care nu-i cunosti si nu e civilizat...sa stii ca de la Arhimede incoace, toti care au descoperit sau au avut o alta parere decat maj, au fost considerati naivi si nebuni, vezi galileo sau copernic, etc...si marile descoperiri tot de catre"nebuni" din astia care au spus altceva, mai mult decat majoritatea au fost facute...reintorcandu-ne la subiect, asa cum spunea si stardust, multe cazuri in care este evident un fenomen aparte de ozn, cu suprafete in care se vede ca astationat sau cu dovezi, sunt ironizate de catre oameni care vad numai ceea ce vor ei sa vada ptr ca sunt "oameni de stiinta"...sau, special sunt musamalizate pentru a nu induce panica in populatie, vei vedea stardust in forum si pe site dezbatuta problema asta cu pertinenta de oameni seriosi. Definitia unui om de stiinta ar trebui sa fie in primul rand, obiectivitatea si recunoasterea in orice clipa ca poate exista ceva peste tot ceea ce a descoperit stiinta pana in momentul respectiv...si ca mintea umana are si va avea limite fata de D-zeu si alte manifestari care ne scapa noua, celor atat de "evoluati"...am specificat astea fara nici un resentiment, doar ca o opinie...Rugamintea ptr Parere,da-ne si noua te rog exemplele in care ai vazut serios dezbatuta problema, te rog asta din curiozitate, ptr ca nu am timp sumblu in tot forumul, desi asa vrea, sunt problematici serioase, care ar trebui sa preocupe fiecare om, ptr a sti ceva si a schimba...mersi tuturor, caldura suportabila
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

rebelfire

A, ia uite ce descopar...ce sa intelegem de aici Jackie? far nici un rautate, jur, doar curiozitate... Te citez:

jackie28t
Warned
Guru

Raspuns: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]
« Rãspunde #10 : 06 August 2006, 14:22:27 » Citat 

--------------------------------------------------------------------------------
Ce lasa de inteles ca fotografiile lui Emil Barnea sunt autentice.Cred ca cazul din Hoia-Baciu 1968 este unul dintre cele mai credibile cazuri din Romania legat de fenomenul OZN. "
In primul rand, da-mi voie te rog sa corectez o cacofonie," ca cazul", jackieee....se poate? puteai sa formulezi cred ca aparitia din Hoia Baciu anul 1968, este unul din cele mai credibile...deci cum se face ca ti se pare ca in Hoia baciu poate fi un caz real de ozn?nu spuneai tu, de pagini intregi ca nu are nimic padurea aia? vrei sa ne zapacesti? sau ne incerci nervii pe caldura asta?sau paote ca acela e tu il consideri unicul caz de aparitie din Baciu...??lamureste-ne te rog, si te rog considera parerea mea ca ceva facut din pura curiozitate nu ca as avea ceva cu tine, mersi ptr intelegere

"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

#96
rebelfire,
dragul meu,nu eu sunt cele care trebuie sa demonstreze ceva anume dspre padurea baciu nicidecum.Acei frustrati care spun ca padurea baciu este o padure misterioasa sau care sustin ca au existat fenomene paranormale,ei sunt obligati sa aduca dovezi si sa demosntreze cea ce sustin.Daca un idiot spune ca 1+1=3 atunci trebuie si sa mai demostreze pentru a fi luat in considerare altfel sa nu se uite urat cand va fi luat drept unul care bate campii.

Eu am fost destul de clar in posturile mele si am si argumentat.
Tu rebelfire ai spus ca in padurea Baciu,te citez ''ori e o poarta spre alte dimensiuni, ori..sunt manifestari ale unor energii subtile care scapa omului'' iar dupa ce te-am intrebat pe ce te bazezi cand afirmi aceste lucruri te-ai ascuns dupa copaci si ai dat-o cu cotita fara sa raspunzi.
La fel cand eu te-am intrebat care sunt dovezile in care prezinta padurea Baciu ca una misterioasa tu iar te-ai eschivat de a raspunde.
Pai dragule,daca nici tu nu ai ceva clar prin dovezi care sa-ti spuna tie cel putin ce este FACT cum mai poti sa sustii orbeste ca padurea baciu este misterioasa sau ca acolo se intampla nu stiu ce fenomene paranormale.
Uite ca nu se intampla nimic acolo si uite ca nu exista nimic paranormal acolo.Ca daca ar fi am fi avut ca FACt cu totii ceva pus pe masa.
Tot ce exista sunt doar unele povesti pe care unii le-au pus in carti si au castigat bani prin publicare altii au repetat aceleasi povesti prin ziare si televiziuni facandusi rating de personalitate si cam atat.Dar dovezi concrete despre padurea Baciu nimic.

Tu ma ametesti despre Hynek sau Valee sau Emil Starinu.Ce treaba au ei cu padurea Baciu?Aici se discuta despre padurea Baciu,nu mai te ascunde dupa generalitati.Ai dovezi prezintale nu revino dupa ce le faci rost.Imagini cu copaci strambi nu este deajuns pentru a spune ca padurea baciu este una misterioasa.

Citat din: rebelfire din  16 August 2008, 23:31:43
si citind mai atent, ce sa inteleg, ca toti care credem in astea suntem cate " un credul naiv si bolnav care se intocsica cu orice poveste sustinuta pe nimic." se scrie intoxica...jignesti oamenii pe care nu-i cunosti si nu e civilizat.

Da se scrie intoxica dar mi-a placut sa scriu intocsica.Sper ca nu te-a iritat prea tare.  :lol: LOL
Tu m-ai acuzat ca sunt un om foarte sceptic si eu doar ti-am raspuns ca prefer sa fiu un sceptic sanatos decat un credul naiv si bolnav.La fel nu jignesc pe nimeni cand cer dovezi celor care sustin niste fantezii.E bine sa ne bazam si pe unele dovezi si argumentatii logice nu numai pe povesti.

Citat din: rebelfire din  16 August 2008, 23:50:07
A, ia uite ce descopar...ce sa intelegem de aici Jackie? far nici un rautate, jur, doar curiozitate... Te citez:
jackie28t
Raspuns: OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]
« Rãspunde #10 : 06 August 2006, 14:22:27 » Citat 

Ce lasa de inteles ca fotografiile lui Emil Barnea sunt autentice.Cred ca cazul din Hoia-Baciu 1968 este unul dintre cele mai credibile cazuri din Romania legat de fenomenul OZN. "

In primul rand, da-mi voie te rog sa corectez o cacofonie," ca cazul", jackieee....se poate? puteai sa formulezi cred ca aparitia din Hoia Baciu anul 1968, este unul din cele mai credibile...deci cum se face ca ti se pare ca in Hoia baciu poate fi un caz real de ozn?nu spuneai tu, de pagini intregi ca nu are nimic padurea aia? vrei sa ne zapacesti? sau ne incerci nervii pe caldura asta?sau paote ca acela e tu il consideri unicul caz de aparitie din Baciu...??lamureste-ne te rog, si te rog considera parerea mea ca ceva facut din pura curiozitate nu ca as avea ceva cu tine, mersi ptr intelegere


Acel post este din 2006 dupa cum prea bine se vede.Pe acea vreme nu cunosteam prea bine cazul lui Emil Barnea pentru ca nu l-am luat niciodata in serios dar de atunci pana acum a trecut ceva timp si multe lucruri s-au schimbat.S-au mai aprins becuri si s-au mai gasit fosile...de acea a-ti spun cu floricele la butoniera ca mi-a placut cum Emil Barnea a aruncat castronul fermecat in 68 pentru obtinerea unor fotografii impresionante la un mic picnic de vara. Vezi o analiza a cazului lui Barnea aici mai pe romaneste: http://www.freewebs.com/depth0ffield/barnea1968.htm


In rest rebelfire,
eu a-ti recomand sa revii cu picioarele pe pamant.Observ ca esti cam agitat si cam fanatic cand e vorba de padurea baciu.
Ti-am spus daca ai dovezi sa arati ca padurea baciu este misterioasa atunci te rog sa le prezinti ca doar tu esti cel care sustine asa ceva nu eu.
Deci te asteptam cu dovezi daca nu te rog nu ne mai rapi din timp cu tot felul de balarii.Copaci strambi gasesti peste tot.Asta nu spune nimic concret.Toate cele bune si o seara placuta.


jackie28t

Citat din: StarDust din  16 August 2008, 16:21:38
Jackie, eu nu am auzit de ciuperci pe care sa calci si sa elibereze substante atat de puternice care sa genereze imediat halucinatii... poti fi mai concret?

Da,incearca un search pe google sau pe Wikipedia.Incepe mai intai cu Mushroom poisoning: http://en.wikipedia.org/wiki/Mushroom_poisoning

parere

nu credeti ca mai bine ati inchide acest subiect? Nu va veti convinge vreodata unul pe altul, fiecare aveti pareri...gresit... certitudini opuse, de ce sa va mai amarati fara rost?

jackie28t

#99
Citat din: parere din  17 August 2008, 00:15:32
nu credeti ca mai bine ati inchide acest subiect? Nu va veti convinge vreodata unul pe altul, fiecare aveti pareri...gresit... certitudini opuse, de ce sa va mai amarati fara rost?

De ce sa se inchida? E un subiect interesant chiar si comic pe deasupra...vorba aia in padurea baciu sunt OZNuri invizibile (care se vad  :lol:) fantome,persoane invizibile,capuri prin iarba,dispare maini,reapare spirite,forme plasmatici si multi-tridimensionale,copacii strambi si fum albastrui,pica grindina si asa mai departe.Nici la CNN nu poti vedea asa ceva doar la PROtv sau OTV ca acolo prinde misterul.  :-D

Si sa stii ''parere'' ca ai dreptate intr-o oarecare masura....greu poti explica unui credul cum sa gandeasca critical de acea ma gandesc ca pana nu vad aici pe topic dovezi lucide care sa arate clar ca in padurea Baciu intr-adevar exista ceva major care e de luat in seama  nici nu-mi mai gandesc sa-mi pierd timpul aici cu prea multe explicatii.Sper sa existe si ceva serios si matur nu numai imagini cu copaci strambi sau povesti cu spiridusi si consanzene.Toate cele bune tuturor colegilor in special fanilor padurea Baciu. 8-)

parere

intr-adevar...s-au ingramadit prea multe in padurea baciu, postasem ceva timp inainte o intrebare legata de o alta padure...nu stiu cum ii zice, totul a fost o intamplare, eram prin dobrogea si cum nu sunt prea multe de vazut acolo in afara de tumulturi...pe care se ara si se seamna porumb, cineva m-a dus la pestera unde se presupune ca a trait sf Andrei...nu are rost sa vorbesc despre vizita in sine, ideea e ca am urcat pe un deal foarte abrupt din imediata apropiere a pesterii care era impadurit. Se parea ca varful a fost terasat iar in mijloc era un fel de luminis cu niste "magure" de vreo 3-4 m in diametru si de 1,5 in inaltime, nu am numarat cate...erau si multi copaci strambi :) dar nu asta m-a frapat ci formatiunile in sine, padurea parea sa fie destul de tanara,copacii find mici, nu stiu daca cineva a mai vazut locul asta...totusi zic ca ar fi o idee sa fie vizitat si analizat un pic mai atent, semana cu un sanctuar circular ingropat....macar de dragul arheologiei si tot ar fi interesant de aflat ce e acolo, la doi pasi de un vestigiu "crestin" sa fie unul " pagan" ?

Cred ca o documentare in acest sens ar fi mai potrivita decat a fotografia lucruri invizibile in padurea baciu.

Shadowman

#101
  Jackie,filmuletul care l-am expus pe Youtube se numeste "MISTERIOASA PADURE BACIU". Eu,si nu numai eu,am sustinut ( si inca sustin ) ca padurea Baciu e o padure mai putin obisnuita,misterioasa.Atmosfera si linistea stranie din anumite zone,forma si aspectul unor copaci,buturugi m-au convins ca ceva nu prea e in regula prin zona.Nu am vazut "bioplasme",stafii,ozn-uri si nu am sustinut ca ar exista sau nu. Am facut destule poze (inclusiv pe aparat foto cu pelicula ) si nu am sustinut ca ar exista bioplasme,entitati,etc..Unele din elementele prezentate de Adrian Patrut in carte le confirm.Altele sunt discutabile,mai ales fotografiile prezentate la sfirsitul cartii,in numar de 100.Chiar daca Patrut nu poate confirma ca exista bioplasme sau entitati in padurea Baciu,eu privesc cu rezerve unele din declaratiile lui,chiar daca nu impartasesc multe din ipotezele si teoriile expuse in carte.Mentionez ca unele capitole nu-i apartin,sunt scrise de alte persoane,la fel si fotografiile.Putine fotografii au fost realizate de el...
Cred ca numai o "bioplasma" sau "entitate" pusa la pachet si expediata la domiciliul tau, prin posta, te-ar putea convinge ca la Baciu se intimpla ceva...  :-D
Asa ca jackie28t,ridica-te in doua picioruse,fii barbat si numeste-i cu glas tare pe cei la care faci referire in rindurile de mai jos,te citez :

"Acei frustrati care spun ca padurea baciu este o padure misterioasa sau care sustin ca au existat fenomene paranormale,ei sunt obligati sa aduca dovezi si sa demonstreze cea ce sustin "

"Padurea baciu este doar o padure normala ca orisicare alta padure.Misterioasa este doar in subconstientul celor care doresc sa creada in mister pentru ca le place sa creada....dar ne-existand nici o dovada adica FACT ar trebui sa va dea de gandit ca padurea baciu nu este deloc misterioasa.Este o vorba in popor si anume ca daca a-i spui unei babe ca e urata nu faci altceva decat sa o faci si mai urata decat este"

"rebelfire,te-am vazut on-line ca umplai la mesaje private.Asta inseamna ca cineva fan-padurea baciu te-a convins ca nu are rost sa discuti cu un sceptic.Daca vrei a-ti pot da si numele ca a-l stiu deja. cheesy  Foarte bine.Discuta doar cu cei care aplauda orice gogoasa misterioasa despre padurea baciu  si celor care se inchina unor copaci strambi.Uite  asa peste 40 de ani ai sa ajungi la acelasi nivel in care a-ti vei spune: wow ce misterioasa este padurea baciu.Fara macar a sti de ce ca asa sunt naivii.Vad ca calul doar inainte pentru ca le plac sa creada fara a da atentie si celorlalte variante din jur.Deci distractie placuta cu copacii misteriosi din padurea baciu."
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#102
Citat din: parere din  16 August 2008, 11:20:03
...nu stiu daca de cand citesc forumul[inclusiv retroactiv] nu stiu daca am gasit[in afara de sectiunea linkuri] 10 posturi cu adevarat importante,care sa-ti deschida o alta perspectiva aspupra unui fenomen sau sa explice ceva....in rest sunt numai pareri mai mult decat fanteziste si nefondate...riscati sa faceti din ufologie o noua religie dogmatica ai carei credinciosi sunt fanatici care cred si nu cerceteaza...poate ca jacky e mai radical dar trebuie inteles

Ne-ai putea expune niste pareri mai putin (sau deloc) fanteziste si nefondate ? Un link,un autor,un titlu...?  :roll: O viziune personala  sanatoasa,rationala  de om lucid,cu capul pe umeri...?  8-) Care nu bate cimpii si e model demn de urmat ?

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

loreley

         Eu am o nelamurire. De ce psihicul uman nu se ciocneste si cu alte zone,cu alte paduri? 

Nox

#104
Extras din cartea Întâmplãri enigmatice: din arhivele inexplicabilului de Viktor Farkas, editura Humanitas, 2003




Fenomene naturale exotice

Sub vraja vâltorii din Oregon

ªtiinþele naturii nu se pot împãca defel cu ideea cã unele legi ale naturii ar putea sã stea cu capul în jos ºi picioarele în sus. ªi totuºi existã pe pãmântul nostru locuri unde exact aºa se întâmplã.

     Când micul grup de turiºti se apropie de plaja lui Sardine Creek, aflatã la vreo 45 de kilometri distanþã de Grants Pass din statul Oregon, SUA, pe cei trei bãrbaþi ºi pe cele douã femei îi cuprinde un sentiment de neliniºte. Par sã aibã o inexplicabilã strângere de inimã. Aici este ceva necurat — se simte cu fiecare fibrã acest lucru.
     Ei merg cu curaj mai departe. În definitiv, tocmai lugubra enigmã din Oregon este cea care i-a adus aici. Chestiunea începuse cu o întâmplare, o iniþial amuzantã discuþie la o sãrbãtoare a firmei într-un restaurant de pe Broadway din New York, iar acum ei se aflau efectiv la locul misterioasei întâmplãri pe care nice unul dintre ei nu o luase chiar de bunã. Chestiunea însã este foarte, foarte realã, observã ei, în time ce se apropie de "vâltoare".
     "Vâltoarea" din Oregon" este o zonã aproximativ circularã cu diametrul cam de vreo 55 de metri. Aproape de centru se aflã o veche colibã din lemn, mai corect spus, caricatura unei colibe din lemn, trasatã strâmb ºi ciudat, ca un decor dintr-un film horror sau de science-fiction. În secolul al XIX-lea, coliba servise ca birou de încercare a monedelor ºi-ºi avusese locul mai departe spre vârful dealului. Degetele aspiratoare, invizibile, ale "vâltorii" smulseserã din ea ºi-i provocaserã niºte perturbari aºa de bizare încât în 1890 a trebuit sã fie parãsitã. Cu timpul a fost irezistibil trasã cu o parte din sol spre centrul ,,vâltorii", unde astãzi îºi are locul caricatura formei pe care a avut-o coliba odinioarã.
     Aceasta este þinta celor cinci, ajunºi acum la cercul lugubru. Nefirescul unghi de înclinare al copacilor trãdeazã ºi în afara domeniului de influenþã al acestui cerc faptul cã aici omul este pe punctul de a pãºi într-o lume strãinã, cu alte legi. La trecerea peste graniþa invizibilã, cei cinci newyorkezi simt cã atracþia terestrã nu este ca aceea obiºnuitã. Pentru echilibru, el îºi înclinã automat corpul într-o parte, asemenea copacilor de aici. Stomacul lor îi ameninta cu revolta, îi cuprinde o uºoarã stare de panicã. Acum înteleg ei de ce în zona vâltorii caii se sperie ºi pasarile îºi schimbã brusc direcþia zborului. Cu toate acestea, ei o þin drept spre coliba sinistrã.
     Tot mai puternicã devine impresia cã gravitaþia creºte ºi în plus cã ea nu mai porneºte din centrul pamântului, ci din centrul ,,vâltorii din Oregon". Dacã to apleci în direcþia opusã, simþi clar cã trag de tine niºte mâini invizibile.
     În colibã, sucþiunea gravitaþiei este cea mai pregnantã. Vizitatorii se uitã fascinaþi la mingea de oþel grea — dupã cum spune o inscripþie — de 15 kilograme, atârnind oblic de un lanþ care vine de la acoperiºul colibei. Trei dintre ei ºi-au aprins þigãri al cãror fum descrie niºte spirale nu mai puþin bizare.
     Bill, cel mai imaginativ din grup, face ferfeniþã prima foaie a unui ziar pe care îl are cu el ºi aruncã bucãþile de hârtie în aer. La alunecare spre sol ºi acestea fac niºte inexplicabilc miºcãri în spiralã. Curiozitatea înfringe acum teama. Începe experimentarea.
     John încearcã sã tragã greaua bilã de oþel în direcþia ,,corectã", adicã s-o facã sã atârne vertical în jos. Pentru aceasta, el trebuie sã depunã un efort considerabil. Când este lãsat liber, pendulul supradimensional revine oscilând în pozitiþia sa oblicã. Ruth ºi Mae încearcã sã echilibreze în aºa fel niºte mãturi ºi beþe de prin preajma încât acestea sã stea drept. Aici se vede cã, la un unghi de înclinare de circa zece grade, aceste obiecte se gãsesc în echilibru.
     Cei trei bãrbaþi pariazã cine poate sã þinã cu cea mai mare iscusinþã una dintre scândurile împrãºtiate din belºug de jur împrejur, în aºa fel încât creionul sãu sã se rostogoleasca în sus cel mai repede. Dupã o orã, cei cinci îºi încheie excursia în lumea de altundeva. Ceea ce au trãit ei este într-adevãr unic — ºi complet inexplicabil.
     Locuri precum exotica ,,vâltoare din Oregon" existã în toata lumea. La nici 70 de kilometri depãrtare de statul Colorado, aceasta are o ,,surioarã" ale cãrei forþe sunt la fel de nãstrusnice, dar ceva mai slabe.
     Anomalia cea mai temeinic cercetatã este ºi rãmâne ,,vâltoarea din Oregon". Din ea au muºcat ca dintr-o prãjiturã fizicienii ºi oamenii de ºtiintã ai altor discipline, gest din cauzia cãruia, ce-i drept, ei sunt ºi astãzi cu dinþii rupþi. S-au facut mãsurãtori, înregistrãri, spectroscopii, cercetãri ºi experimentãri. Rezultat: zero.
     Trebuie sã fi fost cumva în joc niºte câmpuri electromagnetice, dar aceasta nu explicã în nici un fel cum se face cã este influenþatã orice materie. Întrebarea de ce fotometrele ºi busolele joacã nebuneºte în zone vâltorii a putut fi tot atât de puþin lãmuritã cât ºi aceea cu privire la ce legãturã are acest fenomen cu ciclul de 90 de zile în care forþele vâltorii oscileazã permanent. La sfârºit, ºtiinþa s-a recunoscut învinsã s-a întors din nou la acele lucruri care nu sunt aºa de provocator în contradicþie flagrantã cu întreaga sumã de cuceriri ale fizicii ºi geologiei.
     Nu rareori, sãriturile neregulate ale naturii sunt folosite comercial încã de la început - farã ocolul supãrãtor al unor nereuºite încercãri de analizã - ºi nu dau nimãnui bãtãi de cap. Printre aceste sãrituri se înscrie deja amintitul ,,Magnetis Hill" din New Brunswick de lângã Moncton, Canada. El reprezintã o atracþie localã pe care multe þãri turistice ar vrea sã o aibã în interiorul graniþelor sale. Unde altfel se mai poate cã, iatã, cu motorul oprit sã mergi în gol pe munte în sus ºi ca la coborâre în vale sã trebuiascã sã ambalezi motorul? Pe ,,Magnetic Hill", acest lucru este posibil. Cauza unui asemenea fenomen este învaluitã în mister, ºi numai pe baza faptului cã ºi aici gravitaþia a ieºit din cadenþã se poate presupune o anumitã înrudire cu ,,vâltoarea din Oregon" ºi cu semenele ei.
     Lucruri precise, fireºti, nu se ºtiu, ºi în special gravitaþia face parte ºi astãzi din categoria celor mai elementare ºi impenetrabile mistere ale universului; o carte cu ºapte peceþi, o carte pe care chiar Albert Einstein nu a putut s-o deschidã decât la primele pagini.




Unii din cei care au fost la Pãdurea Baciu or sã înþeleagã despre ce vorbeºte textul de mai sus.

LE: Acesta e site-ul vâltorii din Oregon (Oregon Vortex) : http://www.oregonvortex.com/
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee