Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni in Padurea Baciu, 15 decembrie 2007

Creat de spooky, 15 Decembrie 2007, 23:01:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rebelfire

Mersi frumos ptr bunavointa raspunsurilor, ambii, Shadowman si Litea...de ce spuneam ca baciu poate avea legatura cu alte dimensiuni...nu vreau sa credeti ca sunt f sceptic, eu cred ca sunt deschis catre orice, dar vroiam sa spuneti parerea voastra despre baciu, inteleg ca ati fost mai mult decat mine acolo, deci e firesc sa dau crezare unor oameni seriosi care au fost mai mult in zona, evident si perceptia umana e subiectiva, dar..voi ati avut mai multe ocazii sa observati decat mine unele aspecte,acum, nu stiu cat e de adevarat ce povesteste ce i s-a intamplat lui Sift in 53 , ca i-a disparut mana intr-un tufis dupa ce vazuse un ozn...din tot ce am citit despre "cazul Sift" nu prea pare - parerea mea- sa aibe coerenta a faptelor , adica, el vede un ozn care aterizeaza, avand  14 ani si se duce cu un bat in mana cautand intr-un tufis..mult curaj, majoritatea baietilor de 14 ani ar lua-o la sanatoasa,zic eu,apoi, crescand, e socotit cu "probleme psihice" de catre ceilalti, aproape si de catre sotia lui, incontinuare viata lui, ia o intorsatura cel putin ciudata, chiar tinand cont de faptul ca era epoca comunista cand fenomenele de genul asta erau cenzurate si oamenii marginalizati..disparitia unei imense arhive foto, si recuperarea a mult mai putine poze de catre Patrut, poze care de fapt, nu au fost date publicitatii...a, ba nu..am vazut la rufon poze...ce e ciudat, este ca toti cei care studiaza aceste fenomene se imbolnavesc sau...mor in conditii stranii, vezi Sift, Turcu,Davidovici..sau poate sunt doar coincidente...ce parere aveti? toate bune
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

#76
Pentru clarificare am sa citez cea ce am precizat si in trecut,adica:

Citat din: jackie28t din  05 Ianuarie 2008, 14:33:55
Nu sunt evidentze precum ca in padurea baciu a existat vre-odata ceva paranormal sau ca este o padure misterioasa.Este misterioasa doar in universul unora dar nu in lumea reala in care o traim cu totii.

Va rog nu mai interveniti atat cu povesti fanteziste.Daca aveti dovezi ca padurea baciu este misterioasa atunci PREZENTATI-LE va rog ce este FACT daca nu lasati povestile cu spiridusi la o parte.Padurea baciu este doar o padure normala ca orisicare alta padure.Misterioasa este doar in subconstientul celor care doresc sa creada in mister pentru ca le place sa creada....dar ne-existand nici o dovada adica FACT ar trebui sa va dea de gandit ca padurea baciu nu este deloc misterioasa.Este o vorba in popor si anume ca daca a-i spui unei babe ca e urata nu faci altceva decat sa o faci si mai urata decat este.Au intrat destui voinici in padurea Baciu si au dovedit ca acolo nu exista NIMIC misterios.Este doar o padure ca ori si care alta padure.Adica fiecare padure cu copacii ei.Cine nu e convins rog sa se duca in Padurea Baciu si sa faca plaja o peroada si binenteles sa nu uite sa ia cu ei atat un bec cat si o fisa poate asa cu putin noroc le va pica si fisa in realitatea. 

jean

 O alta padure cu copaci strambi.
Pãdurea Sherwood este un parc ºi o pãdure în Nottinghamshire, Anglia. Legenda lui "Robin Hood" este asociatã cu aceastã pãdure.Se spune ca prin sec XV aici traia vestitul haiduc anglican, ce se rafuia cu oamenii legii(ai Shetifului de nottingham).

Seamana cu padurea Baciu din acest punct de vedere.
Adevarul este dincolo de noi

parere

Inca nu inteleg de ce sunt atat de importanti copacii strambi...asta doar daca exista niste priculici mititei care se dau huta in ei noaptea in timp ce le canta ielele...ceea ce ar fi un lucru de observat,apropo,pana la ozn-uri eu zic ca sunt de urmarit si legendele populare din diferite parti ale lumii....sunt interesante si scrise frumos

rebelfire

#79
Sal, te inteleg ca esti mai neincrezator, se vede dupa raspunsuri.....da, inteleg,am vazut ca ai o activitate mai mare pe site si esti mai vechi, admir asta,dar cineva care e interesat sa destrame un mit si are oarece evolutie si inteligenta are si rabdare sa discute,in primul rand, atunci cand afirm ceva, o fac cat pot in cunostiinta de cauza, deci am studiat cat am putut de mult,o vizita acolo, carti, arhive,net..istoria fenomenului,adica, tu vrei fapte...da, au fost "voinici' pe acolo,printre ei si eu, dar poate ei, nu au anumite calitati, sau sensibilitati...toti putem fi mediumi de exemplu?putem pune problema si asa. Pe de alta parte, trebuie sa fi convins ca exista alte dimensiuni si universuri inafara de ceea ce stim..ai studiat literatura oculta sau o parte din ea?poate vrei sa stii ca universul nostru, este doar unul din cele create de divinitate...iar noi suntem, niste primitivi..ma refer la nivel spiritual,si poate chiar tehnologic, noi ca rasa... nu cred ca ii stim noi SIGUR pe TOTI care au fost inainte de 90 si dupa in Baciu si ce au patit, nu ti se pare ca e cam absolutist  ce spui?Fenomenul a inceput intr-o perioada care e istorie, arhiva...1955... eu in 69 de abia eram nascut, tu, nu stiu, dar pe vremea aceea, Sift cutreiera Baciu si facea poze. Dupa aceea, l-a intalnit pe Patrut, tanar cercetator cu care a colaborat...in 1995, patrut a scos cartea "fenomenele de la padurea H.Baciu", crezi ca a scris-o ptr bani? Eu nu cred, am vorbit cu Patrut odata si nu mi s-a parut omul interesat de material...se pune atunci intrebarea, ce interes avea Sift si Barnea, ulterior Patrut, pe vremea lui Ceausescu cand nici nu putea fi vorba sa deschizi un asemenea subiect la nivel de opinie publica, sa mentina o "legenda" de acest gen?bani? de unde? Sift a murit bolnav,sarac si dat afara din job -era biolog la insitutul din Cluj- fiind "somer' pe vremea aceea, categorie care nu exista...faima? care faima in plin comunism..mai ales dupa 85?unii spun ca barnea a pozat niste farfurii de tabla aruncate in sus...tu vezi vreo logica in asta? de ce sa creeze un senzational intr-o padure obisnuita?de ce nu sa creat asta in alta padure? Eu stiu ca de exemplu in padurea Boldu Cretuleasca,unde a murit Vlad Tepes, s-au intmaplat niste lucruri ciudate...dar nu se face atata valva...in ultimul rand,imi pare rau ca trebuie sa spun, cred ca  puteai sa  exprimi mai civilizat ce aveai de spus,poate ca eu sunt mai paranoic, - cu toate ca eu nu te-am facut asa- dar prefer sa am o minte mai deschisa...mersi ptr calificativ, - "iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac - daca ptr tine padurea baciu e obisnuita,  cum explici toate "tevatura' care s-a facut hai sa nu zic din 53 incoace ci din 67 incoace de cand cu Barnea...sunt foarte curios..a si uita-te aici, daca ai rbdare...http://www.youtube.com/watch?v=BR9pkmvvODk&feature=related
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

Shadowman

Citat din: rebelfire din  13 August 2008, 22:45:50
deci am studiat cat am putut de mult,o vizita acolo, carti, arhive,net..istoria fenomenului,adica, tu vrei fapte...da, au fost "voinici' pe acolo,printre ei si eu, dar poate ei, nu au anumite calitati, sau sensibilitati...toti putem fi mediumi de exemplu?

Ce impresie ti-a lasat padurea Baciu...?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

#81
Citat din: jackie28t din  13 August 2008, 20:44:26
Pentru clarificare am sa citez cea ce am precizat si in trecut,adica:

Este doar o padure ca ori si care alta padure.Adica fiecare padure cu copacii ei.
Ceea ce era de demonstrat (Q.E.D ) :wink:  Daca fiecare padure  are copacii ei = padure ca ori si care alta padure = padure normala... :-)
Esti sigur ?  :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

rebelfire

daca ma intrebi pe mine shadowman,una care cred ca ti-a lasat-o si tie...ca exista o zona chiar in padure, dar nu as putea sa spun care ca am fost demult...tine cont ca sunt de felul meu echilibrat, sunt balanta c zodie si nici macar de baut nu mai beau demult, decat cate o bere asa pe saptamana...am avut o hepatita B, deci nu ma poti suspecta ca am luat-o la bord,poate cu suc demorcovi, f bun  :-D,nu mai retin, eu sunt bucurestean, in care numai dca esti putin pe vibratiile respective- si nu ca iti doresti asta in mod special!- sesizezi usor sau mai pregnant niste lucruri, trebuie sa fi f atent...de exemplu,deodata, e o liniste f stranie,apasatoare, nu sunt zgomote de nici un fel..vant, fosnete, ca intr-o padure...apoi, da, ai dreptate, ptr cine vrea sa VADA...copacii de la margine poienii rotunde, sunt mai mici...infara de asta, cea mai mare parte din ce ai prezentata tu in filme, nu poti spune ca sunt crescuti normal..grupuri de 3 sau 4 copaci incolaciti, las-o naibii, doamne iarta-ma, am fost in destule paduri si in zona galatiului, ai mei bunici, si in piatra Neamt iar eu sunt 'montaniard' de felul meu, am facut Bucegii, parte din Fagaras,am un apartament de vacanta langa Retezat si Parang, adica, la Lupeni dar asa ceva, nu am vazut nicaieri...sunt prea pregnanti acei copaci de fapt, grupuri de copaci aplecati clar intr-o directie...multumim ptr filmele tale, eu am gasit aspecte pe care nu le-am observat in ele, nu cred ca e cazul sa ne mai straduim sa-i aratam lui Jackie, daca omul nu vede...
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

#83
Citat din: rebelfire din  13 August 2008, 22:45:50Fenomenul a inceput intr-o perioada care e istorie, arhiva...1955... eu in 69 de abia eram nascut, tu, nu stiu, dar pe vremea aceea, Sift cutreiera Baciu si facea poze. Dupa aceea, l-a intalnit pe Patrut, tanar cercetator cu care a colaborat...in 1995, patrut a scos cartea "fenomenele de la padurea H.Baciu", crezi ca a scris-o ptr bani? Eu nu cred, am vorbit cu Patrut odata si nu mi s-a parut omul interesat de material...se pune atunci intrebarea, ce interes avea Sift si Barnea, ulterior Patrut, pe vremea lui Ceausescu cand nici nu putea fi vorba sa deschizi un asemenea subiect la nivel de opinie publica, sa mentina o "legenda" de acest gen?bani? de unde? Sift a murit bolnav,sarac si dat afara din job -era biolog la insitutul din Cluj- fiind "somer' pe vremea aceea, categorie care nu exista...faima? care faima in plin comunism..mai ales dupa 85?unii spun ca barnea a pozat niste farfurii de tabla aruncate in sus...tu vezi vreo logica in asta? de ce sa creeze un senzational intr-o padure obisnuita?

rebelfire,
te rog sa lasi gogosile de-oparte.Eu te intreb una tu ma intinzi cu alta.Crezi ca are rost o discutie bazata pe ciuperci?
Te-am intrebat ce dovezi ai sa-ti sustii punctul de vedere ca padurea este misterioasa? Nu mi-ai raspuns si nu LE-AI prezentat.PUNCT
O dai cu ocolitul cu misterele universului si ca nu toti suntem mediu.Ba cu Sift ba cu Patrut.
Ai luam pe toti la rand daca vrei,problema e ca timpul este scurt si scump.Nu mi-o lua in nume de rau,observ ca esti o persoana matura si chiar de treaba dupa cum vad deci ai toate respectele mele ca om.Sigur la o bere vom putea avea momente placute impreuna dar daca punem la dezbatere problema cu padurea baciu nu pot sa spun decat ca e pierdere de vreme pentru niste simpli copaci.

Incepem cu Sift.Cine este Sift?El era obsedat de padurea baciu.A inceput sa delireze,sotia l-a parasit.A fost dat afara din munca si l-a mancat superstitia.Ce FACT stiintific a prezentat Sift? Eu unul nu le vad.Tu? Mai pe scurt materialele lui Sift nu spune nimic concret si nu dovedeste nimic stiintic.Sift a inceput sa delireze si sa exagere pentru ca psihicul lui a creezut prea mult in padurea baciu facand sa-i tulbure realitatea.
Trecem la Patrut.Nu i-am citit cartea in intregime ci doar unele parti.Fact este ca sunt multe povesti acolo chiar si anecdote care nu pot fi justificate.
Pe langa asta inca un FACT important este ca Patrut  a facut si bani prin publicarea acelei carti.Nu conteaza suma ci conteaza ca erau bani adevarati nu povesti sau anecdote.Deci ca crezi sau nu in padurea baciu omul a publicat, a scris si carti si a primit si tributul care este REAL fata de povestile scrise nefiind sustinute de dovezi REALE.Deci cam nimic solid si justificat.

Mergem mai departe.Nu stiu daca tu ai studiat vre-odata elemente psihologice ce implica subconstientul omului,psihicul,supersitia,autohipnoza si alte elemente care arata clar cat de usor o persoana poate exagera dintr-o singura fapta banala.Adica dintr-un tantar poti face rapid un armasar.
Gandestete la telefonul fara fir,acel joc pe care a-l joaca copii.
Gandestete cate fiori poate da o padure linistita unui cetatean care intra intr-o padure pe care o cunoaste din carti si de la colegi ca este una misterioasa.
Gandestete la acei oameni superstiosi sau la cei care fantezia a-i lucreaza chiar si fara voia lor.
Gandestete ca mai este nevoie si de o dovada atunci cand trebuie sa ei o asemenea poveste in serios.
Povesti si anecdote se pot naste oricand de la fel si fel de oameni.Oamenii spun multe.
Tu de exemplu ne spui noua de padurea baciu si o poarta spre o alta dimensiune.ca sa vezi cat de fantezist poti fi.Cand ai spus acea speculatie tu te-ai bazat pe ce dovezi?Pe castravezii murati? Pe imaginatie sau pe FACT?
Hai ca deja devine pierdere de vreme.
Referitor la filmul de pe YouTube pe care mi l-ai recomandat.Adica asta.L-am vizionat,multumesc.
Filmul respectiv nu prezinta nimic altceva decat imagini cu copaci.Repet,COPACI.Copaci am si eu in spatele gradinii.
Iar alaturi de unde locuiesc exista o padure chiar si cu copaci strambi ca in padurea baciu.Nu asa multi cei drept.
Nimic misterios.Probabil defecte genetice...asa cum sunt si la oameni.
Mi-am pierdut 9 minute din viata ca sa vad un alt clip cu copaci.La naiba iar copaci.COPACI SI IAR COPACI.
Era si altceva acolo in clip extraordinar sau special de am omis eu in afara de copaci? Daca era te rog sa-mi spui.
Problema cu padurea baciu e simpla.Oamenii a facut prin zvonuri sa fie asa o padure extraordinara de misterioasa.
Fiecare persoana cu sensibilitatea lui.Daca cineva merge noaptea si aude un zgomot ciudat poate da vina pe spiritul padurii cand defapt poate fi doar zgomotul de la o craca uscata de copac sau stranutul uni animal sau vajaitul de la vant.Tu stii ca unele animale sau chiar insecte pot produce sunete care omului in creier pot parea ca vorbe omenesti?E FACT!Chair si vantul uneori poate reda un sunted de cuvinte omenesti daca este intr-o perfecta maniera depinzand de unii factori.Adica putere,unghi,subconstientul omului si asa mai departe.
Tu a-mi spui mie de povestile din carti imaginatii,speculatii cam cum vezi tu padurea baciu.
Dar unde PANA MEA este dovada ca acole este asa cum spun altii?ESTE sau NU este?
Rapuns:NU ESTE.Ca daca ar fi am fi vazut cu totii.
Da exista doar in imaginatia unora mai sensibili.Subconstientul,autohipnoza si alti factori implicand iluzii si auto-exagerariva face din tantar,ARMASAR.

Padurea BACIU nu este misterioasa si da este asa cum am si spus.Nu exista dovezi precum ca in padurea Baciu a existat vre-odata ceva paranormal.
Deci in concluzie fara dovezi concrete ca niste oameni maturi ar trebui sa intelegem ca padurea baciu este doar o simpla padure ca orisicare alta padure.
Unele paduri au copacii ei mai drepti,altele mai strambi,altele au copacii mai inalti,altii mai mici si mi batuti de soarta.Depinde de istoria padurii.Cine i-a plantat,cand,ce fel de anotimpuri a suportat padurea in acea locatii de-a cursul anilor,daca au fost experimente prin imprejur si asa mai departe.

Deci cu padurea baciu e simpul.
A fost falsul lui Emil Barnea care el a aruncat castronul fermecat si l-a fotografiat facand padurea cunoscuta.
A fost Sift cu miile lui de fotografii care cuprindeau defecte de developare si alte anomalii plus povesti sustinute fara dovezi.
A fost capul din iarba fotografia in padurea baciu care nu a afost altceva decat o bucate de hartie pe un musuroi de furnici facand acea iluzide de chip de om.A mai fost o fotografie cu un om dezbracat in chiloti care cica avea o mana invizibila dar la care defapt mana era dupa ceafa si dadea iluzia de invizibilitate de la cot in jos.
Au mai fost povesti si povesti plus anecdote provenite de la fel de fel de oameni fara verificari.
Deci uite asa usor usor s-a format o faima si aurora despre padurea baciu devenind una FAIMOASA si MISTERIOASA.
Iar acuma tu ma intrebi de ce padurea baciu este asa cunoscuta.
Pai este cunoscuta datorita povestilor spuse de oameni.DAR DOVEZI SI FACT avem o LAE!

Deci rebelfire,acum te intreb eu pe tine si te rog sa nu dai cu cotita.Care sunt dovezile in care sa prezinte padurea baciu ca una misterioasa?

Te rog prezinte-le daca ai! Lasa povestirile din carti si alte anecdote care nu se sustin pe nici o dovada.Te rog prezinta FACT.
Daca nu ai atunci sa fii mai atent cum prezinti misterul cu padurea baciu nu de alta dar mai sunt si copii care vor sa viziteze paduri si sa mearga la picnic si nu vor putea din cauza fricei produsa de unii care le plac misterul si sustin ceva ce nu este adevarat.
Cu cat spunem ca padurea baciu este misterioasa pe atat de mult o facem misterioasa.Ce este asa de greu de inteles?

Acum te rog sa vizionezi acest film.Este vorba de un om cu o anumita boala care este numit jumatate om jumatate copac.
Deci inainte de PARANORMAL trebuie sa studiem stiintific nu doar bazandu-ne pe speculatii trecand la subiecte SF

Shocking story of Half Man Half Tree

http://www.youtube.com/v/eJLG85gn0bc
Link: http://www.youtube.com/watch?v=eJLG85gn0bc


Citat din: rebelfire din  14 August 2008, 00:24:31
nu cred ca e cazul sa ne mai straduim sa-i aratam lui Jackie, daca omul nu vede...

rebelfire,eu a-ti recomand sa fii mai realist! Eu ma bazez pe cea ce este FACT.Tu pe ce te bazezi? Pe speculatii si ciuperci?
Sper sa-ti fie de ajutor cele explicate mai sus si sper sa apreciezi timpul acordat.
Orice trebuie sa fie investigat pentru ca orice are o explicatie.Asta daca vrei sa cunosti ceva ca FACT. :wink:
Toate cele bune.

rebelfire

#84
Sal, te respect, ptr ca ai raspuns in felul tau, si ti-ai pierdut timpul, destul de mult, fapt ptr care, multumesc...ce pot sa spun? opinia ta, nu o poate schimba nimeni si ipoteza ta poate fi adevarata cu subconstientul ,daca nu te dernajeaza sa mai pierzi 5 min, uita-te la clip-ul protv din 4 mai 2008:

http://www.protv.ro/stiri/social/te-vezi-la-stirile-pro-tv-padurea-baciu-triunghiul-bermudelor-1.html

"Aflat la pãdurea Baciu-Hoia, Cristian Tabãrã a stat de vorbã cu oameni de ºtiinþã ºi cu localnici, pentru a afla cât adevãr sau câtã exagerare se ascunde în aceste legende. Mulþi dintre oamenii locului povestesc cã, mergând în pãdure sã culeagã ciuperci, ºi-au pierdut dintr-o datã simþul orientãrii, bateriile telefoanelor s-au descãrcat, iar animalele care erau cu ei pãreau foarte speriate.
Chiar în momentul în care Cristian Tabãrã purta aceste discuþii cu localnicii, în pãdure bãtea grindina, deºi la marginea ei era soare, frumos ºi se înregistrau în jur de 10 grade Celsius. De cincizeci de ani, ºtiinþa încearcã sã explice aceste fenomene, însã rezultatul nu a fost unanim acceptat nici pânã în ziua de azi.
Lector universitar doctor Adrian Pãtruþ este de pãrere cã pãdurea Baciu se aflã într-o zonã de stres seismic, iar ceea ce se întâmplã în aceste locuri are corespondenþã cu fenomene similare din Norvegia, Italia, deºertul Mojave ºi Brazilia. ªi dr. Pãtruþ aminteºte de lumini ciudate care apar noaptea, însoþite, sau nu de diverse sunete, variaþii de temperaturã, deviaþii magnetice ºi chiar de efecte asupra vegetaþiei din zonã - unii copaci au vârfurile arse ºi o formã ciudatã.
Multe persoane s-au plâns de stãri de confuzie, anxietate ºi chiar arsuri pe piele, iar pe sol au apãrut forme sferice perfecte, care au persistat de-a lungul întregului an. Echipe de cercetãtori din strãinãtate au studiat fotografiile fãcute în pãdurea Baciu, care surprindeau apariþia unor ciudate obiecte zburatoare, le-au confirmat autenticitatea, însã nu au putut oferi nici o explicaþie plauzibilã.
Pânã când aceste fenomene vor putea fi înþelese, pãdurea Baciu, o pãdure chinuitã, rãmâne mãrturie a unui mister care nu se doreºte revelat.
Conf. univ. Adrian Patrut, din cadrul Facultatii de chimie a Universitatii "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca, presedinte al Societatii Romane de Parapsihologie, se numara printre cei care au studiat manifestarile din zona. Dupa 32 de ani de cercetari, Patrut sustine ca in Padurea Baciu are loc un fenomen de natura necunoscuta care interactioneaza cu mintea umana pentru a se manifesta in realitatea fizica.

Fenomenele paranormale afecteaza sanatatea martorilor
Ultima analiza facuta de profesorul clujean arata ca principalele manifestari si fenomene observate sunt: forme aflate in zbor sau la nivelul solului, vizibile sau invizibile cu ochiul liber; lumini nocturne, simple sau colorate, in zbor sau stationare; efecte fizice insotitoare (emisii radioactive, anomalii magnetice, perturbatii electromagnetice, emisii de microunde, emisii de infrasunete etc.

patrut e om des stiinta si ca el grupul sau de cercetatori, care spune ca acolo sunt radiatii electromagnetice iesite din medie, ai dreptate partial cu timpul, eu insa cred ca e din ce in ce mai important sa ne preocupe subbiectele spirituale care merg spre evolutia fiecaruia, poate chiar mai mult decat timpul..ptr ca, in finalm,dincolo nu luam cu noi...decat cunoastere, si eu stiu ce inseamna timp pierdut, sunt broker de asigurari, inainte am fost jurnalist, in meseria mea m-am lovit si ma lovesc de asta...mersi ptr timpul acordat,  mai revin
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

#85
Salut din nou rebelfire
Din pacate nu pot deschide linkul pe care l-ai expus.Da eroare cred ca ceva a-i lipseste.Incearca sa postezi di nou doar legatura directa catre pagina respectiva si poate ca a-l voi gasi eu acolo.

Citat din: rebelfire din  14 August 2008, 22:01:39
"Aflat la pãdurea Baciu-Hoia, Cristian Tabãrã a stat de vorbã cu oameni de ºtiinþã ºi cu localnici, pentru a afla cât adevãr sau câtã exagerare se ascunde în aceste legende. Mulþi dintre oamenii locului povestesc cã, mergând în pãdure sã culeagã ciuperci , ºi-au pierdut dintr-o datã simþul orientãrii, bateriile telefoanelor s-au descãrcat, iar animalele care erau cu ei pãreau foarte speriate.

Vezi tu rebelfire...cuvantul cheie este ''ciuperci'' pe care poate ca multi nu a-l ia in considerare si la care defapt asta poate fi chiar si motivul multor delirari.Intr-o padure sunt fel si fel de tipuri de ciuperci.Unele pot fi atat de puternice incat este deajuns sa calci pe ele si sa ridice acel miros ce poate pune o persoana intr-un anumit delir,confuzie incat sa faca persoana sa delireze.Dupa care persona respectiva binenteles va da vina pe misterioasa padure Baciu.Binenteles ca este o speculatie dar este si asta o posibila explicatie.Deci daca nu sunt dovezi,orice expicatie va ucide speculatia ce formeaza acele povesti.Cat despre bateriile telefoanelor...la fel se poate sa fie doar simple coincidente.Cat despre animale.Uhh,caine reactioneaza ciudat si la sunetul unei pasari dapai sa dovedim ca e din cauza misterioasei padure Baciu.

Deci daca nu avem ceva concret 100% cum putem sti noi ce este FACT si ce nu?
Cum putem sa credem ca padurea baciu este de vina pentru astfel de intamplari odata ce nu sunt dovezi bine dovedite?
Speculatii si teorii sunt multe dar fact si dovezi solide cam deloc.Subconstientul uman intotdeauna cauta un raspuns si chiar daca nu a-l va gasi pe cel corect unul tot va fi si acela este vina data pe padure.

Eu cred ca acolo e nevoie de experti ca biologi, exemple din padure pentru laborator la fel sa se studieze toate tipurile de ciuperci din zona pentru a se sti daca nu asta este si cauza de alucinatii pentru unii si asa mai departe.Eu la asta ma refer nu doar la imagini cu copaci strambi.Copaci strambi sunt peste tot ca vorba aia, padure fara uscaturi nu exista.
Cam atat de-ocamdata.Sper ca timpul a-mi va permite si voi putea reveni la acest subiect.

Stii rebelfire...in trecut aveam in plan sa fac un scurt film despre padurea Baciu dar cu timpul mi-a pierit cheful.
Mi-am spus ca nu se merita timpul pierdut.Cine stie....poate ca intr-o zi cu soare a-l voi termina si-l voi posta aici pentru voi toti.
Cu siguranta nu va fi o surpriza.  :-D

loreley

         Nush  ce sa zic....eu  nu  am  fost  in  Padurea   Baciu,poate  voi  merge,dar   am  fost   pe  munti.In  drumurile mele  nu  am  vazut   asa copaci...poate  e o  expimare  aiurea   dar  asta  e....nici  o  padure   nu  arata  ca  aia....
Am  vizionat   filmele   colegilor nostri   care  au  avut  amabilitatea   sa  le  puna   pe  forum.
Acolo   copacii  parca   plang,  au  ceva   diferit  .....

jackie28t

#87
Citat din: loreley din  15 August 2008, 10:10:09
         Nush  ce sa zic....eu  nu  am  fost  in  Padurea   Baciu,poate  voi  merge,dar   am  fost   pe  munti.In  drumurile mele  nu  am  vazut   asa copaci...poate  e o  expimare  aiurea   dar  asta  e....nici  o  padure   nu  arata  ca  aia....
Am  vizionat   filmele   colegilor nostri   care  au  avut  amabilitatea   sa  le  puna   pe  forum.
Acolo   copacii  parca   plang,  au  ceva   diferit  .....


Buna loreley,
cred ca nu poti spune ca nici o padure nu arata ca padurea Baciu pentru ca inca nu ai vizitat toate padurile din lume.Nu e logic.
Iar padurile binenteles ca nu sunt toate la fel ca doar e vorba de natura adica ceva viu, cresc unic in felul lor ca si omul de altfel.
Depinde de multi factori ca mediul unde au crescut,locul si asa mai departe.
Copacii nu sunt jucarii din plastic care pot fi confectionate exact indentice.Iar faptul ca unii copaci de-acolo sunt de-adreptul strambi asta nu este deloc ciudat.Daca ai sa vizitezi mai multe paduri ai sa vezi ca cam prin toate padurile poti gasi copaci strambi sau copaci impletiti.Defapt eu am vazut copaci si mai strambi si mai ciudati decat unii copaci din padurea baciu pe care le-am vazut in unele imagini.
Tu spui ca copacii parca plang acolo.Mie mi se par ca parca dorm.Dar asta cred ca este dupa viziunea fiecaruia pentru ca nu avem dovada care sa arate ca plang sau dorm.Este doar o presupunere provenita din subconstientul fiecarui persoane si atat!
Pe lumea asta exista fel si fel de paduri ciudate cu fel si fel de copaci ciudati.
Asta e natura asta nu inseamna ca trebuie sa exageram asa de mult incat sa o dam in SF odata ce nu avem ceva concret ca dovada ce poate fi verificabil si analizat ca sa putem lua ceva ca fact.
Uite de exemplu copacul care reda imaginea unei maimute numit si ''Monkey tree phenomenon''
Este vorba doar de confuzie,de iluzie se numeste ''Pareidolia''

loreley, am o rugaminte la tine.Te rog incearca sa nu mai lesi asa mult spatiu intre cuvinte ca este greu de citit.Observ ca folosesti acelasi fel de scriere la ori ce post.Sa stii ca a-mi vine greu sa sar din 5 in 5 metri adica din cuvant in cuvant ca sa pot citi o propozitie.Nu o lua in nume de rau nu sunt administrator ca sa-ti impun cum sa scrii gramatical ca nu la asta ma refer nicidecum ci doar la acel spatiu care este exagerat intre cuvinte.Este efectiv greu de citit.Sper ca ma vei intelege.Toate cele bune.

rebelfire

Sal, este clar, tu esti genul de om f sceptic, ptr tine nimic nu e nefiresc, tu crezi in limita stiintei omenesti...nu am de ce sa mai insist, ptr ca fiecare e cu parerea lui...depinde de cat vrei sa fi de deschis...probabil ca ptr tine, nu e nimic "ciudat" pe pamant si oamenii sunt un pic sonati sau vor sa faca bani prin carti...toate cele bune
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

jackie28t

#89
Citat din: rebelfire din  15 August 2008, 20:53:28
Sal, este clar, tu esti genul de om f sceptic, ptr tine nimic nu e nefiresc, tu crezi in limita stiintei omenesti...nu am de ce sa mai insist, ptr ca fiecare e cu parerea lui...depinde de cat vrei sa fi de deschis...probabil ca ptr tine, nu e nimic "ciudat" pe pamant si oamenii sunt un pic sonati sau vor sa faca bani prin carti...toate cele bune


rebelfire,
prefer sa fiu un sceptic sanatos decat un credul naiv si bolnav care se intocsica cu orice poveste sustinuta pe nimic.
Eu ti-am raspus cu posturi in care am fost destul de explicit si direct.Daca tu nu esti in stare sa ai o conversatie despre un subiect atunci sa fii sanatos.Nu ai decat sa crezi in continuare in misterele din padurea baciu adica alea care nu exista.
Eu nu am spus niciodata ca pentru mine nimic nu e nefiresc.Asta tu ai spus-o nu eu.
Ar trebui sa-ti ceri scuze pentru minciunile expuse pentru ca te folosesti de expresii false.
La fel eu nu am spus niciodata ca cred doar in limita stiintei omenesti.Asta tu ai spus-o nu eu.
La fel nu am spus ca oamenii sunt un pic sonati.Asta tu ai spus-o nu eu.
Tu mai spui ca probabil pentru mine nu e nimic ciudat.Uite ca PROBABILUL tau este fals.Pentru ca chiar cred ca exista si lucruri ciudate.
Vezi cum minti si te minti rebelfire? Si asta pe dovezi nu pe vorbe aiurea ca doar am argumentat cum si ce.

Hai sa fiu mai direct ca sa inteleaga tot cetateanul fan-badurea baciu.
Eu am trecut de varsta in care sa mai cred in spiridusi sau fantome,spirite care apar prin case bantuite sau alte bazaconii de doi lei si trei surcele.
Daca cineva scrie o carte asta nu inseamna ca ce scrie este si adevarat.Daca cineva scrie o carte SF,un om normal plateste bani citeste se simte bine si gata.Deci scriitorul obtine bani adevarati pe ce scrie.El nu primeste cartonase si cupoane din plastic.REPET bani adevarati cu care se poate folosi.Nu conteaza cati sunt conteaza ca sunt bani pe cand informatia fara dovezi ramane doar o speculatie si atat.
Nu spun ca lumea scrie pentru bani.Lumea scrie pentru ca doresc sa scrie si scriu ce stiu ei dar asta nu inseamna ca tot ce a scris Patrut despre padurea baciu este si adevarat.Sper ca esti destul de matur sa fii constient de acest lucru.
Pozele alea prezenatate in filmul de pe PROtv cu padurea baciu sunt de rasul lumii.Niste defecte de developari si anomalii eftine incat doar navii ar putea catologa acele imagini ca mistere.Toate alea sunt usor explicabile.Faptul ca nu le stie Patrut pentru ca nu se pricepe asta este altceva.
Cand am vorbit de ciucperci si delirari asta este fact.Exista droguri semi-artificiale ce sunt obtinute si din ciuperci.Unele ciuperci poate face un om sa aiba halucinatii.Cred ca si asta e motivul in care Sift a vazut ca ia disparut mana in tufis.Sau poate ca era beat omul.Exista vre-o dovada ca nu?
Au mai fost si altii care spuneau ca se jura ca nu fura pana au fost prinsi cu ratza-n-gura. :-D
Pe lumea asta sunt destui.

Deci,eu nu spun ca unii mint sau ca altii scriu carti pentru bani,nicidecum.Eu doar incerc sa explic ca exista confuzii si exagerari cand e vorba de padurea baciu si pentru ca nu exista dovezi solide care sa arate ca padurea baciu este una misterioasa ce implica intamplari paranormale ar fi bine sa nu mai fim atat de naivi si sa ne intocsicam atat pe noi cat si pe cei tineri si nevinovati doar pentru ca unora le place misterul.Mai bine sa fim cu o minte deschisa si sa luam in ansamplu toate posibilitatile pentru a cunoaste ADEVARUL nu doar pe cele pe care le ofera cei cu povesti ci si cele ce explica si justifica stiintific ca POATE sau NU POATE FI.

rebelfire,te-am vazut on-line ca umplai la mesaje private.Asta inseamna ca cineva fan-padurea baciu te-a convins ca nu are rost sa discuti cu un sceptic.Daca vrei a-ti pot da si numele ca a-l stiu deja. :lol:  Foarte bine.Discuta doar cu cei care aplauda orice gogoasa misterioasa despre padurea baciu  si celor care se inchina unor copaci strambi.Uite  asa peste 40 de ani ai sa ajungi la acelasi nivel in care a-ti vei spune: wow ce misterioasa este padurea baciu.Fara macar a sti de ce ca asa sunt naivii.Vad ca calul doar inainte pentru ca le plac sa creada fara a da atentie si celorlalte variante din jur.Deci distractie placuta cu copacii misteriosi din padurea baciu.
Cam atat si cred ca e deajuns ca nici nu sunt platit sa dezdop intocsicari.
Toate cele bune si tie.


Si ca la sfarsit am sa inchei cu cea ce este FACT adica:
Nu sunt evidentze precum ca in padurea baciu a existat vre-odata ceva paranormal sau ca este o padure misterioasa.Este misterioasa doar in universul unora dar nu in lumea reala in care o traim cu totii.
Daca cineva are dovezi sa le prezinte.Penru ca oricum nu sunt.