Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Formular de raportare

Creat de alx, 05 Februarie 2013, 18:37:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Am discutat cu Spooky si am ajuns la concluzia ca avem nevoie,din nou,de un formular online de raportare a observatiilor OZN. Pentru ca si severul urmeaza sa fie "primenit",adica schimbat cu unul mai performant,profitam de ocazia asta,avand astfel cateva zile la dispozitie sa stabilim ce ar trebui sa cuprinda acest formular de raportare.
Exista 2 posibiltati:
1. Un formular cu putine intrebari,urmand ca toate informatiile sa fie obtinute telefonic sau face-to-face,dupa caz.
2. Un formular extins,cu multe intrebari,inclusiv cu pozitionarea in Google Maps a observatiei.

  Va rog sa va spuneti parerea si sa propuneti intrebari pentru acest formular. Ideal ar fi ca propunerile sa primeasca si cate un nr.,in ordine crescatoare,ca sa putem discuta pe marginea lor,daca e cazul. De asemenea,eu voi incerca sa organizez zilnic aceste propuneri intr-un singur mesaj,la inceputul topicului,care va fi updatat  pe masura ce vom avea mai multe propuneri,ca sa stim exact cum stam.
  Asadar,asteptam propuneri din partea voastra,prima data trebuind sa stabilim care dintre cele 2 tipuri de formulare il vom folosi.
  Eu personal sunt pentru varianta a doua,adica un formular de raportare extins,cu mai multe intrebari.     

    cu multumiri anticipate pentru efortul vostru   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Citat1. Un formular cu putine intrebari,urmand ca toate informatiile sa fie obtinute telefonic sau face-to-face,dupa caz.
2. Un formular extins,cu multe intrebari,inclusiv cu pozitionarea in Google Maps a observatiei.
Cred ca formularul in discutie ar trebui sa contina un schelet cu intrebarile de bun simt (esentiale intr-o cercetare)
1.Cine?
2.Ce?
3.Cand?
4.Unde?
5.Cum?
Iar pe scheletul acestora sa adaugam - la fiecare-  alte cateva cum ar fi :
La prima intrebare CINE? 
-presupunand ca observatorul poate fi chiar cel care scrie ori poate fi alta persoana cunoscuta de el si atunci in cadrul formularului prevedem rubrici distincte;
-si intr-un caz si in altul, ideal ar fi ca persoana sa-si decline identitatea, ori daca nu doreste sa indice ea o modalitate oarecare de contact in vederea unei discutii cu reprezentantul/tii nostri care - eventual - il vor contacta pentru amanunte, discutii, investigatii; daca mai exista si alti observatori/martori, cine sunt;  daca a mai relatat si altor persoane; daca l-au mai contactat si altii pentru investigatigarea fenomenului/faptului/intamplarii raportate  etc.
La fel si la celelalte mari intrebari.
Chiar daca la final poate parea extins, stufos, cred ca este bine ca inca de la inceput sa ai suficiente elemente de descriere pentru ca, in timp ele se pot pierde si apoi cu siguranta ca daca intrebarile sunt mai multe, poate ajuta si pe cel care raporteaza sa-si clarifice/aminteasca  unele lucruri peste care altfel ar fi trecut cu vederea.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Formular extins , repetat la cateva zile distanta .
     Alte intrebari posibile , in afara de cele zise de @romulus   :
           - descrieti si motivati senzatia avuta la inceputul observatiei - daca e cazul
           - daca pe parcursul observatiei a aparut sau s-a manifestat o senzatie noua - descriere, tipologie, etc.
           - care este explicatia personala pentru fenomenul observat
           - schita cat mai exacta a derularii fenomenului
           - contextul general al observatiei 
     Odata ce a fost stabilit chestionarul, intrebarile sa fie amestecate si sa existe intrebari clona in esenta insa modificate in aparenta - cred ca nu mai e nevoie sa spun de ce.
  Parerea mea..

alx

Initial acest subiect a fost postat in Zona Zero,insa dupa succesul "rasunator" avut acolo,si dupa postul colegului Arhanghelul legat de acest formular de raportare de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.msg81576/topicseen.html#msg81576
am decis sa mut acest subiect in zona publica a forumului.Asadar asteptam propunerile voastre.
  O zi buna   alx.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

Plecand de la ceea ce spunea Shiff ieri, ca nu a putut posta o raportare a unei observatii interesante, intreb pe cei mai priceputi ca mine:
- este posibil - din punct de vedere procedural,tehnic - ca o postarea unei raportari/semnalari/observatii(a unui OZN spre exemplu) care vine de la un utilizator nou sa nu aiba nevoie de nicio vizualizare/aprobare a unui moderator ci sa poata fi postata direct, imediat, urmand ca o eventuala analiza sa se faca ulterior cand sa se ia si o decizie dupa caz: aprobare, stergere, mutare, moderare, etc...?
Spun asta in ideea de a oferi un acces cat mai facil pe site in sectiunea de "raportare/semnalare" a oricarui observator nemembru RUFOn.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Arhanghelul

Foarte buna ... propunerea colegului @romulus ... doar pentru sectiunea " Raportare fenomene aero-spatiale si fenomenelor neindentificate ... eventual si un chestionar/formular on-line plus comentariu/povestea suplimentara  a observatorului/comentatorului...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#6
Cu scuzele de rigoare ...

Erata:

Raportarea fenomenelor aerospatiale si-a diverselor ? manifestari neindentificate ...

P.S. Fenomene/manifestari " neindentificate : aerospatiale, terestre, subterane, submarine, eterice, electro-magnetice, graviferice, etc. ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

equilibrum

oare nu e util si un formular legat de fenomene conexe? uneori manifestarile terestre, asa-zis paranormale sunt insotite de fenomene aero, raportate de alti martori.
Pastreaza-ti energia.

Arhanghelul

#8
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.msg74545.html#msg74545

Asta ...  este una din treburile ... nefinalizata in ultimi 4 ani ...  :evil:

Formularul de raportare on line ... sa fie pus la indemana pe site-ul RUFOn  ... RAPORTEAZA O OBSERVATIE FAN  AICI...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

alx

Stiti ceva? Eu chiar m-am saturat...
  Se tot reproseaza treburi nefinalizate,sincope in comunicare,in conducere si nu-mai-stiu-eu-unde,dar am vazut cat interes au "depus" membrii acestui forum din februarie 2013 pana acum,de cand am cerut propuneri si sugestii pentru acest formular de raportare...3 membri care au scris 1-2 posturi...
Citat din: alx din  12 Aprilie 2013, 09:04:23
Initial acest subiect a fost postat in Zona Zero,insa dupa succesul "rasunator" avut acolo,si dupa postul colegului Arhanghelul legat de acest formular de raportare de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,722.msg81576/topicseen.html#msg81576
am decis sa mut acest subiect in zona publica a forumului.Asadar asteptam propunerile voastre.
  O zi buna   alx.
Asa ca m-am convins de interesul maxim acordat unei "chestiuni" care chiar merita tratata cu cea mai mare seriozitate...si cand formularul o sa fie pus pe site,multi vor sari cu gura cu nu i-a intrebat nimeni,desi ar fi facut orice,cu placere...
  Daca voua vi se pare normal...asta e.

O seara buna tuturor!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

#10
Citat din: alx din  08 Ianuarie 2014, 23:44:57
[1] Stiti ceva? Eu chiar m-am saturat...
 
[2]  Daca voua vi se pare normal...asta e.
1. Si eu :-D - serios acum, ceva arhonti :evil: cred ca m-au tinut departe de topicul asta pina acum.

2. Nu mi se pare deloc normal, asa ca AZI (deci pin'la ora 24.00) o sa vin c-o propunere de formular de raportare - nu chiar atit de simplu de pritocit precum ar parea la o prima vedere (incepind cu TITLUL) - fiindc-ar trebui sa includa:

- observatii OZN
- raportari de FAN (nu intotdeauna echivalente cu "obiectele")
- intilniri/interactiuni (inclusiv rapiri-abductions) cu toarasii ET, IT, UT etc. :-) :martiansad:

P.S. Plus ca-i musai nevoie si de-un gen de anexa lamuritoare (eventual ca postare pe website-ul RUFOn, inainte de alte contributii/articole ceva mai "senzationaliste") a unor detalii deloc neimportante - cum ar fi "dimensiunile aparente" ale OZN-urilor in minute/grade.arc, definirea gradului "standard" al eventualelor intilniri "apropiate" sau nu prea cu ET-ii etc. etc.

P.S. 2. As inclina si eu pentru un formular in varianta "extinsa", dar poate conducerea RUFOn crede ca-i mai buna o subdiviziune (in 3 formulare distincte?)
In fine, asta-i in definitiv un amanunt la care se poate lucra pe "ciorna" initiala.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Abia acu' m-am uitat si io pe "chestionarul" colegilor de la ASFAN - bun si el (in loc de nimic 8-)) dar in orice caz [relativ] incomplet si mult perfectibil.

Gata cu vorbaria insa - la treaba ! 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

classic

#12
Partea I (Date personale):
1. Nume si prenume; 2. Adresa, localitate, tara; 3. Date de contact - telefon, email; 4. Doriti sa ramaneti anonim? (Da/Nu); 5. Calitate (Martor direct/indirect);

Partea a-IIa (Locul observatiei)
1. Evenimentul a avut loc in (adresa, localitatea, in apropiere de, tara); 2. Evenimentul s-a intamplat in (data, intre orele -h/m/s) 3. Durata observatiei (h/m/s)

Partea a-IIIa (Detalii eveniment)
1. Natura observatiei (a se bifa - lumina(i), obiect(e), glob(uri), entitate(i), rapire, urme necunoscute, animale mutilate)
2. Detaliile observatiei (casuta de text sau optiuni multiple - schimbat directia, a disparut, a cazut, a plutit, a stralucit, schimbat culoarea, luminozitatea, a aterizat, a tiuit, a facut zgomot, a fumegat, s-a dezintegrat, a explodat, a zburat in directia N,S,E,V, a afectat electricitatea, transmisia radio/tv/mobil, a lasat urme, amprente, reziduri pe iarba, frunze, pamant, animale, oameni etc)
3. Forma obiectului: trabuc , zeppelin, triunghi/delta, sfera, farfurie intoarsa, con, globular etc
4. Suprafata obiectului: intunecat, transparent, translucid, opac, luminos, divers, colorat, necunoascut etc
5. Structura obiectului: metalic, sticlos, abur, plasma, nor, lumina, necunoscut etc
6. si .7 Dimensiune si culoare.
8. Alte caracteristici: pulsare, trepidare, zig-zag etc
9. Distanta fata de obiect
10. Directia de observare: punctele cardinale
11. Locul martorului in timpul observatiei: pe sol, in padure, pe apa, in masina, tren, avion, pe geam, pe bloc, pe munte etc
12. Descrierea observatiei (casuta de text)

13. Numarul martorilor la eveniment
14. Fotografii
15. Referinte


We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

Xanadron

#13
Formular RUFOn standard de raportare

Prezentul formular este destinat clarificării prin sistematizare a informaţiilor privind circumstanţele în care au avut loc observaţii şi/sau interacţiuni implicând obiecte/fenomene/fiinţe care nu se încadrează în tiparul ,,normalului" cotidian.
Mulţumim în devans pentru completarea lui atentă de către persoanele martore ale unor astfel de fenomene – petrecute la sol, în aer, pe/în apă sau subsol.

1. DATE PERSONALE
1.1 Nume şi prenume..................................................................
1.2 Vârstă................................................................................
1.3 Studii, profesie/ocupaţie..........................................................
1.4 Date contact (e-mail, nr. tel., adresă – opţional)..............................
............................................................................................

2. NATURA RAPORTĂRII
2.1 Observaţie OZN (Obiecte Zburătoare Neindentificate)............ Da / Nu
2.2 Raportare FAN (Fenomene Aeriene Neidentificate)................ Da / Nu
2.3 Interacţiune cu eventualii ocupanţi ai respectivelor obiecte........ Da / Nu

2. LOC OBSERVAŢIE
2.1Ţară/regiune/localitate/zonă......................................................
............................................................................................
2.2 Mediul în care a avut loc observaţia (sol/subsol/aer/apă).....................
2.3 Localizare eventuală pe Google Maps (latitudine/longitudine)..............
............................................................................................

3. CIRCUMSCRIERE TEMPORALĂ
3.1 Data observaţiei (zi/lună/an)......................................................
3.2 Natura ei (diurnă sau/şi nocturnă)..................................................
3.3 Durata obiectivă a observaţiei (oră începere/terminare)......................
............................................................................................
3.4 Durata ei subiectivă (eventuala senzaţie de ,,timp lipsă" ori ,,dilatare a timpului")................................................................................

4. DETALII METEO/TOPOGRAFICE
4.1 Starea vremii în momentul observaţiei (senin, ceaţă, nori, ploaie, ninsoare etc).............................................................................
4.2 Grad vizibilitate estimat (în metri)...............................................
4.3 Distanţă estimată până la OZN/FAN..............................................
4.4 Direcţia de observare (ex.: spre N/N-V)........................................
4.5 Alte detalii (diferenţe de altitudine/adâncime, particularităţi zonă etc.)....
.............................................................................................

5. MOD OBSERVARE
5.1 Cu ochiul liber (precizaţi acuitatea vizuală)....................................
5.2 Cu ochelari (precizaţi dioptriile).................................................
5.3 Prin aparat foto, cameră video, binoclu sau telescop (precizaţi puterea de mărire)...................................................................................
5.4 Printr-un geam/vizor cască etc. (sau nu).......................................
5.5 Pe ecran radar......................................................................
5.6 Obiect/fenomen observat abia la vizionare/developare film.................

6. DESCRIERE OBIECT(E)/FENOMEN(E)
6.1 Număr................................................................................
6.2 Mod apariţie........................................................................
6.3 Mod dispariţie......................................................................
6.4 Formă ..........................................................................................
6.5 Stare agregare percepută (solid, gazos, lichid, plasmatic)....................
6.6 Mărime estimată*..................................................................
6.7 Culoare (eventuale variaţii).......................................................
6.8 Luminozitate (magnitudine aparentă*)..........................................
6.9 Zgomot produs (sau nu)...........................................................
............................................................................................
6.9 Viteză estimată (constantă sau nu)..............................................
............................................................................................
6.10 Traiectorie (ex.: liniară, circulară, haotică etc.)..............................
............................................................................................
6.11 Alte detalii cinematice (ex.: aterizare sau nu, vibraţii, balansări etc.).....
............................................................................................
6.12 Eventuale detalii constructive vizibile.........................................
............................................................................................

7. OBSERVAŢII/INTERACŢIUNI CU EVENTUALI OCUPANŢI OZN
7.1 Număr................................................................................
7.2 Situare (în OZN sau în afara lui).................................................
7.3 Descriere morfologică.............................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
7.4 Activitate observată (în OZN sau la sol)........................................
.............................................................................................
.............................................................................................
7.5 Încadrare într-una din categoriile de "întâlniri apropiate" Hynek / Vallée / CSETI / Bloecher*....................................................................
.............................................................................................
7.6 Eventuală comunicare (precizare durată/modalitate - verbală, scrisă, telepatică etc.)............................................................................
.............................................................................................
7.7 Detalii interacţiune complexă, de lungă durată (vizitare OZN, "răpire", călătorie cosmică etc.)..................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................

8. SEMNE/URME MATERIALE POST-OBSERVAŢIE
8.1 Urme pe sol (tasări, zone arse, iradiate, udate, colorate etc)..................
............................................................................................
8.2 Resturi materiale (artefacte, prafuri, lichide etc.)..............................
............................................................................................
8.3 Urme de orice tip pe corpul observatorilor (imortalizate foto?).............
.............................................................................................
8.4 Eventuale influenţe asupra aparaturii electronice..............................
............................................................................................

9. EFECTE SENZORIALE ŞI/SAU PSIHICE
9.1 Reacţii imediate ale martorilor...................................................
............................................................................................
9.2 Senzaţii şi/sau stări psihice induse...............................................
.............................................................................................
.............................................................................................
9.3 Eventuale efecte remanente post-observaţie/interacţiune.....................
.............................................................................................
9.3 Reacţii ale animalelor.............................................................
............................................................................................

10. DIVERSE
10.1 Eventuali martori suplimentari..................................................
.............................................................................................
10.2 Observaţii similare în zone şi/sau perioade apropiate........................
.............................................................................................
10.3 Alte eventuale fenomene conexe de semnalat.................................
.............................................................................................

Data:..................................

*Detaliile sunt conţinute într-un articol-anexă de pe website-ul RUFOn.


P.S. Clar ca formatarea textului (adica a {..........} mai ales) apare cam aiuristica aici.
Astept propuneri de imbunatatiri - constructive. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

#14
Salut, Xanadron.

Dacă sunt OZN sau FAN nu au cum să fie în apă sau subsol. Alea sunt în cel mai bun caz OSN (Obiecte Submersibile Neidentificate / en. Unidentified Submerged Objects).

Îmi scapă ceva?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee