Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Emil Barnea [Padurea Hoia-Baciu, jud. Cluj] [18 august 1968]

Creat de jackie28t, 11 Aprilie 2006, 19:15:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Citat din: aswotim din  20 Octombrie 2006, 22:26:18
Eu am stat de vorba cu mai multi martori oculari ai "ozn"urilor de la Cluj.
Si nu au fost doar cazurile acestea ci evenimentele au durat circa o saptamana , poate chiar mai mult. Si dintre aceste ozn-uri unele au fost doborate de MIGurile autohtone. Armata stie de chestiile astea si dupa opinia mea ar trebui desecretizate ca oricum nu mai sunt relevante pt situatia politica actuala.
Erau baloane de spionaj americane dotate si cu camere foto, telecomandate de la mare distanta, se puteau ridica in stratosfera, aproape de vidul cosmic, neputand fi ajunse de avioanele acelor vremi, au constituit secret pentru ca reprezentau un varf de tehnologie pt acele timpuri. Asta e cercetarea.

Restul e doar poveste. 
Sau doar tacere, vorba lui Shakespeare, pentru amatorii de mistere.

Scuze aswotim dar OZN'ul din padurea Hoia-Baciu 1968 fotografiat deEmil Barnea nu pare sa arate ca un baloane de spionaj americane.
Cred ca esti putin off-topic :-D

Skywalker

OZN-ul fotografiat de Emil Barnea a fost unul autentic, nu balon superavansat sau ce a mai zis Aswotim. Acel caz a facut inconjurul lumii, fiind printre cele mai clare fotografii ale unui OZN la vremea aceea.

dedeiu

Citat din: aswotim din  20 Octombrie 2006, 22:26:18
Eu am stat de vorba cu mai multi martori oculari ai "ozn"urilor de la Cluj.
Si nu au fost doar cazurile acestea ci evenimentele au durat circa o saptamana , poate chiar mai mult. Si dintre aceste ozn-uri unele au fost doborate de MIGurile autohtone. Armata stie de chestiile astea si dupa opinia mea ar trebui desecretizate ca oricum nu mai sunt relevante pt situatia politica actuala.
Erau baloane de spionaj americane dotate si cu camere foto, telecomandate de la mare distanta, se puteau ridica in stratosfera, aproape de vidul cosmic, neputand fi ajunse de avioanele acelor vremi, au constituit secret pentru ca reprezentau un varf de tehnologie pt acele timpuri. Asta e cercetarea.

Restul e doar poveste. 
Sau doar tacere, vorba lui Shakespeare, pentru amatorii de mistere.

Si pentru asta americanii nu au niste spioni?

ryn

Tipul de aparate folosite de serviciile secrete vecine dar de productie israeliana ruseasca si americana menite sa creeze tinte false sa execute fotografii si masuratori etc, nu seamana deloc cu ceea ce a fost fotografiat la Hoia.dar nici aceasta posibilitate nu poate fi exclusa...

toma

CitatErau baloane de spionaj americane dotate si cu camere foto, telecomandate de la mare distanta, se puteau ridica in stratosfera, aproape de vidul cosmic
Cum??? :?
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

mirela

Cuvintul balon imi sugereaxa ceva rotund nu cava aplatizat asa cum apare in fotografiile din Padurea Baciu.Am citit un articol ca acolo s-ar produce si alte fenomene cudate.

sxn_b

Da, se stie ca Padurea Baciu este una dintre cele mai active din punct de vedere al aparitiilor ciudate. Sunt cunoscute acele poze cu humanoizi, acei oameni care nu lasa umbra etc. S-a vorbit despre Padurea Baciu si in emisiunea Teoria Conspiratiei, si in emisiunea de ieri. Poti posta un link catre articol? Sau daca nu exista un link, il poti scana? Mi-ar placea sa pot citi mai multe desprea aceasta zona misterioasa.

ryn

Tocmai. In zona au fost semnalate si astfel de obiecte. dar forma lor nu este aceea a unui balon de genul celor cu care sunteti obisnuiti, rotund, cu nacela si eventual un baron in ea...  Multe dintre cele militare au forme fusiforme sau chiar forma discoidala. Pregatim un material despre Hoia care va cuprinde elemente inedite ale acestui loc si speram sa fim rapizi si sa nu dureze prea mult aceasta lucrare. Speram ca in zilele ce urmeaza sa mai facem doua investigatii la fata locului pentru a lamuri niste amanunte sensibile.

aswotim

Astept niste fotografii si despre fenomenele ciudate din zona.
Am auzit ca mai multi au dat de fenomene ciudate, am si citit pe aici despre astea dar parca n-am vazut inca un lucru care sa ma convinga, ceva irefutabil...
E ciudat ca s-a vazut doar aceasta fotografie in presa si prin carti, ca nu s-au facut mai multe... Se vorbeste de 2 foto. a doua e aceea cu 2 "discuri" intr-un balon?

ryn

Au fost mai multe evenimente in 1968. Cel mai mediatizat este cel declarat de Barnea. Cazul de care spui a avut loc ceva mai tarziu. Exista o fotografie concludenta si numai la marire se poate distinge  ca in asa zisa punga existau doua obiecte discoidale.

driver

    OK! Am citit comentariile voastre, par in regula, va spune ceva insa Proiectul Pandorra?

jackie28t

Citat din: driver din  31 Octombrie 2006, 13:42:26
    OK! Am citit comentariile voastre, par in regula, va spune ceva insa Proiectul Pandorra?

Ne buucuram foarte mult ca comentariile noastre par in regula.Acum suntem si noi, din nou usurati si de o noua inspectie agricola. :-D LOL

aswotim

Referitor la prezentarea cazului: Nu stiu cum  niste cetateni, de la sol, au putut constata ca balonul aflat la mare altitudine este supus acelorasi vanturi ca la sol ?!?

Eu v-am spus ce am aflat, restul poate mai aflam de la voi si de la altii; dupa cum am spus, daca exista dosare ale securitatii, poate le va cerceta cineva...

adelinn

in prezent cred ca destul de greu sa mai descoperim ceva,despre ce s-a intamplat,tot ce mai avem sunt 3 sau 4 poze,in rest,nici un martor.despre eventualele dosare aflate la securitate pe aceasta tema,cred ca ne putem lua gandul. e posibil ca intradevar sa existe cel putin un departament,nu neaparat care sa tina de securitate,SRI,care sa colecteze astfel de informatii,iar atunci,insasi natura lui ar fi sa culeaga si sa protejeze astfel de informatii.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Stedracu

Salut, as dori o informatie, cineva stie cum sa ajunge la poiana routnda din padurea baci?
Am fost de doua ore, dar nu am gasit nimic.... Va multumesc.