Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN filmat in Bucegi pe 3 iunie 2012 [ANALIZA VIDEO]

Creat de spooky, 04 Iunie 2012, 21:16:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

OZN Bucegi 03 iunie 2012

OZN Bucegi 3 iunie 2012 - Analiza (Marire 6x)

Va rog sa analizati si voi.

Ulterior o sa facem si public acest video.

Pana atunci, discutam aici.

Momentan pun niste screenshoturi si o sa urc video-ul undeva pentru a putea fi vizionat si de voi. Intre timp lucrez la analiza video-ului.

Iata atasamentele, momentan:
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

#5
Povestea pe scurt e cam asa.

Orele de filmare: 19:55-20:00.
Locatie: Bucegi, altitudine 1500, aproape de Babele, pe drumul de urcare dintre lacul Bolboci si Babele.
Directia de filmare: (evident) Vest
Descriere: un obiect ce parea ca a cazut si apoi a stationat, fiind ulterior blocat de norii ce se deplasau.

LE: Imaginile de mai sunt sunt frame-uri din inregistrarea video cu o marire de 600%. Inregistrarea are 5 minute.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

http://youtu.be/dgFNVC38ObE

intregul film va putea fi vizionat pe youtube. momentan, inregistrarea e trecuta ca PRIVATE, asa ca doar voi puteti vedea acest video, doar cei care au linkul. va rog nu faceti public linkul inca. atentie: trebuie sa va autentificati pe youtube pentru a putea vedea inregistrarea video (autentificarea merge si cu accountul de gmail sau ... ce mai permite youtube pentru autentificare).
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Din cauza faptul ca trebuia sa adaug manual cei care pot vedea acest video, l-am facut UNLISTED, dar am in continuarea rugamintii de a nu publica linkul sau distribui pana nu facem o analiza atenta a imaginilor.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

StarDust

M-am uitat peste video.
In primul rand, contrail-ul inchis la culoare e caracteristic avioanelor ce zboara aproape de orizont spre apus sau rasarit, dara aparand inchisa la culoare comparativ cu fundalul cerului.
Doi, dara pare ca se intrerupe datorita faptului ca intre observatori si avion se interpun mai multe straturi subtiri ce nori ce blocheaza vizibilitatea.
Trei, daca Paul zice ca "obiectul" cobora spre sol, nu am nici un dubiu ca asta au observat. Din filmare e putin dificil sa iti faci o perspectiva reala. Totusi, e foarte posibil, ca un avion sa dea aceasta iluzie tinand cont ca observatia se facea de la o altitudine destul de mare fata de nivelul marii, tinand cont de curbura pamantului, si aberatiile optice spre orizont.
Patru, aproape de momentul disparitiei, punctul negru, cred ca poate fi contrail-ul vazut aproximativ pe directia de deplasare, avionul fiind aproape de orizont.
Pun cateva screenshot-uri si eu, si vreau sa completez ca acestea sunt cateva observatii si nu o concluzie finala.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

spooky

#9
Inca o observatie: obiectul creste in dimensiuni. La inceputul observatiei obiectul nici nu se observa ... iar pe final se poate observa destul de bine ca acolo e un obiect destul de straniu a carei forma nu pot sa o identific. Senzatia a fost una destul de puternica ca acel obiect a pierdut din altitudine si s-a apropiat de noi pe intreaga durata a observatiei, pana cand aparent parea ca a ajuns la un punct, relativ, static.
Daca ar fi un avion, ma gandesc, ar fi destul de periculos sa zboare la o altitudine asa de mica tinand cont ca filmarea era spre vest, fata de locul observatiei (vezi atasament).
Pot fi de acord cu stardust ca fumul/condensul pare a fi intrerupt din cauza straturilor de nori.

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

Inca un video: http://youtu.be/verOHlxcPL0

Am marit de 6 ori si centrat obiectul pe ecran.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Urban

Meteorit... ceva asemanator in linkul de mai jos:

Meteor falling in Cusco, Peru

Oricum, frumoasa filmarea!

spooky

Meteorit nu prea poate fi...
(1) inregistrarile nu sunt asemanatoare
(2) timpul parcurs destul de mare
(3) obiectul aparent isi stabilizeaza altitudinea
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Rayden

salve

intr-adevar, frumoasa filmarea!  :rainbow:
parerea mea: nu cred ca e un avion (cel putin unul obisnuit); chiar si la inaltimi mari, viteza acestora este de ajuns cat sa iasa din raza vizuala; chiar daca sunt de pasageri (cu viteza mai mica decat a aeronavelor militare).
de mic copil urmaresc avioane pe cer, le-am vazut in pozitii super sclipitoare (reflectand lumina soarelui) astfel incat puteai jura ca e un ozn..ca in secunda doi sa isi arate forma sa..nu am mai vazut ceva asemanator..
desi, la un moment dat, incepand cu minutul 2, parca s-ar observa doua dare mai luminoase ce aduc cu obisnuitele urme pe cer lasate de avioanele de pasageri..
so..IMHO cred ca e vorba fie de o ..aeronava mai speciala, a la top secret aflata in vreo dificultate ceva..fie e un OZN (a nu se intelege vreo nava extraterestra - desi, orice e posibil!).

again, nice video! :mrgreen:

jean

Va salut! Meteorit nu poate fi tinand cont de timpul observatiei si viteza sa de miscare raportata la plafonul de nori. Vizionand filmul am avut impresia ca nici traectoia nu a fost o linie dreapata ca in cazul meteoritilor sau deseurilor spatiale.  Aeronave secrete? Iarasi greu de crezut, acum tendinta este de a construi aeronave cat mai putin vizibile optic si radar. Nu-mi ramane decat sa-l citez pe StarDust.
CitatTotusi, e foarte posibil, ca un avion sa dea aceasta iluzie tinand cont ca observatia se facea de la o altitudine destul de mare fata de nivelul marii, tinand cont de curbura pamantului, si aberatiile optice spre orizont.
Cred ca are dreptate. Am observat destul de des avioane zburand aproape de orizont la apus sau rasarit si era ceva foarte apropiat de cea din film.
Adevarul este dincolo de noi