Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Marte, 27 august 2007

Creat de calinahanna, 20 Iulie 2007, 09:42:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

upf0

deci .. cunosc luna ce forme are pe dansa .. nu avea cum sa fie luna ... oricum in seara aia am trimis prietenii de pe mess afara sa vada si ei ... si au vazuto mai multi.. ...deci nu exagerez cu nimica .. nu stiu de ce nu sa facut public etc ... dar am primit mesaju pe mess cu vreo luna inainte .. si in seara aia am fost si era cum zicea in mesaj... !

upf0

#31
hmm ..nu era intreaga .. se vedea pe jumate ..si  era cam de 3-4 ori mai mare ca luna obishnuita ... probabil dak se vedea toata era cam de 6-7 ori ..mai mare ca luna ..

LupinThe3rd

Citat din: upf0 din  26 Octombrie 2007, 15:26:09
hmm ..nu era intreaga .. se vedea pe jumate ..si  era cam de 3-4 ori mai mare ca luna obishnuita ... probabil dak se vedea toata era cam de 6-7 ori ..mai mare ca luna ..
Si apoi ai cazut din pat si te-ai trezit...

upf0

deci nam vaz singur .. tiam mai zis .. au vaz mai multi

alx

Citat din: upf0 din  26 Octombrie 2007, 15:26:09
hmm ..nu era intreaga .. se vedea pe jumate ..si  era cam de 3-4 ori mai mare ca luna obishnuita ... probabil dak se vedea toata era cam de 6-7 ori ..mai mare ca luna ..
Citat din: upf0 din  26 Octombrie 2007, 15:49:14
deci nam vaz singur .. tiam mai zis .. au vaz mai multi


zi-mi te rog si mie...cate STELE avea CONIACUL?
   mã gandesc sa nu te fi uitat pe geamul de la baia vecinului...iar el sa-þi fi aratat pe MARTE! :-D


"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

LupinThe3rd

Citat din: alx din  26 Octombrie 2007, 16:13:23

zi-mi te rog si mie...cate STELE avea CONIACUL?
   mã gandesc sa nu te fi uitat pe geamul de la baia vecinului...iar el sa-þi fi aratat pe MARTE! :-D



Alx, te pomenesti ca pe fata nevazuta era un UFO in forma de trabuc: :evil:

lylyt_ice

 Nu, upf0...eu nu te contrazic si e foarte posibil sa fii vazut asa ceva, dar asta nu are legatura cu mesajul primit de tine si nici o senzatie de calibru astononic nu este.Eu am vazut de doua ori in viata un astfel de efect...dar a fost numai un simplu efect atmosferic care in astfel de situatii este vizibil numai intr-o zona de arie restrinsa. Am vazut luna imensa in ambele dati, in luna martie si asta la rasaritul lunii cam in Sud. In localitatea unde locuiam, au vazut foarte multi minunatia ,dar pe urma am aflat ca nu a fost altceva decit"efectul de lupa" care a produs senzatia miraculoasa.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

upf0

#37
1.poate incercati sa dati raspunsuri seriose ...( alx , LupinThe3rd ) ..
2. lylyt_ice , nu era ceva  vazut doar din zona sau din oras ... din cate imi amintesc erau si din alte orase cei care au vazut ... . nu am putut sa vad bine daca era si luna si marte sau era una singura pentru ca erau blokuri in fata etc ...
oricum ar fi ... daca ar fi fost luna , ar fi ciudat ca sa nimerit chiar ca in mesaj ... in seara aia? la ora aia? cum spunea in mesaj ...

lylyt_ice

 Nu stiu ce sa zic dar !..eu stiu ca ce am vazut eu a fost Luna...si cind spun ca era imensa, era; nu mare, ci imensa ! Nu stiu pe ce raza se poate vedea, dar in punctul focalizarii se vede cel mai mult dilatata, iar spre exteriorul zonei fenomenului, Luna se diminueaza ca marime.Eu ii inteleg pe colegii nostrii...pt. ca cine nu a vazut cu ochii lui nu poate sa creada...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DepthOfField

Upf0... cu tot respectul, nu mai insista ca ce ai vazut tu era Marte cum era spus in mesajul acela de SPAM..daca o sa ai rabdarea sa studiezi, vei vedea ca insisti aiurea...
Poate ai vazut Luna, cel mai probabil, poate printr-o pacla stravezie translucida de nori sau poate chiar ai vazut cu totul altceva necunoscut, insa incep sa cred ca ai o experienta "scurta" (aici intervine intrebarea aparent jignitoare: ce varsta ai?) in a privi fenomenele pe cer si a discerne ce si cum.

Lylyt_ice, Luna care se vede mai mare sau mai mica.. este o binecunoscuta iluzie psihica, reala si foarte sesizabila, si consta in faptul ca luna abia rasarita sau spre apus, deci cand este foarte jos la orizont, se vede mult mai mare decat atunci cand este sus pe cer, desi in realitate nu e nici o diferenta.
Mai multe detalii despre aceasta iluzie aici, incluziv o poza sugestiva: http://science.nasa.gov/headlines/y2005/20jun_moonillusion.htm?list49340
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

upf0

1. ciuciulete nu te priveste varsta mea ...
2. mai bine abandonam subiectul asta ... nare rost sal mai continuam ..fiecare cu parerea lui ..

Arckadii

Va sugerez sa terminati cu glumele.
Upf0, ceea ce ai vazut tu nu stiu ce a fost insa cu siguranta nu planeta marte pentru ca prin comparatie:

Luna are o razã medie de 1.737 km, de 4 ori mai micã decât a Pãmântului ºi orbiteazã în jurul acestuia la o distanþã medie de 384.403 km, cu o vitezã medie de 3.700 km/h. Atracþia gravitaþionalã la suprafaþa Lunii este de 6 ori mai slabã decât cea terestrã.

Luna realizeazã o rotaþie în jurul Pãmântului în aproximativ 4 sãptãmâni, luna Pãmânteascã (27 zile 7 ore 43 min 11.5 sec). În acest interval fazele Lunii sunt: lunã nouã, primul pãtrar, lunã plinã, ultimul pãtrar ºi se succed în 29 zile 12h 44 min 2.8 s (numitã o lunã Lunarã). Masa satelitului nostru este de 7,35 × 10 la puterea 22 kg, de 81 de ori mai micã decât masa Pãmântului, densitatea medie 3400 kg/m3, iar excentricitatea orbitalã este de 0,0549.

Perioada de rotaþie a Lunii este egalã cu cea de revoluþie în jurul Pãmântului, astfel încât Luna ne aratã mereu aceeaºi faþã. Mai exact însã, dacã se iau în considerare fluctuaþiile orbitei lunare ºi posibilitatea de a observa acest satelit din diferite locaþii de pe Pãmânt, suprafaþa vizibilã este de 59%.

Luna este al doilea obiect ceresc ca strãlucire (magnitudine aparentã), dupã Soare. De asemenea, Luna ºi Soarele au aproximativ acelaºi diametru angular, lucru ce face posibile eclipsele solare.




Marte: Distance from Earth varies from 36 million miles (nearest planet after Venus) to over 250 million miles. Proportionately, this six-fold distance variation is the greatest of any planet.

Tinand cont ca luna influenteaza foarte mult ceea ce se intampla pe Pamant, ia valurile drept exemplu, gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca Martele s-ar fi apropiat atat de mult incat sa fie mai mare decat Luna...


Ark

alx

Citat din: upf0 din  28 Octombrie 2007, 12:30:21
2. mai bine abandonam subiectul asta ... nare rost sal mai continuam ..fiecare cu parerea lui ..

daca parerea ta ar fi avut un fundament cat de cat stiintific,nu ai fi renuntat asa usor la subiect...dar parerea ta ii face nebuni pe restul de 6,5 miliarde de oameni de pe Terra(minus prietenii tai de pe mess),care toti cred ca e imposibil sa vezi Marte mai mare(sau cel putin egala)decat Luna...dar sigur ca asta e parerea lor,si nu are importanta pentru tine,dupa cum nu au importanta nici parerile astronomilor,a cercetatorilor,nici faptele care pot fi demonstrate stiintific...adica calcule legate de diametre,distante,etc...ca sa nu mai vorbim de efectele devastatoare pe care le-ar fi avut o astfel de apropiere a celor 2 planete...adica daca amarata de Luna este capabila sa provoace fluxul marin,cam ce valuri ar fi trebuit sa provoace Marte,care
 
Citat din: upf0 din  26 Octombrie 2007, 15:26:09
hmm ..nu era intreaga .. se vedea pe jumate ..si  era cam de 3-4 ori mai mare ca luna obishnuita ... probabil dak se vedea toata era cam de 6-7 ori ..mai mare ca luna ..  
???????????


ps  arkadii a scris un raspuns in acelasi timp cu mine...dar o sa-l las si pe al meu,desi al lui e mult mai complet...

   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

Asa cum au sustinut si colegii de forum... a sustine ca ceea ce a vazut upf0 e planeta Marte e o aberatie din punct de vedere astronomic. Daca a vazut ceva.. sigur nu era planeta Marte... iluzie optica, fenomen atmosferic, sau orice altceva... Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

upf0

nu tin sa conving pe nimeni ca era marte .. sincer putin ma intereseaza chestia asta .. putea fi si luna .. si sa fi confundat eu .....  :moon: ...