Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Enigma Tunguska

Creat de HUNNAM, 27 Noiembrie 2011, 17:23:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Citat din: fiulploii din  29 Noiembrie 2011, 02:02:15
Evenimente similare

Evenimentul Tunguska este cel mai puternic, dar în istoria recentă au fost mai multe explozii semnificative ale unor meteoriți. O selecție de evenimente similare este redată în anexa luata de aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fenomenul_Tunguska

Deci, oricat de ademenitoare este -pentru mine cel putin-    ipoteza unei baze stravechi -  in niciun caz grey   :lol: cu rol de aparare a Terrei faptele expuse in linkul atasat ma fac sa sustin ca fenomenul Tunguska nu este singular si este natural .
Totusi, raman niste semne de intrebare inevitabile in lipsa unei cercetari amanuntite si a unui sistem complex de monitorizare a fenomenelor extra-atmosferice.
Imi reconsider pozitia subliniata din citat  :-D  in urma noilor evenimente din 15 februarie .
Pentru mine a devenit clar ca in acea zona exista niste facilitati stravechi autonome insa ma intreb de ce acolo ? Sa fi calculat altii ca in acea zona ajung inevitabil pericolele din spatiu ?
Si apoi, DACA acea facilitate exista si e functionala mie nu imi pare prea eficace fiindca desi e clar ca exista un sistem avansat de detectare - posibil pe langa Jupiter - sistemul de distrugere e cu raza scurta de actiune , undeva intre 20 si 30 km altitudine. Ori , consecintele se vad- ramasite destul de mari ating Terra.
Nu mai pun si intrebarea fireasca pe ce unde comunica sistemul avansat de detectare cu bazele subterane si determina activarea sistemului - activare care dureaza cateva zile.  :|
Parerea mea...

  P.S. Un alt element din puzzle cred ca se gaseste la subiectul
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3982.msg68581.html#msg68581

terraflorin

Vezi şi Incidentul de la Cando, Spania din 1994
http://ro.ozn.wikia.com/wiki/Incidentul_de_la_Cando,_Spania_din_1994

CitatZdeněk Ceplecha de la Observatorul din Ondřejov din Republica Cehă consideră că incidentul ar fi fost o explozie provocată de gazele subterane care au eliminat stratul de sol într-o explozie bruscă, ventilându-l în aer. Acțiunea convectivă a unui astfel de nor fluid  în creștere ar genera o separare a sarcinii electrice suficientă pentru a aprinde gazele, ducând la observații asemănătoare bolizilor. Aceeași explicație a fost recent pusă în discuție despre evenimentul de la Tunguska pentru a combate teoria învechită a meteoritului

Xanadron

#32
Ca sa extindem aria teoriilor "tunguskeze",  :star: uite si citeva extrase dintr-o carte a ex-coforumistului Lucian Cozma - Romania, arma suprema. :-o :roll: (n.b.: si-acum regret retragerea prematura de pe forum a userului LC,  ale carui informatii erau mai interesante decit se poate crede - e doar parerea mea si asta, clar - rezultata insa doar post-citirea unor carti ale respectivului.)

http://danlupu.net/2013/03/arma-tesla-moraru-arma-universala/

...in care se emite o ipoteza si mai abracadabranta decit astea expuse aici pina acum, pe linia Tesla-Moraru (cu ramificatii offtopic ref. la presupusele evenimente petrecute-n vara lui 1968 la granitza romano-sovietica).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

prodcomb

Autorul articolului are cunoştinţe nule despre electricitate şi nu numai.
O grămadă de mistificări, în care apare numele lui Tesla, care a fost şi este idolatrizat dar nu şi înţeles (ştiinţific) de cei care scriu asemenea articole.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

Citatapare numele lui Tesla, care a fost şi este idolatrizat dar nu şi înţeles (ştiinţific)

Din pacate Tesla este si astazi o enigma. Artcolele scrise pe acest subiect par aberante dar niciuna din "masinariile Tesla" nu se supun fizicii oficiale de azi. Daca n-ar fi functionat niciodata aducand dovada ca "se poate" Tesla ar fi putut fi socotit un om "lipsit de cunostinte  despre electricitate"iar masinariile lui - o mistificare.

prodcomb

Citat din: Ganditorul din  19 Noiembrie 2013, 16:25:35
Din pacate Tesla este si astazi o enigma. Artcolele scrise pe acest subiect par aberante dar niciuna din "masinariile Tesla" nu se supun fizicii oficiale de azi. Daca n-ar fi functionat niciodata aducand dovada ca "se poate" Tesla ar fi putut fi socotit un om "lipsit de cunostinte  despre electricitate"iar masinariile lui - o mistificare.

Tesla nu este o enigmă, cu toate că are o aură de mister cultivată de el în timpul vieţii (şi care nu îi strică deloc). I-a plăcut mult să se "joace" cu propriile-i descoperiri. Şi maşinăriile lui au funcţionat şi continuă să funcţioneze, reuşind să ne uimească în continuare.
Deci lipsa de cunoştinţe rămâne în continuare în sarcina celui care a scris articolul.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

terraflorin

Vroiam să scriu ceva despre Tesla şi extratereştri, am dat căutare pe forum după Tesla dar îmi apar doar mesajele de aici de la Re: Enigma Tunguska. Aşadar ce e de făcut, nu există niciun topic special pt acest român... pardon, sârb... sau funcţia de căutare e virusată? Scuze iar de off-topic.

alx

#37
Citat din: prodcomb din  19 Noiembrie 2013, 14:40:52
Autorul articolului are cunoştinţe nule despre electricitate şi nu numai.
O grămadă de mistificări, în care apare numele lui Tesla, care a fost şi este idolatrizat dar nu şi înţeles (ştiinţific) de cei care scriu asemenea articole.
De acord 100% cu tine...rad de 10 minute si nu ma pot opri cand ma gandesc cate ineptii a debitat autorul articolului/100 cuvinte...inca din prezentare...auzi acolo:
"Instalatia aceasta de atac geofizic presupune asadar emiterea de fascicule electrice de semne contrare cu deplasare complementara si care sunt purtate si accelerate pe unda radio sau pe ,,ghid de unda radio"
   
Daca cineva e capabil sa "traduca" fraza asta ca s-o inteleg si eu,dau beri...nelimitat. :D Da-mi place unda radio pe post de autostrada...tot Bechtel o fi facut-o?


LE
Citat din: terraflorin din  19 Noiembrie 2013, 17:30:12
Vroiam să scriu ceva despre Tesla şi extratereştri, am dat căutare pe forum după Tesla dar îmi apar doar mesajele de aici de la Re: Enigma Tunguska. Aşadar ce e de făcut, nu există niciun topic special pt acest român... pardon, sârb... sau funcţia de căutare e virusată? Scuze iar de off-topic.
Pai daca ai fi dat cautare dupa tesla iti apareau 4 pagini cu link-uri...ia incearca!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Citat din: terraflorin din  19 Noiembrie 2013, 17:30:12
Vroiam să scriu ceva despre Tesla şi extratereştri, am dat căutare pe forum după Tesla dar îmi apar doar mesajele de aici de la Re: Enigma Tunguska. Aşadar ce e de făcut, nu există niciun topic special pt acest român... pardon, sârb... sau funcţia de căutare e virusată? Scuze iar de off-topic.

Căutarea este implicită în sub-forumul/categoria/secțiunea în care ești. Dacă vrei să cauți în tot forumul dă întâi click pe "Forum RUFOn" (stânga sus, sub Pagina de Start)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

HuNNaM

Dupa cum bine se stie , mai sunt inca vreo 10 - 11 astfel de evenimente similare cu cea petrecuta în spațiul rus relatat ca fiind                         " Meteoritul de la Tunguska " . Unul dintre ele fiind cel din 22 septembrie 1979, undeva in sudul Oceanului Indian. Acest eveniment este cunoscut ca fiind "Incidentul Vela" , asta din cauza faptului ca a fost detectat ceea ce este cunoscut ca un "dublu bliț" de satelitul american Vela Hotel. Insa ca si in majoritatea cazurilor de acest gen , si aici este o enigma :) .. nu se stie nici acum ceea ce sa intamplat atunci , crezandu-se ca a fost o erare data de satelitul american, sau cel mai probabil un test nuclear secret.

Don't believe the lies.

prodcomb

#40
Citat din: Guest din  22 Iunie 2017, 17:16:58
Am aflat ca fenomenul optic a fost observat si din Romania si este descris in revista astronomica Orion, probabil in revista cu numarul 10-11 din 1908, ultimul numar al revistei conform wikipedia. Are cineva aceste reviste sau idei despre cum se pot studia, in special numarul mentionat?

https://ro.wikisource.org/wiki/Revista_Orion

http://www.astro-urseanu.ro/biblioteca.html

8-)

PS
mai precis la pag 21 de aici

http://www.astro-urseanu.ro/biblioteca/orion/Orion-an2nr02-septembrie-1908.pdf
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Numărul anterior (an 2 nr 1 septembrie 1908) la care face referință articolul, îl am eu.
Când am timp pun la dispoziție acest articol anterior.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

fiulploii

Azi, acum 112 ani .  :-D
A fost eroare de pilotaj, functionare gresita a inteligentei artificiale, activarea sistemului siberian de aparare sau fenomen natural, gen microgaura neagra, meteorit ori efectul experientei lui Tesla?
   Cine stie sa raspunda?