Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Astronomie - observatii si experiente personale

Creat de Dreamy, 23 Noiembrie 2006, 13:36:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna


Dreamy

Hi calinahanna si La Multi Ani!!!

Povestea cu telescopul e simpatica foc...de mult imi doream un telescop si ma inscrisesem la tot felul de concursuri pe net ca sa castig unul, insa sansa mi-a suras mai repede decat ma asteptam....l-am primit cadou de ziua mea :lol:!!!
Deci se pare ca dorintele si visele se implinesc, trebuie doar sa ai speranta!!

ca idee, insa nu stiu sigur, pretul telescopului meu e in jur de 6 milioane !!

calinahanna

@dreamy

Mea culpa, "la multi ani"!

Misto poveste. Eu asa am patit cu masina. In octombrie 2005 ma gandeam cat ma costa o masina, iar in decembrie 2005 mi-am cumparat o dacie cu 15 milioane. Am mai bagat inca 15 in ea si am avut-o toata vara, am umblat cu ea in juma de tara... Nu conta ca e Dacie, era a mea si mergea, si era cald in ea, si nu era rupta tabla, si avea si o "detenta" super tare. Si nici nu-mi sarea elicea de la motor la 100/h :lol: (Acum imi doresc o garsoniera :|) Si cand o voi avea, imi voi cumpara si un telescop. Cadou de casa noua. Cine stie cat o sa mai dureze...


Apropos de visele care se implinesc...

Dar e misto rau ce poti face tu cu telescopul acela. Sunt tari pozele.
Am vazut si eu o luna deosebita, la 7 dimineata, alaltaieri. Dar cum nu am avut telescop...cam  asa arata. Nu am mai vazut-o de mult timp in acest fel...

DepthOfField

de pe www.spaceweather.com, archive, 10 sau 11 februarie:
CitatThis weekend Saturn is at its closest to Earth: 762 million miles. It thus looks bigger and brighter both to the naked eye and through a telescope than it will at any other time in 2007. Look for Saturn rising in the east at sunset and soaring nearly overhead at midnight
Ceea ce mi-a adus aminte de cele mai bune imagini pe care am reusit sa le capturez acum mai multi ani, cu ajutorul unor improvizatii (teleobiectiv camera foto si "montat" la o camera web careia i-am scos obiectivul ei original).
Filmul e o secventa cu Saturn, si vedeti cat de repede se misca Pamanul in jurul axei sale, cata vreme se vede ca Saturn o ia la vale din cadru vazand cu ochii). Pozele sunt obtinute din cadrele filmului, adunate si mediat intr-o singura poza cu ajutorul unui program (denumit "registax"), ceea ce imbunatateste calitatea. Nota: imaginea este rasturnata, adica in realitate Saturn se ridica de la dreapta la stanga)
Desigur nu se compara cu ceea ce se obtine cu instrumente si aparatura adecvata, dar si cu improvizatii poti obtine ceva...
Dreamy, si altii, care tocmai v-ati luat telescoape, in perioada asta e momentul propice sa vedeti si voi pe Saturn cu ochii vostri. Sau v-ati plictisit de unealta?  :wink:

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Hello!!

De maine 16 Februarie, Statia Spatiala Internationala se poate vedea cu ochiul liber!!

ISS devine vizibila seara, cateva saptamani la rand, dupa care se vede dimineata pentru alte cateva saptamani. Aceste perioade alterneaza odata la doua luni.

In februarie si martie 2007 vom putea vedea cu ochiul liber Statia Spatiala, seara, dupã apusul Soarelui.

Pentru mai multe informatii accesati site-ul Observatorului Astronomic
http://www.astro-urseanu.ro/iss.html

Dreamy

La inceputul lunii Martie va fi vizibila cea mai spectaculoasã eclipsa de Luna din ultimii ani !!
In noaptea de 3 spre 4 Martie din 15 în 15 minute, puteti privi Luna pentru a vedea toate schimbarile prin care trece.

http://www.astro-urseanu.ro/eluna_mar07.html

ionu

Sper sa fie frumos pentru eclipsa de luna...imi pregatesc si eu telescopul si aparatul foto...poate prind ceva, si o sa incerc si diseara cu SSI ca vad ca se insenineaza

sxn_b

Multumim dreamy pentru informatii!  :-)
Salut ionu! Poti sa-mi spui mai multe despre telescopul tau?  :-P :-)

ionu

telescopul meu este Bresser pluto reflector/ lung focal 500 mm/diam lentila 114 mm

dar momentan am folosit mai mult binoclul
asta vara l-am luat in delta dar e foarte greu din cauza tantarilor...

Arckadii

hmm, ai incercat sa pozezi prin lentila telescopului?
am vazut ceva poze asa. ma gandeam daca iti merge si tie.
Ark

ionu

Am niste pdf-uri cu constructia de telescoape si cu astronomie, telescoape, etc daca exista interes le postez...

ionu

Inca nu am incercat ...( e bun somnul de dimineata ) dar am sa incerc pe masura ce se imbunatateste vremea... si vine primavara
stii cum e , ai telescop, poti sa iesi sa te uiti, dar daca nu ai cui povesti parca e egal cu zero...acum daca v-am gasit pe voi...poate voi sta mai mult pe afara

Arckadii

ionu. da ma intereseaza. chiar te rog mult sa imi trimiti si mie.
vreau de mult sa fac unul.
terminalzero2003@yahoo.com este mailul meu. trimite-mi acolo daca poti, te rog...sau daca iti este mai usor pe forum...
Multumesc anticipat,
ARk

ionu


sxn_b

#44
CitatAm niste pdf-uri cu constructia de telescoape si cu astronomie, telescoape, etc daca exista interes le postez...
Hei, ar fi mai bine sa le postezi, as vrea si eu sa le descarc. Chiar daca am un telescop cumparat, mi-ar placea sa vad niste scheme.  :-)
PS. Arata bine telescopul tau, am vazut niste poze.  :-)