Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fratzia mistica si "Prometheus"

Creat de Xanadron, 22 Mai 2012, 14:52:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron


Uite ca postez si-o stire (din 2010 - merge poate deci mai bine aici, la chat) care frapeaza nu neaparat din cauza numelui ales pentru botezarea unui observator astronomic ultraperformant construit in Arizona (Mount Graham) de tehnicieni... germani (Lucifer), >:D cit mai ales dupa aflarea posesorului respectivului instrument, a carui asociere aberanta din 1001 puncte de vedere cu respectivul nume n-a fost vreodata explicata: Vaticanul. :o

http://redicecreations.com/article.php?id=10749

...Ceva pareri? (sigla ordinului iezuit atasata poate fi de oarece ajutor ;) ).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#1
Citat din: Xanadron din  22 Mai 2012, 14:52:40
Uite ca postez si-o stire (din 2010 - merge poate deci mai bine aici, la chat) care frapeaza nu neaparat din cauza numelui ales pentru botezarea unui observator astronomic ultraperformant construit in Arizona (Mount Graham) de tehnicieni... germani (Lucifer), >:D cit mai ales dupa aflarea posesorului respectivului instrument, a carui asociere aberanta din 1001 puncte de vedere cu respectivul nume n-a fost vreodata explicata: Vaticanul. :o

http://redicecreations.com/article.php?id=10749

...Ceva pareri? (sigla ordinului iezuit atasata poate fi de oarece ajutor ;) ).




"Cea mai puternica si mai visibila manifestare a lui Dumnezeu" - Soarele. "Die Schwarze Sonne", fratzia mistica si "Lucifer", facatorul de lumina in bezna mintilor umane... Telescopul //permite astronomilor sa observe regiuni in care se nasc stele in imagini de o claritate fara precedent\\, imagini observabile in benzile apropiate de infrarosu, deci un soare negru pentru ochiul uman.
E bine compadre? Sau mai lipseste ceva? :)

Xanadron

Buna conexiunea solara... neagra, compadre @biss.
Relatiile mai mult decit bune ale bisericii catolice cu nazismul au fost oricum evidente la vremea lor.

...Sa fie totusi catolicismul (ca sa nu generalizam asupra intregului crestinism) o religie luciferica?! :star:
Ca sa nu-i zicem direct "satanica" :evil: - discutii interminabile pot fi deschise oricum si pe tema echivalentzei (sau nu) a termenilor "satanic/luciferic".
Si de-aici poate schisma ireconciliabila de-un mileniu cu ortodoxia? :roll: (alte divagatii posibile si-aici, pe tema relatiilor excelente dintre legionari si ortodoxie).

In fine, importanta ar fi aflarea unui raspuns la intrebarea daca Vaticanul e realmente citadela satanista acuzata de atitia "conspirationisti" care vad in pedofilia unor prelati doar virful aisbergului ocultat - si la fel de negru? :fullmoon:
Zic si eu, nu doar colegul Ronin... 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Vaticanul din cele de pana acum, chiar si macar prin adoptarea numelui de "Lucifer" da dovada de incercare de clarificare a pozitiei sale. Adica, penetrat fiind din interior pana la varful piramidei sale, emite din cand in cand semnale... Cum ar fi si acesta: Lucifer=Prometeu=Enki, iar fiul acestuia constructor de piramide pe intraga planeta si mare luminator Thoth= Hermes Trismegistus=Quetzalcoatl=Iisus? este recunoscut ca fiind adevaratul eliberator si iubitor de oameni.
Ma rog, e si asta o idee...


Xanadron

#4
Citat din: @biss din  23 Mai 2012, 12:53:21
Vaticanul din cele de pana acum, chiar si macar prin adoptarea numelui de "Lucifer" da dovada de incercare de clarificare a pozitiei sale. Adica, penetrat fiind din interior pana la varful piramidei sale, emite din cand in cand semnale... Cum ar fi si acesta: Lucifer=Prometeu=Enki, iar fiul acestuia constructor de piramide pe intraga planeta si mare luminator Thoth= Hermes Trismegistus=Quetzalcoatl=Iisus? este recunoscut ca fiind adevaratul eliberator si iubitor de oameni.
Ma rog, e si asta o idee...

...Buna si asta - observ deci progrese si fara sa-ti sugerez telepatic idei...  :lol:
Am putea vorbi deci despre acelasi Iisus reprezentat in apasator-deprimantul (doar dupa mine poate, evident) ansamblu statuar din Sala Tronului de la Vatican?

Zic asta fiindca personajul central d-acolo poseda ceva asemanator solzilor, :-) iar o privire "defocalizata" face sa apara din pletanele-i vanturoase profilul unei reptile :-o (tot umila mea parere-i si asta, clar).

In fine, n-am timp acum, dar cred ca merita dezvoltat un pic subiectul statuii asteia pe vreun topic... simbolologic. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Asta e fundalul din Sala Tronului  Papal ? Cine a facut comanda fundalului are niste "gusturi"...  :fullmoon:

abyss

#6



Ca si artist trebuie sa fi dus rau cu capul sa introduci intr-o asemenea viziune un vizionar cum a fost omul numit Iisus. Dar si mai dus cu capul pe caile neantului trebuie sa fii ca sa plasezi o asemenea opera in spatele tronului papal. Totusi subiectul lucrarii este Invierea desi mie-mi sugereaza mai mult catre iconografia reprezentarii scenei "Pogorarea la iad" ...


L.E. - un prim linc cu si despre lucifer aka Steaua Diminetii (Venus)
http://www.redicecreations.com/specialreports/2005/11nov/lucifer.html


Si unul cu o scena interesanta de data aceasta si asemanatoare ca desfasurare cu cea a tronului papal: Fantana lui Prometeu/Lucifer :)

[size=78%]http://vigilantcitizen.com/sinistersites/sinister-sites-rockefeller-center/[/size]

padme

Parerea mea care nu sunt nici critic de arta si nici artist ca tine,  @biss, da' dupa cum arata reprezentarea aia mie mi se pare exact ca in imnul ala bisericesc de Paste parca " ridicandu-se din mormant, cu moartea pe moarte calcand" sau ceva de genu'.In plus de asta, un efect e vazutul din fotografie si altul este vazutul efectiv, pot sa te asigur, dar stii si tu! Si ca sa vezi ce tare sunt :)))) era cat p'aci sa scriu ca fac pariu ca in titlu are ceva de genu' "invierea" si dupa aia am vazut ce-ai scris - :)))

Xanadron

#8
...Si uite cum m-ai pricopsit involuntar cu inca un topic, Waffenbruder... :-D Ce-i drept, vad ca si forumul cam duce lipsa de subiecte noi in ultima vreme.

Limitind deocamdata discutia la grupul statuar "Resurrezione" al lui Pericle Mazzini (detaliu interesant: mort la o luna dupa terminarea lucrarii, prin 1974, din cauza... extenuarii, dupa unii biografi), as putea zice ca reprezinta confirmarea maximei "Lumea e condusa mai putin prin legi decit prin simboluri". 8-)

Explicatia oficiala a Vaticanului apropo de mesajul deprimantei lucrari spune c-ar fi vorba de "inaltarea lui Isus dintr-un crater post-bomba nucleara, inviind simultan sufletele celor morti".
Oricit am incerca digerarea reprezentarii... vaticaneze, lasind la o parte unele inadvertentze logice (japonezii, singurii morti "atomizati" din istorie, nu prea-s crestini, ci shintoisti sau budisti) sau initiatice (nu doar Toni Victor Moldovan afirma hotarit ca radiatiile dezintegreaza CS=corpul spiritual), ceva tot nu se pupa aici. Poate doar daca popii-exegeti or fi stiind ei ceva pe linie predictiv-apocaliptica...

E de-ajuns ne mai reamintim si teoria "rupturilor in trama spatio-temporala" provocata de exploziile atomice, ca sa incepem poate sa ne intrebam daca nu cumva asa-zisul Isus ar conduce de fapt intrarea unor elementali de vibratie joasa in dimensiunea asta fizica - zic si eu, fara sa -i numesc de-a dreptul "demoni" doar ca sa-l oftic amical o tzira pe exilatul coleg Calator Astral :lol: - pe linia presupunerii ca nu gunoierii din Vatican au fost comanditarii lucrarii, ci "virfurile piramidei". :evil:

Unii vad in "crengile" emergente viitoare explozii/CME-uri solare morbide, altii - gargui cotropind o emisfera la picioarele Christului, etc etc.
Eu (mai clar: poate numai eu) vad un hibrid ET-uman perfect reprezentat "undercover" de sculptorul lucrind totusi deloc "de capul lui"- posibil fiu al lui Enkidu/Prometeu/Lucifer, chinuit impreuna cu sufletele noastre pe Prison-Planet-Earth si incercind (poate) o evadare.
Cu totii - "crucificati" in inchisoarea carnala a trupurilor intru materie traitoare - fiindca Iisus a fost, zic eu, doar un hibrid iscusit mitizat de inselatorii Arhonti, mit preluat tale-qvale de teocratiile patriarhale cu rol clar, dupa mine, de inghetzare a omenirii in proiect.
Proiectul LOR, evident. :wink:
Inchisoare din care nu pare deloc usor de scapat, dar nici imposibil - poate ca asta-i si scopul testului (pe)trecerii noastre incarnate de fapt?! :roll:

Ma opresc aici deocamdata, nu din motivul c-as putea fi suspectat de satanism, :evil: ci fiindca am derapat deja cam mult intr-o directie inca ne...moderata interior - in sensul de-a nu ofensa convingerile religioase ale nimanui -, asa ca mai atasez doar o imagine cu studiul prealabil  pentru "Resurrezione" (aflat in Muzeul Vaticanului) si alta c-un gros-plan in care se observa partial solzii "Iisus"-ului.

Despre ansamblul terifiant de stufos al conexiunilor ET-sumeriano-eleno-romano-gnostico-arhontice cu "demisionarul din Rai" Illumina(n)t  Lucifer / Prometeu :star: (cu ramificatii inclusiv in spatiul strablajin danubiano-pontic) sper deci sa pot sedimenta cindva unele date intr-o viziune proprie.
Desi inclin in continuare sa cred ca nu mai am/avem timp de prea multa teorie.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#9
Ansamblul statuar este superb si reprezinta exact ceea ce trebuie : Renasterea / Invierea !
   Problema consta in ceea ce percepe sau intelege fiecare ca este aceasta inviere.
   Din punct de vedere al acestei sculpturi, lucrurile sunt destul de evidente: este vorba despre invierea spirituala, despre inaltarea spiritului spre lumina. Dupa ce a ratacit in tenebrele abisale, in iadul propriilor temeri, spiritul gaseste in sfarsit calea spre lumina si "renaste". Atata tot. Nu pricep ce mare conspiratie reptiliano-arhontica se ascunde in acel ansamblu statuar.
   Daca vrei, poti sa gasesti pana si o mica asemanare cu basorelieful din Avocatul diavolului: dar sa nu uitam, ca pana la urma acel film vorbeste tot despre "renasterea" spiritului care a calcat in picioare tentatiile oferite de "diavol", care-l afundau tot mai mult in abisul pasiunilor lumesti - bani, femei, etc...
   Cat despre partea cu Iisus ca fiind un hibrid mitizat de arhonti, Xanadron iarta-ma, dar mi se pare un SF mai mare decat as putea chiar si eu concepe  :-P
   Din punctul meu de vedere, povestea lui Iisus este simpla: Iisus, ca si Prometheus dealtfel, a fost un initat in stiintele hermetice, in invataturile mistice ale trecutului. Atata tot. Ca mai apoi, biserica l-a descris cu totul altfel din motive evidente, l-a "zeificat" si l-a "crucificat" pentru a impaca toate miturile pagane din imperiu, e cu totul alta poveste. Ca Vaticanul este condus defapt de iezuitii din umbra, este iarasi alta poveste veche de sute de ani - si despre care colegul Ronin stie destule si a incercat sa deschida ochii altora, cu putin succes la vremea respectiva. Ca iezuitii au amestecat notiunea de "iluminare/renastere spirituala" in toate "rahaturile" (sa ma scuze eventualii turci - stiu ca rahatul e bun :-D) de care se folosesc pentru a conduce din umbra, e iarasi alta poveste. Trebuia si lumea sa gaseasca un tap ispasitor pentru toate relele - si ce tap incornorat ar fi fost mai bun decat un tap Illuminat(i) ? Cel putin, asa s-au asigurat ca vreme de cateva sute de ani, omenirea va arunca la cos orice informatie de valoare, doar fiindca a trecut prin mana Illuminatilor.
   Prometheus aduce oamenilor focul pe care-l fura de la zei. Iisus aduce oamenilor lumina si promisiunea reinvierii spirituale a celor ce-i vor urma calea. Daca cineva crede ca focul lui Prometheus e diferit de lumina lui Iisus, se inseala: sunt aceeasi notiune de "iluminare" preluata din timpurile antediluviene.
   Cat despre Arhonti, sa-mi fie cu iertare din nou, dar acest aspect nu cred ca a fost descifrat de multi din lumea asta. Iar cei care l-au descifrat, au stiut sa-si incifreze atat de bine informatiile si sa le ascunda cu atata dibacie incat cred ca este nevoie de mai multa munca depusa pentru aflarea adevarului decat cea depusa pentru incropirea unei povesti SF... Nu multi din lumea asta reusesc sa comunice sau sa paseasca alaturi de Arhonti. Pe de alta parte, Arhontii cu polaritate pozitiva au alta denumire decat Arhontii cu polaritate negativa? Fiindca regulile polaritatii se pastreaza si pe nivelul unde salasluiesc ei  :wink:

   Daca n-ar fi existat niste profitori josnici care au manipulat cunostintele omenirii pentru profitul lor personal si au legat numele lui Venus Lucifera cu cel al Satanei, Diavolului sau Dracului - bau-baul omenirii, despre ce am fi vorbit acum ? Despre legatura Dac - Drac - Lucifer ?
   Nu vreau sa spun mai multe despre Reptilieni, care au luat nastere dintr-o manevra minunata de abatere a atentiei spre un iad underground condus de sherpiloizi... si asta din cauza ca unii au vazut in loc de simboluri ce zugraveau anumite "calitati spirituale", doar transformari, mutanti, hibrizi si "shapeshiftinguri" - toate invaluite si jucate pe frumoasa carte ET.

   Sa nu uit: no offence please, e doar parerea mea...
   
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

#10
Mda... e tarziu sunt obosit, si dupa doua zile in care am vazut insasi Talpa Iadului intr-o serie de evenimente deosebit de tragice a caror desfasurare inca ma uimeste, afirm in sinea mea ca asazisul grup statuar e un rahat morbid si sinistru care conform unor moderne teorii alambicate ce tin de Noua Estetica Mondiala si alte chestiuni ce deriva din acestea, are puterea sa se afirme ca limbaj simbolic de prim rang. Ce sa-i faci? a ajuns rahatul si baliga explodata la ranga de arta... Ma gandesc la pieta lui Michelangelo si prin comparatie apare un mesaj interesant. Apar prea multe chiar.
  In ideea comparatiei de mai sus si a elementelor solide luate ca ipoteze de lucru, punctate de Waffenbruder Xanadron, mi se aduna prea multe informatii si imagini sa le pot strecura intr-o anemica postare dupa cum in aceeasi maniera nu putem rasturna piramida organizatiei din umbra, tinta totusi efemera, si s-o punem intr-un termen de "profitori josnici" in incercarea de a cuprinde-n punct ramificatia conjuncturilor ce se insinueaza-n toate aspectele manifestarilor noastre. Nu e chiar asa.
  Daca luam numai ideea ca fiul lui Enki este autorul templului circular si numaram pe degete cate asemenea locatii exista-n lume (fara sa mai pomenesc de cel de la noi, nementionat, evident pe siteurile dedicate studiilor lui Sitchin) putem discuta multa vreme.

Respect parerea si perceptia artei ce poate fi alta decat a mea, de gustibus et coloribus, non disputandum. ;)

Totusi zeci de discutii interesante pot renaste pe acest subiect. Ma rezum pe finalul energiei mele sa afirm ca nu se poate ca noi omenirea sa fim vizualizati in viziunea cuiva ca o masa mare de rahati, gargui, matze si baligi transcendente din care se tracteaza cu o unda, evident si aceasta la randul ei tractoare, un corp aproape abia atins de putrefactia mediului respectiv. Simt ca de oboseala ma loveste damblaua si l-as baga prin mortii aia gelatinosi pe apartinatorul shezutului ce se pogoara asupra scaunului din fata aparent morbidei opere de arta.
  Spun aparent morbida deoarece exista un mesaj anamorfotic cumva dupa moda NWO, adica daca-l intorci pe mai multe parti faci din mesaj o poveste, aici in cauza povestea iluminatilor, povestea celor care isi mentin constientza in starea de prezenta continua dominand in acest mod parghiile absolute ale controlului. Astfel poti crea ce ritm de joc doresti, poti construi cu o armata de zei hipnotizati in a se crede baligi o lume noua in speranta ca la final se va .... putea de exemplu traversa membrana electromagnetica a pamantului.
  Se vorbeste prin targurile sfinte de 2000 de ani in coace ca pana la Iisus nimeni nu a strapuns membrana spre exterior decat intrupat fiind... Destrupat nu functioneaza decat la brat cu Fiul Omului. Deasemenea prin alte targuri, ufologice de data asta, se sopteste ca odata cu primele detonari de A-Bombs s-au creat gauri temporare prin care anumiti tovarasi  au evadat aiurea-n cosmos. De ce oare germanii s-au temut sa le foloseasca? nu pot sa nu ma gandesc decat ca din cauza responsabilitatii alegerii unei anumite tabere. Aceea a lui Prometeu. Sau ma insel si mesajul lucrarii moderniste este ca suntem in iad, Iisus a plecat bolnav aproape copt de mizeria in care intrase si uite asa am ramas noi acilea jos cu dracu pe scaun face2face  :)


L.E. - Invierea e un mesaj exceptional si anume ca cei uitati, First Peoples, de la Adamu si pana la Iisus au fost calauziti si traversati membrana electromagnetica a Terrei catre o statie intermediara. iisus nu a fugit manjit de rahatul lumii, ori salvat/tractat de o forta superioara. Reprezentarea bizantina vorbeste de la sine cu privire la puterea unei fiintze treze cu adevarat , treaza si dupa moarte si constienta de misiunea cu care a venit:



Deci cine e "Prometeu" si cine e bulache acela care roade lanturi si lacate ?

elena78

Citat din: @biss din  24 Mai 2012, 00:36:19


L.E. - Invierea e un mesaj exceptional



Sa nu uitam ca IIsus  a fost o fiinta iluminata  in adevaratul sens al cuvantului , a fost o fiinta foarte evoluata din punct de vedere spiritual , da ,,invierea  este  un mesaj exceptional  ,, ,el de fapt a facut calatorie astrala  si-a parasit in mod constient corpul fizic  calatorind  prin diferite parti  ale mediului astral .apoi ..aparand in fata  ucenicilor..apostolilor ,se spune ca  sunt unii oameni care  ajung la o cristalizare atat  de puternica  a corpului lor astral  incat pot aparea chiar in forma fizica .....

elena78

Citat din: @biss din  23 Mai 2012, 12:53:21
Vaticanul din cele de pana acum, chiar si macar prin adoptarea numelui de "Lucifer" da dovada de incercare de clarificare a pozitiei sale. Adica, penetrat fiind din interior pana la varful piramidei sale, emite din cand in cand semnale... Cum ar fi si acesta: Lucifer=Prometeu=Enki, iar fiul acestuia constructor de piramide pe intraga planeta si mare luminator Thoth= Hermes Trismegistus=Quetzalcoatl=Iisus? este recunoscut ca fiind adevaratul eliberator si iubitor de oameni.
Ma rog, e si asta o idee...

Trismegistul  a fost  un  mare maestru spiritual  a fost considerat ,,de trei  ori maret,,

Quetzacoatl  a fost o ,,divinitatea,,  in onoarea lui se facea sacrificii umane ...

IIsus  a fost  un mare mastru spiritual ..

andrei

#13
    Sa intamplat o ciudatenie pe cand incercam sa postez mai devreme ;D ;D .Asadar doream sa spun ca lucrarea de mai sus mi se pare ciudata si hidoasa,(ma refer la bazaconia aia SCULPTATA)precum proiectiile generate de consumul de droguri, in mintea unuia cu creierii deja prajiti.Dar la vremurile pe care le traim nu ma mai mira nimic.A-si paria ca daca improsc cu rahat un perete alb,gasesc destui balalai care sa se minuneze de ,,geniul'' meu,de,, forta mea de creatie", de,, simbolistica extraordinara pe care am folosit-o" si care sa mai si afirme ca intelege perfect ce am vrut eu sa exprim in ,,nepieritoarea mea opera".Daca mai platesc si vre-o doi critici cu renume,sigur gasesc si destui tampiti care sa dea bani buni pe atare ,,capodopera". ;D
    Sa fim seriosi.Dupa mine ciudatenia aia are in spate interese mult mai lumesti...financiare.Cred ca cineva doreste sa il umfle pe individul care a SCULPTAT bazaconia,expunand ,,capodopera "asta in rand cu marile opere de arta din interiorul Vaticanului,create de artisti fara egal,nu de tacaniti ,,dusi cu pluta".Cred ca s-a oferit o donatie grasa pentru ca bazaconia asta sa fie expusa taman in sala tronului Papei,cum bine zice colegul @biss.
     Reteta ortodoxa,cu fel de fel de ctitori parveniti,pictati printre sfinti,doar pentru ca doneaza o particica din ciordeli, catre biserica,in nadejdea ca le iarta Dumnezeu pacatele,prinde bine si la catolici,in vremurile astea de criza. ;D ;D
    Parerea mea ...desigur ! ;D
   


Se scrie SCULPTAT nu scluptat. Asa pentru amorul artei e bine de stiut.  ;)
@biss
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

abyss

Citat din: elena78 din  24 Mai 2012, 11:11:53

Sa nu uitam ca IIsus  a fost o fiinta iluminata  in adevaratul sens al cuvantului , a fost o fiinta foarte evoluata din punct de vedere spiritual , da ,,invierea  este  un mesaj exceptional  ,, ,el de fapt a facut calatorie astrala  si-a parasit in mod constient corpul fizic  calatorind  prin diferite parti  ale mediului astral .apoi ..aparand in fata  ucenicilor..apostolilor ,se spune ca  sunt unii oameni care  ajung la o cristalizare atat  de puternica  a corpului lor astral  incat pot aparea chiar in forma fizica .....
Citat din: elena78 din  24 Mai 2012, 11:29:14
Trismegistul  a fost  un  mare maestru spiritual  a fost considerat ,,de trei  ori maret,,

Quetzacoatl  a fost o ,,divinitatea,,  in onoarea lui se facea sacrificii umane ...

IIsus  a fost  un mare mastru spiritual ..
Te intreb in calitate de coleg de forum, care este sensul celor scrise de catre tine? adica nu pricep ce vrei sa-mi spui/transmiti avand in vedere ca ai postat/raspuns la niste citate din mesajele  mele.
Multumesc si in concluzie raspunsul tau este asteptat.