Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ruinele de la Nan-Madol

Creat de Urban, 24 Mai 2014, 01:32:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Insula Pohnpei...
La mai bine de 4.000 km sud-vest de Hawaii, izolata complet in oceanul Pacific, aceasta masa de pamant microneziana este caminul a aproape 34.000 de oameni, in special fermieri si pescari.
Acolo insa se afla o zona a insulei ce este complet nelocuita: Orasul Pierdut al lui Nan Madol.
Insularii nativi cred ca acest loc antic e blestemat, si este, de asemenea, locul unora dintre cele mai misterioase ruine din lume.
Construit pe un recif de corali, chiar pe coasta estica a Pohnpei si intinzandu-se pe mai mult de 200 de acri, Nan Madol e format din 92 de insulite artificiale, conectate prin canale.
Conform istoricilor, acest oras antic, numit adesea Venetia Pacificului, a fost capitala dinastiei Saudeleur, ce a domnit cam de prin anii 500, pana la 1628 d.Hr.
Acest oras antic i-a gazduit pe Saudeleuri, regii acelor vremuri.
Deci, au casele lor... au zonele de ceremonii.
Au morminte...exista un intreg numar de zone, imprastiate pe fiecare dintre aceste insulite.
Multi arheologi sunt de acord ca ridicarea acestor insule artificiale a inceput undeva in secolul al XIII-lea.
Fiecare a fost construita cu bazalt sistos, o roca neagra formata cand lava bazaltica dintr-un vulcan se raceste in forma de coloane.
Exista un numar de coloane de bazalt scurse de-a lungul Pohnpeiului insusi.
Si cunoastem cateva dintre aceste aflorimente ce erau folosite pentru extragerea bazaltului.
Erau apoi transportate in zona Nan Madol, si apoi asezate pentru a crea aceste insulite.
Cum au reusit insa indigenii ce au locuit aici cu 800 de ani in urma sa construiasca 92 de insulite, numai din gigantice coloane de bazalt?

Cercetatorii estimeaza ca fiecare grinda de piatra folosita la construirea structurilor megalitice cantareste intre 5 si 50 de tone.
Stivuite ca sa formeze ziduri inalte de 7,6 metri si late de 5,2 metri, arheologii cred ca a fost o intreprindere care, cel mai probabil, i-ar fi necesitat pe toti cei 25.000 de locuitori insulari ca sa o termine.
In jurul ruinelor de la Nan Madol sunt multe canale, despre care cercetatorii si arheologii afirma ca reprezentau rutele luate de barci pentru mutarea acestor coloane bazaltice de-a curmezisul si in jurul insulei, pentru construirea acestui urias sit megalitic. Majoritatea savantilor insista pe faptul ca oamenii ce au construit Nan Madol foloseau funii, tavaluge si plute, dar incercarea de a dovedi aceasta teorie a cazut.
Daca aduni toate aceste grinzi de piatra, obtii o greutate de 750.000 de tone...Reprezinta o gramada.
Daca mutai 2.000 de tone pe an, puteai fi capabil sa-l construiesti in peste trei secole.
Vorbim aici despre un mare, masiv efort.
Un gen de efort pe care l-ai putea vedea in constructia piramidelor din Egipt.
Ar putea insa exista o alta explicatie pentru cum au fost capabili acesti oameni antici sa mute roci atat de masive kilometri, traversand insula spre o zona din ocean, fara ajutorul masinariilor moderne?
Conform legendelor locale, constructorii antici au folosit o metoda mult mai deosebita de constructie: o avansata tehnologie antigravitationala, prin care teoreticienii astronautilor antici cred ca pot explica multe dintre misterioasele situri megalitice din lume.

Unele legende afirma ca lespezile, de fapt, zburau dintr-o parte a insulei in cealalta, sau levitau, in asa fel incat sa acopere o atat de intinsa zona a constructiilor principale.
Aceasta aminteste foarte mult de ceea ce cercetatorii numesc "levitatie auditiva", care era o tehnica de ridicare a pietrelor grele potrivind frecventa de sunet a materiei, anulandu-i greutatea si mutand-o din loc.
Insisi oamenii, ce si in ziua de azi traiesc acolo in Pohnpei, spun ca acest loc nu a fost construit de ei; a fost aici inainte de a ajunge ei.
Si ei insisi spun ca blocurile de bazalt au fost mutate ca de mana unei fantome.
De aceea, indigenii mai numesc Nan Madol, "Orasul Fantomelor".
Desi nu exista inregistrari scrise in istoria insulei, au vorbit miturile si legendele ce au supravietuit de-a lungul generatiilor.
Conform indigenilor, Nan Madol a fost bantuit de un blestem timp de secole, ca oricine exploreaza ruinele va pieri.
Insularii cred ca orasul Nan Madol este blestemat.
Si spun ca vad lumini miscandu-se de-a lungul orasului noaptea.
Si cred ca daca isi petrec noaptea acolo, vor muri.

Cand au venit europenii sa colonizeze Micronezia in prima parte a secolului XX, au fost informati despre Nan Madol si si asa-zisa vraja.
In aprilie 1907, guvernatorul german Victor Berg nu a luat in seama aceste avertismente, si nu numai ca a explorat ruinele insulei, dar chiar a deschis un mormant al conducatorilor antici.
Localnicii spun ca guvernatorul Berg a fost urmarit de sunete stranii in acea noapte, si in dimineata urmatoare a murit in mod misterios.
Legendele locale spuneau ca daca ravaseai acest loc in orice fel, erai blestemat...Si se pare ca Victor Berg si-a pierdut viata din cauza acestui blestem.
Inregistrarile oficiale arata ca guvernatorul a murit pe 30 aprilie, 1907, lovit de insolatie si epuizat de caldura, in timp ce cerceta ruinele.
Dar indigenii insista ca moartea lui prematura s-a produs din cauza blestemului...si dovedesc ca puteri nepamantene pazesc misticul oras insular.

Pot fi legendele locale despre activele forte supranaturale de pe insula, intr-adevar, adevarate?
Si daca da, cine sau ce bantuie aceste misterioase insule?
Teoreticienii astronautilor antici pretind ca cea mai viguroasa dovada ca o rasa avansata de extraterestri au ajutat la construirea Nan Madol nu sunt megaliticele structuri de piatra...ci ce se poate afla sub ele.
Nan Madol este un mare oras si mare parte din el e la suprafata, dar parti din el sunt sub apa.
Si insularii spun ca acolo se afla un al doilea oras, ce se numea Kanemweiso.
Acesta este orasul zeilor.
Si se afla in ape foarte adanci.
Trebuie sa te intrebi daca acolo nu se afla vreun gen de baza OZN submarina, chiar si astazi.
Daca legendele locale sunt adevarate, poate fi, intr-adevar, Nan Madol vestigiul unei antice baze extraterestre?
Una ce exista nu doar pe pamant, dar se extinde, de asemenea, adanc in mare?
Poate explica aceasta de ce indigenii din Pohnpei au lasat aceasta parte de insula nelocuita de aproape 400 de ani?

Linkuri:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,526.msg88753.html#msg88753  (consider ca subiectul merita un loc separat de discutie)

fiulploii

Citat din: Urban din  24 Mai 2014, 01:32:40
Insula Pohnpei...

Multi arheologi sunt de acord ca ridicarea acestor insule artificiale a inceput undeva in secolul al XIII-lea.
.....
Cum au reusit insa indigenii ce au locuit aici cu 800 de ani in urma sa construiasca 92 de insulite, numai din gigantice coloane de bazalt?



      Si arheologii aia putini ce teorie au ?
      Pe ce se bazeaza arheologii aia multi cand spun ca indigenii de acum 800 de ani au construit insulele?

Urban


Textul este extras de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=qoaXk9FCFKY

... ideea este ca nu indigenii au construit insulitele.

fiulploii

Citat din: Urban din  25 Mai 2014, 20:40:52

... ideea este ca nu indigenii au construit insulitele.
Asta incercam sa exprim si eu insa nu mi-a iesit  :-D

  Oare fac o greseala daca pun pe lista alaturi de NanMadol si :
                         - Tiwanaku
                         - Puma Punku
                         - Fort Samaipata
                         - Easter Island
                         - vreo doua cetati din sudul Africii
                         - vreo cateva din Orientul mijlociu
                         - posibil cateva din India vestica si de mijloc
                         - muntii Carpati  :-D   ?

 







Olmecii sunt cam ciudati dupa parerea mea , ei au diferite tipuri rasiale de oameni in sculpturile lor ca si cum ar fi trait in vremuri asemanatoare cu cele de azi cand circulatia pe glob era lejera si cand exista un amalgam de populatie .

Daca stau bine sa ma gandesc cred ca ar trebui studiata cat mai bine preistoria : la sfarsitul ei se afla raspunsul a ceea ce e societatea noastra azi. Parerea mea ...
   China preistorica
The image above is of the Ya-sen valley, Xi'an, in which the pyramids were all orientated cardinally.


grotele din Longyou , etc...

Si aici deja intram in domeniul asezarilor subterane din lume , destule si astea si mai ales enigmatice ca scop, mijloace de realizare , folosinta si abandon.

   Corea preistorica
Korea is home to some 30,000 (36,000) (2), dolmens, which is over 40 percent of the global total. In South Korea (South Jeolla Province) alone there are around 16,000 dolmens in some 1,900 locations. The rest are in North Korea's Pyeongannam-do (South Pyeongan Province) and Hwanghae-do (Hwanghae Province).
 
 

Japonia preistorica



Okinawa tomb
http://mickmc.tripod.com/JoeP-TurtleBack.pdf


  Exista similitudini in constructie, forma si tehnici zic unii mai cititi si mai invatati.

Urban


Este surprinzator cum a fost "lasata" in mod intentionat spre difuzare seria "Ancient Aliens".
In opinia mea, aici se regaseste intreaga istorie Adevarata a Terrei... daca are cineva un server sa pun intreaga serie subtitrata pentru a putea fi downloadata de fiecare, ar fi ideal.

abyss

Acest tip de documentare sunt si o f. buna acoperire pentru cooperativele de ochi si timpane, care cauta amprente energetice si zacaminte.

fiulploii

Citat din: Urban din  26 Mai 2014, 07:56:04
Este surprinzator cum a fost "lasata" in mod intentionat spre difuzare seria "Ancient Aliens".
In opinia mea, aici se regaseste intreaga istorie Adevarata a Terrei... daca are cineva un server sa pun intreaga serie subtitrata pentru a putea fi downloadata de fiecare, ar fi ideal.
Da , ar fi ideal acest lucru insa ar fi ideal sa nu ne entuziasmam prea tare de seria ''Ancient Aliens'' si sa urmarim cu rabdare si reversul medaliei de aici

Ancient Aliens Debunked - (full movie) HD

Citat din: abyss din  26 Mai 2014, 12:36:38
Acest tip de documentare sunt si o f. buna acoperire pentru cooperativele de ochi si timpane, care cauta amprente energetice si zacaminte.
Si ce ar fi rau in asta?

  In alta ordine de idei , un alt loc sacru , un punct nodal in reteaua Terrei zic cei din domeniul respectiv ar fi Externsteine , aproape de locul castelului lui Himmler de la Wewelsburg , castel reconstruit de numitul personaj pe ruinele gasite de el acolo .
http://www.youtube.com/watch?v=KajtxROQGQY#t=93

  Acest punct nodal s-ar lega de Stonehenge din Anglia si de Montauk  :-o

abyss

Citat din: fiulploii din  26 Mai 2014, 16:33:41
  Si ce ar fi rau in asta?

Tu ai spus-o, nu eu :)
Daca-ti ia cu buldozerul toata necropola sau piramida sau ce-o mai fi....o fi rau?

fiulploii

Citat din: abyss din  26 Mai 2014, 22:44:45
Tu ai spus-o, nu eu :)
Daca-ti ia cu buldozerul toata necropola sau piramida sau ce-o mai fi....o fi rau?
Nu stiu asta insa stiu ca se pot construi autostrazi pe care sa circule lumea mai repede , sa ajunga la servici sau acolo unde trebuie ca sa poata plati taxe si sa se bucure de o statiune . Nu asa s-a intamplat in Romania?
  Mortii cu mortii iar viii cu viii  :-D