Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un nou tip ?

Creat de draculasblood, 10 Ianuarie 2006, 18:15:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

assiris

Parerea mea, analizind imaginea, este ca e un trucaj, din pacate nu prea reusit, facut de cineva pus pe glume. Analizata grafic, aceasta imagine se poate vedea clar ca obiectul cu pricina, nu are importanta ce e, este cam stingaci "lipit" de imagine. Cine a facut asta sa mai studieze putin programele de grafica pt ca a facut greseli majore care il dau de gol.
Assiris

TurnusX

Pescarusul dumitale se afla cumva in picaj? Aripile "chestiei" din poza sunt pliate. Eu stiu, ca si orice copil de 2 ani care deseneaza pasarile alea in forma de M printre norisori, ca un pescarus nu isi pliaza aripile in timpul zborului.
In poza de mai jos ai sa vezi diferenta. Este posibil sa ma insel deoarece orice e posibil. :) In cazul de fata insa nu prea este probabil.

assiris

Depinde. Orice e posibil dar exista "prezumtia de nevinovatie" adica vina ca acea imagine sa fie un OZN, mai trebuie argumentata.
Assiris

DepthOfField

TurnusX a spus:
CitatPescarusul dumitale se afla cumva in picaj? Aripile "chestiei" din poza sunt pliate. Eu stiu, ca si orice copil de 2 ani care deseneaza pasarile alea in forma de M printre norisori, ca un pescarus nu isi pliaza aripile in timpul zborului.
In poza de mai jos ai sa vezi diferenta. Este posibil sa ma insel deoarece orice e posibil.  In cazul de fata insa nu prea este probabil.
Turnus, tu spui ca in poza 1 de exemplu, "chestia" are aripile pliate. Eu iti spun ca are aripile intinse in lateral.
Te intreb: cum arata o aripa intinsa, privita exact din lateral, din planul ei ? Roaga un prieten sa stea la cativa metri de tine, si sa arate cu mana dreapta de exemplu, intinsa catre fata ta. Te intreb: cum ii apare mana? Nu  i se vede doar pumnul, fara sa ai cea mai mica idee de lungimea sa? Legile perspectivei.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

TurnusX

Intocmai, insa pescarusii nu sunt capabili, din cate stiu eu, sa isi intinda perfect aripile. Prin urmare ar trebui sesizata panta descendenta de la articulatie spre varful aripii. Iar in poza nu se vede.

DepthOfField

foarte posibil ca pescarusii sa nu poata sa-si intinda PERFECT aripile, dar, ia gandeste-te, aripile alea nu sunt din metal, ci sunt oarecum flexibile....iar in momentul cand bataia de aripi este de sus in jos, pai atunci aripile sunt supuse celei mai mari forte, mai ales varfurile aripilor, si s-ar putea ca varful sa tinda sa ramana in urma, deci aripa sa se indrepte...

Desi unghiul perfect, care sa semene intocmai cu pozele noastre aflate in discutie, statistic vorbind este greu de gasit, la cati pescarusi si fotografi sunt este posibil ca uneori, rareori, sa obtinem imagini precum ale noastre

in orice caz, tata Google (capitolul Images, termen de cautare "Larus"), ne da cateva raspunsuri...

le pun mai intai pe cele mai interesante:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

si inca alte cateva imagini, din care sa-ti dai seama ca aripile pot fi destul de drepte, in orice caz suficient ca acea curbura maxima sa nu depaseasca "latimea corpului pescarusului"...


Te-am convins?

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Corect ciuciulete.Nu orice zboara e OZN. :-)

TurnusX

  Nu sunt convins deoarece acelea nu sunt altceva decat randunici de mare si parca si un albatros. Recunosc ca seamana izbitor cu obiectul din imagine drept pentru care sunt de acord ca ar fi o explicatie plauzibila.
  Cat despre pescarusii autohtoni, continui sa imi mentin parerea, care oricum nu mai are nici o legatura cu topicul, prin urmare este cretina iar eu un cretin si mai mare continui sa o mentin. :roll:
  Imi cer scuze pentru deplasarea in afara topicului.

dane

poate fi si pescarus ... sau nu neaparat pescarus .. o fi o pasare ... da parerea mea e ca e FAKE ! ... am mai vazut un fimuletz asemanator ... si era tot aja un montaj .. yo zica ca e fake

DepthOfField

Dane, o intrebare retorica: prima poza este un fake care seamana cu un pescarus/pasare, sau este un pescarus/pasare  ? ...

iar a doua, intr-adevar si mie imi poate da impresia de fals...desi cred ca tot pasare este..ca pasari sunt la tot pasul.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

dane

ce sa zic ... da prima cred ca e un pescarus\pasare :D .. cam aja e ...

maya

Pentagon tests flying saucers
http://english.pravda.ru/photo/report/pentagon-910/2/
Special-Ops Infiltrator
The Vehicle: Vertical-takeoff-and-landing aircraft for transporting special-ops forces to hostile areas
The Technology: Blended-wing-body design with six jet engines powering lift fans and providing forward thrust
Popular Science

Recon Platform

The Vehicle: Unmanned flying-wing capable of long-duration surveillance flights, measured in days and weeks instead of hours
The Technology: Autonomous flight controls and ultra-efficient electric motors powered by solar panels or fuel cells