Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Misterele de lângă noi.

Creat de SLEAH19, 17 Noiembrie 2011, 00:16:23

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SLEAH19


După ce am observat că în scurt timp au apărut în tot oraşul, fântâni arteziene rotunde sau hexagonale, în interiorul mallu-lui , şi în locuri de-a droanga direct în intersecţie unde a fost spart asfaltul şi instalată fântâna, am început să belesc ochii mai atent la chestia cu monumentele.


O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

 Prima impresie a fost că sunt cantitativ infinit mai multe basoreliefuri, monumente, obeliscuri cu ceas în vârf, picturi murale decât  realizam eu trecând normal pe lîngă ele. Unele vin din evul mediu, basoreliefuri greu de explicat, după părerea mea unele de sorginte masonică care probabil după adormirea din perioada comunistă a devenit foarte activă pe aici.
Există un fel de alternanţă a monumentelor care sugerează un fel de luptă, în apropierea unui monument pozitiv sau între două pozitive, cineva, amplaseză unul sau mai multe cu înţeles necunoscut .  Catedrala este ea însăşi un monument  care a fost marcată cu un contramonument  amplasat prin însăşi prezenţa lui Mussolini la  TM : statuia  Lupoaicei cu puii , care oficial voia să marcheze latinitatea acestor meleaguri, neoficial , fiara cu ..jde coroane a vaticanului îşi marca  teritoriul , fiind însă în debutul fascismului timişorenii i-au strigat însă ducelui în dulcele grai bănăţan, celebra frază :
,,Duce, Duce, ia-ţi căţaua şî ţ-o fuce,, ( rog a nu se cenzura, pentru că lozinca este consemnată în întregime de lucrările istorice) 
Tot în faţa Catedralei un monument de inox care se vrea al martirilor reprezintă de fapt un diavol care doboară crucea.


O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#32
De un stil aparte este lotul de monumente dedicat revoluţiei. În mod normal te aştepţi ca monumentele acestea să aibă valoare artistică asociată evenimentului pentru care sunt amplasate. Monumentele amplasate în locuri diferite trebuie să arate diferit dar cu temă cumva comună: eroii revoluţiei. Ei bine în Timişoara o entitate nedefinită a influenţat lotul de monumente al revoluţiei, cele de bronz arată toate la fel , adică nişte anunnaki chinuiţi sau cruci întoarse cu capul în jos , amplasaţe în locurile unde au fost evenimente , iar de ex în Calea Girocului ( Actualmente Calea Martirilor) acolo unde oamenii au murit oprind tancurile de la regimentele din Giroc cu mâinile goale practic, în loc de un monument  edificator , a fost amplasat un parc plin de astfel de monumente cu înţeles nedesluşit.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Un loc aparte în arhitectura oraşului îl ocupă zona Traian, piaţa Romanilor  construit undeva pe la sf.  anilor 1800 . Avem aici astăzi clădiri care aparţin printr-o formă de proprietate sau alta cercurilor masonice. Toate clădirile au simbolistică ciudată care provine din secolul trecut sau de după revoluţie/trezire. Broaşte , fresca care preamăreşte dolarul/lira . Palatul Ştefania de exemplu construit acum 120 de ani are cinci statui mai mult decât ciudate care reprezintă cinci statui , trei gorile bipede şi trei urşi care ţin fiecare câte o tablă în mâini precum tablele legii iar mai jos sunt însoţite de nişte feţe de faraoni aurite la propriu. În zonă se află şi una dintre moscheiele evreieşti adevărată operă de artă.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

#34
 Un basorelief interesant in care părul inei zeităţi se transformă în reptile către vârf iar deasupra ei se află un monument cu botul unei corăbii. Ciudat dacă te gîndeşti la ce distanţă se află marea. În general basoreliefurile clădirilor conţin lei, diavoli, dragoni chestii care nu cadrează nicicum cu tradiţia românească. Tot în zonă se află parcul poporului, un parc atât de îngrijit şi de tuns încât iar face invidioşi şi pe englezi. Parcul are două portaluri de intare cu arcade străjuite de patru acvile imense. În interiorul parcului se află o statuie mai mult decât interesantă a Reginei Maria.
(Regina Maria era fiica Marelui Maestru al Angliei, a fost membră în Liga masonică de Rit Scoţian )
Statuia Reginei Maria se află pe doi piloni de marmură neagră pe sub care trece o alee care duce la un ansamblu de clădiri alfate in interiorul parcului. Acele clădiri nu sunt străine de masonerie. Parcul este marcat de o fântână arteziană rotundă în mijlocul lui iar la o sută de metrii distanţă în capătul zonei se mai află una în plină stradă, dovadă că locul trebuie mai intens purificat. Interesant că între arteziana rotundă azurie şi clădirile masonice se află o baltă artificială la poalele unei pante de munte din piatră neagră cu apă neagră şi vegetaţie ,,macabră,,. Ca dovadă că simbolurile poartă lupte pe terenuri care ne scapă
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19


O cruce albă marchează lucul undea fost altarul unei biserici din secolele trecute. La 25 de metri cineva a amplasat un stonehenge din marmură roz băniuesc destul de scumpă.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Săpând un pic să văd cine aprobă amplasarea acestor monumente am aflat că este o comisie a primăriei dar formată din persoane abilitate, oameni de artă şi cultură, bla, bla. Ce aveau ca numitor comun aceste dezveliri de monumente ? În toate era implicat/prezent printre alţii şi Clubul Rotary. 
Nu am nici o  dovadă ca acest club aparţine vreunui rit masonic de aceia nu spun că sunt masoni dar structura lui organizatorică transnaţională cu 32 000 de cluburi în peste 200 de ţări este cel puţin interesantă. Spicuiesc ce spun ei despre ei:

Rotary este o organizatie de lideri de afaceri si profesiuni, uniti la nivel mondial, care furnizeaza servicii umanitare, ce aplica standarde etice inalte in toate vocatiile si ajuta la construirea bunavointei si pacii mondiale.
Despre lucrurile pe care le gandim, spunem sau facem, putem afirma ca:
1. Este acesta Adevarul ?
2. Este Drept pentru toti cei implicati ?
3. Va duce la sporirea bunavointei si la o mai buna prietenie ?
4. Va fi benefic pentru toti cei implicati ?

Motto:
A servi mai presus de tine insuti
Profita mai mult cel care serveste mai mult

Misiunea Rotary International este de a asista si ghida Rotarienii si Cluburile Rotary in atingerea Obiectivelor Rotary, de a asigura relevanta continua a Rotary, si de a ajuta la construirea unei lumi mai bune, de a creste activitatile de servicii ale individului si a grupurilor, cele care cresc calitatea vietii si deminitatea umana, prin incurajarea inaltelor standarde etice, si crearea unei mai bune intelegeri intre oameni, cu scopul de a cauta pacea mondiala.

Şi salvarea balenei albastre împreună cu bufniţa de gheaţă de la polul nord aş mai adăuga eu.

Acest club si încă cîteva (ex Lions Club) sunt foarte active în tot ce se intreprinde în oraş în domeniul afacerilor dar şi cultural, totul se face doar prin ei, în orice acţiune unde apare sigla primăriei automat apare şi sigla rotarienilor , dovadă că structurile locale sunt foarte pătrunse, iar mai nou o serie de membrii au fost lansaţi de club către capitală unde au ajuns nu într-un clan oarecare bucureştean ( cum ar fi duduianu, gemenii,cămatarii, sportivii, luptătorii, Sile Pietroi etc ..) , ci direct în vestitul Clan al Parlamentarilor. Vă spui, băieţii ăştia spilcuiţi sunt un nou val şi au treaba lor transnaţională, care nu ştiu în câte puncte coincide şi cu interesul nostru , ca ţară vorbind. Căutînd pe net ceva date despre ei văd pe una din poze cu rotarieni în acţiune, un tip pe care îl cunosc personal şi cu care sunt în relaţii joviale ca să spun aşa. Lucrează în domeniul bancar, cu post important, arată şi se îmbracă exact ca în reclame, chiar am participat împreună la ceva chefuri de firme şi mereu sunt atent la ce dă pe goarnă când se destinde un pic. Tipii de genul ăsta participă la training-uri peste hotare care costă bani grei şi abia pe la al treilea pahar de vin poţi scoate de la ei o jumătate de frază, care nu se predă în mod normal la nici un curs
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Undeva pe la începutul lunii decembrie a anului trecut, după o zi grea în care am înfruntat nămeţii cu maşina prin tot judeţul, mă întorc sera către casă terminat de oboseală cu gândul la un ceai fierbinte şi când ajung în holul clădirii unde locuiesc o damă pe care n-o pot refuza din motive pe care nu vi le spui, mă întâmpină grăbită şi mă roagă intempestiv să mă duc cu puştiulică al ei la un simultan de şah care avea loc în cealaltă parte a oraşului şi care începea peste o oră, iar ei nu-i încape în program. Plec, ca un gentelman ce sunt, cu ceaiul în gând. Puştiul, isteţ , abia prin clasa a doua cred, a făcut din proprie iniţiativă o pasiune pentru şah iar maestrul lui l-a propus pentru simultanul unde participau fix o sută de copii, majoritatea mai mari ca vârstă. Străzi înzăpezite, locuri de parcare asemenea, ajung fix când concursul începea , cer repede instrucţiuni, merg la masa de joc, îl înscriu, îl instalez apoi mă îndrept către un cuier să-mi pun haina, moment în care reperez în zona părinţilor un aparat de cafea, mă îndrept către el gândindu-mă  că are marea calitate că orice iese din el, e fierbinte. Chiar în timp ce îmi aşteptam băutura selectată aud un speech la microfon dar devi interesat doar dupăce aud o frază de genul:
....şahul este un sport al minţii, iar noi am organizat acest concurs tocmai pentru a identifica din vreme minţile sclipitoare din rândul vostru ....
Zău mă , şi cine mă rog sunte-ţi voi !Spun eu cu voce tare şi când mă întorc , mă lămuresc. Deasupra unui grup de domni sobrii, trona sigla rotarienilor. Brusc iau aer de ziarist şi mă apuc de făcut poze . Pun şi aici unele cu menţiunea : O vedeţi pe doamna în cărămiziu? Acea doamnă a fost propulsată câteva zile mai târziu ministru în guvernul actual pe post de elenaudrea
Adevăr zic vouă că încet, încet, pe nesimţite, indiferent prin ce formaţiune politică pe post de vehicul, rotarienii vor fi tot mai prezenţi în sferele puterii, ei vor schimba actuala clasă politică de toată praştia pe care o avem acum. De pregătit se pregătesc la toate nivelurile prin toate mijloacele şi după cum aţi văzut în toate ţările. Urmează să ne lămurim dacă o vor face şi în beneficiul bizonului de rînd.

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Iulius Mall din Timişoara este în adevăratul înţeles al cuvântului un mall modern, catalogat aşa de mulţi străini care l-au vizitat. Construit în două trepte, mai întâi de firme româneşti este dublat după ceva ani ca şi suprafaţă construită  cu ajutorul câtorva sute de muncitori chinezi. (Remarcam atunci cât de disciplinaţi erau chinezii, aveau cazarea într-un fost cămin de nefamilişti şi se deplasau numai în grup, lucrau şi duminica, purtau numai haine de lucru, nu i-am văzut nici  odată la restaurant , terasă sau măcar la butic să cumpere ţigări sau suc , ştiu că proveneau dintr-o zonă a Chinei în care salariul era echivalentul a 60 de dolari sua iar aici erau plătiţi cu aprox. 600 de euro, colosal să câştigi de vreo 13 ori salariul din ţara ta, nu?)

Luînd în considerare la modul serios principiul : No parking, No business, proprietarii locaţiei, ţinând cont şi de faptul că românul e şi ocoş şi comod, au dotat mall-ul cu nişte parcări terane imense iar în partea de nord cu două foarte mari parcări subterane : parcarea portocalie la etajul -1 şi parcarea albastră la etajul -2.

Pe topicul ,, Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale ,,  Denver Internaţional Aeroport  îl agasam acum aproape doi ani cu ignoranţa mea pe stimatul coleg mr , el făcând atunci o interesantă analiză a simbolistcii conform topicului iar eu îi solicitam lui şi celorlalţi colegi răspnsuri brute si concise. În clinciul regretabil pe care l-am creat atunci am emis şi fraza cu ,, pereţii gării din Galaţi,,

Citat din: SLEAH19 din  24 Iunie 2011, 10:51:38

  Cui sunt adresate aceste fresce ?    Cine , cui şi ce doreşte sã transmitã?
   Unui  încuiat/neavizat , ca mine de exemplu care ar trece repede printr-un aeroport sau o bancã , asemenea lucrãri , fresce (sper cã ãsta e pluralul) sau  statui i se vor pãrea dacã nu nişte ciudãţenii , nişte chiciuri de 2 bani . Care ar fi ţinta/scopul expunerii lor. Bãnuiesc cã nu vor sã-şi transmitã ceva între ei , asta pot sã o facã în cadrul întrunirilor lor oculte.

...
         Dacã ,, zugrãvelile '' de la Denver ar fi fost fãcute pe pereţii gãrii din Galaţi, prima întrebare care ţi-ai fi pus-o , înainte de a le analiza semnificaţia , era ,, De ce dracu' au pus ãştia simbolurile tocmai aici? '' , şi nimeni nu te-ar fi taxat de superficialitate.

                                                                             Cu stimã!


Citat din: mr din  24 Iunie 2011, 23:07:28
..............
...iti mai spun doar ca nu ai inteles mare lucru din ce am incercat sa-ti  explic....intr-un fel este justificata prezenta acelor ample mesaje vizuale in orase ale singurei tari  "construite", in timp ce gara Galatiului, desi este noua, nu va avea niciodata astfel de fresce, din varii motive ce se vad  din cosmos; intrebarea ta este astfel lipsita de sens sau este ca "nuca-n perete" in acest context.
...............

Rufon, dragă mr dacă îmi permiţi să spun aşa este un loc unde sinele se slefuieşte indiferent dacă ai ajuns aici iniţiat sau tămâie. Îţi faci prieteni în măsura în care îi înţelegi.

Picturi murale nu au apărut pe pereţii gării din Galaţi dar am avut surpriza să dau de ele întâmplător la câteva sute de metri de casa mea.
Nu folosesc în mod normal Parcarea Albastră de la Iulius Mall aflată la subteranul -2 dar într-o zi am fost nevoit să cobor din cea portocalie în cea albastră, pentru că nu am găsit loc. Accesul din parcarile subterane către mall se face prin mai multe locuri, prin nişte holuri şi coridoare care te duc la scări rulante pe care le schimbi la fiecare etaj parcurgând alte coridoare. Când am intrat în acea zi am folosit scările rulante dinspre est ca să zic aşa iar după ce am terminat ce aveam de făcut, am hotărât să nu mai traversez o dată mall-ul şi am coborât pe scările rulante din partea de vest a parcării deşii aveam de mers prin parcare destulă distanţă până la maşină. De la capătul scării rulante până la uşa culisantă prin care intrii efectiv în parcare treci printr-o sală de câteva zeci de metrii. Ei bine când am ajuns în acea sală, cuprins de gândurile cotidiene ale slijbei nu am remarcat că ea este o veritabilă galerie de artă , apoi fără să analizez ce văd am gândit că sunt desene făcute de copii şi abia când inainte de ieşire o pictură care nu cadra nicicum cu normalul aproape că ma zgâlţîit . În sala mică ca să spun aşa toate cele patru planuri cu picturi murale sunt mai mult decît interesante.
Imediat cum intri din parcare , după uşi în stânga şi în dreapta se află două picturi/semnături, dimensiune 2.5m/2,5m , cea din dreapta reprezintă o piramidă care încadrează ochiul masonic iar în cea din stânga descrie autorii picturilor petronate de primărie, apoi o seamă de participanţi şi sponsori şi cu voia dumneavoastră ultimii pe listă cu un scris vag şi copilăresc ...,, Rotary,,.

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Pictura a doua de pe partea stângă merită cred eu analizată la modul serios de aceea am pozato şi la detaliu. Eu o să o denumesc Pictura cu reptile.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

 Imediat în faţă se află din nou o pictură greu de explicat, cu .. patru cai frumoşi nu verzi pe pereţi cum spune cântecul ci ... aţi ghicit , albaştrii , ca la Denver, ca la Montauk, ca la apocalipsă etc.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Sunt nevoit din cauza limitei de atachament să postez consecutiv si imi cer scuze!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

 Repetat pt detalii foto.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

Dau fuga înapoi în sala mare şi constat că hectarele de picturi deacolo nu au nimic copilăresc ci doar sub formă copilărească toate transmit ceva. Poftiţi de priviţi:
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !