Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Arc de cerc albastru

Creat de Guest, 21 Mai 2020, 00:47:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

prodcomb

Atenție, planul în care are loc reflexia este înclinat, reflexia nu este în plan vertical ; deci nu ajunge la avioane (m-am liniștit ! 😊). Iar suprafața reflectantă are o geometrie tip șa, reflexia făcându-se doar pe o parte a ei. (Trebuie făcut un desen 3D.)
Eu m-am jucat cu un laser și o mică oglindă care putea deveni și concavă, dar cilindrică. Am estimat înălțimea și azimutul Soarelui, precum și direcția de la centrul statuii către locul proiecției solare. Am obținut poziția și orientarea în spațiu a centrului suprafeței reflectante. În poziția determinată am deformat un pic oglinda, care a devenit concav-cilindrică.
Întreruperea, datorită umbririi cauzată de stâlp, se vede în poză. În această zonă, marcată de mine, nu ajunge lumina direct de la statuie.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Am înțeles: ,,Guest" nu are nici o legătură cu experiența.
Experiențele, chiar simple, pot releva esența lucrurilor.
Altfel orice argumentație nu are acoperire.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: Guest din  01 Iulie 2020, 00:11:19
Asta e raspunsul ignorantului care nu mai are argumente. V-am cerut si pe alte subiecte raspunsuri dar evitati sa le dati (cazul din Ploiesti 1969). De asemenea evitati sa recunoasteti cand gresiti. De asemenea aveti fixatii care si atunci cand sunt demonstrate ca fiind pacaleli tot mergeti catre ele. Ca si in cazul cu dintele de excavator... aveti niste fixatii si nu renuntati la ele nici cand aveti evidentul in fata.

Multumesc oricum pentru efort.

Nu sunt sensibil la epitete și comparații; nu-i fac cinste celui care le utilizeză în lipsa unui limbaj adecvat. Nu o dată am recunoscut înțelegerea greșită, datorită grabei. De obicei mă corectez în timp și repar inadvertențele.
,,Fixațiile" mele sunt bazate pe argumente palpabile. ,,Dintele de excavator" nu este ,,invenția" mea. Eu am găsit o explicație pentru piesa de la Ajud, susținută cu argumente palpabile (folosite pentru prima dată).
Efortul ar trebui să vină din partea observatorului; pentru mine este o joacă cu legile Naturii.


distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Întrebări bune trebuiau puse martorului de la Ploiești ...

Propun reluarea investigațiilor, în acest caz al fotografiei, fără a se lua în considerare cele spuse de mine.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Atașat sunt cele 3 zone ale postamentului statuii care pot fi responsabile de reflexia solară; ele asigură, bănuiesc, unghiul de reflexie ca să nu ,,dărâmăm" avioanele.

PS
am avut destule dureri de cap cu fațada sud a unei construcții sub formă de vioară (din Ot...i), făcută din ,,geamuri oglindite", ca să mai răspund la cele două întrebări
:)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Singurele imagini mai bune cu suprafața concavă ,,răspunzătoare" de reflexie.
Altfel, trebuie o excursie la fața locului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#21
Da, se vede bine în poză centrul bazei statuii; nu știu cât de ,,bune" sunt pantele laterale ale canalului colector, pentru reflexia solară. Par a ,,asigura" un unghi de vreo 30 grade.
Din pozele care le-am găsit în rețea nu mi-am dat seama de cilindrul central; am crezut că este o scobitură în centrul canalului colector, nu un perete vertical (care nu corespundea condiției de a fi concav, așa cum am precizat mai înainte)

Dacă ipoteza nu se confirmă, putem trece la următoarea ipoteză de lucru. ;)

PS
cred că una din pantele (malurile,) laterale ale canalului colector este cauza reflexiei solare; înclinarea arcului de lumină de pe clăsire ar fi explicată (vezi foto mai jos) :)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#22
Profilul oglinzii și zonele ,,răspunzătoare" pentru reflexia solară.
Doar una, cea din stânga; în total fiind 3 + 3 = 6. Deci una din cele trei care sunt pe sânga.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Ganditorul

#23
Adica voi credeti ca arcul ala de lumina a fost pe cladire si, implicit, a fost vizibil cu ochiul liber cateva secunde/zeci de secunde pana cand soarele a avut o alta pozitie pe cer (evident nu din cauza pamantului plat ci din cauza rotatiei pamantului si a pozitiei solare aparente ) ??  :planet:

Atunci "e rezolvata treaba" - in fiecare an, la aceiasi ora si in aceiasi zi ...lumina aia va fi acolo, pe zid . Nu ramane decat sa pandim cand se implineste sorocul repetitiv al pozei... ca nu poti spune ca soarele a reflectat o raza unica, dintr-o pozitie unica, de pe o piesa metalica (statuie) care a astat intr-o pozitie unica si nerepetabila. Dimpotriva - Soarele ar trebui sa fie cam tot pe acolo ( cu o eroare de 24-48 de ore) statuia metalica e tot acolo ... si deci raza de cerc albastru va fi generata intr-un final tot pe acolo


Poate facem si o atractie turistica din asta " poza cu arc de lumina albastra" din vacanta sau "arc de lumina peste ani" - si punem poza de atunci alaturi de poaza de acum pt comparatie si efect artistic

alx

În toată povestea asta s-a plecat de la o premiză greșită, și anume că reflexia ar fi PE CLĂDIRE! FALS! Reflexia este ÎN OBIECTIVUL APARATULUI FOTO! Chiar nu înțeleg cum e greu de priceput asta...am făcut fotografie atâta amar de vreme, și ăsta e unul dintre lucrurile de care trebuie să te ferești ca dracu de tămâie: reflexiile de lumină de pe diferite obiecte. În cazul nostru, este posibil ca reflexia luminii din partea de jos a genții de la roata față a bicicletei să fi generat acest frumos fenomen! Sau orice altă reflexie de pe o suprafață metalică, care nu trebuie să fie obligatoriu în cadru!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

#25
Interesanta ideea de a prelua imaginea din obiectivul Zenit prin telefon. Nu stiu daca respecta fidel ceea ce ar fi aparut pe filmul de celuloid... Deocamdata se observa  efectul de fascicul luminos pe centrul imaginii. bafta in continuare, la experimentul de la fantana

prodcomb

Citat din: Guest din  13 Iulie 2020, 19:50:27
...
Este clar ca este vorba si de o problema de aliniere a lentilelor in obiectiv.
...

În nici un caz; altfel aparatul poate fi pus sub semnul întrebării.

Este vorba de altă aliniere, care se vede în film.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: prodcomb din  14 Iulie 2020, 10:10:02
În nici un caz; altfel aparatul poate fi pus sub semnul întrebării.

Este vorba de altă aliniere, care se vede în film.

De fapt de o altă ne-aliniere.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit