Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Antene GSM pe bloc si implicatiile acestora

Creat de dj_italo2001, 30 Aprilie 2007, 22:40:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dj_italo2001

De curand s-a semnat un contract de inchiriere pe sphe ani cu o firma de GSM ptr montarea unor antene pe bloc.
Partea proasta este ca eu locuiesc la ultimul etaj(10) si NU sunt de acord cu asa ceva.
Intreb pe cei care poate au si ei deasupra lor stfel de relee GSM:
Cum sunt afectati de acestea?
Apar interferente in spectrul audio?(teoretic nu ar trebui...dar practica...)
In caz de furtuni au fost probleme in cazul unor descarcari atmosferice in paratreznetul antenelor?(stim foatre bine,mai ales cei care repara tv-uri pana unde"bate" traznetul)
Credeti ca este afectat biologic organismul uman?(sotia este insarcinata in luna a 2-a)
O ecranare magnetica a acoperisului cu tabla ar rezolva partial "bruierea" creierului cu semnale de ultra inalta frecventza?
ASTEPT PARERI....din cele mai variate...
MERCI.

Arckadii

Sfatul meu personal ar fi ca in cazul in care vrei sa te protejezi total de radiatii sa iti faci casa astfel incat sa actioneze ca o cusca Faraday. Nu stiu cat de nocive sunt antenele GSM. Parerile sunt impartite. Unii spun ca ar fi nocive, altii ca nu este nici un pericol.
Revin la ideea cu cusca Faraday.

Citat
A Faraday cage or Faraday shield is an enclosure formed by conducting material, or by a mesh of such material. Such an enclosure blocks out external static electrical fields. Faraday cages are named after physicist Michael Faraday, who built one in 1836 and explained its operation.

The electrical charges in the enclosing conductor repel each other and will therefore always reside on the outside surface of the cage. Any external static electrical field will cause the charges to rearrange so as to completely cancel the field's effects in the cage's interior. This effect is used for example to protect electronic equipment from lightning strikes and other electrostatic discharges.

To a large degree, Faraday cages also shield the interior from external electromagnetic radiation if the conductor is thick enough and its meshes, if present, are significantly smaller than the radiation's wavelength. This application of Faraday cages is explained under electromagnetic shielding.


Partea buna e ca poti sa stai linistit dupa ce realizezi o astfel de intaritura casei tale (o poti forma din plase de cupru). Partea proasta e ca nu o sa mai prinzi radio si nu o sa mai poti vorbi la mobil din casa.

pentru mai multe informatii referitoare la cusca Faraday: http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_cage

Numai bine si Dumnezeu sa va pazeasca pe tine si pe sotia ta,
Ark

Nox

#2
Citat din: dj_italo2001 din  30 Aprilie 2007, 22:40:11
Apar interferente in spectrul audio?(teoretic nu ar trebui...dar practica...)

Din cate stiu eu antenele au filtre foarte bune pe iesire (pentru ca sunt conforme cu niste standarde), deci emit doar pe frecvente GSM standard (850/900 MHz si 800/1900 Mhz).

P.S. Ar trebui sa te interesezi si sa faci o comparatie cu radiatiile radio care vin din spatiul extra-terrestru (de la soare, de la super nove, etc..). Si inca ceva, uneori numai gandul ca un lucru este nociv poate fi mai periculos decat efectele pe care le produce efectiv lucrul acela. Sa te gandesti la asta!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

dj_italo2001

de cusca Faraday stiam de mult...teama cea mai mare o am din pricina eventualelor trasnete care se pot "agatza" de paratrasnetul antenei...in casa am destule "jucarii" vintage la care tin destuld e mult...oricum in 1-2 ani ne mutam la casa...la un demisol....acolo sunt ceva mai ecranat.

alx

eu zic ca in primul rand ar trebui sa afli daca vor monta acolo doar niste celule pentru comunicatie urbana,sau va fi un nod de comunicatie...se discuta de puteri de emisie diferite...de frecvente diferite...oricum planseele blocurilor au din constructie o retea de fier beton care ecraneaza partial semnalele radio...noi discutam despre frecvente in domeniul microundelor,unde apar atenuari mari de semnal la trecerea acestuia prin beton armat...cat despre fulgerele care ar putea lovi,fii sigur ca domnii cu antenele isi iau maximum de masuri de securitate,pentru ca se discuta de echipamente de zeci/sute de mii de euro...asa ca am senzatia ca blocul tau va fi mult mai bine protejat la traznet din cauza antenelor decat alte blocuri...
  nu stiu daca asta te incalzeste cu ceva...oricum eu zic sa nu mai faci plaja pe bloc...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Marius MMG

Citat din: dj_italo2001 din  30 Aprilie 2007, 22:40:11
De curand s-a semnat un contract de inchiriere pe sphe ani cu o firma de GSM ptr montarea unor antene pe bloc.
Partea proasta este ca eu locuiesc la ultimul etaj(10) si NU sunt de acord cu asa ceva.
Intreb pe cei care poate au si ei deasupra lor stfel de relee GSM:
Cum sunt afectati de acestea?
Apar interferente in spectrul audio?(teoretic nu ar trebui...dar practica...)
In caz de furtuni au fost probleme in cazul unor descarcari atmosferice in paratreznetul antenelor?(stim foatre bine,mai ales cei care repara tv-uri pana unde"bate" traznetul)
Credeti ca este afectat biologic organismul uman?(sotia este insarcinata in luna a 2-a)
O ecranare magnetica a acoperisului cu tabla ar rezolva partial "bruierea" creierului cu semnale de ultra inalta frecventza?
ASTEPT PARERI....din cele mai variate...
MERCI.
Periculos sau nu eu cred ca mai bine te  feresti decat sa te trezesti afectat (indiferent daca e vorba de un fulger sau de o boala). Si daca afecteaza organismul uman fii sigur ca astia nu vor spune ca e de la aceste antene... pur si simplu te-ai imbolnavit, se mai intampls

Arhanghelul

#6
Suntem niste ignoranti ... stiinta oficiala ... are dreptate ...

https://www.youtube.com/watch?v=Lsr2yyl31js&t=484s

________________________________________________________________________________________________________________



https://ro.wikipedia.org/wiki/Efect_fotoelectric
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05