Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Gura de Rai  (Citit de 17030 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,694
  • Gen: Bărbat
  • Liked: 2599
  • Likes Given: 5400
Re: Gura de Rai
« Răspuns #45 : 05 August 2020, 13:39:04 »
Completare la postarea mea anterioara:
    In cazul fenomenelor care scapa perceptiei generale, nu sunt permanente si nu pot fi masurate prin metode clasice daca nu exista posibilitatea monitorizarii permanente atunci este "vânare de vânt". Totul tine de receptivitatea personala a observatorului si de noroc desi se zice ca astfel de fenomene pot fi produse "la cerere". Vezi de exemplu asa numitul "protocol 4 sau 5" nu mai stiu exact numarul, a lui Steven G.
    Receptivitatea aceasta este functie de multi factori printre care as enumera " a fi pregatit sa vezi/intelegi" , exact ca atunvi cand dupa ani si ani recitesti o carte si constati uimit ca nu ai "vazut" anumite intelesuri la prima citire.
   Nu conteaza unde a fost un schit sau fenomen, in afara bineinteles de posibila gasire a unor artefacte, conteaza doar fenomenul in ansamblu fiindca atunci ai putea intelege mecanismul. Nu conteaza ca peste ani si ani se gaseste un volan, o bujie si un cârlig de remorca fiindca nu se poate intelege conceptul de masina si de tractare.
   Parerea mea.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,167
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 758
  • Likes Given: 1742
« Răspuns #46 : 05 August 2020, 21:38:31 »
Nu stiu daca fenomenul este sau nu permanent, dar cand am trecut pe acolo, sansele sa se fi manifestat fix in momentul ala fara sa fi stiut ca ar trebui sa fie ceva acolo, fara sa fie repere sa marcheze in vreun fel locul, imi par foarte mici. Asta ramane sa incerc sa constat. Nici nu mi-am propus sa alerg dupa comori sau artefacte.

Cat despre Greer si sesiunile lui din desert pentru care taxeaza cu mii de dolari participantii, aducandu-i un profit generos de sute de mii de dolari pe an, nu am ce spune. Fiecare cu afacerile lui. Dar este doar un profitor si manipulator fara dar si poate, precum mai toti cu tangente in spectrul militar. Sunt lasati si sprijiniti din punctul meu de vedere, pentru a creea acel buzz care poate fi folosit in diverse scopuri.
Personal nu dau doi bani pe relatarile si informatiile care vin din acele zone, oamenii aia au interesele lor in spatele subiectului, atat personale dar si colective. Si chiar iau foarte in serios ideea ca in spatele acestor grupuri sa existe ideologii de extrema dreapta. In fine, e complicat si cam iese din sfera mea de interes.

Ai mai pomenit mai sus de locuri cu senzatii transcedentale, cumva acestea incep a se manifesta prin confuzie spatio-temporala in acelasi timp cu perceptia unei forte deasupra ta, pe umerii tai? O forta atat de puternica incat te poate dobora din picioare?

Camerele alea termice atasabile la telefon nu sunt chiar ieftine: https://bit.ly/3a19y7m
« Ultima Modificare: 05 August 2020, 21:46:30 de xperyens »

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,386
  • Liked: 3096
  • Likes Given: 2198
« Răspuns #47 : 05 August 2020, 21:58:13 »
Subscriu la opiniile enunțate mai sus, dle.@fiulploii.
Dar nu e chiar o "vânare de vânt", dacă abordăm problematica prin corelații.
Unele schituri / mânāstiri s-au construit în locuri specifice, cunoscute că având anumite particularități. Cunoașterea acestor particularități precede creștinismul, iar informația doar s-a metamorfozat doctrinar.

Ca exemplu, locuri ca Stonehenge, Stenness sau Callanish (in U.K) au fost alese de vechii druizi pentru anumite particularități - însă acestea nu sunt sesizabile, "palpabile",  oricând sau de oricine. La fel, sanctuarul dac - și nu doar cel din Sarmizegetusa.

"Găsirea" locului nu se făcea, pe timpuri, după "vise" sau năluciri. Adesea aceasta era povestea "de acoperire", pentru a nu se divulga cunoaștere de tip inițiatic.
Acum, încercând să dibuim acea cunoaștere, nu o putem face empiric. E important să înțelegem prealabil sistemul, legitățile - și abia apoi sā verificām, empiric, pentru validarea / invalidarea ipotezelor.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #48 : 21 August 2020, 00:18:30 »
...
Ca exemplu, locuri ca Stonehenge, Stenness sau Callanish (in U.K) au fost alese de vechii druizi pentru anumite particularități - însă acestea nu sunt sesizabile, "palpabile",  oricând sau de oricine. La fel, sanctuarul dac - și nu doar cel din Sarmizegetusa.
...

Concret, la ce particularitati ne referim?

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #49 : 21 August 2020, 22:38:37 »
Mda...pe cât de pertinentă íntrebarea, pe atât de dificil răspunsul.
Concret, pentru știința prezentului, ínseamnă reperabil, repetabil și cuantificabil. Cu aparate de măsură derivate, desigur, din aceleași concepții actuale.
Dar cei ce-au edificat asemenea ansambluri megalitice nu aparțineau paradigmei prezentului (1700-2020, grosso-modo). Ei trăiau (implicit gândeau) ín paradigma "mintea precede materia", adică taman pe dos cum se crede azi (că "mintea e materie superior organizată",  deci marxism pur).

Druizii (ca și alți omologi din epocă,  diferit numiți) considerau că gândul (mentalul) este fundamentul a orice, iar evoluțiile materiale sunt doar efect, nu cauză.
Altfel spus, ei știau că focalizarea minții (a unuia sau mai multora) determină modificări ín materie - implicit ín ceea ce numim azi, "einsteinian", continuum spațiu - timp.
Era tot o știință, dar radical diferită din cauza premiselor. Și ei aveau rigori - cine, câți, unde, când - cu parametri metodologici aferenți.

Noi, azi....ce putem sesiza ? Dacă pe anumite locuri s-ar plasa tehnică, mai mult ca sigur că aparatele vor ínregistra, periodic, fluctuații bizare. Neavând ínsă premisele anticilor, fluctuațiile vor fi puse (chiar forțat) pe seama fenomenelor acceptate ca "științifice" - ignorându-se total alte tipuri de cauzalități.

Mă lungesc....dar altfel nu pot răspunde. Cert e că druizii (sau "capnoboții", dacă vreți) socoteau planeta ca o ființă - nu un mix de minerale / vegetale cum se gândește azi. Ritualurile lor (invocări) însemnau crearea unor interacțiuni íntre mintea lor și "duhul" locului, cu diferite efecte fizic sesizabile.

Deci, ín esență, concretul lor nu era (decăt poate accidental) identic cu concretul nostru - de unde și nesfârșitele ridicări din umeri ale savanților - chiar și ale celor fără prejudecăți.
Igitur cogito

Forum RUFOn

« Răspuns #49 : 21 August 2020, 22:38:37 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #50 : 23 August 2020, 00:44:11 »
As dori sa lasam marxismul sau alte ideologii deoparte, caci nu cred ca fenomenul are legatura cu vreo ideologie. Acesta se intampla, si lasa in urma lui intrebari care nu pot fi cercetate aplicand vreo ideologie. Nici nu poti fi experimentate astfel.

Insa ce e cu adevarat interesant, se pare ca anumite fenomene au legatura cu apa, si anume ca pot interactiona cu aceasta sau cu materia care contine apa.
Un alt tip de fenomene, se pare ca are legatura cu sunete.
Alt tip de fenomene pare sa aiba legatura cu o lumina.
Alt tip de fenomene pare sa aiba legatura cu o senzatie termica.
Un alt tip de fenomene pare sa aiba legatura cu senzatii de pierdere in necunoscut.
Alt tip de fenomene pare sa aiba legatura cu revelatii in stare de veghe.

Calupul de fenomene de mai sus se refera sa fenomene care nu par a avea o sursa cunoscuta.
Eu la genul acesta de particularitati ma refeream, si anume daca exista descris undeva ce a fost simtit in locuri precum "Stonehenge, Stenness sau Callanish (in U.K)", exemple oferite mai sus.

Ma feresc cat pot de mult sa dau crezare atat de usor unor astfel de afirmatii.
Stiu insa ca fenomenele descrise de mine exista, pentru ca le-am experimentat personal.

Intrebarea ar fi nu daca aceste fenomene sunt recunoscute de vreo ideologie sau nu, ci daca exista date scrise despre ele; de tipul: in locul x se intampla y fenomen. Adica avem o consistenta, chiar daca ne referim la persoane care simt aceste lucruri? Adica 3 persoane foarte sensibile, simt acelasi lucru in aceleasi locuri? Si daca era o singura persoana care simtea/vedea/experimenta anumite stari, era de ajuns pentru a sacraliza acel loc?
« Ultima Modificare: 23 August 2020, 00:58:22 de xperyens »

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #51 : 23 August 2020, 17:01:01 »
Din câte cunosc eu, nu existā scrieri clare, concrete, despre fenomenele asociate cu acele ansambluri megalitice.
Existā, desigur, fel și fel de povestiri (despre Stonehenge, prioritar), dar nu sunt elaborate sistematic sau metodologic. În mare parte e "folclor new-age", deci dificil de luat serios în considerație.

Nici nu vād cum ar putea exista. În vechime, precum am spus, abordarea era cu totul alta. Fenomenele erau declanșate prin ritualuri, implicând un numār clar stabilit de sacerdoți (7, 9, 12), anumite mișcāri (circumambulația, de ex.) și anumite momente, dupā un calendar sacru (solstiții, sā zicem). În lipsa acestor proceduri complexe de activare, locul era, atunci ca și acum, banal - cel puțin la suprafațā.

Dacā mai existā totuși documentație concretā, aceasta nu e la îndemâna marelui public. E posibil ca anumite grupāri inițiatice sā păstreze jurnale ale experiențelor sau învățături tradiționale...dar noi nu le putem accesa.

Oricum, din puținele surse ce trateazā subiectul (mai credibile) am remarcat că cea mai frecventā senzație e cea de pierdere a orientārii (spațio - temporale) - motiv pentru care unii, mai exaltați, se grābesc a vorbi despre "alte dimensiuni".
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #52 : 23 August 2020, 20:37:36 »
...
Oricum, din puținele surse ce trateazā subiectul (mai credibile) am remarcat că cea mai frecventā senzație e cea de pierdere a orientārii (spațio - temporale) - motiv pentru care unii, mai exaltați, se grābesc a vorbi despre "alte dimensiuni".

In 2017 un prieten m-a intrebat daca stiu ceva despre un loc cu niste pietre dispuse pe un cerc, undeva in Dobrogea. Dupa aceea, interesandu-ma despre subiect, am aflat ca acolo, deasupra cercului, a fost observata o lumina de foc, precum un incendiu, care la un moment dat s-a ridicat si a disparut in vazduh, motiv pentru care am sugerat sa mergem sa vedem ce este acolo.

Am ajuns primul din grupul cu care m-am deplasat acolo, si am gasit acel cerc de pietre. Parea ceva foarte vechi. Am stat putin sa admir locul, fara insa a intra in interiorul cercului, deci nu aveam ganduri negative, pur si simplu am stat putin sa-l observ. Dupa vreun minut am decis sa pasesc in interior dorind sa vad mai indeaproape. In momentul in care am facut primul pas peste linia cercului am simtit brusc o stare foarte intensa de dezorientare, cumva spatio-temporala, efectiv eram foarte derutat, si in acelasi timp simteam o mare forta sau putere care era deasupra mea, efectiv simteam ca ma apasa pe umeri. Forta resimtita era atat de mare incat simteam ca pic din picioare. Insa am ramas acolo pentru inca cateva zeci de secunde, timp in care forta se resimtea puternic, insa trecusem de acel soc initial cand am depasit "bariera". Cand am pasit in afara cercului am simtit foarte clar o senzatie de eliberare, de plutire. Apoi au ajuns si cei din grup acolo.

Cand am reintrat in cerc, nu am mai simtit acel soc, totul a fost normal.

De aceea mentionam in alt comentariu acum ceva timp, ca exista forte de intampinare cumva, asa am perceput eu ce s-a intamplat acolo.

Am vorbit cu un doctor in arheologie ulterior, si am aflat ca acolo a fost un tumul din epoca bronzului, deci avea o vechime de 5000-7000 de ani. Tumulul a fost spart/decopertat, iar semnul de plus sau de cruce format din malurile de pamant din interior cercului se numeste martor stratigrafic si este lasat de arheologii care au facut interventia.

Locul nu apare mentionat nicaieri, in vreun registru sau arhiva a siturilor arheologice.

Din pacate nu am mai ajuns in acel loc insa planific sa ma intorc.
« Ultima Modificare: 23 August 2020, 20:39:49 de xperyens »

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,711
  • Liked: 1410
  • Likes Given: 4071
« Răspuns #53 : 23 August 2020, 23:40:06 »
Interesante discutiile. Totusi o prima remarca : Stonehenge e pepsi, sifon cu apa - sunt multe, mult mai multe locuri cu megaliti in lume, locuri care din motive pe care nu le inteleg sunt ascunse cunoasterii publice. Si vb aici de UK dar si de Spania, Portugalia, Rusia sau SUA . O sa vin cu foto ...daca mai gasesc acel site care le colectiona pe toate (unde am ramas uimit de multitudinea acestor monumente megalitice - in comparatie cu ceea ce stim noi ). plus ca pt Stonehenge sunt foto care arata ca a fost bine cosmetizat - cu macarale, schele si alte utilaje care "l-au aranjat".
Pe de alta parte un astfel de subiect nu poate fi "atacat" decat pe linia vibratiei. Toti si totul suntem si este vibratie, frecventa. Pana la un anumit punct aceasta vibratie sub care existam poate fi masurata - fie ca vb de aura, de foto Kirlian sau de multele si complexele sisteme de masurare electrica a corpului - cu forme/formule stiute de profani sau doar de cei din zona de cercetare ...militara sau nu.
 In acset context e posibil ca atunci cand esti singur vibratia ta proprie sa-ti semnaleze schimbari de mediu, sa-ti dea senzatii de greutate (si implicit a pierderii orientarii in spatiu ) sau stari de cald/rece. acumulare sau pierdere de energie vitala ( te simti mai obosit/odihnit ), unele din aceste schimbari de frecventa putand fi inregistrate si pe pelicula foto sau pe fotografie (daca ai noroc)
Cand apare grupul ... posibil ca multitudinea de frecvente/vibratii existente (suntem unitate in diversitate pana la urma ) sa nu mai poata fi ipresionata  de o eventuala actiune a "efectului de forma" (fie ca vb de piramida sau cerc, vortex etc etc ). Sau poate ca unii dintre noi chiar nu trebuie sa poata simti acest fenomen pt ca asa a fost construit monumentul (am exemple prin care o persoana din grup nu poate trece printr-o anumita zona, pica din picioare, stari de panica etc , si astfel tot grupul trebuie sa renunte). iar cu alta ocazie, ca ghid, sa strec cu tot grupul printr-un loc si toata lumea sa simta ceva wow, nedefinit, dar wow (pt ca d'asta zic ca fiecare simte in functie de rezonante ce o are cu locul ). Si probabil o diferenta prea mare intre frecventa proprie si ceea ce da locul prin efectul de forma sa fie ...incompatibile.

Apa, da, apa are cu siguranta o anume influenta - noi suntem pana la urma 70% apa. Dar colindatorii prin Romania au remarcat manifestarile apei  de munte in diferite locuri : In m-tii Buzaului creeaza sfere, ozn-uri de piatra si alte forme rotunde, in Apuseni creeaza gauri , vortexuri - desi teoretic apa este pusa in misscare de aceiasi forta gravitationala pe directia sus-jos.(asta ca sa dau doar 2 exemple)

Offline Grifon

• Veteran
« Răspuns #54 : 24 August 2020, 01:25:32 »
Interesante discutiile. Totusi o prima remarca : Stonehenge e pepsi, sifon cu apa - sunt multe, mult mai multe locuri cu megaliti in lume, locuri care din motive pe care nu le inteleg sunt ascunse cunoasterii publice. Si vb aici de UK dar si de Spania, Portugalia, Rusia sau SUA . O sa vin cu foto ...daca mai gasesc acel site care le colectiona pe toate (unde am ramas uimit de multitudinea acestor monumente megalitice - in comparatie cu ceea ce stim noi ). plus ca pt Stonehenge sunt foto care arata ca a fost bine cosmetizat - cu macarale, schele si alte utilaje care "l-au aranjat".
Subscriu. Am ales Stonehenge printre exemple pentru a sublinia ideea - nu neapărat că locul ar avea o valoare primordială. "Comercializarea" sa excesivă de prin anii '60 încoace sigur nu ajută vreo cercetare serioasă.
Pe de alta parte un astfel de subiect nu poate fi "atacat" decat pe linia vibratiei.
Oarecum de acord și cu această idee  - dar să nu fim așa...exclusiviști ("decât...").
Da, fiecare e cu vibrația lui...dar fenomenul este insuficient studiat (implicit insuficient înțeles), așa íncât, ín esență...tot "fiecare ín felul lui" rămâne. Nu avem un referențial clar pentru vibrațiile proprii, și ne lipsește cu desăvârșire un referențial pentru vibrațiile locului / obiectului / fenomenului. Asta ca să nu subliniez și altă parte proastă : chiar de-am cunoaște cele două seturi de variabile, nu știm cum să ne modificăm propriile vibrații în consecință (ba chiar ne-ar crește, involuntar, prin posibilă iritare, haha..).

Singurul referențial valid, până una-alta, e cel din seria "delta" (5 - 3 Hz), "theta" (3 - 8 Hz), "alfa" (8 - 12 Hz), "beta"(12 - 38 Hz), "gamma"(38 - 42 Hz), etc. - iar dintre acestea putem încerca doar tranziția de la "beta" la "alfa" (prin abordarea...meditativă, să zicem). Orice altceva...e doar proiecție teoretică, utilă ín speculații dar nu și íntr-o abordare practică a problemei.

E recomandabil, íntr-adevăr, ca ín proximitatea unor astfel de locuri să fii singur. Discuțiile (sau simpla prezență a ínsoțitorilor) perturbă stadiul "meditativ", și astfel nu se poate atinge pragul la care poate fi utilizat, ca receptor, subconștientul.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #55 : 24 August 2020, 22:03:04 »
Am mai avut o experienta la fel ca cea de la tumulul din Dobrogea.
Tot in 2017, am vizitat zona Moldovei, manastiri, prima data in viata mea.

Cand am ajuns la manastirea Putna, am intrat in biserica, iar la trecerea pe sub arcada ce desparte pridvorul de gropnita, am fost "lovit" de aceeasi stare. Confuzie, dezorientare, o stare ce ma coplesea. Nu stiam in acel moment unde se afla mormantul Sf. Stefan cel Mare si nici nu ma asteptam la ceva anume. Insa supriza a fost sa constat ca imediat pe dreapta era mormantul domnitorului. Era lume de fata, noi am ajuns acolo in luna Iunie 2017. A doua zi dimineata, am dorit sa ma intorc acolo sa constat daca fenomenul se reproduce, si ne-am intors la manastire. Am constatat iarasi exact acelasi fenomen, exact in acelasi loc, imediat dupa trecerea pe sub arcada.

Majoritatea stim legenda construirii bisericii si manastririi Putna, cu sageata trasa din arcul domnitorului. Insa in cartea "Minuni, vedenii si vise premonitorii, in trecutul Romanesc", scrisa de Matei Cazacu, apare la pagina 55 o alta relatare.
In anul 1768, arhimandritul Vartolomeu Mazareanu a scris urmatoarele (reproduc): Daniil Sihastrul traind in chilia sapata in stanca, ar fi observat ingeri luminati cu faclii aprinse in maini undeva in apropierea chiliei. Apoi Daniil Sihastrul ar fi avut o revelatie, si anume ca Stefan voievod va dori sa construiasca o biserica acolo si va veni la el. Dupa o bucata de vreme, Stefan voievod apare la chilia lui Daniil. Ii spune ca doreste sa construiasca o biserica ca sa aduca multumire pentru victoria sa. Daniil isi aminteste despre revelatie si se duce impreuna cu Stefan in locul in care vazuse ingeri cu faclii aprinse. Se roaga impreuna si ingerii se fac vazuti.

Mai stim ca la saparea fundatiei bisericii, au fost descoperite osemintele unor monahi mai vechi.

Spuneam in cazul din Dobrogea ca acolo ar fi fost obserata o lumina ca de foc, chiar deasupra tumulului. In cazul de la Putna, ar fi fost observati ingerii cu faclii. Interesanta coincidenta.
De asemenea in ambele cazuri au fost descoperite oseminte, iarasi o coincidenta interesanta.
A treia coincidenta este ca am experimentat exact aceeasi stare in ambele locuri la cateva luni distanta.
« Ultima Modificare: 24 August 2020, 22:08:56 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #55 : 24 August 2020, 22:03:04 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.