Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Helegiu, jud. Bacãu] [24 aprilie 2007]

Creat de Geata, 25 Aprilie 2007, 00:16:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

off-topic: pentru Andreic
CitatSalutare tuturor!
Nu stiu sigur daca are vreo legatura cu aceasta aparitie [de la Helegiu Bacau], insa pe data de 23 aprilie, dimineata in jurul orei 7 s-a vazut din localitatea Sighetu Marmatiei, Maramures un disc luminos pe cer.
vezi legat de observatia ta, care nu are legatura cu cazul in discutie pe acest topic, o lamurire aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg18541.html#msg18541

On-topic: pai s-a cam redus cercul suspectilor la "avion", asa ca acum pare logic sa ne framantam "de ce v-ati dus mai acolo pt un banal avion?" Pai la momentul respectiv, nu era nimic banal, era o "reclamatie" demna de a fi cercetata. Vorba lui Ryn "ce caut eu in viata mea?" LOL.
Pana una-alta, a crescut ratingul, nu?
citat din Spooky:
Citatrestul e... http://stat.trafic.ro/stat/rufonorg/vizite/zi/#stat
:-D

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

calinahanna

Mda... Misto vorba asta cu "ce caut eu in viata mea"...eu zic s-o facem motto...  :wink:

alx

Oricum,daca tragem linie,a fost un prilej extraordinar(de fapt doua) de a arata romanilor(cel putin celor multi care nu stiau) ca exista o organizatie care se ocupa cu studiul acestor fenomene;aseara,dupa difuzarea reportajului pe prima tv,unde s-a vazut si masina pe care erau adresele de internet ale rufon-ului,erau destul de multi vizitatori pe acest subiect...deci zic ca una cu alta,a fost un castig pentru rufon,pentru forum si pentru cei pasionati de aceste subiecte,si poate ca va fi si un imbold pentru cei care vad,dar de obicei tac!
  asa ca eu imi scot palaria in fata celor 2 anchetatori
                     cu respect   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

Bine bine ,si pina la urma ce a fost asta??? INFORMAREA sau DESINFORMAREA "maselor"
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

ryn

#64
Uite care este mecanismul de difuzare a unei stiri
Noi primim pe diferite cai o informatie.
De obicei o evaluam repede si decidem daca trebuie sau nu sa ne deplasam.
Criteriile de evaluare sunt in legatura directa cu informatiile vechi. Dau aici exemplul Potigrafu, Pralea si Huedin parca. Am primit in aceiasi zi (in decurs de cateva ore mai exact)trei info privind un obiect neidentificat ce a fost semnalat la Potigrafu langa Bucuresti, apoi alta semnalare la Pralea langa Bacau si inca una in Transilvania. Imaginile nu erau foarte relevante - cele de la Potigrafu - de unde am dedus ca obiectul este punctiform. Numai ca din declaratiile martorilor rezulta ca directiile de observare aveau vectori opusi. Atunci am considerat ca un calcul simplu de triangulatie ne poate da pozitia aproximativa a obiectului. Ramanea sa stabilim cateva detalii si sa mergem sa cautam dovezi si martori in zona pe deasupra careia obiectul trecuse. Dupa vizionarea casetei de la Potigrafu a rezultat ca martorul filmase o planeta. Venus. Am decis ca trebuia sa verificam  cel putin o alta locatie. Atunci am ales destinatia cea mai apropiata si mai facila si am plecat imediat spre Pralea. Acolo am constatat ca era vorba de aceeasi planeta si ca nu mai avea rost sa verificam si cea de a treia locatie.
Pentru a putea face publica informatia incercam sa atragem o echipa a unei televiziuni. In ultima vreme la apel raspunde A1 si Prima, cu care facem uneori echipa comuna.
Redactorii reporterii si cameramanii fac tot ce e posibil sa starneasca interesul pentru informatie, de aici denaturarea adevarului prezentat de noi. Ratingul scontat adica. Nu intru in detalii cat costa, dar mai ales cu cat se acopera in euro un minut de emisie. Uneori la ordinul miilor, in momentele de maxima audienta (din dragoste, sclava isaura, tanar si nezguduit episodul 10214578). Nici nu va povestim la ce tertipuri apelam ca sa apara ori numele organizatiei, ori aripa de la masina unde scrie adresa de site. Acest site. Nu pentru reclama o facem, va spun eu!
Deci (fara deci :) ) Singurul loc unde ne putem incadra in grila sunt jurnalele de stiri. Ca sa putem sa anuntam un caz, desi pentru unii avion, cioara, scandura tarata prin lan, Ufo real, un hercules carand barbosi sau o Aurora, si chiar daca este OZN, chiar daca nu este, ca sa nu se pacaleasca si altii, sau ca sa se stie, sau ca sa fie informati, sau ca sa ne raporteze noua si nu sefului de post sau comandantului de la "doi si un sfert", etc, convenim sa fie publicata informatia la stiri. Avem audienta si in secundele alea care scapa de taieturile tehnicianului de la montaj, redactorului istet sau mai stiu eu cine, incercam sa va transmitem adevarul. In ultima perioada nu am identificat nici un Ufo pe placul vostru, dar, mai tarziu o sa vedeti ca tot ceea ce reusim sa strecuram contine o informatie esentiala.
Chiar daca aceste cazuri din ultima perioada nu sunt Ufo, nu credeti ca am facut bine si am atras atentia asupra acelui mod in care a fost filmat acel avion? (ce spune martorul despre avion? ca asa ceva nu a mai vazut niciodata -  ce spune paul? ca nu este fenomen meteo sau astronomic si nici aparat conventional - chiar trebuie sa va dam mura in gura? :) ) Iar in privinta cercurilor, ele sunt foarte interesante, nu par a fi locul de aterizare al unor Ufo dar ce spun eu? ca am facut masuratori d-alea d-alea si la urma ca... vom face si o analiza bio a mostrelor de sol dar si una radioactiva... Cine a citit cartea lui Patrut poate face niste conexiuni...
Si apare stirea
restul puteti cunoaste de pe forum sau de pe propria tastatura...

ryn

Si inca un lucru care ar putea fi incadrat la "Top rusinica"
Cine deschide topicurile si semnaleaza informatiile astea
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,977.0.html
si
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,973.0.html ???

Voi!

Si unii dintre voi nici macar nu ne recunosc la TV... Nu ca sa ne faceti - eu stiu?! - o statuie in fata la Prefectura... ci pentru ca sunteti inscrisi pe forumul ACESTA. Si scrieti despre Ufo AICI si nu pe site-ul de la " da' halatul? ....dincolo era mai ieftin" :(

calinahanna

@ryn

Una peste alta, eu vreau sa stiu de unde scoti expresii de genul
CitatDeci (fara deci  )
si
Citat("Ce caut eu in viata mea?!")
...  :mrgreen: :lol: :-D Nu de alta, dar ma inspira.... :lol: :martiansmile:

Cat despre
CitatSi unii dintre voi nici macar nu ne recunosc la TV... Nu ca sa ne faceti - eu stiu?! - o statuie in fata la Prefectura... ci pentru ca sunteti inscrisi pe forumul ACESTA.
, poate ca ar trebui sa mai vorbim cu Spooky, ca a trecut si 28 aprilie...Poate avem sansa sa ne intalnim pe 28 mai...

Rayden

salut,

e greu de spus ce s-a vazut...dar ..ce s-a vazut ?

avion (conventional sau ..nu prea ) sau un ozn ?

Spooky , ryn, o intrebare pe la cel mai apropiat aeroport din zona daca aveau sau nu un avion in aer in zona respectiva ?
si..fiind mai inserat... no comment..

voi ce parere aveti ? avion sau ozn ?  :-D

Dreamy

#68
Draga RYN...romanu' are o vorba....
CAINII LATRA URSU MERGE
...buna vorba!!

Cand v-am spus ca adie un vant de CAFENEA...ati zis ca-s "visatoare"!!

Cat despre subiectul mult disputat aici ...nu este interesant....neeee, ce sa caute un researche despre un posibil OZN pe un astfel de forum...daca nu e ceva legat de Doamne Doame, nu-i de interes, nu exista, e imposibil sau e pierdere de vreme!!!
Iar o vorba buna,  CE CAUTA Romanian UFOnetwork sa-si piarda vremea, banii, nervii, sanatatea cu prostii de genul asta, deci fac ce fac si tot la vorba ta ajung "CE CAUTI TU IN VIATA TA"???
Eu as mai adauga una.."ce cauti in vietile unora" de pe aici,... care....sincer nu se prea regasesc in peisaj???
Un mic sfat ptr viitor!
Inainte de a sari din pat spre o noua aventura de cunoastere si cercetare...intrebati pe FORUM dace e cazul...ca de..., poate ca iar o sa va treziti cu bocanci intr-un anumit loc :lol:  la intoarcere!!! :evil:


jackie28t

#69
ryn,
faptul ca tu si Spooky va-ti deplasat la locul incidentului referitor la cazul din Bacau este un lucru foarte bun.Voi nu aveati de unde sa stiti exact ce-a filmat omul odata ce el sustinea cu tarie ca a filmat un OZN in nici un caz avion.Asta este meseria de ufologist.Sa mergi la locul incidentului si sa investighezi serios cazul,cea ce ati si facut.Ati ascultat martorul,a-ti pus intrebari a-ti luat notite etc etc dupa care l-ati inpachetat si catalogat.Un lucru foarte normal si bine organizat.Faptul ca din pacate cazul nu reprezinta altceva decat un avion asta nu este nici vina voastra si nici al martorului si nici a noastra.
Ai foarte mare dreptate ryn referitor la unele ''critici'' care tin de bun simtz.Ce sa mai spunem de unii care vin noi pe forum si se infiltreaza cu mofturi de parca s-ar astepta din partea organizatiei RUFOn sa aduca extraterestrii legati cu lantz de gat sau nave spatiale puse pe masa.Trist,dar uite ca din nefericire mai se intampla si astfel de cazuri.Nu cred ca ''Anna'' a spus-o cu rautate ci mai mult a fost o scapare nevinovata.Sunt sigur ca vei intelege.
Intr-adevar ryn,tu si Spooky faceti un lucru minunat punand la dispozitie acest forum pentru ca noi toti cei interesati de fenomenul OZN sa putem discuta despre aceste subiecte.Eu va respect atat ca prieteni cat si ca ufologisti.Da-mi voie sa-ti spun ca ata tu ryn cat si Spooky faceti o munca excelenta pentru organizatia RUFOn.Este o munca depusa care intr-adevar merita apreciata.O spun cu tota sinceritatea.La fel tin cont si de faptul ca mai aveti si viata de zi cu zi de trait.
Si daca intr-adevar te insori Florin permite-mi sa-ti spun ca-ti doresc casa de piatra si o familie fericita.


Cum am luat eu desfasurarea cazului de la Bacau.
Un martor a observat o lumina ciudata pe cer.Pur si simplu i sa parut ca ceva nu este in regula poate ca din cauza ca nu se auzea vre-un sunet sau poate ca lumina era prea puternica ce a facut ca subconstientul lui sa exagereze,facandul sa omita faptul ca ar fi putut fi un banal avion.S-a nu piarda ocazia,martorul a luat camera de filmat si a filmat incidentul.Pe timp de noapte si faptul ca este important si felul cum filmeaza camera respectiva unele lucruri apar mai ciudate,defocalizari,panica si alti factori care face ca martorul sa fie foarte incitat de eveniment ce face sa exagereze asupra cazului si mai mult.Nu cred ca a mintzit cu ceva martorul,poate putin exagerat.El defapt a spus adevarul prin cea ce a vazut si filmat.Dar necunoscand anumite aspecte asupra zborul avioanelor pe timp de noapte ce face ca din diferite unghiuri si distanta,luminile avioanelor pot aparea chiar ciudate si pot fi foarte usor confundate cu nave necunoscute aka OZN'uri.
Martorul va anuntat pe voi,organizatia RUFOn dupa care voi a-ti facut cea ce trebuie de facut adica sa investigati cazul respectiv.A-ti anuntat si postul Antena1 cea ce este la fel de bine.Ca ei cei de la Antena1 au prins momentul pentru o stire senzantionala,si la fel avand in vizor un om sincer de rand care avea si la mana materialul adica cea ce a filmat,A1 a profitat de ocazie si a exagerat titlul facandu-l de senzatie.Sunt sigur ca pe ei nu-i intereseaz daca a fost doar un avion sau un OZN.Atata timp cat ei pot pune stirea implicand ceva de senzatie pe post,pentru ei totul e OK.

Prin urmare as spune ca rezultatul incidentului de la Bacau este ca noi toti cei de aici am invatat cum se manifesta aurora anumitor aspecte.
Cum poate reactiona si exagera un martor cand vede un avion ce pare mai ciudat pe cer.Exemplu cazul din Bacau.
Cum reactioneaza mas media.
Cum a reactionat membrii acestui forum.

....si asa mai departe.

Si ca la final ca sa nu suparam pe nimeni am sa las o imagine ca amintire referitor la cazul din Bacau. :-D
Numai bine.

ryn

Citat din: Rayden din  27 Aprilie 2007, 13:02:09
salut,

e greu de spus ce s-a vazut...dar ..ce s-a vazut ?

avion (conventional sau ..nu prea ) sau un ozn ?

Spooky , ryn, o intrebare pe la cel mai apropiat aeroport din zona daca aveau sau nu un avion in aer in zona respectiva ?
si..fiind mai inserat... no comment..

voi ce parere aveti ? avion sau ozn ?  :-D

Fara suparare, daca ai citit postul meu atunci ar trebui sa sti.
daca nu ai citit e greu sa te evaluez
daca nu intelegi e grav

Rayden

ryn,

cred ca te cam ataci..si nu e bine..we should be buddies here..shouldn't we ?

si..daca as spune ca a fost un OZN ce ai zice ?

stiu cum se fac investigatii..am facut si fac..nu conteaza unde si la ce..
faptul ca ati mers pana acolo e un lucru bun - insa tre sa iei cati mai multi factori in calcul ca sa poti stabili cat mai exact rezultatul investigatiei voastre..si nu tre sa lasi sa se inteleaga rezultatul anchetei pentru ca..toti cei care citesc pot interpreta si intelege alte lucruri..o ancheta se face cu scopul de a da un rezultat clar fie ca e el placut sau neplacut..

ma rog, asta e parerea mea...

iar legat de ..dilema mea..cu a fost sau nu ozn..sau aparat de zbor conventional sau nu ..e ca..nu prea am date de luat in calclul..ca sa ma pot pronunta..si daca ar fi sa stau sa citesc tot ce s-a scris pe forumul asta la toate subiectele/temele scrise..hmm...imi creste barba ..albesc..si..ies la pensie..  :-D - no offense..

de ex..as vrea sa stiu..daca nu e cu banat - la aeroportul din apropiere ati intrebat daca era un avion conventional - sau daca aveau ei un avion in zona ?
era ceva pe radar ? au zis aia ceva  ?

cam asta e cu forumul asta nu..discutam..si..incercam sa aflam cate ceva..si cam atat..ca mai multe nu putem face..

ta ta.

aswotim

Citat din: Unidentified din  25 Aprilie 2007, 12:13:48
am vazut un obiect luminos care ,pentru 30 sec-1 min poate,parea sa stationeze .Era pe directia nnw de unde eram atunci.Apoi pe o traiectorie ascendenta ,pret de cateva secunde , incepuse sa se miste .Aparent si-a schimbat traiectoria si cu o viteza constanta a inceput sa se indrepte spre est ,disparand rapid.Cam 3-4 min a durat toata distractia.
Nu am raportat deoarece ceea ce am vazut eu era de fapt statia spatiala internationala :) ...
Sunt elemente care difera de ceea ce am vazut eu si ce a filmat persoana din Helegiu dar dintr-un anumit unghi si conditii :

Statia spatiala trebuie sa se vada ca orice satelit artificial; in zbor cu viteza constanta, pe traiectorie rectilinie. Ori martorul a avut impresii foarte subiective - e normal pentru un observator neantrenat, si eu am analizat astfel de cazuri cand un singur martor antrenat a declarat traiectorie rectilinie, si ceilalti 4 martori neantrenati "miscare haotica", datorita miscarilor scurte ale globului ocular, care nu are noaptea atatea repere de care sa se raporteze - ori a vazut un avion, sau alt obiect zburator, care-si modifica directia.

Nox

aswotim, defineste antrenat sau martor antrenat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

aswotim

Citat din: alx din  25 Aprilie 2007, 13:46:06
desi ce ai tu acolo pare lens-flare,daca spui ca ai vazut asta cu ochiul liber quote]

Nu chiar, nu e un fenomen de lentila, desi in esenta si lentila poate avea acelasi efect ca atmosfera in momentul cand se creeaza acest efect.
Este un fenomen natural de sori falsi in versiuni dublu / quadruplu, care apare la marginea curcubeului... Asa cum ii e denumirea, de obicei apare si in partea opusa a curcubeului, sub acelasi unghi, dar care iese aici din cadru. Mai rar quadruplu, cand se vad cei patru sori falsi in forma de cruce, in jurul soarelui adevarat.