Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Helegiu, jud. Bacãu] [24 aprilie 2007]

Creat de Geata, 25 Aprilie 2007, 00:16:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

#30
Vedeti,si in moldova exista OZN'uri nu numai in Bucuresti. :-D
LOL,cineva tocmai v-a demonstrat cu evidente solide (imagini video) ca si prin moldova trec avioane asta ca sa nu se faca cumva speculatii sau conspiratii de genul ca numai bucurestiul detine aeropoarte.

Spooky,cred ca trebuie sa te odihnesti putin ca OZNurile moldovenesti zboara repede si departe iar din bucuresti pana in moldova e ceva timp si benzina este scumpa.Dar cel putin se merita.Recunosc,ce nu face omul sa vada un OZN moldovenesc.
Iubesc moldova.Sunt moldovean.SI NOI AVEM OZNU'ri ma. (in gluma)
Apropo,oare cum arata un extraterestru moldovean?  :lol: LOL

alx

asa cum spuneam mai devreme,pe mine ma intereseaza acele 4 secunde de imagine aproape clara...din nefericire a trebuit sa ma multumesc cu ce aveam...asa ca rezultatul e pe masura.
TOTUSI,cred ca pot afirma ca ceea ce s-a filmat la Bacau ESTE un avion,probabil unul militar,dupa cum sugereaza luminile.Si ca sa nu fiu acuzat ca vorbesc (adica scriu) doar sa ma aflu in treaba,o sa postez acele 4 secunde,vazute un pic altfel...si astept reactiile voastre!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

din nefericire nu pot incarca divx,mai aveti putintica rabdare,sa-l fac alt tip...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

Mai Anna.nu stiu cum faci tu dar de la un timp ai cam inceput sa pui punctele pe I...daca tot a fost cum se spune...un avion,asta se afla imediat telefonic ,pina acum nu se stie cui apartine???sau ?cum sa inteleg ?Plus de asta un avion fara zgomotul specific?Eu nu cred ca acel om se facea de bafta numai ca sa-si prezinte noua camera.Pe undeva este cusuta cu ata FOSFORESCENTA...De la inceput ,mediile au luat povestea in ris...OZN Moldovenesc...Asta suna cam...Avis pour les amateur!!! Daca mai vedeti ceva,pastrati pt voi si tineti-va gura ...ca altfel va facem de risul lumii.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#34
Citat din: anna
si tu spooky pentru ce ai mers la fata locului? ce lasase ozn-ul urme?

Citat din: lylyt_ice
daca tot a fost cum se spune...un avion,asta se afla imediat telefonic


anna si lylyt_ice... se vede ca nu stiti cu ce se mananca meseria de investigator!! E condicio sine qua non o vizita la fata locului!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Anna

cred ca singurul in masura sa raspunda e spooky. doar ca eu una nu m-as fi dus sa vad locatia unde un domn a filmat ceva pe caseta- ceva ambiguu, discutabil. si ce sa vad la locatia respectva ma rog? doar daca baietii au mers acolo cu ceva aparatura mai sofisticata, ceva detectoare ca deh nebanuite si vaste sunt caile tehnicii CMOS :-D :-D

Unidentified

Sa stiti ca problema asta cu media care prezinta stiri cu ozn intr-un mod ironic nu este numai la noi.Si la case mai mari din afara tot aceeasi poveste ,aceeasi atitudine.In ultimul timp totusi am obs o schimbare in modul de prezentare ,banuiesc eu ca din cauza reactiilor pasionatilor si nu numai de ufologie.
Referitor la reportajul realizat de antena pot zice ca a fost exagerat si superficial ,ca din ce a zis spooky omul nu a spus ca se misca haotic.Poate ma leg de detalii dar in cazul nostru acestea sunt esentiale.
Oricum cazul pare clasat ! No UFO here  :martiansad:


ps: de mers trebuia mers ,ca cine stie de unde sare ozneul  :-)

Nox

Citat din: Anna din  25 Aprilie 2007, 21:07:20
cred ca singurul in masura sa raspunda e spooky.

Eu nu am vorbit in numele lui spooky, nici nu imi permit asa ceva. Mi-am spus parerea 'proprie' si 'personala' (vezi NOTA din josul paginii: "Opiniile exprimate pe acest forum sunt strict personale, chiar daca utilizatorii acestui forum sunt si membri RUFOn.").

Chiar il rog sa raspunda la intrebarile tale:

Citat din: anna
si tu spooky pentru ce ai mers la fata locului? ce lasase ozn-ul urme?


Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

toma

Nu inteleg de ce atita tevatura: un avion care vine la aterizare! Lumina rosie pe aripa dreapta, verde pe stinga si farul de aterizare! Zilnic vad asa ceva, e drept putin mai lateral (adica numai lumina verde), in dupaamiezile de iarna. As fi facu si acum o poza, din pacate la ora aterizarii soarele e inca pe cer!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

Sper ca gluma mea de mai sus nu a ofensat pe nimeni.Mai glumim si noi.

Oricum Spooky,ai facut o treaba buna ca ai fost la fata locului sa investighezi cazul mai amanuntit.Nu aveai de unde sa stii ce a filmat omul.Asta rezulta meseria de ufologist.Investigare.Chair daca din pacate a fost sa fie un banal avion dupa cat rezulta pana acum.You did great, so keep up the good work.

alx

Citat din: Anna din  25 Aprilie 2007, 20:30:49
eu sincer cred ca te-ai pus la drum degeaba si nu ai facut decat sa te obosesti. tipul putea sa iti trimita direct filmuletul pentru ca eu una nu vad ce investigatie puteai sa faci la fata locului...mai ales ca ce am vazut eu acolo nu prea seamana a ozn. ati testat radiatii ceva? apropo...cum faceti voi o investigatie? in ce consta mai exact?

@Ana   am si eu o intrebare pentru tine:daca ai suna la RUFON si ai spune ca ai filmat un ozn,si ca este PRIMUL LOC unde ai sunat,ce ai crede daca ai primi un raspuns asa cum sugerezi tu:trimiteti caseta,a fost un avion!  Ce ai afirma tu despre RUFON dupa aceea?

si ca sa nu fiu off-topic,iata si cele 4 secunde de inregistrare promise,sper sa mearga de data asta,eu nefiind obisnuit cu fisiere de ordinul kb, ci de ordinul gb...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

daca ceea ce s-a filmat seamana cu filmuletul postat de tine, alx, atunci inseamna ca oamenii ori nu mai vazusera avioane, ceea ce e putin probabil fie cautau celebritate. Orice om care a petrecut mai mult de 1 ora in viata lui uitandu-se pe cer (o ora daca adunam toate intervalele de observatie la un loc) isi poate da seama in mare daca e vorba despre un elicopter, avion sau stea...
Ark

alx

Citat din: Arckadii din  25 Aprilie 2007, 21:42:40
daca ceea ce s-a filmat seamana cu filmuletul postat de tine, alx, atunci inseamna ca oamenii ori nu mai vazusera avioane, ceea ce e putin probabil fie cautau celebritate. Orice om care a petrecut mai mult de 1 ora in viata lui uitandu-se pe cer (o ora daca adunam toate intervalele de observatie la un loc) isi poate da seama in mare daca e vorba despre un elicopter, avion sau stea...
Ark

@Ark
  Aceasta secventa e din inregistrare, SUNT CELE 4 SECUNDE de care aminteam mai devreme,si nicidecum o alta inregistre,doar ca am intervenit putin,adica am crescut saturatia,am schimbat factorul gamma,lumina,contrastul si am aplicat zoom pe imagine...daca crezi ca e alta inregistrare,atunci nu te-ai uitat suficient de bine la cea originala...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

 Incerc sa-mi formez o parere (mai mult sau mai putin subiectiva...)din inregistrarea prezentata la Antena 1...
Ciinii au inceput sa latre...Interesant...Daca ar fi latrat in fiecare seara cred ca n-ar fi trezit interesul stapinului...Culoare aeriene pentru cursele de zbor civile...? Ma indoiesc...Latra ciinii de fiecare data  cind ar trece un avion...? E clar ca a fost un zbor mai putin obisnuit...Sau n-au mai trecut de loc avioane prin zona...Zgomotul a iritat ciinii ,care si-au alertat stapinul...
Ar trebui precizat,daca martorul avea mai multi ciini sau au inceput si ciini din sat sa latre...
Or mai fi latrat si alti ciini in zona...? Era bine de stiut...
Nu trebuie subapreciate simturile animalelor...! La unde de joasa frecventa animalele sunt foarte sensibile...! Cine a mai studiat cazuri OZN,cine a fost alertat de animale la apropierea unui cutremur stie ca te poti increde in acestea...Chiar mai bine ca-n aparatele ultrasofisticate de masura...!
Martorul,trecut bine de virsta tineretii,cu experienta lucrului timp de 5 ani pe aeroportul militar Bacau,ma indoiesc ca n-ar fi distins zgomotul unui banal motor de avion...
Obiectul a stationat citeva minute(dupa cum spune Spooky...) Destul de mult...Stau avioanele in aer...O fi o combinatie intre  avion si elicopter,mai stii...?  :-D
Ipoteza unei farse eu o exclud ...Pot parea subiectiv,insa mie nu mi-a creat deloc aceasta parere...Un element (discutabil,ce-i drept...) e ca lumea pe "la tara" e mai cu credinta (si teama...) de "al de sus",ca sa se tina de glume proaste...
   Parerea mea...

"Statea nemiscat...deasupra orizontului a inceput sa se deplaseze pe o traiectorie neobisnuita pentru un astfel de corp...lateral"
(din declaratia martorului)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

Citat din: spooky din  25 Aprilie 2007, 11:47:09
descriere: obiectul a stationat pret de cateva minute, dupa care s-au desprins 2 sfere de lumina: albastra si rosie si s-a deplasat rapid spre SE unde a si disparut. obiectul a fost observat aproximativ la fel cu ceea ce se vede. un halor de lumina bine delimitat, in centru o culoare portocalie. obiectul avea acele sclipiri/irizari.
martori: 2. cel intervievat, asistent medical. a lucrat 5 ani pe aeroportul militari Bacau. a jucat sah si table cu pilotii de miguri, si nu numai, care au povestit de-a lungul timpului multe lucruri interesante (observatii ozn)

@Shadowman

uite cum vad eu lucrurile:
1  stationarea a fost aparenta;avionul se apropia din fata,pastrandu-si directia si avand luminile de aterizare aprinse;astfel,in prima faza,s-a vazut acel halou ''bine delimitat'',apoi s-au desprins 2 sfere de lumina,adica distanta a devenit suficient de mica pentru a se vedea si luminile de pozitie,schimbandu-si apoi directia,si disparand urgent din fata martorilor(de fapt putea sa fie un avion militar care facea manevre,fara a avea intentia sa aterizeze...si care avea luminile aprinse)
2  acel halou ''bine delimitat'' nu prea era bine delimitat de fapt,e doar o lumina filmata defocalizat,si acest lucru se vede foarte clar in secundele 12-13 ale materialului,unde camera focalizeaza mai bine ,si haloul dispare(sunt acele secvente pe care le-am postat si eu cu titlul''avion1''.
3  cel care a filmat avea DEJA anumite prejudecati,stiind multe intamplari cu ozn-uri,povestite de piloti...
4  nu s-a precizat daca poarta ochelari,si daca ii purta in momentul respectiv.
5  latratul cainilorI,de fapt al cainelui,pentruca e doar unul, nu pare prea speriat,ci mai mult asa,de complezenta...
6  vocile care se aud nu prea par emotionate...
7  nu s-a precizat daca si-au dat seama ca au surprins ceva deosebit INAINTE sau DUPA ce au vizionat inregistrarea facuta cu camera video...
8  s-a vazut deja ca timpul este relativ in astfel de cazuri,parand uneori mult mai mare decat e in realitate...
  nu am pretentia ca acesta este adevarul,dar mi se pare plauzibil...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."