Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Helegiu, jud. Bacãu] [24 aprilie 2007]

Creat de Geata, 25 Aprilie 2007, 00:16:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

@bluemoon8520
eu vreau doar cele 2 secunde in care camera a focalizat acceptabil obiectul,sunt o gramada de informatii acolo,de unde si dorinta mea de a avea ceva in avi;pentru ceea ce doresti tu,mpeg 2 e super,acu totul depinde de spooky...
Oricum mi se pare interesant faptul ca la tv s-au prezentat doar imaginile defocalizate,probabil ca dau mai bine pe sticla...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

andreic

Salutare tuturor!
Nu stiu sigur daca are vreo legatura cu aceasta aparitie, insa pe data de 23 aprilie, dimineata in jurul orei 7 s-a vazut din localitatea Sighetu Marmatiei, Maramures un disc luminos pe cer. Am facut niste poze si le-am pus pe un server pentru a putea fi studiate. (http://photos.crsnet.ro/ufo/) Sunt atat in forma originala cat si cu contrastul/luminozitatea modificate pentru a se putea observa mai usor obiectul. Prima poza a fost facuta prin geam (cu filtru UV) iar a doua de afara (de pe balcon). O chestie comuna e ca si obiectul de la Sighet avea un fel de curcubeu in jurul lui. Pozele vorbesc. Sper sa fie ceva folositor :)

Numai bine

alx

Citat din: andreic din  25 Aprilie 2007, 13:36:37
Salutare tuturor!
Nu stiu sigur daca are vreo legatura cu aceasta aparitie, insa pe data de 23 aprilie, dimineata in jurul orei 7 s-a vazut din localitatea Sighetu Marmatiei, Maramures un disc luminos pe cer. Am facut niste poze si le-am pus pe un server pentru a putea fi studiate. (http://photos.crsnet.ro/ufo/) Sunt atat in forma originala cat si cu contrastul/luminozitatea modificate pentru a se putea observa mai usor obiectul. Prima poza a fost facuta prin geam (cu filtru UV) iar a doua de afara (de pe balcon). O chestie comuna e ca si obiectul de la Sighet avea un fel de curcubeu in jurul lui. Pozele vorbesc. Sper sa fie ceva folositor :)

Numai bine

desi ce ai tu acolo pare lens-flare,daca spui ca ai vazut asta cu ochiul liber cred ca ar trebui sa faci un raport,eventual daca mai sunt martori...poate ar trebui sa-i cauti...si cred ca ar trebui sa mutam discutia pe alt topic...sa-l lasam pe spooky sa hotarasca asta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

andreic

Normal, s-a vazut cu ochiul liber... Am sa incerc sa mai caut niste martori, dar nu stiu cand am sa pot. (momentan sunt cu piciorul in gips si nu pot iesi din casa)

Shadowman

Citat din: spooky din  25 Aprilie 2007, 13:18:07
http://www.antena3.ro/Nu-i-pasare-nu-i-avion-e-un-OZN-moldovenesc_bt_31520_ext.html

Bascalios mod de a prezenta stirile au cei de la ANTENA 3...
Mai bine spuneau :"Nu-i balon,nu-i avion, e clabucu' de sampon...!"
Vedeti si prima reactie pe site-ul de stiri al Antenei 3..."Mistocareala"...! N-as vrea sa generalizez,dar asta e modul in care e privit fenomenul OZN pe meleagurile noastre...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Unidentified

Citat din: Shadowman din  25 Aprilie 2007, 14:44:48
Bascalios mod de a prezenta stirile au cei de la ANTENA 3...
Mai bine spuneau :"Nu-i balon,nu-i avion, e clabucu' de sampon...!"
Vedeti si prima reactie pe site-ul de stiri al Antenei 3..."Mistocareala"...! N-as vrea sa generalizez,dar asta e modul in care e privit fenomenul OZN pe meleagurile noastre...

am observat la majoritatea agentiilor de stiri ca practica aceeasi metoda.Probabil ca e un mod de a se apara in caz ca e teapa ,ei au prezentat la caterinca.Apoi daca ar prezenta serios un ozn care se dovedeste apoi ca e o galeata aruncata in aer,dupa aia zic oamenii ca nu sunt seriosi...
Ce as vrea sa intreb totusi este daca s-a exclus varianta unui satelit sau cum ziceam mai sus a statiei spatiale ca mi se pare o coincidenta.
Mie cel mai clar mi se pare atunci cand da zoom mai mic si obiectul se clarifica aparand ca o stea.Atunci apare inca o luminita care clipeste ,sugerand aparent un avion.Inca o problema este faptul ca in filmulet nu este un reper clar .
Deci sunt cam de aceeasi parere,ori un avion in manevre si care parea ciudat din unghiul in care a fost filmat,ori un elicopter ,iss.

DepthOfField

#22
Hai sa privim altfel obiectul cu pricina:
"Sunt o nava extraterestra, si uitati-va la mine, am si lumini de semnalizare ca sa va atrag atentia, iar culorile sunt rosii si albastre, ca sa seman cu luminile de semnalizare ale unui avion/elicopter, tocmai ca sa va induc in eroare. Sic!"

Spooky, spui:
Citatposibila explicatie: avion... lumina aterizare avion; presupunem ca avionul ar fi facut un ocol... venea spre aterizare
con: distanta aeroport: 40 km. ; altitudinea extrem de mica pentru cei 40 km departare de aeroport.
cum sa fie altitudinea mica? la ~20 grade inaltime fata de orizont si distanta pana la avion de ~40 km, din teorema sinusului rezulta inaltimea de zbor de
40 * sin (20) = 13,6 km
Asta e inaltime mica?

Mai rumegam.

p.s. tocmai am pus un avion filmat noaptea pe topicul cu avioane, ca o informatie ajutatoare: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,971.msg18462.html#msg18462
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

spooky

@ciuciulete
am zis Helegiu e la 40 km de aeroport (Bacau). nu am cum sa-mi dau seama de distanta pana la avion.
dar putem estima distanta pana la avion si sa facem calculul la dimensiunile unui avion mai mare.

observatia a fost facuta de pe deal peste dealul din fata... care era aproximativ 500m, plus ca e zona deluroasa cu dealuri inalte, paduri multe si antene multe. unghiul as putea zice ca e undeva la < 20... 15 sau chiar 10. ce m-a mirat pe mine e altitudinea si zona neobisnuita pentru un astfel de avion. asta nu inseamna ca nu putea fi un avion.

am zis ca culoare albastra, desi poate fi si verde;


in poza atasata, undeva in stanga se vede o bisericuta. avionul a disparut in dreptul ei iar observatia a fost facuta putin mai la dreapta si o idee mai sus. poza e facuta exact din locul de unde am facut poza.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

#24
Bun, pun si o captura de pe Google Earth, care sa ne mai orienteze putin in spatiu. (Localitatea Helegiu am aproximat eu cam unde ar fi. Linia dreapta alba care leaga Helegiu de aeroport are o lungime de cam 23 km, deci nu chiar 40 km cum estima Spooky (poate pe sosea sa fie asa)
Dar, oricum, martorul spune ca obiectul era catre sud-sud-est, deci cam in directia sagetii galbene.

Tind sa cred ca era un avion.

Later Edit: ai raspuns si tu, Spooky intre timp ce scriam acest mesaj...da, deci unghi de 10 grade, la cateva zeci de km distanta pana la "avion", tot inseamna peste 5 km altitudine de zbor..deci nimic neobisnuit din partea unui posibil avion.

edit2: glumesc, dar imi place exprimarea: "poza e facuta exact din locul de unde am facut poza"  :evil:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Unidentified

Destul de clar este ca s-a filmat o lumina defocalizata,mai tarziu, regland camera incep sa apara inca doua lumini care clipesc regulat ca in cazul unui avion.Dar de ce s-ar mira la vederea unui avion,avand in vedere ca aeroportul este aproape si ar trebui sa fie obisnuiti cu avioane pe acolo.
Locul in care a fost vazut obiectul s-a determinat din spusele martorului ?Apoi ce l-a determinat sa zica ca avea miscari haotice,ca in filmulet nu prea pare... 
Chiar daca nu-mi face placere sa fac afirmatii de genul asta cred ca omul a vrut mai mult sa se laude cu noua lui camera . :evil:

spooky

lool
foarte tare. o las asa...
"poza e facuta exact din locul de unde am facut poza"
presupun ca v-ati dat seama ca am vrut sa zic ca poza e facuta din locul de unde s-a filmat/facut observatia.

nu am apucat sa ma odihnesc din acest maraton... ne-am intors azi noapte si am fost plecati de luni dimineata. ce-i drept, ne-am intors luni seara, dar nu am apucat sa dorm si am plecat spre brad pe la 3-4 dimineata. am dormit in schimb in masina prin paduri.

eu cred totusi ca avionul era mult mai aproape de martor si deci o altitudine mult mai mica. faci o estimare reala?

conform luminilor, verde/albastru in stanga si rosu in dreapta, avionul se apropia. lumina a ramas constanta in marime (aparent)
am evidentiat pozitia pistei si directia dinspre care, de obicei, se apropie avioanele. nu cred ca e vorba de avioane comerciale, cel putin. vineri seara la ora respectiva nu era programat sa aterizeze nici un avion comercial.
http://www.bacauairport.ro/orar.php?sosiri=1&limba=romana

noi am fost la casa omului... nu stiu daca a zis ca avea miscari haotice... cel putin eu nu imi aduc aminte sa fi zis.
omul chiar a crezut ca a filmat ceva neobisnuit.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Unidentified

#27
si uite cum ne induce in eroare mass media  :lol:
'Omul a observat deasupra casei sale un corp luminos, care zbura haotic' sursa Antena 3 



p.s.: felicitari pt promtitudinea si efortul de care ati dat dovada

spooky

CitatExtratereºtrii ne-au vizitat din nou! Luni noapte, aceºtia au survolat Moldova. Cel puþin asta crede un bãcãuan, cãruia un obiect neidentificat i-a tulburat somnul. Omul a observat deasupra casei sale un corp luminos, care zbura haotic. Convins cã nu-i avion, bãrbatul a filmat totul. Ciudãþenia l-a tulburat teribil pe bãrbat. N-a vãzut aºa ceva în toatã viaþa. Bãcãuanul este convins cã ciudãþenia nu-i pãmânteanã!

Acum, omului îi mai rãmâne sã spere doar un lucru: cã urmãtoarea vizitã a extratereºtrilor va fi mai lungã.

si totusi in interviu el nu zice asta.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Anna

pai nu zice...si de aseara am observat o usoara ironie in tonul reporteritei. parca prezenta o farsa....parca sugera discret ca omul ala chiar nu are ce sa faca decat sa pandeasca lumini pe cer cand tara fierbe de referendum(LOL). oricum mie mi se pare exagerat ca a facut atata tamtam pentru o imagine atat de ambigua si de discutabila. si tu spooky pentru ce ai mers la fata locului? ce lasase ozn-ul urme? :lol:
eu sincer cred ca te-ai pus la drum degeaba si nu ai facut decat sa te obosesti. tipul putea sa iti trimita direct filmuletul pentru ca eu una nu vad ce investigatie puteai sa faci la fata locului...mai ales ca ce am vazut eu acolo nu prea seamana a ozn. ati testat radiatii ceva? apropo...cum faceti voi o investigatie? in ce consta mai exact?