Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Helegiu, jud. Bacãu] [24 aprilie 2007]

Creat de Geata, 25 Aprilie 2007, 00:16:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Geata

 Ma simt ca nou mai ales ca sunt nou printre voi, dar ce am vazut pe antena 1 marti  seara 24 aprilie la stirile de noapte merita discutat zic eu. Poate reusiti cei care nu ati vazut sa faceti rost de material macar de pe net. va doresc numai bine tuturor si sper ca fiecare sa gasiti ceea ce cautati. :ufo:

lylyt_ice

Mai omule...nu ne lasa cu ochii in stele....spune ce ai vazut ca mor de curiozitate.
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

spooky

#2
intr-adevar, noi am fost la Bacau in ziua de luni cand am luat legatura cu martorul care ne-a prezentat acele imagini... le puteti vedea online pe site-ul antena 1 (min 9:26) in stirile de marti... am sa pun si eu imaginile pe site. e foarte discutabil ce a filmat dansul.


deasemenea, stati cu ochii pe antena1, caci in aceasta seara, miercuri, veti vedea un alt material realizat tot de noi impreuna cu antena 1, de data aceasta in apropiere de Brad, jud. Hunedoara... de data aceasta cercuri pe sol (iarba).

sunt destul de obosit, dupa acest maraton de 48 de ore prin tara si nu am puterea sa pun toate materialele pe site, dar in cursul zilei de maine, va promit ca o sa le vedeti.

tin sa mentionez ca ambele cazuri ne-au fost raportate noua direct, ulterior noi am luat legatura cu antena 1.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

UAU !!!Incepe sa fie palpitant ,te rog mult sa le pui...si pt.noi care nu suntem in tara .MULTUMESC!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

#5
Uimitor, am reusit sa vad aseara la stiti la Antena1, tot reportajul, dar culmea e ca intamplator butonam canalele si oricum voiam sa ma culc.
Trebuie sa mai vad o data ..dar asa, din adormirea mea, ce am dedus:
- obiectul (un disc luminos) seamana foarte foarte bine cu o defocalizare a unui punct luminos, adica centrul mai rosietic sau intunecat, adica "efectul de covrigel" (vezi aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,519.msg5179.html#msg5179   asemanarea cu poza atasata "defocalizare.jpg"  situatiile D, E sau F din poza)
- obiectul palpaia, semn al fenomenului de scintilatie atmosferica. Nu sunt sigur daca nu am vazut cumva si niste sclipiri de lumina precum ale unui avion noaptea pe cer.

Insa parca spunea ca se misca undeva spre sus-sud-est. Momentan nu pot vedea materialul, dar am vrut sa spun primele impresii la cald.

Spooky a spus:
Citattin sa mentionez ca ambele cazuri ne-au fost raportate noua direct, ulterior noi am luat legatura cu antena 1.
Deci le-ati facut rating celor de la Antena1 :-D
Sau are si Rufon-ul rating, devreme ce v-a gasit martorul mai intai :-D :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Shadowman

Citat din: spooky din  25 Aprilie 2007, 01:29:30
tin sa mentionez ca ambele cazuri ne-au fost raportate noua direct, ulterior noi am luat legatura cu antena 1.

  Imbucurator faptul ca v-au raportat direct... RUFON-ul incepe sa devina cunoscut !
 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Unidentified

Cred ca am vazut si eu acelasi obiect  :-D
Am cautat dar nu am gasit nicaieri cam pe la ce ora si cand a fost vazut acest obiect de catre persoana care a filmat minunatia.Poate stie cineva de aici ?

Shadowman

#8
Deduc ca a fost filmat in noaptea de 23/24.04.2007(citez din stire: "un bacauan a remarcat azi-noapte un obiect neidentificat...", "Dupa ce s-a inserat..."-declaratia martorului...) Daca era 22/23.04 puteam discuta de straniile aparitii din noaptea Sfintului Gheorghe...
E noaptea cind ies strigoii...!  :evil:
http://paginiromanesti.com/articol.asp?codart=2-E01-04051&searchstring=1
http://www.crestinortodox.ro/Obiceiuri_de_Sfantul_Gheorghe-23-15071.html
Duc lipsa de imaginatie stiristii de la Antena 1... :-D Un titlu "bombastic",care ar fi crescut "rating-ul" ar fi fost :"Stranii aparitii pe cerul Moldovei in seara zilei Sfintului Gheorghe..." Ma mira lipsa lor de imaginatie...! De stiri cu titluri de senzatie nu duc lipsa...!  :-D  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

spooky

http://www.rufon.org/video/helegiu.20.04.2007.wmv

ora filmarii: 21.30
locatia filmarii: Helegiu, Bacau (40km SV)
cel mai apropiat aeroport: Bacau.
directia filmarii: 160 grade sud
altitudinea filmarii: ~20grade (deasupra unui deal)
dimensiune aparenta: 1/3 din dimensiunea lunii
zgomot: un usor vuiet + agitatie caini
descriere: obiectul a stationat pret de cateva minute, dupa care s-au desprins 2 sfere de lumina: albastra si rosie si s-a deplasat rapid spre SE unde a si disparut. obiectul a fost observat aproximativ la fel cu ceea ce se vede. un halor de lumina bine delimitat, in centru o culoare portocalie. obiectul avea acele sclipiri/irizari.
martori: 2. cel care a filmat si intervievat, asistent medical. a lucrat 5 ani pe aeroportul militari Bacau. a jucat sah si table cu pilotii de miguri, si nu numai, care au povestit de-a lungul timpului multe lucruri interesante (observatii ozn).

o sa revin cu mai multe info.
pana atunci, uitati-va la imagini:
http://www.rufon.org/video/helegiu.20.04.2007.wmv
posibila explicatie: adjutajul unui avion.
con: obiectul nu s-a deplasat, nu s-a auzit zgomot specific; luminile

posibila explicatie: avion... lumina aterizare avion; presupunem ca avionul ar fi facut un ocol... venea spre aterizare
con: distanta aeroport: 40 km. ; altitudinea extrem de mica pentru cei 40 km departare de aeroport.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

cred ca ar fi interesant de vazut daca radarul de la aeroport a inregistrat ceva,sau daca a fost un zbor la acea ora,pentru ca intre secundele 12-13 din inregistrare,atunci cand camera a reusit sa faca o focalizare satisfacatoare se vad lumini de pozitie,respectiv verde in stanga si rosu in dreapta,care lumini incadreaza sursa principala de lumina,adica unul dintre proiectoarele montate deasupra rotii fata,si nu cele de pe aripi,cred eu...nu am pretentia de a fi rezolvat cazul,este doar parerea mea...o sa incerc sa fac mai tarziu o analiza a inregistrarii,desi mi-ar place sa aiba o rezolutie mai mare...chiar,nu aveti captura in .avi,macar 4 secunde:11-15?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Am zis ca poate am vazut acelasi obiect dar se pare ca difera detaliile intr-o oarecare masura.Eu pe data de 20,21,22.04 in jurul orei 22 am vazut un obiect luminos care ,pentru 30 sec-1 min poate,parea sa stationeze .Era pe directia nnw de unde eram atunci.Apoi pe o traiectorie ascendenta ,pret de cateva secunde , incepuse sa se miste .Aparent si-a schimbat traiectoria si cu o viteza constanta a inceput sa se indrepte spre est ,disparand rapid.Cam 3-4 min a durat toata distractia.
Nu am raportat deoarece ceea ce am vazut eu era de fapt statia spatiala internationala :) ...
Sunt elemente care difera de ceea ce am vazut eu si ce a filmat persoana din Helegiu dar dintr-un anumit unghi si conditii atmosferice, statia internationala poate arata f ciudat .Si eu cand am vazut prima oara statia spatiala am zis ca e ozn pt ca avea o traiectorie si caracteristici ciudate...
Totusi se poate sa fie altceva(ozn) filmat in Helegiu,ceea ce ne-ar imbucura  :ufo:

Nox

Citat din: alx din  25 Aprilie 2007, 12:12:09
desi mi-ar place sa aiba o rezolutie mai mare...chiar,nu aveti captura in .avi,macar 4 secunde:11-15?

cel mai bine ar fi MPEG-2...

ar fi curios o analiza pe frame-uri si a se vedea intervalul (si daca este constant) la care apar "scanteierile" si daca acest interval coincide cu cel al unui avion.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

#13
@bluemoon8520
.avi inseamna dimensiune mare a capturii,dar FARA ENCODARE
mpeg2 inseamna material encodat,cu un algoritm care reduce dimensiunea inregistrarii,in cazul de fata fiind probabil ca va modifica elementele care sunt greu vizibile pe fond negru,transformandu-le in negru,deci,pentru o analiza by frame este preferabil .avi    zic eu...
PS scuze pentru off-topic,promit sa nu mai fac!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Eu stiu la ce m-am referit si stiu si tu la ce te-ai referit.

Eu vroiam sa vad periodicitatea cu care apar "scanteierile" si am nevoie de o rezolutie medie (deci merge MPEG-2), dar ceea ce este necesar pentru stabilirea periodicitatii este o lungime considerabila a filmului (cateva secunde nu sunt de ajuns).

1 secunda de avi necomprimat ocupa, daca am facut bine calculele, la o rezolutie de 720x576 PAL (25 fps) in jur de 30 de MB...ceea ce ar fi cam dificil de uplodat undeva daca sa zicem vrei vreo 10 secunde (~300 de MB).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee