Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Made in România

Creat de Rayden, 24 Aprilie 2007, 20:39:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

salutare,

acum cativa ani, era in voga inventia unui inginer roman Gh. Nica - inginer constructor si proiectant in inginerie aerospatiala, care afirma ca inventase 4 tipuri de OZN-uri..
pe langa asta, inginerul mai spunea ca romtehnica cerceteaza proiectele si chiar ia in calcul constyructia unui astfel de vehicul.
ce am putut sa retin la vremea aia..era ca inginerul spunea ca toate cele 4 tipuri de ozn proiectate de el, puteau parasi atmosfera si iesi in spatiu fara probleme, mai descria si modul de a obtine gravitatie artificiala la bord..si spunea ca cel mai ieftin din aparate poate fi construit la vremea aia cu pretul  unui avion de lupta performant...cam de vreo 2-3 milioane de dolari..

ce as vrea sa stiu ...e daca se mai stie ceva de acest inginer si de alte tentative asemanatoare pe plaiurile noastre..

gracias.

dbd

interesant...eu n-am auzit de el...ceva resurse sa cautam...

Rayden

Gheorghe Nica sau Grigore Nica.. nu mai tin minte exact..

oricum..a trecut ceva vreme...de atunci..

din cate mai tin minte..spunea ca s-a "inspirat" din textele scrise veki de mii de ani..sa fie aceleasi din care s-au inspirat expeditiile naziste inainte de al2-lea razboi mondial ?

hmm..astept pareri..si info daca stiti despre acest inginer si "inventiile" lui..sau alte asemenea idei/constructii pe la noi prin tara..

bafta

Anna

@ rayden
interesant site-ul domnului Nica, dezbate multe probleme, prezinta scheme, numai ca din pacate nu pare a fi actualizat recent:
www.obiectezburatoare.20m.com
are si o adresa de mail unde poate fi contactat. Invita-l pe forum(LOL)

Rayden

@Anna,

merci mult de tot..

este exact ce cautam...

;)  :ufo: