Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avioane pe cer

Creat de DepthOfField, 23 Aprilie 2007, 18:25:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Citat din: StarDust din  04 August 2016, 11:48:38
Nu, trena a aparut brusc dupa ce am facut prima fotografie(cea decupata dreapta jos e prima). Pe fotografia cu trena, se vede si umbra avionului proiectata chiar pe zona de inceput a trenei. Evident, avionul a intrat intr-o zona cu temperatura mai joasa de aceea a aparut dara de condens.

Cum ar putea apare umbra avionului pe trena de condens?
Eu nu realizez geometria (optică) a evenimentului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

@prodcomb
Am incercuit zona care eu cred ca ca e umbra avionului proiectata pe trail. Regret ca nu am mai facut si o a treia poza, era mai clara treaba.
@Xanadron
Nici vorba de chemtrail, daca te uiti bine dara apare pe toata latimea avionului si e generata de condensarea rapida a vaporilor de apa care au fort prinsi in zonele de portanta a avionului. Avionul a intrat pur si simplu intr-o zona de aer mai dens, rece.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Am văzut umbra avionului pe trena lui. Dar eu nu îmi pot explica geometria evenimentului; fenomenul optic de umbră pe propria urmă. ;)

De asemenea se vede că avionul a schimbat direcția: Soarele la stînga, Soarele la dreapta, și nu numai.

Poate încearcă cineva un desen (să văd dacă am timp).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Inca doua poze. Prima putin defocalizata din cauza grabei... :(
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Un avion pe cer, si fenomenul optic produs (glory). Poza imi apartine.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Dece crezi că cercul este excentric față de avion?

Îndică poziția observatorului în avion, de unde s-a făcut observația. Să nu zici că erai pe aripă!  8-)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Da, centrul haloului puncteaza pozitia observatorului, deci, aia e aura mea!!!  :mrgreen: (glumesc, normal, asta ar fi explicatia unica care se preteaza f. bine pe forumurile despre planetele plate)  :lol:
Nu eram pe aripa caci de data asta n-aveam cum sa exercit sarcini de mentenanta, in schimb escamotajul trenului de aterizare din partea de sus a pozei releva pozitia mea avuta in avionul de tip Bombardier Dash 8-400.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16