Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avioane pe cer

Creat de DepthOfField, 23 Aprilie 2007, 18:25:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Poze din reţea cu reflexii ale Soarelui pe diferite zone ale corpului unei aeronave:
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

O poza de aseara...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

classic

(foto 1)Silueta si (foto 2)dara lasata de avion prin nori.
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

alx

#33
De pe blogul lui Maximilian,o filmare a unui avion care a trecut prin dreptul soarelui...toata povestea e pe blog.
Aceasta este o captura din filmarea respectiva :



Observati ceva ciudat?

Aici este filmul postat de el pe Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=6H9lQ0p5fwk&feature=youtu.be
Iar aici este tot articolul : https://maximusphotography.wordpress.com/2015/12/20/sunspot-2470-and-an-airplane-december-20-2015/
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Avionul perturbă mediul elestic în care se deplasază; acest lucru afectează imaginea detaliilor de pe Soare.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  14 Ianuarie 2016, 12:30:43
Avionul perturbă mediul elestic în care se deplasază; acest lucru afectează imaginea detaliilor de pe Soare.
Eu voiam sa stiu ce e chestia incercuita de mine pe fotografie? Sau doar mie mi se pare ca un avion in zbor nu poate avea asa ceva...?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Posibil sa fie un Boeing 737 in care fotografia luata contralumina evidentiaza doar unul din motoare celalalt fiind ascuns de profilul fuzelajului :






prodcomb

#37
Citat din: alx din  14 Ianuarie 2016, 13:55:02
Eu voiam sa stiu ce e chestia incercuita de mine pe fotografie? Sau doar mie mi se pare ca un avion in zbor nu poate avea asa ceva...?

Este unul dintre motoare. Celălalt se proiectează pe corpul avionului.
O mică urmă se vede la îmbinarea aripii cu corpul avionului.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Nu am postat la "Ce am fotografiat?" e prea evident... :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

O reflexie in apus de soare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

După pozițiile reflexiilor Soarele este în dreapta jos. Și este la apus, după culorile reflexiilor.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Acelasi avion fotografiat la interval de cateva secunde. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Soarele este în stânga jos, în plan îndepărtat, avionul se îndepărtează de observator.
Dar, în câteva secunde, i-a dispărut trena. S-au schimbat condițiile fizice (meteo) sau a schimbat zona de zbor cu alta, cu alte condiții.
Se pot detalia condițiile optice în care apar reflexiile.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Nu, trena a aparut brusc dupa ce am facut prima fotografie(cea decupata dreapta jos e prima). Pe fotografia cu trena, se vede si umbra avionului proiectata chiar pe zona de inceput a trenei. Evident, avionul a intrat intr-o zona cu temperatura mai joasa de aceea a aparut dara de condens.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

#44
Citat din: StarDust din  04 August 2016, 11:48:38
Nu, trena a aparut brusc dupa ce am facut prima fotografie(cea decupata dreapta jos e prima). Pe fotografia cu trena, se vede si umbra avionului proiectata chiar pe zona de inceput a trenei. Evident, avionul a intrat intr-o zona cu temperatura mai joasa de aceea a aparut dara de condens.

Exact cum banuiam - concluzia: chemtrails (poate) si nu contrails :rocket: (parerea mea discutabila, evident, spre deosebire de convingerile altora, fie si cind vine vorba de teorii abracadabrante :lol: - n.b. i-am dat like lui @Dharanis doar pentru resuscitarea forumului din coma asta caniculara - efect secundar pozitiv totusi, desi neluat in calcul de catre activatorii de SHILLS 8-).)


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/