Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Avioane pe cer

Creat de DepthOfField, 23 Aprilie 2007, 18:25:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

M-am gandit sa deschid un topic, unde sa postam poze cu avioane. Facute de noi, dar nu neaparat. Poate si ce gasim pe net. Nu ne intereseaza in mod deosebit marci de avioane, (F117, MIG-uri, si alte minunatii), nici poze extrem de clare si frumoase, nu ne intereseaza "arta si frumosul" din domeniu ... pentru ca suntem pe un forum de studiul al obiectelor zburatoare neidentificate, ne intereseaza in special sa intelegem mai bine de ce uneori avioanele nu mai pot fi corect si bine identificate, sau, asa cum se spune, pot fi chiar confundate cu niste nave misterioase. Deci ma gandeam ca ar fi bune in acest sens poze mai neclare, sau in iluminari si perspective mai deosebite, mai misterioase... la limita vizibilitatii..din unghiuri ciudate...sau fenomenme ce rezulta din limite tehnice de vizualizare sau inregistrare (defocalizari, lumini orbitoare etc) ...de asemenea, pot fi si poze mai clare, care prezinta aspecte sau particularitati care pot in contextul potrivit sa para..altceva.
De ce ar fi nevoie de astfel de topic? Poate pt ca unii nu ne ridicam prea mult ochii spre cer... sau daca o facem, nu avem experienta, si daca vedem un avion, iar creierul nostru a dat verdictul "este avion", deja nu ne mai intereseaza detaliile... sau poate pentru ca diferenta dintre ceea ce vedem pe monitor declarate ca si OZN-uri ici si colo, si ceea ce am surprinde si noi pe o camera foto sau de  filmat luand un avion in vizor in situatia propice..nu ar fi chiar atat de mare, uneori, precum ne inchipuim noi. Adica cred ca avem de invatat. Iar daca altadata vrem sa ne raportam la ceva anume, poate gasim aici pe acest topic, poza potrivita pentru exemplificare.

Ca o nota, corectati-ma daca gresesc, daca nu ma insel, jetul de condensare la un avion poate aparea mai mare sau mai mic sau deloc doar datorita cantitatii de umiditate din atmosfera, temperatura, presiune..adica acelasi avion poate uneori sa nu faca jet, alteori sa faca jet nu prea lung, iar alteori jetul sa ramana in aer mult si bine, transformandu-se chiar in norisori persitenti.

Asadar, m-am gandit la cateva poze cu avioane..unele chiar interesante ca manifestare.

Probabil unii dintre voi va mai aduceti aminte de o compilatie prezentata si anul trecut... "2006-04-02-IMG3819__3828-avion aparente1.jpg" ... acelasi avion, la momente de timp diferite succesive, indreptandu-se cam spre vest, catre sfarsitul zilei..cu lumina soarelui lucind pe fuzelaj. Fac observatia ca zoom-ul folosit a fost destul de puternic (12x ), as spune ca in afara de prima poza si poate si a doua, la celelalte, cu ochiul liber nu s-au vazut decat niste lumini sau o lumina puternica "orbitoare" sau mai slabe in miscare foarte inceata (nu se vedea nici jet de condensare)..deci oricare din cadrele acelea, surprinse la nimereala de vre-un fotograf amator, ar fi fost cel putin ..ciudate. (iar sunetul motoarelor nu se mai auzea deja!)

"2006-03-25--IMG_3672--avion.jpg" .. inchipuiti-va ca acest avion, ca si cel precedent, nu ar fi produs jet de condensare... si s-ar fi indreptat exact catre fotograf, nu putin intr-o parte..interesant, seamana cu ..un disc cu cabina, vazut din lateral. (nota: zoom 12x)

"2006-03-25--IMG_3670--avion.jpg" .. acelasi avion de adineaori, dar cu 6 minute mai devreme, undeva catre orizont...desi el zboara orizontal, pare mai degraba ca o racheta in lansare..plus ca avionul nu se vede. (nota: zoom 12x)

"2006-03-29--IMG_3720--avion.jpg" .. un alt avion..care ..nu se prea vede. Aripi, reactoare..nimic. Doar ceva din fuzelajul sau.


Deci: aveti poze cu avioane? Postati-le aici. In ideea de a invata cate ceva util din banalitatea unui zbor de avion pe cerul de deasupra noastra.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

si inca cateva avioane... cu aripi greu vizibile..sau chiar invizibile cu totul! si cu luciri de soare "ciudate" pe ele.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Super topicul,Ciuciulete!   O idee foarte buna,poate ca unii dintre noi vor invata anumite lucruri...
si cred ca toata lumea va iesi in castig...mai putin cei care doresc cu ardoare ca un avion sa fie ozn :evil:...voi incerca sa contribui si eu,dar atunci cand voi avea timp sa caut prin cateva mii de fotografii pe cele in care apar avioane...sau poate ca o sa fac niste fotografii...vom vedea...
  Oricum,vorba americanului:good work!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#3
Buna initiativa topicului Ciuciulete.
Avioanele pana la urma sunt avioane dar uite ca de multe ori ele ne pot si pacali. :-D

Sunt sigur ca pe viitor cineva va fi nevoit sa faca o comparatie cu unele din imaginile atasate aici in acest topic deoarce cred ca 60% din cazurile OZN in general sunt doar interpretari gresite care de la un banal incident,exagerand putin din cauza unor factori datorat unor imprejurari si mai ales subconstientului se poate sari foarte usor catre un fenomen OZN.Cred ca si eu m-am pacalit de multe ori.Avioanele intr-adevar,uneori pot fi interpretate gresit.Depinde de poztie si distanta de zbor a avioanului,depinde de pozitia soarelui,depinde de umiditatea atmosferei,depinde atat de fotograf cat si de aparatul de fotografiat si asa mai departe.Un incident poate fi interpretat gresit din cauza mai multor factori.Defapt nu este nimeni vinovat ca doar nu purtam binoclul la noi tot timpul cand ne uitam spre cer.Cu un binoclu in 10 secunde poti trece de la o nava spatiala la un banal avion matriculat cu ''EASY JET'' :-D LOL

Deci revenind la subiectulö nostru si inainte de a expune si eu aici cateva imagini as vrea sa adug o mica intamplare pe care am patit-o cu nu mult timp in urma.Venind de la lucru cu masina si trecand pe langa un aeroport,am observat la o anumita distanta,foarte indepartat,doua lumina ca doua mingi de foc.In primele secunde m-a surprins deoarece arata prea ciudat pentru a fi avioane.Deoarece conduceam cu 70 Km/h si trebuia sa fiu atent si la drum nu puteam sa disting ceva banal la acele lumini ciudate.Era umed afara,inourat,frig si acele mingi de lumina erau la o distanta foarte mare.Mergand pe marginea aeroportului,ajugand la finalul drumului am incetinit masina si m-am uitat ceva mai atent si cand sa vad,maicuta mamei,opa am si destins ceva aripi asemanator cu avioanele.Defapt acele doua lumini puternice ca doua mingi de foc erau doua avioane care vroiau sa aterizeze sau unul din ele era in viraj dupa decolare sau inainte de aterizare.Deci mai pe scutrt au fost 100% doua avioane care din cauza atmosferei si din lipsa altor factori si din lipsa de timp de a fi mai atent pot sa va spun ca am avut senzatia pentru cateva secunde ca vad doua OZN'uri mai bine spus nave extraterestre.
Dupa intamplare,am zambit,m-am gandit la ciuciulete si am facut virajul catre drumul meu spre casa. :lol: LOL

Referitor la fotografii cu avioane....a-mi pare rau ca am sters din PC'ul meu multe imagini cu avioane care mai decare mai ciudate.Fotograf amator fiind unori m-ai fotografiez si ciudatenii.Am avut imagini cu avioane fotografiate de la distanta si defocalizate care aratau foarte ciudate.De exemplu,dupa cate a-mi aduc aminte din multele imagini un avion intr-o fotografie arata ca o broasca tzestoasa.Bine,nu va mai retin si am sa expun mai jos doua imagini cu un avion care mie mi se pare ca au iesit cam ciudate.Ciudatenia fiind defapt din cauza defocalizarii ''OUT OF FOCUS'' si al altor factori.
In timp voi incerca sa mai revin aici cu alte imagini ce implica avioane pe care le-am fotografiat in parcursul anilor trecuti.Iar daca apare ceva intre timp va voi instiinta numaidecat.Numai bine.

Cele doua imagini de mai jos sunt in rezolutie originala deci atentie sunt imagini cu rezolutie mare.Oricum le-am trecut in format JPG ca sa nu ramana cu capacitate mare de MB


LATER EDIT: Deoarece imaginile atasate aratau prea mari am redus fotografiile cu 50% din rezolutia originala.
Acum sunt ceva mai mici.Altfel se incarca greu si devenea plictisitor.LOL

DepthOfField

Jackie, avioanele tale seamana un pic cu "celebrul" "unknown object with trail" ....  :-D

Mai pun aici un avion, filmat noaptea. Destul de sus (la Braila, nefiind aeroport, de obicei avioanele trec doar la inaltimea de zbor de croaziera, deci probabil 7..12 km), cred ca undeva pe la 60..70 grade deasupra orizontului. Zgomot se auzea, nu retin daca in momentul filmarii, ci mi se pare ca dupa aceea.

Sa vedem cum sunt luminile de semnalizare... (apropo si de cazul "LA TV [OZN Helegiu, jud. Bacau - Antena 1] " de care vorbim noi acum.

Deci descarcati filmul, poza am pus-o doar asa, pt a ne face o idee.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

toma

Ce de ozene-uriiiiiiiii! :-o :-o
Excelenta initiativa Ciuciulete! Remine de vazut citi isi vor insusui explicatiile tale!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

jackie28t

#6
Ciuciulete,am descarcat filmul expus de tine si sa stii ca avionul tau pare mult mai extraterestru decat cel recent incidentul din Bacau.Cand am vazut prima oara secventa ta am crezut ca-i nava spatiala.LOL sclipea peste tot parca era nava din filmul lui Steven Spielberg.
Apropo ciuciulete,in acel filmulet se aud si sunete de la niste porci sau mi se pare mie? :-D
Am sa revin mai tarziu cu ceva imagini legate de subiect.

DepthOfField

CitatApropo ciuciulete,in acel filmulet se aud si sunete de la niste porci sau mi se pare mie?  :-D
Nu, nu eram eu !   :mrgreen:

Erau niste porcusori la un vecin.. eu am filmat de la etaj, deci prindeam sunetele de peste gard, plus ca microfonul era pe sensibilitate maxima. nu se aude zgomotul motorului avionului, cred ca de-abia pe urma s-a auzit, intai l-am vazut iar sunetul a sosit mai tarziu, cum se intampla de obicei.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

#8
Imi plac foarte mult avioanele, iar topicul deschis aici de Ciuciulete imi ofera posibilitatea sa expun cateva fotografi destul de semnificative pentru evidentiearea "subtirii bariere" dintre un avion si un asa zis FAN (fenomene aerospatiale neidentificate)
De mici copii suntem excesiv de atrasi de avioane...si la maturitate am ramas cu reflexul de a deschide repede geamul atunci cand auzim zgomotul specific produs de aceste aparate.
Fascinatia zborului a castigat multe suflete!!

Intrebarea este, cum ar fi normal sa reactionam atunci cand vedem un obiect care seamna cu un avion dar nu produce nici un zomot?

Cred ca avionul din fotografia denumita 3, ar scoate multe sunete de spaima, uimire si probabil consternare daca ar aparea deasupra Romaniei.
:ufo:

jackie28t

#9
Citat din: ciuciulete din  26 Aprilie 2007, 08:55:49
Nu, nu eram eu !

Erau niste porcusori la un vecin.. eu am filmat de la etaj, deci prindeam sunetele de peste gard, plus ca microfonul era pe sensibilitate maxima. nu se aude zgomotul motorului avionului, cred ca de-abia pe urma s-a auzit, intai l-am vazut iar sunetul a sosit mai tarziu, cum se intampla de obicei.

:-D LOL Ciuciulete.Nu ma refeream la tine.
Ma gandeam poate ca OZN'ul filmat de tine aka AVION poate a scos sunete pe frecvente joase si de acea animalele din jur au reactionat ciudat.
Totusi porcii au reactionat la trecerea OZNului filmat de tine.Nu erau chiar foarte agitati dar ceva tot a fost.LOL glumesc.
Bine revenim la subiectul nostru cu avioane pe cer.

Citat din: ciuciulete din  25 Aprilie 2007, 17:15:38
Jackie, avioanele tale seamana un pic cu "celebrul" "unknown object with trail" ....  :-D

Da ciuciulete,aici ai dreptate.Obiectul din fotografia lui lawwalk cu "celebrul" "unknown object with trail" seamna oarecum cu avionul expus mai sus de mine.Ai avut foarte mare dreptate referitor la acel incident.Scuzele mele ca am insistat atunci cu explicatiile.Cred ca ma intelegi ca pe acel timp nu eram prea informat cu ''tehnica imaginii'' deci defocalizarea in acea perioada ma cam dus in eroare.Datorita tie am invatat sa-mi tin un ochi deschis la imagini dubioase.Multumesc foarte mult prietene. :wink:


Si ca semn de sinceritate am sa expun cateva imagini care seamna la fel de mult.
Imagini pe care le-am fotografiat anul trecut pe data de 2006:09:09 cam pe la ora 14:59


jean

Inca doua fotografii interesante.
Adevarul este dincolo de noi

DepthOfField

#11
Jean, prima poza de la tine este 99% o pasare sau o insecta, iar a doua poza de la tine este 100% o reflexie a razelor soarelui intre lentilele aparatului foto, adica un "lens flare". Insa vrem sa vedem avioane in posturi (pozitii, conjuncturi) mai ciudate.

===========================================

De curand am fost la mare si am filmat si un avion, cel cu reclama la Nutline, vezi topicul cu ghicitori ( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg23407.html#msg23407 )

Ideea este ca daca un obiect oarecare, suficient de departat, avion in cazul nostru, merge pe o directie destul de aliniata cu cea a privitorului, este foarte posibil sa nu i se detecteze prea usor starea de miscare, ci mai degraba pare ca planeaza la punct fix sau se misca foarte greu detectabil.

In acest sens, filmuletul atasat aici denumit "avionul la punct fix.avi" cred ca demonstreaza destul de bine acest fenomen.
Precizari:
a) avionul e obiectul din dreapta, reclama aia agatata de el e in stanga, se indeparta de mine (deci ii vedem spatele, vezi si poza "2007-08-03--IMG_9752.jpg" ), in general un avion oarecare este doar el singur, fara "adaosuri", dar oricum, ideea este aceeasi.
b) scuzati calitatea slaba a filmului atasat, era singura posibilitate de a pune film de rezolutie 640x480 30fps si durata jumatate de minut in doar 3MB cat ofera forumul...am incercat si pe imageshack si pe google-video sau youtube, acolo rezolutia e si mai slaba, nici nu prea se mai vad bine obiectele.
c) traiectoria avionului este un pic catre dreapta, daca era direct aliniata cu observatorul ar fi parut cu adevarat ca sta la punct fix. Asa insa, acest experiment este partial reusit.
d) scuzati unele stangacii ale filmarii...
e) pe film apare si pasarica buclucasa, subiectul precedentei ghicitori de pe topicul cu ghicitori
f) ideea este de a descarca si vizualiza filmuletul, el este cel care da senzatia observatiei reale... de obiecte statice.

Am luat un cadru de la inceput si cel de la sfarsitul filmului si le-am suprapus, intre ele este cam o diferenta de 27 secunde in timp, imaginea "cadre_suprapuse.jpg"
Daca avionul zbura cu 100km/ora, atunci in 27 de secunde el a parcurs deja 750 de metri.
Pe filmul in redare, aceasta deplasare pare destul de mica, avionul nu prea pare ca se misca mai deloc de-a lungul timpului...Si sa tinem cont ca este filmat cu zoom 12x, cu ochiul liber si fara posibilitatea revederii de mai multe ori pe care ti-o da filmul, pur si simplu pareau 2 obiecte care pluteau in aer, aproape stationare. Iar miscarea pe film am detectat-o practic prin compararea fata de detaliile tarmului, caci obiectele in sine nu si-au schimbat practic deloc forma sau pozitia relativa in timpul observatiei (doar suprapunerea ofera informatii in acest sens).


Asadar, legile perspectivei ne pot juca trucuri.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jean

              Un filmulet pe YouTube, in care este filmat zborul unui avion B2.
Acest bombardier american are o forma de bumerang si construit doar in cateva zeci de exemplare, poate fi usor confundat cu un OZN. Este posibil, mai ales in SUA unde au fost raportate multe OZN-uri sub forma de triunghi. Cunosc destul de bine acest avion deoarece am construit macheta lui si in prealabil am studiat multe poze, filme si planuri cu el. Forma sa neconventionala poate aprinde spiritele pt. necunoscatori. Pentru edificare vedeti filmuletul de aici:   http://www.ufocasebook.com/2009b/woolwine041209.html
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Se discuta pe uneva pe forum ca, doua avioane aflate la aproximativ aceasi inaltime trebuie sa aiba neaaparat dare de condensare asemanatoare. daca la unul sunt foate scurte este posibil sa nu fie avion. Caut de vreo doua ore si nu gasesc unde, asa ca m-am hotarat sa postez aici o poza.
Mai zilele trecute am vazut doua avioane zburand aproape paralel. Unul avea o dara de condensare foarte lunga iar altul foarte scurta. Am ramas surprins. Deci, se poate. care sa fie explicatia?....Este posibil sa fie la inaltime diferita dar nu prea mare ca distanta intre ele si la acea inaltime paturile de aer sa aiba temperaturi diferite, dar poate conta si curentii de aer.
Asa ca am hotarat sa fac o poza daca mai vad asa ceva pentru cei care nu cred. S-a intampat astazi pe seara. Am facut poza atasata mai jos, desi nu este asa spectaculoasa ca prima observatie facuta de mine. Avioanele zburau aproape paralel si distanta intre ele pe inaltime nu era sesizabila.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Cele doua avioane desi au traiectorii paralele pot zbura (si de obicei asa e) la o diferenta de altitudine de (cel putin) 200-300m altitudine, ce nu mai devine observabila la acea distanta fata de observator si e suficienta in a genera deosebirile intre contrails-uri. O diferenta de doar 100m altitudine in plus e suficienta pentru a genera alt fel de dare de condens.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16