Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Codul bibliei

Creat de loreley, 22 Aprilie 2007, 19:31:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

Michael Dronin
http://de.wikipedia.org/wiki/Michael_Drosnin
CitatIn seinem 3. Bestseller Der Bibelcode II - Der Countdown warnt er die Öffentlichkeit vor dem ,,Nuklearen Holocaust" im Jahr 2006. Für dieses Jahr hatte er den "nuklearen Holocaust" prophezeit, doch das Jahr 2006, in den nichts passierte, widerlegt seine sensationsgierige These.
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Drosnin
CitatThe book also states that many famous assassinations -- both past and future -- were foretold in the Bible, and that the code can be interpreted with the help of a computer program. The book also implies that extraterrestrials delivered the message of the Bible encoded with these prophesies[1], and that the code contains predictions of disasters and an apocalypse to occur between 1998 and 2006. Drosnin wrote a second book in 2002 named The Bible Code II:The Countdown, and has a third book in the series planned for 2007, named Bible Code III: The Quest
CitatDrosnin has been criticized by some who believe that the Bible Code is real but that it cannot predict the future [3]. Some accuse him of factual errors, claiming that he has much support in the scientific community [4], mistranslating Hebrew words[5] to make his point more convincing, and using the Bible without proving that other books do not have similar codes [6]. Drosnin challenged his critics to find a code similar to the Bible Code in the notable novel Moby Dick. Several Internet websites have claimed that codes can be found in Moby Dick[7] which could be used to claim that the book foretells several notable assassinations. Drosnin has responded to these claims, saying that Moby Dick code results are simply "nonsense'; he said codes found in the Bible Code were "truth" and contained real predictions.[8].
Mie imi place versiunea germana :))). Cu profetiile despre trecut merge cum merge dar cu alea despre viitor e greu de tot.
Oricum toata povestea mie imi aduce aminte de bancul ala cu Bula in clasa 1, care nu e deloc offtopic si sper ca nici admini nu se vor grabi sa il stearga

CitatBula in prima zi de scoala. Invatatoarea ii striga pe toti sa ii cunoasca. Cand il striga si pe Bula, Ionescu incepe sa rada.
Invatatoarea- "Ce e Ionescu?"
Ionescu - "Daca schimbi o litera din Bula iese o prostie".
Invatatoarea, bucurandu-se in sinea sa de ce copii destepti are in - "Vai Ionescu!"
Bula nu zice nimic.
Cand il striga invatatoarea pe Ionescu, Bula incepe sa rada.
Invatatoare - "Ce e Bula?"
Bula - "Daca schimbi cateva litere din Ionescu, iese o prostie!"
Invatatoare - "Ce prostie Bula"
Bula - "Du-te in ...da matii de bou!"
Cam asa e si cu decodatul lui Drosnin. Nu conteaza ce decodezi ca iese ceva...si se vinde... Si daca nu se intampla atunci mai scoti o carte in care le muti in anul urmator sau peste cativa ani.

adelinn

Nu  prea am incredere sa existe un astfel de cod.Biblia e o culegere de carti si nu o singura carte,de sine statatoare.Vechiul Testament,asa cum il avem noi astazi a fost definitivat pe la inceputul erei noastre,asta inseamna ca pana atunci au putut sa circule mai multe versiuni ale aceleiasi carti,si in plus de asta o multime de carti care nu au fost incluse,aceastea din urma numindu-se apocrife,dupa stiinta mea.Oricum,Biblia,in formatul ei actual,a fost alcatuita dupa multe consfatuiri ale preotilor vremii.E greu de crezut,probabilistic vorbind,ca cele 39 de carti ,din V.T. sa fie scrise dupa acelasi tipar de criptare(autori sunt mai putini) si de asemenea tocmai ele sa fie selectate din noianul de scrieri ale vremii.E bine totusi de mentionat ca pe acea vreme nu exista tipar,copierile se faceau manual,deci nu putea exista f multe copii ale aceluiasi document,sau cel putin nu erau la fel de accesibile ca noua astazi.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

alinutzu

Nu cred ca are sens sa fac alt topic deoarece face referire tot la cartea sfanta...

Ce parere aveti despre preotii care "deschid cartea" (nu stiu daca este biblia sau alta carte  :?).
Am auzit multe persoane care au fost la preot sa le deschida cartea in legatura cu o problema si acesta a avut dreptate ...
Va mai spun o intamplare adevarata, Bunica mea a fost cu mama ei la preot sa-i deschida cartea ... avea 26 de ani(mi se pare) si nu se mai insura, asa ca mama ei a dus-o la preot sa ii spuna ce va face ... preotul a deschis cartea si i-a spus ca se va insura si mai mult i-a spus ca va avea si 2 copii. Acea este acum insurata si are 2 copii ...

Se mai spune ca nu este bine sa ti se deschida cartea, de ce ? , nu stiu , poate stiti voi ... , am intrebat-o.. cum de nu e bine, ca tu nu ai patit nimic grav ... si mi-a spus ca nu ea a fost la preot sa ii ceara ci pentru ea s-a deschis cartea ... mama ei este cea care a suferit :oops: (dupa cum v-ati dat seama aceasta a rugat preotul sa ii spuna ce se va intampla cu fiica ei.) 

Mi s-a spus ca preoti interpreteaza ce apare la acea deschidere si nu orice preot poate face acest lucru, doar cei ce au darul de a interpreta...

Ce parere aveti ?
can't stop the signal ...

SinapX

Salut!!!
Mi se pare o abordare foarte gresita a Bibliei.In ultimul timp a aparut in mass-media conceptul de marketing religios,ceva de genul "hai sa facem bani distrugand imaginea spiritualitatii"...cele mai bune exemple pot fi "Codul lui Da Vinci" de Dan Brown,asa zisele descoperiri ale mormantului lui Iisus :roll:,teorii cu privire la "descifrarea" Bibliei si cate si mai cate aberatii de tot felul.In primul rand Biblia e o scriere sfanta,simbolica,metaforica,e o scriere initiatica,numai marii maestrii spirituali o pot intelege in profunzimea ei...nu niste oameni de stiinta ignoranti si inchisi in conceptii materialiste...
As fi dat mai multe detalii dar iar o sa mi se spuna ca "am zvasticutze pe creierash"...

LupinThe3rd

Citat din: alinutzu din  30 August 2007, 23:50:25
Va mai spun o intamplare adevarata, Bunica mea a fost cu mama ei la preot sa-i deschida cartea ... avea 26 de ani(mi se pare) si nu se mai insura, asa ca mama ei a dus-o la preot sa ii spuna ce va face ... preotul a deschis cartea si i-a spus ca se va insura si mai mult i-a spus ca va avea si 2 copii. Acea este acum insurata si are 2 copii ...
Ce parere aveti ?
Ca nu e bine sa fi femeie insurata. Maritata inteleg... dar insurata si cu doi copii....  :-D
Scuze...
ps: pentru cultura generala:
1. barbatii se insoara
2. femeile se marita
3. cetatenii se casatoresc

alinutzu

Citat din: LupinThe3rd din  31 August 2007, 12:25:53
ps: pentru cultura generala:
1. barbatii se insoara
2. femeile se marita
3. cetatenii se casatoresc

Off-topic
... toata viata le-am incurcat  :lol: ... scuze ... asadar sa revenim la subiect ... s-a maritat si are 2 copii  :wink:...

On-topic
Cum de fac preoti sa vada viitorul ?
can't stop the signal ...

Evia

Citat din: alinutzu din  30 August 2007, 23:50:25


Ce parere aveti despre preotii care "deschid cartea" (nu stiu daca este biblia sau alta carte  :?).
Am auzit multe persoane care au fost la preot sa le deschida cartea in legatura cu o problema si acesta a avut dreptate ...

Mi s-a spus ca preoti interpreteaza ce apare la acea deschidere si nu orice preot poate face acest lucru, doar cei ce au darul de a interpreta...

Ce parere aveti ?

Cartea la care te referi se numeste PRAVILA:si contine o multime de rugaciuni , "intimplari" din biblie , etc.
De obicei cel care o deschide(om sfint-preot , calugar) interpreteaza destinul tau asemanator cu cel al "eroilor" povestii unde s-a deschis cartea....
Se considera ca este un pacat , chiar daca cei care o deschid sunt preoti...

loreley


             De ce este "pacat"?

Evia

Citat din: loreley din  31 August 2007, 14:12:27
             De ce este "pacat"?
Ar fi culmea sa nu "spuna"ca e pacat , dupa ce in biserica tuna si fulgera la adresa celor care ghicesc in carti(de tarot de exemplu), cafea , bobi, oglinzi , globuri de sticla...etc, nu?
Nu toti preotii fac asta.
:)

darieglobur

Citat din: loreley din  22 Aprilie 2007, 19:31:14
Cercetãrile unor oameni de ºtiinþã au confirmat, în ultimii ani, o ipotezã (de altfel mai veche, dar nedemonstratã) care susþinea cã în Biblie existã inclus, alãturi de informaþiile spirituale evidente ºi un anumit cod secret care poate dezvãlui evenimente care au avut loc cu mii de ani dupã ce a fost scrisã Biblia. Codul biblic a fost descoperit în versiunea originalã a Bibliei, în limba ebraicã, în Vechiul Testament. Cel care a descoperit codul biblic este Dr. Eliyahu Rips, care este la ora actualã unul din cei mai mari experþi din lume în teoria grupurilor, un domeniu al matematicii care stã la baza fizicii cuantice...


Pe de altã parte, cãutaserã aceleaºi nume ºi date ºi în traducerea ebraicã a romanului "Rãzboi ºi pace", al lui Dostoievski, precum ºi în alte douã texte originale ebraice...   

Astfel de experimente, cum este cel descris anterior au mai fost realizate folosind ºi alte opere literare cum ar fi "Crimã ºi pedeapsã", tot de Dostoievski...

    Ce  parere  aveti  ? Eu  ma  gandesc  ca   nu  exista  o regula de  criptare (se  poate  sa  gresesc , nu ma  pricep ) .Pprogarmul  de  calculator are  un  dictionar  de  cuvinte  in mai  multe  limbi , si  apoi aranjeaza  textul  biblei  in tabele si apoi baleiaza  in  toate  directiile  aceste  litere
si  daca se  potriveste vreun  cuvant bine daca nu ,nu .  Pareri?


pai, ce parere sa am...
in primul rand, autorul articolului, in goana cu orice pret dupa senzational, a dovedit ca nu prea a pus mana pe carte, confundandu-l pe Tolstoi cu Dostoievski, recte atribuindu-i celui din urma romanul primului, adica "razboi si pace". daca era un picut mai inspirat trebuia sa faca din doi unul, adica tolstoievski, si astfel rezolva problema dintr-un foc...

doi la mana, exista intr-adevar asa numita problema a codexului, strans legata de cea a mesajelor subliminale, metoda folosita de cand lumea (deh, nimic nu-i nou sub soare!), mai ales in tehnicile de manipulare. lucrul asta trebuie sa ne dea intr-adevar de gandit, insa de aici si pana la a face din biblie un fel de cronica akashica sau un film exact al tuturor evenimentelor trecute si viitoare...e-o cale mult prea lunga!
...und Sie fliegen doch!

xennon_2000

Problema nu se pune ce contine biblia....ci timpul in care vom descoperi metaforele din ea; se prea poate sa fie acum momentul descoperirii ....si sa fie prea tarziu.

adelinn

cand vrei sa faci ceva te gandesti la ce efect vrei sa obtii si apoi ce metoda vrei sa folosesti.acum vine intrebarea: la ce ar folosi sa apara in Biblie alaturarea Edison si bec de exemplu?si aci ar mai fi de discutat urmatoarea problema: Edison a facut in jur de 1500 de inventii becul fiind proabil cea mai cunoscuta,de aceea alaturarea Edison si bec poate avea 2 cauze 1.e singura care e vizibila,restul de cuvinte aparute nefiind concludente pentru cel care le cauta,pentru ca nu stie ca au legatura. 2.e facuta voit aceasta legatura pentru a o intelege tot omul avand in vedere dupa cum ziceam,ca e cea mai cunoscuta inventie.la ce ar folosi  alaturarea Edison si bec: 1. e o manipularea teoria,si ca sa-i dea o aura de adevar si 2.daca teoria e intradevar adevarata,pentru a fi inca o dovada in plus ca si alte coduri pomenite in Biblie sunt adevarate,coduri care nu se pot proba la momentul acesta,fiind de viitor.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Andy

#27

Teoria lui Rips despre codul biblic considerã Biblia ca o giganticã grilã de cuvinte încruciºate. Pentru a gãsi codul, Rips a eliminat toate spaþiile dintre cuvinte ºi a transformat întrega Biblie originalã într-un ºir continuu de litere, cuprinzând 304.805 caractere. Informaþiile sunt obþinute prin selectarea a fiecãrei a N-a literã, unde N are o valoare precisã ºi corespunzãtor aleasã - de exemplu: 4,5,12,18,etc. Un exemplu foarte simplu ar fi urmãtorul: avem propoziþia "Cum sã obþii date...", pe care o compactãm ºi ea devine "cumsãobþiidate" din care vom selecta, începând cu prima, fiecare a cincea literã: "cumsãobþiidate" ºi rezultã astfel cuvântul "cod".
Cu ajutorul unui calculator, sunt cãutate în aceastã matrice formatã de textul biblic adus în forma descrisã mai sus, cuvinte ºi fraze ascunse de codurile de intervale. Se începe de la prima literã a Bibliei ºi se cautã pentru fiecare secvenþã de intervale posibilã cuvintele pe care noi le solicitãm, care sunt descifrate cu intervale de una, douã, trei litere, º.a.m.d. pânã la câteva mii. Apoi se repetã aceeaºi operaþie de cãutare începând de la cea de-a doua literã ºi continuând astfel pânã la ultima literã a Bibliei. Dupã ce gãseºte cuvântul-cheie, calculatorul începe sã caute informaþii asociate aflate cât mai aproape de acesta. Astfel, de exemplu, unde a fost gãsit numele Rabin, se aflau alãturi ºi alte date: Amir (care s-a dovedit ulterior a fi chiar numele asasinului), Tel Aviv, anul ebraic 5756 care începea în septembrie 1995, toate aceste informaþii reale fiind codificate în acelaºi pasaj.
Cu tot scepticismul unor matematicieni, nimeni nu a putut gãsi vreo eroare în demonstraþia matematicã. Nimeni nu a putut sã infirme cu argumente solide faptul uluitor cã Biblia era codificatã ºi cã dezvãluia evenimente care ulterior s-au petrecut dupã descrierea ei.
Nimeni nu poate înþelege încã, modul în care a fost creat codul. Toþi oamenii de ºtiinþã care au constatat realitatea codului biblic, sunt de acord cu faptul cã nici cele mai rapide calculatoare de care dispunem în ziua de astãzi ºi nici toate computerele de pe pãmânt lucrând împreunã n-ar fi putut sã codifice Biblia, aºa cum a fost ea codificatã acum trei mii de ani în urmã. Rips declara cã :"Este vorba de o minte care depãºeºte cu mult orice imaginaþie a noastrã. Informaþia inclusã în cod este probabil infinitã."
Marea crizã economicã prin care a trecut SUA, în 1929, este codificatã împreunã cu prãbuºirea pieþei bursiere. "Colaps economic" ºi "crizã" apar laolaltã în Biblie, alãturi de cuvântul "acþiuni". Anul în care s-a declanºat criza, 1929 - adicã 5690 în calendarul ebraic - este codat în acelaºi pasaj. Un alt eveniment bulversant petrecut pe scena politicã a Statelor Unite, cãderea lui Richard Nixon în urma afacerii Watergate, este de asemenea codificat în Biblie. "Watergate" apare împreunã cu "Nixon" ºi cu anul în care acesta a fost silit sã demisioneze - 1974. În pasajul în care a fost codat "Watergate", textul codat al Bibliei formeazã o întrebare: "Cine este el? Preºedinte, dar a fost alungat." De asemenea, cu ºase luni înaintea alegerilor pentru preºedinþia SUA din 1992, codul a dezvãluit alegerea lui Clinton. Alãturi de "Clinton" apãrea viitorul sãu titlu: "preºedinte". Aselenizarea primei nave pãmântene pe Lunã este codificatã ºi ea în Biblie. "Om pe lunã" apare în cod împreunã cu "navã spaþialã" ºi "Apollo 11". Pânã ºi data la care Neil Amstrong a fãcut primul pas pe Lunã - 20 iulie 1969 - se regãseºte în Biblie. Cuvintele lui Amstrong: "Un pas mic pentru om, un salt uriaº pentru omenire" îºi gãsesc ºi ele ecoul în codul biblic: în pasajul unde apare data aselenizãrii, "Luna" este intersectatã de expresia "Realizat de omenire, realizat de om".
În textul ebraic original al Genezei, numele României apare codificat de 17 ori. Cele mai relevante informaþii le-am considerat a fi prezente în urmãtoarele trei exemple:
- în secvenþa de mai jos, alãturi de "România" (ortografierea ebraicã a numelui þãrii noastre este încadratã în text) apar urmãtoarele citate: "Iatã Eu (Dumnezeu) sunt cu tine ºi te voi pãzi pe orice cale vei merge..." ºi "nu te voi lãsa pânã nu voi împlini toate câte þi-am spus". (Genezã, cap. 28, versetul 15).
- într-o altã secvenþã din originalul Genezei în care apare codificat numele "România", textul care intersectezã numele þãrii este urmãtorul: "ªi cutremurându-se Iacov a zis: "Cât de misterios este locul acesta! Aceasta nu e alta fãrã numai casa lui Dumnezeu, aceasta e poarta cerului!" (Geneza, cap. 28, versetul 17). 
- în cea de-a treia situaþie, numele codificat al "România" este intersectat de citatul urmãtor: "ªi a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l fãcuse, ºi l-a pus în grãdina cea din Eden, ca s-o lucreze ºi s-o pãzeascã." (Geneza, cap 2, versetul 15).
În textul Noului Testament tradus în greceºte, numele "România" apare de 2 ori. Informaþii mai importante au fost gãsite în secvenþa de mai jos: numele "României" este codificat mai sus cu urmãtorul pasaj: "Zis-a lui Stãpânul: "Bine slugã bunã ºi credincioasã, peste puþine ai fost credincioasã, peste multe te voi pune; intrã întru bucuria Domnului tãu." (Matei, cap 25, versetul 21).
În cazul Noului Testament tradus în englezã, numele "România" apare tot de douã ori. O secvenþã concludentã ºi pentru aceastã cãutare în codul Bibliei: în secvenþa de text care va urma se observã cu uºurinþã cum expresia "His own house Jesus", care se traduce prin "însãºi casa lui Iisus", intersecteazã numele României. Toate aceste informaþii din codul biblic vin sã confirme profeþiile despre þara noastrã, ºi anume cã România a fost aleasã de Dumnezeu, sã fie centrul spiritual al planetei în epoca ce va urma. Poate de aici s-a inspirat prietenul nostru cand a spus ca Iisus a venit in Romania.
Având în vedere informaþiile despre codul biblic, putem spune cã a început un nou mod de explorare a Bibliei. Toþi cei care au avut posibilitatea sã se convingã de existenþa codului Bibliei condiderã acum cã, ceea ce numim noi Biblie - cartea propriu-zisã - este doar primul sãu stadiu (nivel). Biblia s-a dovedit a fi ºi un program de calculator, nu doar o carte pe care Rips a introdus-o într-un computer, ci un program pe care autorul sãu l-a conceput ca interactiv ºi mereu adaptabil. Codul Bibliei se prezintã ca o serie de revelaþii temporizate, fiecare dintre ele fiind programatã pentru a corespunde nivelului epocii sale. Eliyahu Rips spunea referitor la cod: "Cantitatea de informaþii din codul biblic este incalculabilã ºi probabil infinitã. Iar acesta nu este decât începutul, primul nivel ºi cel mai simplu al codului biblic. Codul este mai puþin asemenea unui joc de cuvinte încruciºate, cât mai degrabã, asemeni unei holograme. Noi observãm doar matrice, adicã tablouri bidimensionale, când probabil ar trebui sã privim în cel puþin trei dimensiuni, dar nu ºtim cum."
Romania loc sfant sau interpretare gresita?

extrateresru_ro

Concluzia!?...........vrajala,"uvreilor"si in generel e vorba de "thora".
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

Yagg

ªi sursa?

Chestiile astea cu interpretãrile Bibliei ºi cu România þarã sfântã sunt fabulaþii. În Biblie totul este interpretabil ºi oricum ai face interpretarea, va rezulta ceva convenabil religiei sau ceva care sã "prevadã" anumite lucruri care s-au întâmplat deja.

Eu nu am înþeles de ce nu este unul care sa citeascã Biblia, sã interpreteze ºi sã prevadã, într-adevãr acel eveniment, nu sã vinã dupã 2-3 ani ºi sã spunã cã: uite, Biblia a prevãzut evenimentul, e interpretabilã!

Niºte abureli.