Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

daos

Citat din: padme din  17 Ianuarie 2010, 21:05:23
Din cate vad eu mai sus, rugaciunea e ... tehnica...prin care se ajunge la o alta stare de constiinta! Asa am inteles eu, acuma...nu stiu.
Rugaciunea este o practica din mai multe religii. Eu am incercat sa vorbesc despre o rugaciune din practica crestina. Este folosita si in ortodoxie (i se spune rugaciunea inimii sau rugaciunea lui Isus), cat si in catolicism (oratio mentis). Si printre altele trebuie sa aiba si o "tehnica" anume.

padme

#526
Aceste rugaciuni si tehnici/practici, indiferent de unde ar veni ele, sunt si au fost cunoscute si folosite mai ales de initiati.

daos

#527
Citat din: padme din  17 Ianuarie 2010, 21:39:48
Aceste rugaciuni si tehnici/practici, indiferent de unde ar veni ele, sunt si au fost cunoscute si folosite mai ales de initiati.
Nu neaparat.

Tayka

Rugãciunile creiazã prin autosugestie un efect de moment,benefic,  liniºtitor,de înpãcare, dar numai atât-în rest ABSOLUT NIMIC-Nimeni nu te ajutã,ºi cu atât mai puþin nu te iartã,pentru cã ar fii înpotriva legii karmey,care nu poate fii încãlcatã nici chiar de cei care îþi ascultã rugãciunea.Asa cã de cât sã te tot rogi pentru iertare mai bine ai face niscai fapte bune care vor contracara pe cele rele ºi astfel poate cã vei fii iertat.Da este foarte bine sã mulþumeºti(ºi sã fii mulþumit)de viaþã,dar sã te rogi pentru iertarea pãcatelor e o prostie foarte mare inventatã de popi pentru ai amãgii pe oameni în ideia cã pot face pãcate care apoi li se vor ierta oricum dacã se vor ruga.În mantre ºi tehnici,aduci mulþumiri ºi
recunoºtinþã,respect,ºi înþelepciune pentru ajutorul acordat fãrã sã te rogi însã fierbinte ca sã primeºti ceva peste rânduialã.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

jasmin3

 :?deci... pana la urma? care este ideea de baza in legatura cu ce fac... sau cu ce vad eu?

Tayka

Citat din: jasmin3 din  18 Ianuarie 2010, 10:06:24
:?deci... pana la urma? care este ideea de baza in legatura cu ce fac... sau cu ce vad eu?
Ai aici reþete pentru toate bolile de ochi ºi nu numai-
http://www.vindecare.go.ro/reteta/org_simt.htm
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

daos

Citat din: Tayka din  18 Ianuarie 2010, 00:56:28
Rugãciunile creiazã prin autosugestie un efect de moment,benefic,  liniºtitor,de înpãcare, dar numai atât-în rest ABSOLUT NIMIC-Nimeni nu te ajutã,ºi cu atât mai puþin nu te iartã,pentru cã ar fii înpotriva legii karmey,care nu poate fii încãlcatã nici chiar de cei care îþi ascultã rugãciunea.Asa cã de cât sã te tot rogi pentru iertare mai bine ai face niscai fapte bune care vor contracara pe cele rele ºi astfel poate cã vei fii iertat.Da este foarte bine sã mulþumeºti(ºi sã fii mulþumit)de viaþã,dar sã te rogi pentru iertarea pãcatelor e o prostie foarte mare inventatã de popi pentru ai amãgii pe oameni în ideia cã pot face pãcate care apoi li se vor ierta oricum dacã se vor ruga.În mantre ºi tehnici,aduci mulþumiri ºi
recunoºtinþã,respect,ºi înþelepciune pentru ajutorul acordat fãrã sã te rogi însã fierbinte ca sã primeºti ceva peste rânduialã.
Esti un fel de yoghin. Si ai si o varsta care impune respect. Iarta-ma ca iti vorbesc la per-tu dar este mai simplu.
Am spus un fel de yoghin. Probabil ca esti adept al asa-zisei yoga integrale, mix de toate formele de yoga si de fapt nimic. De fapt o mare prostie.
Ei ce zici, iti convine sa vorbesc astfel despre yoga ta. Banuiesc, nu. Nici mie nu-mi place sa mi se vorbeasca urat despre credinta mea.

Tayka

DAOS-Eu nu m-am referit la tine ºi nici la credinþa ta-ci la rugãciune, ori dacã pãrerea mea personalã te-a supãrat, e un lucru bun, cãci iatã  þi-a miºcat pentru un moment rãdãcina ideii de dogmã,ºi poate o da Dumnezeu ºi te trezeºti la realitate.Ori cum eu nu mã supãr iar dacã te-am necãjit cu pãrerea mea liberã de prejudecãþile dogmei-te rog a mã ierta.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

the one soul

Va rog daca poate cineva sa-mi dea si mie mai multe detali si solutii cu deschiderea celui de-al 3-lea ochii,acum un timp am incercat exercitii de dedublare,incercand mereu nu am realizat pana nu am citit despre al 3-lea ochi ca simt in frunte intre ochi un punc care il simt ca si cand ma atinge ceva acolo sau ca si cand as avea ceva acolo si se aprofundeaza imediat ce incep sa ma gandesc la el.Ar putea cineva sa ma ajute???

tilak75

Ajna se simte cel mai usor. De deschis prin vointa proprie, slabe sperante. (Aproape) orice concentrare la nivelul ajnei duce la un blocaj energetic. Deschide-ti inima, iar ajna o va urma(probabil).

Not_ME

#535
Citat din: mistic din  22 Aprilie 2007, 12:27:14
Ok! Am un exercitu foarte rapid pentru cei care nu pot simti energia cu mainile.Este sigur si rapid:
-freacati palmele intre ele timp de aproximativ 20 sec.
-departeazati palmele la odistanta nu prea mare 10-15 cm
-apropie palmele cat de mult poti fara sa le atingi intre ele si apoi iar departeazale si iar apropiele cam de 20 de ori
-fa acest exercitiu de cateva ori in aceiasi zi energia va incepe sa circule prin chakrele palmelor
Asta nu are legatura cu al 3-lea ochii dar amindoua au in comun ENERGIA!


salut, am facut acest exercitiu ieri, si nu am simtit nimic , iar azi de dimineata m'am tezit pe la ora 06:30 cu dureri de mana (stanga, osul dintre cot si incheietura) , nu am mai adormit dupa aceea, durerea a continuat, iar la scoala deabia m'am putut concentra la ora, asa ca am luat un calmant, pana seara mi-a disparut durerea. Acum ,seara, am reincercat acest exercitiu, de data aceasta am "simtit" ceva intre palme, am ramasa uitmit (stiti atunci cand stati in apa cu mainile moi, si vi le ia apa, ceva de genul) :O , dar problema este ca a reaparut durerea, nu la fel de intensa. Acum intrebarea: are legatura exercitiu, chakra, cu durerea mainii?, si inca una: stiti niste exercitii de dezvoltare si control al "chakra-ei"

Multumesc

P.S: Cei care ati mai incercat acest exercitiu, ati avut aceleasi "simptome" sau altceva?

NoS

Salutare... am si eu o intrebare... la care din cele 2 poze de la inceputul topicului se refera in indicatiile acelea?  :-o

Guest

Citat din: Not_ME din  29 Aprilie 2010, 21:05:47

P.S: Cei care ati mai incercat acest exercitiu, ati avut aceleasi "simptome" sau altceva?

Am facut eu anul trecut, in  august, niste exercitii de telekinezie  :-D vreo 40 de minute, dupa care am avut febra 4 zile, care nu trecea cu nimic, si o stare de rau-lene-plictiseala. Am mai scris asta o data, dar nu mai stiu la ce subiect.
Sfatul meu e sa nu exagerezi cu exercitiile ca poti pati ca mine.
Dupa asta, nu am mai facut nimic, aaa...si nici nu am ridicat masini sau altceva, in afara de febra aia n-am avut ''rezultate''

pitik andreea

asupra carei imagini din cele doua trebuie sa ma concetrez :-o

alinutzu

In mare parte asupra simboului OM / AUM ...
Inainte de astea a-ti putea invata putina Sanskrita






can't stop the signal ...