Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AnXiety

Viziunile ( sau ce sunt ) sunt recurente si sunt mereu aceleasi imagini, aceleasi cadre...

Cat despre admiratie si laude, prefer sa ajut pe cineva, ma face sa ma simt mai bine. Chiar nu stiu cum sa vad toate astea, sa fie de bine sau sa fie greu si rau?

O sa incerc totusi sa imi deschid ajna, pentru ca deja mi se pare ca s-au adunat mai multe semne.

AnXiety

Ok... Ma asteptam sa primesc mai multe raspunsuri, dar o sa continui si asa in speranta ca totusi voi primi un raspuns mai incolo.

Am inceput meditatia de deschidere a ajnei cu mantra OM. In semilotus cu ochii inchisi, m-am concentrat asupra ajnei si am facut ( facut? invocat... nu stiu exact cum se spune ) mantra OM. Meditatia a durat in jur de 10 minute. In timpul meditatiei si mai ales dupa am simtit cum pulseaza ajna si cum vuia tot capul de energie.

Astazi m-a luat o durere de cap de am simtit ca imi plezneste. Durerea era fix din ajna.

Am inteles ca e relativ normal ceea prin ce trec. Dar totusi as avea nevoie de cateva raspunsuri...

Khaarsha

   A simti energia din ajna nu inseamna neaparat ca trebuie sa o deschizi in viitorul apropiat.  Poate e doar un semnal ca e necesar sa lucrezi mai mult asupra realizarii echilibrului dintre iubire si vointa.
   Centrul energetic din mijlocul capului, ajna, e legat de 2 sfere din arborele vietii(analizat in Cabala), numite Binah si Chockmah. Similar, manipura(plexul solar) e legat de Hod si Netzach (ganduri si sentimente) si poate fi deschis prin echilibrarea acestor 2 sfere.
   Binah corespunde iubirii, cealalta, vointei. Atunci cand acestea 2 se armonizeaza, ajna e deschisa. Iti recomand intai sa meditezi asupra acestui lucru, sa observi unde mai trebuie lucrat si cum...Poate ai nevoie sa dezvolti  Chockmah(vointa spirituala), sau Binah(iubire spirituala, constientizare). 
   Gandeste-te si de ce vrei sa-ti deschizi al 3-lea ochi. Probabil ca o sa spui ca asta e trecerea la un nivel spiritual profund, ca e evolutie etc. Nu are sens sa treci la niveluri spirituale profunde daca nu stii ce sa faci cu ele in viata cotidiana.

romulus

CitatGandeste-te si de ce vrei sa-ti deschizi al 3-lea ochi.
---Da Khaarsha, am impresia  ca asta e problema esentiala ! Am mai scris la postul asta si inca de pe atunci imi puneam  si eu problema asta!
---Un oarecare raspuns pe care mi l-am dat ar fi acesta : intr-una din slujbele ortodoxe, preotul spune la un moment dat ca (citez aproximativ): " trupul este trecator si sa ai grija de suflet, lucrul cel nemuritor" Avand in vedere chestia asta, mi-am zis ca poate ar fi folositor sufletului/spiritului, la "zidirea" lui, daca as avea o cale in plus de cunoastere, de apropiere de lumea / zona/spatiul celor care nu se vad cu cei doi  ochi din dotare  de la natura mama !
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

lylyt_ice

 Inainte de a v-a plange de dureri "puternice" de cap in zona "ajna" dupa efectuarea anumitor proceduri si exercitii, ar trebuii sa v-a dati seama ca in timpul acelui exercitiu (cu cat mai lung cu atit mai rau); nu faceti decat sa v-a uitati in cruci pe toata durata exercitiului, dar avand ochii inchisi nu v-a dati seama de acest lucru. Incercati acum sa v-a concentrati la acel punct cu ochii inchisi si imediat deschideti-i...o sa vedeti ca v-a fortati ochii si pur si simplu v-a uitati in sus cu ochii incrucisati...!!! Atunci de ce v-a mai mirati de durerile de cap puternice?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

mistic

#125
in timpul meditatiei asupra celui de-al 3lea chi trebuie sa te relaxezi, nu trebuie sa iti fortezi ochii sau vei avea probleme cu vederea. Relaxeazate cat mai mult apoi fii atent la al trei lea ochi, vizualizeazal si simtel acolo unde este. chesti asta nu cere efort.

AnXiety

De asta m-am prins si eu stai linistit... Si durerea a venit abia a 2a zi, nu in prima. Ma repet, nu ma cred superman, nu vreau sa vad prin pereti, sunt constient de ce inseamna si sunt dispus sa urmez calea asta, depinde doar de faptul daca sunt pregatit sau nu.

De ce vreau sa imi deschid al 3lea ochi? Ca sa imi fie mai usor sa meditez, sa lucrez la proiectia astrala, sa cunosc mai mult, mai bine si din mai multe puncte de vedere, sa vad aure, sa invat sa imi controlez chakrele, sa pot simti oamenii, sa imi dezvolt al 6lea simt si sa invat sa controlez energia mai bine.

mistic

durerea de cap e ceva normal cand incepi sa lucrezi cu al 3lea ochi. Daca vrei sa inceti sa iti controlezi energia mai bine:
  exercitiul1   vizualizeaza un lac de energie in cap si unu la picioare. Vizulaizeaza cum energia din cap curge in lacul din picioare, prin centrul corpului. Fa asta timp de 5 min apoi schimba sensul, energia din picioare in lacul din cap(tot 5 min). apoi energia din cap curge in lacul din picioare prin partea stanga a corpului si urca inapoi in cap pe partea dreapta. fa asta timp de 5 min si apoi schimba sensul. exerseaza acest exercitiu tmp de 2 saptamani si treci la urmatorul.
exercitiul2   vizualizeaza cum energia din lacul din cap si cea din lacul din picioare se aduna in stomac sub forma unei bile. timp 5 min.
exercitiu 3   fa exercitiu 2  apoi apropie palmele si tinele ca si cum ai tine o bila in mana si adu energia intre palme sub forma unei bile. Fi atent la bila nu iti pierde concentrarea dar nu te fortza.

antoniu

viziunea este de fapt o reprezentare, iar operatiile gandirii nu fac decat sa deschida al treilea ochi,prin el imaginea mentala a obiectelor ,fenomenelor si proceselor este recreata in lipsa fizica a acestora..realitatea concreta este transformata de al treilea ochi in realitate virtual abstracta.

CHIP

@Antoniu
Se poate vedea si concret nu doar abstract .Imaginile abstracte pot fi un produs al creierului si nu imagini reale ,nu crezi?

tigre_01123

scuzatimi indrazneala da eu cred ca am al 3 lea ochi deschis deja si nu am facut nici un exercitiu ... de exemplu dak ma uit atent la o persoana vad o parte din ea (adica cum este , probleme, dak ii este frica de ceva etc ... ) si akuma vreau sa imi spuneti dak asta are ceva de a face cu al 3 lea ochi ... mereu cand fluxul imi scapa sau inainte ori dupa ce am facut un lucru am dureri in zona tamplei mergand spre frunte sprancene...e posibil sa nu stiu sa imi controlez al 3 lea ochi ?

Shadowman

Citat din: tigre_01123 din  19 Martie 2008, 03:16:13
scuzatimi indrazneala da eu cred ca am al 3 lea ochi deschis deja si nu am facut nici un exercitiu ... de exemplu dak ma uit atent la o persoana vad o parte din ea (adica cum este , probleme, dak ii este frica de ceva etc ... )

La viitoarele intilniri, poate vii sa ne faci o demonstratie...Eu sunt sceptic.
Interesanta semnatura ta : " Nu voi fi un om obijnuit ... pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar ... ! "
Am mai auzit ,undeva, expresia : "Omule,fii o vedeta !"   :wink:
Cred ca ai pasiuni foarte interesante...
 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

askey

CitatNu voi fi un om obijnuit ... pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar ... !

Fara suparare, poti fi extraordinar si daca scrii obisnuit. :wink:


ONTOPIC: De cand esti constient ca ai aceste capacitati ?

antoniu

toti cei ce fac hermeneutica limbajelor formale, au al treilea ochi deschis.

CHIP

@antoniu

E obligatoriu ca in studiul textelor vechi biblice sa ai al 3-lea ochi deschis?