Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Civilizatia din adancul pamantului

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 20:01:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LP

Hartile gravimetrice si magnetice ale Romaniei sunt semipublice la modul ca trebuie sa stii de ele si sa ai nevoie de ele. Sunt la ANRM, Institulul Geologic sau Facultatea de Geologie si Geofizica. Le-am vazut de nenumrate ori, dar nu sunt nimica extraordinar!! Le-am folosit pt studii de tectonica regionala, dar la ora actuala nu mai sunt folosite ca acum 20-30 de ani.

xennon_2000

Lp........Spune-mi ce ai observat pe hartile gravitationale ale Romaniei..plsssTe vad cam sceptic in ceea ce priveste tunelurile de sub Muntii Bucegi

LP

Si am uitat! Cel putin Transilvania este batuta in toate partile prin prospectiune seismica pentru descoperirea zacamintelor de gaze (insa cam toata tara este traversata). Adancimea de investigare a acestor profile este de pana la 7000-10000m adancime. Pe majoritatea le-am vazut si (rezolutia lor este foarte buna, la nivelul de cativa metrii) multi alti colegi si profesori si oameni care lucreaza la Shell sau Romgaz. Si nu am vazut absolut nici o gaurica in pamant.

Si aici nu este vorba de Transilvania, tot sudul Romaniei, estul si vestul e traversta de mii si mii de astfel de sectiuni a caror modelare poate da si imagini 3D. Aceleasi profilari se fac si pe mare (Marea Neagra) si in toata lumea unde sunt zacaminte de hidrocarburi.

Ca sa va conving, pana in prezent, metoda seismica de reflexie si refractie este cea mai exacta din lume pentru profilari geologice si geofizice.

LP

Hartile magnetice si gravimetrice sunt reprezentari cu izolinii ale campului magnetic sau gravimetric natural masurate de la nivelul solului sau din avion. Orice neregularitate in subsol (la scara sesizabila de metode), da o "rupere" a izoliniilor, care se interpreteaza, apoi se fac masuratori de alte tipuri, unele mai exacte (seismica de reflexie pt adancimi mici sau de refractie pt adancimi mari), pt identificarea cauzelor.

In curand imi voi cumpara un aparat numit magnetometru (si altele cu alte metode) care masoara campul magnetic al pamantului si perturbarile din subsol. Insa il folosesc cu alte scopuri decat cele de pe acest site, adica pentru aplicatii ingineresti directe. Astfel ca sunt destul de informat asupra acestor metode. Mai ales ca am lucra cu aplicatii geofizice ceva timp. La ora actuala, toate masuratorile se pot prelucra digital si se pot face imagini 3D destul de precise (la nivelul de cativa metrii la adancimi mari).

Nu am nici o harta de acest tip pt ca nu mai este de actualitate la nivel de studiu, fiind interpretate si rasinterpretate de ani buni de zile.

calinahanna


xennon_2000

LP.....
daca iti cumperi un magnetometru sa faci masuratori si in muntii bucegi!sa vezi ce poate sa fie ascuns acolo...adica sa cercetezi subsolul


Pana la ce adancime se poate masura solul cu cea mai moderna aparatura (Pt LP)?

LP

Pt xenon:

Din pacate ce imi cumpar eu bate pana la 6 m in subsol. Cele pt cercetare stiintifica sunt mai complexe, insa nu prea scumpe. Oricum, trebuie sa stii sa le folosesti pt ca este inutil sa le cumperi. O sa imi cumpar si un rezistivimetru care ajunge pana la 40 m adancime, dar nu cred ca se poate folosi acolo. Daca dai un search pe gogu gasesti sigur echipamente destule... Nu stiu daca pe platoul Bucegi a fost facut vrodata vreun studiu cu aparatura geofizica, insa e posibil sa fie.

Eu m-as concentra mai mult pe zonele Godeanu si Retezat unde am vazut cateva OZN-uri.. si nu eram singur. Acolo aparitiile de acest tip sunt comune. Godeanu sunt niste munti pustii, insa Retezatul e destul de circulat. Cunosc oameni care au vazut fenomene neexplicabile in acea zona plus eu.

Un OZN tip "trabuc" in miezul zilei, foarte clar, chiar desupra varfului Retezat, de langa varful Gugu inca unul care se "juca" pe cer pentru distractia noastra (eram vreo 50-60 de oameni), plus altele pe care mi le-a povestit tatal meu. Acea zona mi se pare mult mai interesanta pt un studiu decat restul tarii.

calinahanna

@admin...

Incet, incet, alcatuiti echipele... LP, jackie28t, ciuciulete, pri3st3ss, udar... :wink:

xennon_2000

Calina ....Tu in ce echipa ai vrea sa fii?....

Shadowman

Citat din: LP din  11 Ianuarie 2007, 12:17:10
Eu m-as concentra mai mult pe zonele Godeanu si Retezat unde am vazut cateva OZN-uri.. si nu eram singur. Acolo aparitiile de acest tip sunt comune. Godeanu sunt niste munti pustii, insa Retezatul e destul de circulat. Cunosc oameni care au vazut fenomene neexplicabile in acea zona plus eu.
Un OZN tip "trabuc" in miezul zilei, foarte clar, chiar desupra varfului Retezat, de langa varful Gugu inca unul care se "juca" pe cer pentru distractia noastra (eram vreo 50-60 de oameni), plus altele pe care mi le-a povestit tatal meu. Acea zona mi se pare mult mai interesanta pt un studiu decat restul tarii.

  LP,poate ai bunavointa sa ne povestesti ce ai vazut...Creezi suspans pe forum !
"Acolo aparitiile de acest tip sunt comune...",te-am citat...
Woooow !  :-o Poate facem o cheta si cumparam localnicilor citeva camere video,sa filmeze OZN-urile...Simbata si la sfirsitul lunii cind sunt liberi sau nu ploua...! :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

xennon_2000

LP...daca faci cercetari geofizice cu aparatele de care dispui sa ne tii la curenu, pls, poate gasesti ceva!

LP

Din pacate ce voi achizitiona in curand ca aparatura are alta utilitate si nu poate fi folosita pentru studii de adancime mare. Aparatura facuta pentru asa ceva e foarte scumpa si nu o au decat cateva firme. Insa poti gasi diferite aparate la mai multe firme pe internet. Depinde ce te intereseaza sa cauti! Daca vrei, te pot ajuta sa cauti ceva, insa am nevoie de detalii ale aplicatiilor pe care le vrei.

Eu incerc sa ma axez pe constructii, reamenajari si mediu... si cam aici pe moment din lipsa de cash.


xennon_2000

ms...LP!macar de s-ar cerceta subsolul muntilor nostri mai detaliat

Leonard

Cred in adancul pamantului poate exista ceva dar ramane un semn de itrebare, lava de unde vine asa de fierbinte fara sa se intample cutremur iar acele presupuse vietati de unde pot avea ata aer  sub pamant da ipotezele sunt multe nu ne putem da seama exact pana nu avem tehnologia exacta pentru a naviga spre centrul pamantului dar in nici un caz nu este gol :martiansad: :?Cilivizatia din centrul pamantului chiar daca cineva stie nu ne va zice nici o data ci noi o vom afla dar trebuie sa ne dezvoltam pentru aceasta...Si nu inteleg cine a locuit primada pe acest pamant noi sau ei?Ramane sa aflam si nu se stie exact daca exista cu adevarat..;/';  :x Ramane sa aflam Pe curand.
Cei care stiu tac.

xennon_2000

Da Leonard ..si aceleasi vesnice intrebari care le-ai uitat...Cum de traiesc in paralel cu noi si nu intram in contact unii cu altii!