Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Civilizatia din adancul pamantului

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 20:01:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

LupinThe3rd

FocusXX
Sapaturi: a facut vre-un clarvazator cerere macar? Nu cred  :-D.
Calinahanna:
Sapaturi: nu cred ca un clarvazator v-a pune mana pe lopata ca sa vada daca are dreptate. Indirect isi va stribi din propria imagine pentru ca inseamna ca are indoieli. Si clarvazatorii nu prea au asa ceva.
Referitor la truisme: "In viitor o sa ploaua"  :-). "Bursa o sa fluctueze"  :-o
La piramide: au trecut multi pe acolo si nu li s-a intamplat nimic... Se poate ca la deschiderea mormintelor gadurile de protectie sa se fi evaporat in eter :).
Csa Poporului: Nu stiu ce credea Tugui despre ea, dar am vazut calcule de genul latimea, pe inaltime,etc. ca sa demonstrezea ca era viitorul loc de undeva omenirea v-a fi condusa catre un viitor luminos si blah, blha... Din punctul meu de vedere e o monstrozitate de tip nord corean construita de o tampita care acum e membra in partidul ala de tembeli ai lui Vadim (scuzati virulenta offtopic). Stiu foarte multi care au lucrat la respectiva mizerie si au turnat betoane. Nu au simtit nimic in afara de oboseala si frig in timpul lucrarilor. Oricum au distrus un cartie frumos ca sa faca un bulvard oribil.
Referitor la:
CitatStiu eu. Cand am dat admitere la liceu, m-a trezit mama intr-o dimineata si mi-a spus ca se duce sa vada rezultatele, iar eu, trezindu-ma, am vazut listele in fata ochilor cu rezultatele. Scrise cu Arial, de 14. Liniile de tabel, totul. Pana si ceata din acea dimineata... Dar asta nu este o profetie, este un mic caz de clarviziune, pe termen foarte scurt.
Cum ai stiu ca e Arial 14? Locul pe lista coincidea? Intr-un fel sau altul Arial 14 e folosit destul de des: daca scrii mai mare incap mai putini pe foaie, daca e mai mic sunt 12 iar Arialul e unul din cele mai folosite fonturi... Sfat: daca te intereaza visele atunci cand te trezesti noteaza rapid toate detaliile pentru ca in timpul care umreaza apar alterari.
Acum inapoi la OZN-urile de sub fundurile Babelor. Mie imi par o extindere a protocronismului. O analiza foarte lucida (a protocronismului nu a OZN-urilor de sub Babelel) gasesti in Istorie ºi mit în conºtiinþa româneascã a lui Lucian Boia. O recomand cu caldura.
Personal vad mari similaritati intre protocronism si cartile lui Pavel Corut, Radu Cinamar &Co. Si sunt o multime de teorii: una care am gasit-o pe net era ca Iisus era eseian si ca secta eseienilor era de fapt formata din Daci, samd... ca vorbeau un fel de romana veche sau traca noua, etc.  http://www.petremorar.com/
Probabil e un fel de complex de inferioritate:
1. americanii au men in black si la noi nimic. Asa ca am creat Departamentul 0. Aceleasi atribute, aceleasi caracteristici.
2. americanii au Roswell si asa noi aveam OZN-uri sub Babele
si cred ca merge continuat..


focusXX

*LupinThe3rd *
Fara suparare dar tie chiar iti place sa fii  " Toma Necredinciosu' " sau vrei sa fii un nou Iuda?

calinahanna

@ LupinThe3rd

CitatCalinahanna:
Sapaturi: nu cred ca un clarvazator v-a pune mana pe lopata ca sa vada daca are dreptate. Indirect isi va stribi din propria imagine pentru ca inseamna ca are indoieli. Si clarvazatorii nu prea au asa ceva.

Tu ai sapa cu lopata cele cateva sute de m? :wink:
Toata lumea are indoilei. Unii mai multe altii mai putine. Si orice om cu o farama de bun simt cred ca are indoilei, altfel...

CitatLa piramide: au trecut multi pe acolo si nu li s-a intamplat nimic... Se poate ca la deschiderea mormintelor gadurile de protectie sa se fi evaporat in eter

Mai stii? :?

CitatDin punctul meu de vedere e o monstrozitate de tip nord corean construita de o tampita care acum e membra in partidul ala de tembeli ai lui Vadim (scuzati virulenta offtopic). Stiu foarte multi care au lucrat la respectiva mizerie si au turnat betoane. Nu au simtit nimic in afara de oboseala si frig in timpul lucrarilor. Oricum au distrus un cartie frumos ca sa faca un bulvard oribil.

Ce este nasol la aceasta cladire este lipsa de proportie.
Este atat de mare, incat cerea ca totul in jurul ei sa fie mare, inclusiv bulevardul. Acum e bine, ca il parcurgi relativ repede.... Dp meu dv, e ok rezolvat, e spatiu, este aer, mai vezi si un petic de cer... dar chiar si asa, cladirea e prea mare. Sunt multe de spus, iti fac si o teza despre asta pe MP daca vrei, dar cred ca nu are rost...
Cat despre cei care au turnat betoane... Nu cred ca aveau cum sa simt altceva... E o munca foarte grea. Te goleste de resurse.


CitatCum ai stiu ca e Arial 14? Locul pe lista coincidea? Intr-un fel sau altul Arial 14 e folosit destul de des: daca scrii mai mare incap mai putini pe foaie, daca e mai mic sunt 12 iar Arialul e unul din cele mai folosite fonturi... Sfat: daca te intereaza visele atunci cand te trezesti noteaza rapid toate detaliile pentru ca in timpul care umreaza apar alterari.

Stiu si stiam ca este arial 14 si nu 12, pentru inca de pe atunci lucram cu acest font.
Locul pe lista coincidea, la fel si lista pe panou, la fel si griul de la imprimanta care nu mai avea tonner...
Imi notam visele in acea perioada. Cred ca cel mai bine stiu sa visez...nu in sensul peiorativ, in sensul real al cuvantului.

xennon_2000

nu neaparat treb sa sape clarvazatorii!ar treb sa se implice si altii!dar cum exista principiul incertitudinii......nimeni in general nu crede in astfel de fenomene......doar niste nebuni pasionati ca noi (asa suntem numiti de majoritatea oamenilor)

LupinThe3rd

FocusXX, poti sa detaliezi mai mult afirmatia
Citat din: focusXX din  21 Decembrie 2006, 18:00:34
*LupinThe3rd *
Fara suparare dar tie chiar iti place sa fii  " Toma Necredinciosu' " sau vrei sa fii un nou Iuda?
Xennon draga daca esti atat de pasionat de ec u pui mana pe lopata, sau tastatura nu face bataturi in palme
Citat din: xennon_2000 din  21 Decembrie 2006, 20:33:31
nu neaparat treb sa sape clarvazatorii!ar treb sa se implice si altii!dar cum exista principiul incertitudinii......nimeni in general nu crede in astfel de fenomene......doar niste nebuni pasionati ca noi (asa suntem numiti de majoritatea oamenilor)
Calinahanna draga,
sincer daca as face o astfel de afirmatie as pune mana pe lopata  :|

calinahanna

@ LupinThe3rd

LupinThe3rd, draga.... la care dintre afirmatii te-ai referit?

LupinThe3rd

Calina,
FocusXX spunea catre mine:
CitatFara suparare dar tie chiar iti place sa fii  " Toma Necredinciosu' " sau vrei sa fii un nou Iuda?
si nu intelegeam la ce se refera  :lol:

xennon_2000

Pun mana pe lopata...doar daca mai sunt si altii!mai zaca in mine o mica urma de incertitudine!

calinahanna

@LupinThe3rd
La multi ani, mai intai...
Apoi...Tu cum alegi sa demonstrezi ca acesti "clarvazatori" nu afirma un adevar prin ceea ce spun? Prin ce metoda?
Asta, bineinteles, daca ai fi interesat de asa ceva...

LupinThe3rd

Calinahanna,
La multi ani si tie :)
Intrebarea ta este interesanta. Eu nu vreau sa demonstrez ca nu exista, eu vreau ca respectivii sa demonstreze ca exista ce spun ei... de aici a plecat discutia.
Daca arunci un ochi pe thread de-a lungul timpului o sa vezi ca am comentat articolele care incercau sa demonstreze ca exista o civilizatie in interiorul pamantului si am aratat ca au mari probleme de logica sau unele de traducere total eronata din limba franceza.
Daca un clarvazator vine si spune ca o entitate numita Pazvante Choiorul i-a transmis ce se intampla peste 300 de ani, sincer nu ma prea interezeaza pentru ca o sa fiu oale si ulcele in acel moment.
Dar cand un clarvazator vine si spune despre niste structuri fizice aflate in acest moment ingropate in pamant, asta poate sa o demonstreze dar totusi nu o face... e total neinteresat de acest aspect. Probabil daca cineva se apuca sa sape si nu gaseste nimic respectivul clarvazator o sa spuna ca nu a sapat destul de adanc. Daca respectivul sapa suficient de adanc si tot nu gaseste nimic probabil o sa spuna ca nu a gasit structura pentru ca e imateriala sau spirituala... si sincer "mutatul" structurilor in zona intangibilului mi se pare plcitisitor si inutil.
Discutia cu tunelele si alte balarii care spun unii ca se afla sub Podisul Transilvaniei, am purtat-o si pe un alt forum unde m-am ales cu un ban  :lol: (motive multiple) dar pe forum respectivul spune ca (acu reiau argumentatia in ordine temporala)
1. exista o harta care a fost facuta de istorci de marca
2. la argumentul meu ca daca are harta atunci isotrici au patruns in tunele a venit raspunsul: nu harta e aproximativa pe baza unor discutii cu oamenii din zona, studiul legendelor si alte aproximari.
3. la argumentul meu ca totusi 2 din intrari sunt marcate nu ca ipotetice ci ca fiind sigur intrari, mi-a spus ca da acolo sunt intrari sigur dar ca nimeni nu a trecut de intrare (pe scurt s-au pocnit de un zid sau de un peret si mai departe nimic)
4. rezultatul e ca de fapt harta era ipotetica, cu origine nescunoscuta si ca de fapt nimeni nu intrase in tunele.
5. partea super simpatica e ca cineva dadea acea harta pe acest forum ca fiind 10005 sigura si argument valid pentru existenta unei civilizatii subpamantene.
Si uite asa vrand nevrand sunt un fel de advocatus diaboli...
Sper ca vre-unul din cei care prezinta o astfel de argumente e avocat si cumva isi construieste pledoariile in acelasi mod o sa imi spuna, nu de alta dar sa nu apelez la serviciile lui.
Modul de argumentare in general "cade" la prima analiza de tipul "critical thinking & logic"

calinahanna

@LupinThe3rd..

Misto rezumat.
Da, nici eu nu vreau sa ma lansez in afirmatii daca nu am "dovezi".... Incerc sa raman cu mintea deschisa, (inmagazinand informatii), dar atat timp cat nu stiu nici daca e adevarat sau fals, le pastrez la categoria" informatii", nu "dovezi"... Caci multi spun verzi si uscate. Dar e bine sa fii la curent si cu ce zic altii...
Cam atat..

LupinThe3rd

@Calinahanna
Corect. Asta fac si eu. Dar din cand in cand trebuie sa fac ordine in informatii  :mrgreen:

xennon_2000

Mey....Lupin sunt si putin sceptic in ceea ce priveste afirmatiile facute de diversi clarvazatori!......dar ramane acel  DACA

LP

Interesanta teoria cu tunelurile din Bucegi, dar este SF. Natural nu se poate crea un tunel (pestere) in Bucegi pt ca sunt niste munti formati din conglomerate, nu calcare. Cel putin vreo 2500 de metrii. SA sape cineva tunele imense... Unde scoti toata roca din interior si o depozitezi sa nu isi dea seama nimeni? Ganditi-va la volumele imense de roca dislocate!! Apoi, gravimetric si magnetic a fost verificata toata tara in toate colturile, asa ca m-as mira sa se gaseasca vreun gol in subsol fara sa fie identificat.

calinahanna

@LP



You remid me of someone...

Si..unde sunt arhivele?