Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Civilizatia din adancul pamantului

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 20:01:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

Salutare!!

Va las aici un link care poate confirma sau infirma teoria Polilor, depinde de imaginatie !

Parerea mea este ca, ar fi bine sa nu ne hazardam in concluzii pe aceasta tema...dupa cum se stie cam toate formatiunile guvernamentale au cate ceva de ascuns!!

Ciuciulete ce parere ai despre fotografiile 7 si 8??
http://visibleearth.nasa.gov/search.php?q=North+Pole

DepthOfField

Dreamy a spus:
CitatCiuciulete ce parere ai despre fotografiile 7 si 8??
http://visibleearth.nasa.gov/search.php?q=North+Pole

pai nu vad nimic "suspect" in imaginile alea, daca le-am identificat corect pe cele care le-ai vazut tu. Si redau explicatiile de acolo.
Sincer in imaginea nr7, "dtam_north_pole_md.jpg", e vorba de o harta digitala tectonica in relief a zonei de la polul nord. Fara mai multe explicatii de specialitate (care probabil sunt daca intri mai adanc pe site), nu am ce sa inteleg mare lucru din ea.
Iar in imaginea nr.8, e vorba de aurora polara, de fapt o comparatie la doua momente de timp diferite. Iarasi, detalii pentru a intelege imaginea sunt necesare (in ce lungime de unda s-a inregistrat, pe ce reguli a fost colorizata imaginea etc etc)
Sau despre alte imagini ai vrut sa ma intrebi?
Oricum, nimic suspect in sensul acestui topic.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

sorry,gresala mea.

era vorba de 8 si 9!!

http://img161.imageshack.us/img161/2082/dsc03919im3.th.jpg
am mai atasat o foto care reprezinta acelasi lucru...calitatea lasa de dorit deoarce este o captura din revista Stiinta.

Eu va o deschizatura a polului!! Ma insel? E o iluzie? Sau chiar se vede o deschizatura(gaura) la pol?


DepthOfField

Da, Dreamy, se vede o deschizatura la pol! Este o deschizatura a campului magnetic al Pamantului..adica ceva energetic. Daca-ti inchipui Pamantul ca un magnet, ce are Polul Nord si Sud, intre cei doi poli se vor crea linii de camp magnetic orientate nord-sud, prin exteriorul Pamantului. Acest camp magnetic are o mare importanta, creeind practic un scut (magnetosfera) in fata particulelor ionizate din radiatia cosmica si vantul solar. Aceste particule care se indreapta spre Pamant, sunt deviate de-a lungul liniilor de camp magnetic, si orientate catre poli. Acolo lovesc atmosfera exterioara a Pamantului, creind ionizarea moleculelor atmosferei, si fenomene de iluminiscenta..adica vestitele aurore. Care, pentru ca pamantul este rotund, iar liniile de forta ce vin dispre sud, vin practic din toate directiile la Polul nord (360 grade), vor forma..un cerc. Cerc vazut de sateliti, atat in lumina vizibila, cat si in alte lungimi de unda. Dar asta se stie, si nu reprezinta nimic "suspect". Chiar nu vad de ce s-ar face confuzie. Marea enciclopedie, Internetul, iti poate aduce raspunsuri oricat de detaliate vrei. poti incepe de aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Polar_aurora  , unde vei putea intelege mecanismul aurorei, precum si faptul ca nu se petrece numai pe Pamant, ci si pe alte planete (ex Jupiter, Saturn... cu poze! )

Cum e insa cu gaurile (fizice) de la poli?  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

Citat din: ciuciulete din  10 Octombrie 2006, 08:46:42
Cum e insa cu gaurile (fizice) de la poli?  :roll:

Ar fi o ipoteza !!

Un explorator american si-a propus sa plece nu peste mult timp intr-o aventura fara precedent, o calatorie spre centrul Pamintului sau, mai bine zis, in interiorul Pamintului, pentru a descoperi daca se afla ceva acolo. Speranta sa marturisita este aceea de a demonstra ca planeta noastra e goala pe dinauntru.
      Steve Currey nu este primul care crede ca Terra nu este un corp compact, asa cum am invatat la scoala, ci adaposteste alte civilizatii, eventual misteriosii extraterestri pe care ii cautam aiurea, in cine stie
      ce colt al universului, cind ei se afla chiar sub picioarele noastre...
      Steve Currey cauta in prezent voluntari care sa se alature expeditiei sale, promitindu-le ca stie pe unde se patrunde in lumea de dinauntru, anume prin intermediul legendarei "porti" sau deschideri ce se afla la Polul Nord, despre care au scris numerosi autori, dar a carei existenta nu a fost probata inca.
      Dupa alte pareri, in lumea din interiorul Pamintului se poate patrunde prin numeroase alte locatii, multe zone ale lumii fiind brazdate de galerii subterane ale "celor de dinauntru", ce ajung foarte aproape de cele ale minelor noastre. De altfel, unele relatari despre fiintele din interiorul planetei provin chiar de la mineri. Spre exemplu, in 1945, in urma unei explozii la mina Belva, din Kentucky, Statele Unite, citiva oameni ramasi prizonieri in subteran au povestit ca au vazut o usa deschizindu-se, prin care au primit aer proaspat. "Incaperea" ce se intrezarea dincolo de usa era bine luminata si din ea a venit o fiinta ciudata, care i-a asigurat ca vor fi salvati. La vremea respectiva s-a vorbit despre un adevarat miracol, insa, dupa cum au povestit minerii, fiinta nu avea nimic angelic ori supranatural, semanind mai degraba cu un taietor de lemne.
      Un incident similar s-a petrecut si la o mina din Shipton, Pennsylvania, insa cei doi muncitori implicati in drama nu au putut spune cu certitudine daca fiintele pe care le-au vazut erau reale sau supranaturale. In 1963, doi mineri americani, David Fellin si Henry Thorne, au descoperit o poarta intr-un perete al galeriei, iar in spatele acesteia se gasea o scara ce parea a fi din marmura.
      In 1980, o revista de ufologie descria pesterile din adincul muntelui Sombrero din Mexic, in interiorul carora se aud zgomote similare celor facute de generatoarele hidroelectrice. Mai multi mineri din Anglia au povestit, la rindul lor, despre zgomotul de utilaje pe care il aud in unele galerii. Antropologul american James McKenna a trait o experienta ciudata in timp ce explora un sistem de pesteri din Idaho. Dupa ce au coborit sute de metri in adincuri, McKenna si oamenii sai au auzit tipete si gemete. Mergind in directia zgomotelor, ei au dat peste niste schelete, aparent umane, insa nu si-au putut continua calatoria, atmosfera fiind irespirabila.
     
     
      Apa vietii
     
      Scepticii incadreaza povestirile despre sistemele de tuneluri de origine necunoscuta, aflate sub orasele noastre, la categoria "legende urbane", insa relatarile sint atit de numeroase si parvin din locuri atit de diferite incit e imposibil sa nu te puna pe ginduri.
      In 1967, presa internationala relata despre descoperirea in Ungaria, sub orasul Eger, a unei retele de tuneluri, totalizind 90 km, despre care nu se stie cine si cind le-a construit, dar a caror realizare denota cunostinte avansate de inginerie. O relatare similara vine din Argentina, insa acolo, se spune, din tunelurile subterane, acoperite cu inscriptii indescifrabile, au iesit creaturi ciudate, de 3 m inaltime, cu antene pe cap si avind forma unor... roti.
      Altii vorbesc despre o vasta retea de galerii subterane aflate sub desertul Mojave, din California. Mai mult decit atit, zona ar fi brazdata de cinci mari riuri subterane, iar testele cu marcatori chimici facute de Directia de apa si canalizare din Los Angeles au aratat ca una dintre ape se varsa in Oceanul Pacific, printr-o deschizatura a peretului continental aflata sub nivelul apei. Una dintre teoriile fundamentale ale stiintei spune ca acolo unde exista apa poate exista si viata, acesta fiind, spre exemplu, motivul pentru care cercetatorii s-au entuziasmat descoperind ca pe Marte exista apa. Daca pe Marte apa arata ca a existat viata, acest lucru e posibil si in interiorul Pamintului. O alta cale de aprovizionare cu apa a "celorlalti paminteni" a fost descoperita pe fundul oceanului, intre Panama si insulele Galapagos. Cantitati mari de apa sint practic absorbite printr-o deschizatura care nu pare a fi de origine naturala.
     
     
      Teoria sferelor
     
      Teoria ca Pamintul ar putea fi gol in interior nu este deloc noua, precedind cu citeva secole epoca de maxima inflorire a fenomenului OZN. Unul dintre primii oameni de stiinta care au avansat aceasta ipoteza a fost astronomul si matematicianul englez Sir Edmund Halley (1656-1742). In opinia sa, Pamintul are o "crusta" de 800 km grosime, iar in interior se afla trei sfere mai mici, una in interiorul celeilalte, separate de o atmosfera groasa de sute de kilometri. Abia cea mai mica dintre ele ar fi miezul solid si fierbinte pe care il numim centrul Pamintului. Halley credea ca sferele interioare ar putea fi locuite, iar lumina ar fi fost produsa prin mai multe metode, speculatiile sale mergind de la o atmosfera luminoasa, gratie compozitiei sale, pina la existenta unor "sori". Reputatul fizician a ajuns la aceasta teorie in timp ce studia aparenta deplasare a polilor magnetici ai Pamintului. Dupa parerea sa, sfera exterioara (Pamintul pe care il locuim noi) se roteste mai rapid decit cele interioare, ceea ce cauzeaza variatiile proprietatilor magnetice ale Terrei.
      Matematicianul si fizicianul elvetian Leonhard Euler (1707-1783) credea si el ca Terra e goala pe dinauntru. El a opinat ca in centrul Pamintului exista un miez solid stralucitor, ce serveste drept soare locuitorilor din adincuri. Savantul scotian John Leslie (1766-1832) credea ca in interiorul Pamintului se afla doi sori, pe care i-a botezat Pluto si Proserpina. In romanul sau, "Calatorie spre centrul Pamintului", Jules Verne s-a inspirat in oarecare masura din teoriile lui Leslie.
      Un alt sustinator al teoriei Pamintului gol, nu dintre cei mai respectabili, a fost John Symmes (1779-1829), care sustinea ca la ambii poli se afla deschizaturi uriase, de ordinul a mii de kilometri, prin care se poate patrunde in interior. Desi ideile sale au fost crunt ridiculizate la vremea lor, in ultimele decenii au circulat tot felul de fotografii, luate din avion sau satelit, ce infatiseaza pete misterioase in zona polilor. Unii spun ca acelea ar fi portile spre centrul Pamintului, in timp ce scepticii afirma ca sint simple fenomene atmosferice surprinse pe pelicula.
      Teoriile au fost reluate secolul trecut in mai multe carti, ai caror autori ajungeau si ei la concluzia ca exista niste porti de acces la Polul Nord si Polul Sud, singurele diferente fiind intre estimarile privind dimensiunile acestora. Argumentele variaza de la calcule si comparatii astronomice, la marturii ale unor navigatori care au intilnit la poli zone cu temperatura mai ridicata decit e normal in acele locuri, anomalie provocata de aerul cald ce ar proveni de la lumea dinauntru. Alti exploratori sustin ca unele animale polare au obiceiul de a migra spre nord, in sezonul rece.
      Aceasta, spun ei, inseamna ca animalele stiu ca vor gasi hrana la nord, ceea ce nu se explica decit daca luam in calcul tinutul din interiorul Pamintului. Potrivit aceleiasi teorii, mamutii inghetati descoperiti in Alaska si Siberia ar proveni din aceeasi lume, din care au iesit intimplator si au murit inghetati.
     
     
      Intilnire de gradul trei
     
      O carte mai recent aparuta pe acest subiect este cea scrisa in 1998 de Jan Lamprecht, "Planetele goale", care reia multe dintre ideile mai sus-mentionate dintr-o abordare mai stiintifica. Potrivit autorului, "portile" de la poli ar fi de citeva sute de kilometri si nu s-ar afla fix la poli, ceea ce explica de ce nu au fost gasite de numerosii exploratori care au ajuns la Polul Nord si la Polul Sud. In plus, Lamprecht, ca si altii, crede ca exista o conspiratie ce urmareste sa ascunda acest lucru. Motivul, des intilnit in cercurile de ufologi, ar fi acela ca unele persoane/guverne au luat deja contact cu aceasta lume extra/intra-terestra, presupusa a fi mai avansata decit a noastra, si vor sa-si pastreze acest avantaj in fata celor care nu au facut-o.
     
     
      OZN-ul gigantic ce insoteste Pamintul
     
      Daca teoriile cum ca Pamintul ar putea fi gol nu se bucura de mare trecere in lumea stiintifica, aceea potrivit careia si Luna ar fi scobita pe dinauntru a stirnit un interes mult mai mare. In secolul trecut, la mijlocul anilor '70, doi importanti oameni de stiinta sovietici, Mihail Vassin si Aleksandr Scerbakov, au afirmat ca Luna ar putea fi, cel putin partial, goala pe dinauntru. In opinia lor, aceasta ciudatenie nu ar avea cauze naturale, ci ar fi opera unei civilizatii extraterestre care a scobit astrul noptii, transfromindu-l intr-o uriasa nava spatiala, plasata pe orbita Pamintului. Unul dintre argumentele lor a fost acela ca sansele ca Luna sa fi fost capturata accidental de Pamint sint foarte mici, iar sansele ca aceasta sa se plaseze pe orbita circulara sint inca si mai mici. O alta observatie se refera la craterele de pe suprafata lunara, presupuse a fi rezultatul in urma impactului unor fragmente cosmice. Savantii sovietici afirma ca cele care au un diametru foarte mare ar trebui sa aiba si o adincime pe masura, ceea ce nu e cazul. Aceasta anomalie, spun ei, este cauzata de faptul ca sub scoarta lunara s-ar afla o platosa metalica instalata de extraterestri. In fine, un alt argument este acela ca atunci cind modulele lunare sau alte parti componente ale rachetelor s-au prabusit pe suprafata Lunii, zgomotul produs a fost asemanator cu al unui clopot (ori al unei sfere goale) si vibratiile s-au resimtit ore in sir.

toma

#35
Ciuciulete, sti ce e curios? Nimeni nu citeste o carte de fizica, geologie, astronomie, in schimb sint devorate tot felul de bazaconii scrise de tot felul de ...."savanti" ! :-( . Saracii, daca intr-o zi cineva impusca toti savantii, multi oameni vor muri nevinovati! :roll:

Avertisment! Ofensa adusa userilor:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,588.0.html
(Skywalker)
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

xennon_2000

   Cum va explicati ca majoritatea clarvazatorilor au simtzit prezenta, la 200 m adancime sub Sfinx si babele, a  mai multor nave extraterestre parasite!Am citit multe carti cu acesta tema si ei descriu cu lux de amanunte pozitia navelor.....cum sa ajungem oare la ele?!Zac acolo de 10-20 mii de ani!

LupinThe3rd

Citat din: xennon_2000 din  21 Decembrie 2006, 11:18:39
   Cum va explicati ca majoritatea clarvazatorilor au simtzit prezenta, la 200 m adancime sub Sfinx si babele, a  mai multor nave extraterestre parasite!Am citit multe carti cu acesta tema si ei descriu cu lux de amanunte pozitia navelor.....cum sa ajungem oare la ele?!Zac acolo de 10-20 mii de ani!
Sincer? Eu nu prea cred in clarvazatori si transele lor. Materialul ala legat de Bucegi a aparut odata cu cartea lui Radu Cinamar(se pare ca alt nume al lui Pavel Corut)  "Viitorul cu cap de mort". Eu nu vad nici un argument solid in clarvazatori... 200 de m e o adancime la care se poate sapa. Cati din clarazatori au pus mana pe lopata ca sa dovedeasca ce au simtit. Eu cred ca nici unul.

xennon_2000

cum se poate oare ajunge la acele nave! (dak exista ele)?am auzit ca ar fi niste tunele!

calinahanna

@xenon2000

Poate prin pesterile din masivele muntoase respective...


@lupinthe3rd

Nu mi-o lua in nume de rau, dar ai vreun motiv sa nu crezi in clarviziune? Si daca da, care este acela?

LupinThe3rd

Nu iau nimic in nume de rau :)
Citat din: calinahanna din  21 Decembrie 2006, 13:20:04
@xenon2000
Poate prin pesterile din masivele muntoase respective...
Nu cred. Pesterile respective au fost cercetate si rascercetate de cluburile de speologie si impatimiti muntelui. Foarte probabil sa fi fost deja cartografiate si hartile sa le gasesti pe la cluburile de speologie.
Radu Cinamar a "rezolvat" problema respectiva in "Viitorul cu cap de mort" prin "asezarea" lor in lume intr-o zona quasi-intangibila :
1. "plasarea" respectivelor tunele, sali, etc la foarte mare adancime (cred ca ordinul zecilor de mii de metri). Sincer nu am avut rabdare sa citesc cartea pana la final pentru ca era extradordinar de plictisitoare, previzibila si stilul excrecabil. Cu atat mai mult cu cat in perioada respectiva ma delectam cu proza lui Borges.
2. protectia cu un camp energetic descris foarte, foarte fuzzy desi cartea dorea sa fie veridica, camp care proteja de patrunderi nedorite.
Citat din: calinahanna din  21 Decembrie 2006, 13:20:04
@lupinthe3rd
Nu mi-o lua in nume de rau, dar ai vreun motiv sa nu crezi in clarviziune? Si daca da, care este acela?
Si acum despre clarviziune si fenomenele conexe: premonitii, profetii:
Multe din ele(sau cele pe care le stiu eu):
1. apar din neant dar sunt atribuite cuiva.
Exemplu: profetiile lui Sundar Sing: au aparut doar in Romania. Ce a aparut in alte tari e traducerea lor. Desi sunt datate undeva intre razboaie eu le-am citit in 7 ani Hapciupalitici a lui Tugui (care nu s-au implinat dar cartea s-a vandut extraordinar de bine). Profetiile fac referire directa la Casa Poporului cea ce ma face sa cred ca au fost scrise fie dupa 90 fie in perioada cand se construia Casa Poporului (in aceasta situatie e posbil sa fie o chestie lansata de cei de la Secu pentru a da un sens mistic pentru cea ce se intampla atunci).
2. cele care pozitioneaza temporal un eveniment (data fixa) au esuat lamentabil.
Eu nu stiu nici o profetie de genul: pe data de 15 septembrie 2003 se v-a intapla asta care sa fi reusit (exceptie previziunile meteo de scurta durata).
3. cele mai multe sunt interpretate "post" eveniment. Pe scurt dupa ce un eveniment a avut loc este folosti ca argument pentru o afirmatie ("profetie") care a fost anterioara evenimentului. De fapt respectivul eveniment este vazut ca un argument in interpretarea profetiei. Din punctul meu de vedere exista o problema de vicu "temporal" in astfel de demonstratii mai ales ca totul se bazeaza pe interpretare.
De fapt succesiunea este:
3.1. In anul X cineva a facut afirmatia A care este nedemonstrabila
3.2. In anul Y (dupa anul Y) are loc evenimentul Z.
3.3. Evenimentul Z este interepretat (pentru ca nu exista nici o legatura directa si atunci se construiesc legaturi indirecte) pentru a transforma afirmatia A din nedemonstrabila in adevarata.
3.4 Intrepretarea se bazeza din nou pe un set de afirmatii S1,S2,S3... nedemonstrabila (de cele mai multe ori am auzit: daca cuvantul A1 din A reprezinta subevenimentul Z1 din Z si etc) atunci A se refera la Z.
4. Natura si intreg universul este caracterizat de tendinta de echilibru iar mecanismele sunt complexe (chiar daca regulile sunt simple, regulile simple pot genera structuri extraordinar de complexe: fractali, organizarea bancurilor de pesti ,ect) care scapa predictiei de orice fel.
5. Truisme: In 17 Septembrie 2007 scoala v-a incepe (ca 15 e samabata). Asta o stie orice scolar. Samd
5. Posibilele paradoxuri:
Cine are posibilitatea de a face previziune ale Bursei pentru o anume zi. In ziua respectiva cumapra si vinde ca sa iasa in castig. Influenteaza rezultatul si schimba cursul evenimentelor. Previziunea lui este falsa...
6. Referitor la clarvazatorii acea care au vazut niste chestii sub Bucegi la o adancime suficienta incat sa poti sapa in cateva saptamani, totusi nici unul nu a vrut sa isi demonstreze afirmatiile (nici macar cu o cerere catre autoritati pentru a obtine permis de sapaturi) ci s-au limitat la a scrie un articol intr-un ziar de tip tabloid, sau a participa la o emisiune de TV pentru rating sau a scrie o carte (Tugui), sau toate impreuna.
Astea sunt cateva din argumentele mele. Tu ce parare ai?

calinahanna

@ lupinthe3rd

Citat2. protectia cu un camp energetic descris foarte, foarte fuzzy desi cartea dorea sa fie veridica, camp care proteja de patrunderi nedorite.

Pai, da, din cate stiam eu si egiptenii foloseau asa-zisele "forme gand" atunci cand puneau pecetea camerelor funerare ale diversilor... Astea sunt ceva_mai_actualele blesteme. Si functionau, dupa cum stii, pentru ca si blestemul functioneaza numai daca ai un drept asupra persoanei respective (daca tzi-a facut vreun rau gratuit et). Daca intrai fara voie in acel loc protejat, normal ca subconstientul tau recepta forma gand respectiva si automat pateai ceva (daca forma gand era si de ordin negativ). Mai grav sau mai putin grav.
Nu vad de ce mecanismul acesta nu ar fi fost cunoscut si pe aici. Am mai postat, cred, fraza urmatoare: "ce se vede nu se crede" (suna infantil rau, stiu :evil:). Excat ca atunci cand iti cauti cheile de la masina si ele erau in mana ta. La un anumit nivel e destul de usor sa "aduni" si sa creezi "forme gand"...

CitatProfetiile fac referire directa la Casa Poporului cea ce ma face sa cred ca au fost scrise fie dupa 90 fie in perioada cand se construia Casa Poporului (in aceasta situatie e posbil sa fie o chestie lansata de cei de la Secu pentru a da un sens mistic pentru cea ce se intampla atunci).

Da, sunt de acord. Totusi, sunt convinsa ca stii ce se afla inainte de Casa Poporului in acel loc... respectiv renumitul cartier Uranus. Cred ca ai aflat cat de frumoase erau casele din acel loc. Si cred ca iti dai seama cata tristete a putut fi in sufletele acelor oameni, dati afara cu sila din casele lor. Unde crezi ca s-au dus toate aceste sentimente? Am avut o multime de profesori care au lucrat in proiectarea/amenajarea/executia Casei Poporului. Si de la fiecare am aflat cate ceva despre starile generale ale oamenilor de acolo, mai mult sau mai putin sensibili. (Nu stiu ce a spus Tugui, referitor la Casa Poporului...mea culpa).
Poate ca Tugui s-a folosit de ceea ce tzi-am spus eu acum si poate asa a facut acele clarvizuni.  (Chiar, ce contin ele?)

CitatEu nu stiu nici o profetie de genul: pe data de 15 septembrie 2003 se v-a intapla asta care sa fi reusit (exceptie previziunile meteo de scurta durata).

Stiu eu. Cand am dat admitere la liceu, m-a trezit mama intr-o dimineata si mi-a spus ca se duce sa vada rezultatele, iar eu, trezindu-ma, am vazut listele in fata ochilor cu rezultatele. Scrise cu Arial, de 14. Liniile de tabel, totul. Pana si ceata din acea dimineata... Dar asta nu este o profetie, este un mic caz de clarviziune, pe termen foarte scurt.

Citat5. Truisme: In 17 Septembrie 2007 scoala v-a incepe (ca 15 e samabata). Asta o stie orice scolar. Samd
Pai si astea sunt relative. Ca daca pe 16 vine stiu eu ce cataclism, nu mai incepe scoala pe 17, decat teoretic.  :-(

Citat. Referitor la clarvazatorii acea care au vazut niste chestii sub Bucegi la o adancime suficienta incat sa poti sapa in cateva saptamani, totusi nici unul nu a vrut sa isi demonstreze afirmatiile (nici macar cu o cerere catre autoritati pentru a obtine permis de sapaturi) ci s-au limitat la a scrie un articol intr-un ziar de tip tabloid, sau a participa la o emisiune de TV pentru rating sau a scrie o carte (Tugui), sau toate impreuna.
Astea sunt cateva din argumentele mele. Tu ce parare ai?

Cand stii ca toata lumea ia in deradere ceea ce spui tu, te-ai duce sa iti continui "cercetarile" si in plan fizic?
Si chiar si asa, daca nu mai auzi nimic despre acest lucru, nu inseamna ca el nu este continuat pe alte cai/de catre alti oameni.
E ca si cu HIV... daca te uiti la un om si nu ii vezi neaparat efectele bolii, nu inseamna ca acel om nu este infectat....

Eu prefer sa am o alta parere, respectiv ca atat timp cat nu stiu nici daca este adevarat, nici daca este fals, atunci nu ma pot pronunta, nu pot spune "cred ca"... Cel mult pot lua in considerare orice parere (fiecare "emitent" de pareri vorbeste in urma unei experiente proprii), pot "lua la cunostiinta" anumite informatii, dar ma opresc aici. Pentru ca in general, lucrurile, implicit intelegerea vin de la sine. Eu imi vad de treaba, si la momentul respectiv, (daca el imi este sortit sau nu),  voi gasi un raspuns.


focusXX

*LupinThe3rd*
sal de inceput;
tu spui un pic mai sus ca nici unul dintre "clarvazatori" nu a pus mana pe lopata...dar te-ai gandit macar o secunda ca nu prea poti sa sapi in zone protejate? dar mai ales ce implicatii ar presupune acest "sapat"( infrastructura distrusa,case mutate si multe altele)?
asta ca sa nu-ti amintesc de birocratia actelor!
Sa stii ca este mult mai usor sa negi decat sa demonstrezi! :?

Nox

sau... e mai usor sa faci rau decat bine.  :-)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calinahanna

Si atunci... de ce sa facem rau daca putem face bine? :|