Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Civilizatia din adancul pamantului

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 20:01:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Skywalker

Pamantul nu poate fi gol pe interior, insa ar putea avea niste cavitati in interiorul scoartei. Si acele cavitati sa aiba ca si deschideri, acele cratere.

LupinThe3rd a scris:
Citatcare cred eu ca se cam traduce asa: Probabil este acest Agartha american pe care un pilot venezuelean, Harry Gibson, l-a vazut in timpul unui zbor de rutina, in 1964, pe fundul a 2 cratere din jungle, undeva intre Sierre Maigualida si fluviul Orinico.
Ti se pare ciudat sa vada cineva din avion 2 cratere? Mie nu.

Cat despre cantitatea de adevar continuta in textele de mai sus, nu pot sa spun. Cea mai buna solutie e  o expeditie pe cont propriu. Insa la banii nostri...

+Cred ca ar trebui sa fac niste reguli speciale pentru cei foarte acizi :|

toma

CitatPamantul nu poate fi gol pe interior, insa ar putea avea niste cavitati in interiorul scoartei. Si acele cavitati sa aiba ca si deschideri, acele cratere.
Pina aici numai adevar! Dar...hai sa ne gindim nitel
- o civilizatie are nevoie de energie, cu atit mai multa cu cit este mai sus pe scara evoluiei (vezi Frank Drake). Bun, sa zicem ca o procura din magma, dar ce te faci cu reziduul...pe unde se elimina?
- o civilizatie, oricit de evolutata produce ...gunoiaie. Sa zicem ca le recicleaza....dar ce rezulta de aici?
- o civilizatie are nevoie de hrana...multa hrana ...vezi Tera...
- o civiulzatie ...respira..pe undeva trebuie sa iasa ....reziduul...
- o civilizatie produce ...zgomote si unde electromagnetice. A se vedea ce "galagie" face Tera
- o civilizatie are nevoie de materii prime...
- o civilizatie are nevoie.....
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Dreamy

Subiectul este fff interesant si dezbatut de multa vreme.
Daca  nu ma insel, am citit despre ce scrie  Baaron intr-un numar al revistei Stiinta ptr Toti.
Incerc sa gasesc revista si promit sa va dau mai multe amanunte.
In mare, in articol se vorbea de un Soare interior care lasa posibilitatea dezvoltarii unei civilizatii, insa mai multe amanunte cand voi avea revista in mana.

LupinThe3rd

Buna Skywalker,
Comentariul meu se referea nu la faptul ca cineva a vazut 2 cratere din avíon ci la faptul ca era inexact ce era scris initial si anume "In 1964, in timpul unui zbor de rutina, un pilot venezuelan a descoperit in fundul a doua cratere din jungla, situate nu departe de Cerro Pava(1641 m) si de intrarea in Sierra Pacaraima, izvoarele fluviilor Maigualida si Orinoco." pe cand un alt text in limba franceza care e posibil sa fie mai vechi spune "Probabil este acest Agartha american pe care un pilot venezuelean, Harry Gibson, l-a vazut in timpul unui zbor de rutina, in 1964, pe fundul a 2 cratere din jungle, undeva intre Sierre Maigualida si fluviul Orinico" cea ce e total diferit.
Personal nu am nimic impotriva sa caute cineva ceva in adancul pamantului dar initial Baaron a inceput cu "Un explorator american si-a propus sa plece nu peste mult timp intr-o aventura fara precedent, o calatorie spre centrul Pamantului sau, mai bine zis, in interiorul Pamantului, pentru a descoperi daca se afla ceva acolo. Speranta sa marturisita este aceea de a demonstra ca planeta noastra e goala pe dinauntru.". Asta nu e un argument...
E ca si cum eu as spune: "Am plecat sa caut crocozauri" si pentru altcineva asta ar fi un argument suficient ca crocozauri exista si se inmultesc prin diviziune...
Plus ca argumentele de genul "exista legende fantastice in zone" la fel nu reprezinta un argument. Probabil ca daca ar fi fost "exista legende fantastice in zona legate de un taram ascuns sub pamant" ar fi fost altceva. "Exista legende fantastice in zona" nu spune nimic... Legendele pot fi despre zeul cu 2 perechi de .... sau despre crocozaurul care canta la trombon in noptile cu luna plina.
La fel "Bastinasii vorbesc o limba necunoscuta si nu inteleg spaniola." dar 2 metisi au inteles legendele...

Skywalker

#19
LupinThe3rd si Toma, e bine ca ca sunteti in cautarea de dovezi concrete. Insa hai sa o luam altfel. Stie cineva de reteaua de tunele din interiorul Podisului Transilvaniei? Acele tunele se leaga si de cele din interiorul Bucegilor. Si de ce nu ar putea exista astfel de tunele si in alte parti ale lumii?

 Exista o harta cu tunelele de sub podisul Transilvaniei, insa nu o pot afisa. Cine vrea sa afle mai multe, sa-mi trimita mp.

Fiind in legatura cu tunelele din Bucegi, probabil ca au fost facute in aceeasi perioada, de niste oameni uriasi. Oamenii Shamballa sunt de asemenea niste uriasi. Si totodata, la noi in tara s-au descoperit schelete de uriasi. Exista chiar si o necropola de uriasi.

  Dreamy, asteptam cu nerabdare articolul. Insa ideea cu soarele din interior, nu mi se pare plauzibila. Poate se referea la magma.

LupinThe3rd

Wow Skywalker... Asta da argument.
Uite ca eu sunt transilvanean getbeget... desi numele de familie e de origine cosmica dar asta e alta poveste... da uite ca eu unul nu stiam ca sub Transilvania e o retea de tunele... Tu de unde sti de ele?
Harta e tare interesanta dar sunt si eu curios care e sursa... ca pana acum daca ma uit pe harta exista o singura intrare identificata in Bucegi. In Ardel nu e nici una dar se stie cum arata traseul tunelelor. Deci daca intri in unul sau in caverna subterana se poate gasi iesirea... Cu ceva timp... Si cum sunt ardelean, timpul nu-i mare bai si gasim noi si iesire/intrare...
Da' pentru mine ramane o enigma: harta cu tunelele este, dar cu intrarile nu... Cum a fost facuta harta? Asta ii singurul bai in treaba... Da' daca cavitatea e acolo musai gasim noi si portile... Si de fapt daca ma gandesc eu bine stiu si pe unde e cavitatea mai aproape de suprafata... Da' asta ii alta poveste... care o sa o discutam dupa ce stiu istoria hartii
Nah ca era sa uit... Daca ma uit atent seamana cu un arici... si ariciul e sfant ca e batran si intelept... Asa spun vechile legende... pe care multi le-au uitat...

toma

Skywalker, o astfel de retea se poate usor identifica garvimetric, chiar si dintr-un avion! Ori nimeni nu s-a laudat cu asta!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

LupinThe3rd

#22

Eu sunt curios de istoria hartii ca a pendulului deja o stiu... Nu e bine... ca pendulul duce la firul cu plumb si de aici la echer, de la echer la compas si ajungem la Francmasoni... Asa ca rectific si scriu istoria nuielusii de alun o stiu...
Deci harta e o copie au unei harti din anii 80. Bun pana aici. Cat la suta e din carti si cat la suta e din marturii? O prima intrebare ce se naste...
Sa ne concetram pe izoarele scrise si nu pe cele vorbite.
Harta a fost intocmita pe baza unor lucrari a unor istorici de marca, istorici ce pot fi romani sau nu. per moment sunt doar de marca. Hmmm... prea general si fuzzy descrierea.
Da' ce s-a intamplat cu harta originala?

jackie28t

Sunt cateva baze sun pamant de colonii cu Reptilieni Skywalker!
Un exemplu este baza DULCE.Acolo se explica mai mult despre acea mica colonie sustinuta si aparata de forte pamantene asa numita si NWO.Daca esti interesat de mai multe informatii sau materiale pe aceasta tema lasama instiintat. :wink:

Skywalker

Salut, Jackie!
Sigur ca sunt interesat de mai multe informatii
Chiar citisem pe un site despre niste hibrizi obtinuti intre pamanteni si reptilieni. Si tot ce-i posibil ca astfel de hibrizi sa se fi obtinut in baza DULCE, de care ziceai. Parca ai deschis un topic despre hibridari si baza Dulce! Intr-o zi cand voi avea mai mult timp si chef, o sa traduc articolul despre hibrizii dintre oameni si reptilieni si il voi posta pe topicul tau.

Dreamy

Am scotocit dupa revista despre care am spus si uite ce am gasit, va redau o parte din articolul dedicat acestui subiect, zic eu inca fierbinte si neelucidat.

Citat din: Skywalker din  04 Octombrie 2006, 18:31:43
  Dreamy, asteptam cu nerabdare articolul. Insa ideea cu soarele din interior, nu mi se pare plauzibila. Poate se referea la magma.
Citat din: Skywalker din  04 Octombrie 2006, 18:31:43

Nebuloasele planetare (din care iau nastere planetele) prezinta, atunci cand materialul din care sunt formate incepe sa se roteasca , o structura ca o coaja, cu un nucleu incandescent in centru. Din aceasta structura se formeaza, in cateva milioane de ani, o planeta.
In cartea sa publicata la inceputul secolului trecut  si intitulata "O calatorie spre interiorul Pamantului sau au fost oare polii descopriti, intr-adevar?",  Marshall Gardner arata, ca in procesul initial de formare, planetele capata un gol interior, deschideri la ambi poli si o stea centrala. Apoi, in etapa finala, deschiderile polare se fixeaza, scoarta se solidifica, iar in inerior ramane un Soare central care da viata intregii planete.
Referitor la cele spuse se gasesc insemnari si referiri din antichitate.
Cele mai vechi scrieri ale omenirii sunt cele de pe tablitele din Mesopotamia. Doua dintre ele, "Ghilgames" si "Coborarea lui Isthar in Lumea Subterana", povestesc despre aventurile din interiorul Pamantului.
Homer aminteste si el, in scrierile sale, despre Ogygia(tara revolutiilor Soarelui), ceea c ear insemna ca acolo Soarele prezinta o rotatie continua in jurul zenitului, fara sa apuna vreodata. Taramul la care se referee Homer este cel al hiperboreenilor – "civilizatia supreme nordica"
.....................................................
Misterele artice
Multi exploratori ai tinuturilor artice au marturisit ca dupa ce depaseau latitudinea de 75 -80 grade , se intamplau numeroase lucruri bizare. Inaintand spre nord masa de gheata se sfarsea iar dupa aceea nu mai era decat apa. Vantul si curentii care veneau dinspre nord erau calzi, iar pasarile si alte animale migrau spre nord. S-au gasit de asemenea, busteni, polen, insecte si alte animale.
................

Skywalker

Sunt interesante informatiile, Dreamy.
Ai scris:
Citatplanetele capata un gol interior, deschideri la ambi poli si o stea centrala.

  Tocmai s-au fotogreafiat din satelit, niste deschizaturi ale Pamantului la cei doi poli.



  Insa nu in toate fotografiile de la poli din satelit apar acele orificii. Cineva e de parere, si tind sa fiu si eu de acord cu el, ca acele orificii sunt mai mult energetice si nu tot timpul sunt deschise.

Dreamy

Hello Skywalker!!

In primul rand scuze de cum a iesit mesajul meu de aseara!! Acum am vazut!! Din cauza oboselii !!
Dupa cum am scris, e un fragment dintr-un articol, luat din nr 15 Martie 2004 al revistei Stiinta ptr toti.
Din pacate nu am avut timp sa prezint tot ce scrie acolo, sunt unele lucruri exemplificate si cu fotografii despre Polii Pamantului...o sa incerc sa fac o captura cu aparatul de fotografiat si sa incerc sa postez, insa ar fi mai bine daca ai pune mana cumva pe revista.
Acolo se incearca si o explicatie a Aurorei Boreale privita din acest p d v.

DepthOfField

Skywalker, mie pozele alea cu "gaurile de la poli" nu-mi spun mare lucru.. sunt intr-adevar de la poli? nu-mi dau seama. Fiind publice, ar putea fi mai degraba fotografia unui ochi de ciclon....dar interpretata ca si gauri la poli de cei interesati de aceasta idee as spune nastrusnica....
cat despre poza din 1968,,hmmm..mie mi se pare mai degraba o fotografie compozita (adica obtinuta din suprapunerea multor-multor fotografii, pe zone) dupa cum poate fi suplimentar si proiectata de pe sfera pe plan (proiectie polara -termen matematic!- sau alt fel de proiectii) precum unele din imaginile luate de pe Marte de sondele Oportunity si Spirit, cand, efectiv sonda sau imprejurimile par fotografiate din susul ei desi, evident, nu avea cine o fotografia de sus ... (prin compunerea de fapt a multor imagini de jur imprejur -360 grade - si deducerea (acum cu calculatorul) a unei imagini proiectate. Si, la fel si la imaginile de pe Marte, in proiectie, se vede tot, mai putin centrul NEGRU al imaginii  (am luat un exemplu la intamplare, priviti imaginilke de la acest link, ma refer la ultimele 2 imagini, proiectia polara si cea verticala). Faptul ca acea imagine a satelitului arata un disc negru, poate insemna la fel de bine o astfel de imagine, chiar redusa la zonele bune, lipsite de deformatii exagerate, tinand cont si de faptul ca un satelit poate avea si zone "oarbe" de fotografiere. Mie imaginea asta mi se pare tipica de manipulare prin senzational, sau chiar doar simpla confuzie a unor nestiutori. La urma urmei, din imagine "gaura" pare a fi..imensa, plus ca este foarte frumos centrata, de parca satelitul se afla direct deasupra polului.
La urma urmei, la poli s-au dus nenumarate expeditii (parca si romani?), si, evident, au infipt batul steagului acolo.
Sau ne mint cu totii cu nerusinare, inclusiv NASA, inclusiv Google Earth, inclusiv rusii, inclusiv japonezii sau care mai au sateliti, inclusiv companiile particulare de sateliti inclusiv, cum spunea si Toma, cercetatorii din geologie (cei cu mecanica placilor tectonice), si asa mai departe.
Eu unul cred ca ceea ce stim, prin stiinta actuala, despre poli, este corect. Inseamna ca sunt fraier, ca au reusit astia sa ma manipuleze in asa hal? Eu nu cred.
Ok, Skywalker, de acord cu tine, manifestari ENERGETICE la poli..asta e ALTCEVA. Practic acolo e pamant acoperit cu un strat gros de gheata. Ca, dpdv energetic ar avea loc altfel de fenomene, asta e altceva si ramane de stabilit.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Skywalker

Salut Ciuciulete!
  Acele gauri de la poli nu le-am vazut in toate fotografiile din satelit, ceea ce m-a facut sa cred ca ele nu sunt tot timpul deschise, sau... cum zici si tu, sunt niste ochi de ciclon.
  Insa deja incepe sa se faca pblica stirea cum ca la Polul Sud este un fel de creater, in care temperaturile sunt mult mai ridicate ca in celelalte parti ale Antarcticii. Ce e acolo ramane de vazut.

Si acum despre civilizatia din interior, in caz ca exista:
Mai demult, parca Toma spunea ca niste caverne din interiorul terrei nu asigura destul spatiu pentru producerea bunurilor necesare vietii. Da, logic asa e. Insa de ce vedem aceste civilizatii prin prisma noastra? Ce ne face sa credem ca toate civilizatiile trebuie sa aiba standardele noastre.
Rasele superioare nu au nevoie de hrana asa ca noi. Din acel motiv, nu au nevoie de culturi agricole intinse pe sute de hectare. Si ar mai fi de spus, insa data viitoare