Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Burrows' Cave-descoperire senzationala sau mistificare de proportii?

Creat de alx, 15 Aprilie 2007, 17:57:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

In 1982,speologul american Russell Burrows descopera intr-o vale izolata un sistem de pesteri unde par a se afla dovezi incontestabile despre o civilizatie care ar fi descins din zei,urmasi ai acelora care coborau din ceruri...
   Postez 2 link-uri,care sa va permita sa va faceti o idee,urmand mai apoi sa hotarati daca va intereseaza sau nu...
http://www.ancientamerican.com/cave1.htm
http://www.philipcoppens.com/burrowscave_img.html
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Da ne intereseaza sau cel putin pe mine.Mai pune fotografii,analize,documente etc ce tine de pesteri ca de cand a descoperit sistemul sigur s-au mai facut studii si au mers si altii acolo .

Arckadii

nu prea ma mira descoperirea. insa am o intrebare. de ce fii Soarelui sau oamenii cerului care au venit de sus, au ales sa stea in pamant. La fel si cu unul dintre zeii daci. de ce in pamant?
Ark

alx

Citat din: Arckadii din  15 Aprilie 2007, 21:20:50
nu prea ma mira descoperirea. insa am o intrebare. de ce fii Soarelui sau oamenii cerului care au venit de sus, au ales sa stea in pamant. La fel si cu unul dintre zeii daci. de ce in pamant?
Ark
aceste pesteri par a fi fost construite de urmasii acestor fii ai soarelui,fiind morminte si nu locuinte,pentru ca s-au gasit acolo mai multe sarcofage,(din care unul de aur),cu mumii in ele(cel putin asa declara descoperitorul lor).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Alx ,daca-mi permiti  :-)

Am mai gasit niste articole despre pestera lui Burrows :
http://www.wovoca.com/controversies-burrows-cave.htm

Ce mi-a atras atentia a fost teoria lui Dr Joseph Mahan :
'Dr Joseph Mahan, founder and longtime president of the Institute for the Study of American Cultures (ISAC), has examined the evidence from the new translations and presents this interesting scenario: "They were secretly sent to America in ships provided by the Mauritanian King Juba the Second and his wife Cleopatra Selene, daughter of Cleopatra and Marc Anthony. Included among the refugees were the Queen's two brothers, who disappeared from Rome (and recorded history) in 17 AD, Ptolemy Philadelphus and Alexander Helios." '

Arckadii


lylyt_ice

Pe al doillea http.expus de max.sint placutele de aur gasite in pestera (prezentate)...mie m-i se pare pe prima placuta,in dreapta la mijloc, ca se vad doua forme asemanatoare cu doua avioane din zilele noastre.Sau vad eu aiurea ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

Citat din: lylyt_ice din  29 Aprilie 2007, 04:02:05
Pe al doillea http.expus de max.sint placutele de aur gasite in pestera (prezentate)...mie m-i se pare pe prima placuta,in dreapta la mijloc, ca se vad doua forme asemanatoare cu doua avioane din zilele noastre.Sau vad eu aiurea ?

  eu nu vad postul lui max...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

Scuze alx am ramas cu max in minte m-a refer la postul scris de tine...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

Citat din: lylyt_ice din  29 Aprilie 2007, 04:02:05
Pe al doillea http.expus de max.sint placutele de aur gasite in pestera (prezentate)...mie m-i se pare pe prima placuta,in dreapta la mijloc, ca se vad doua forme asemanatoare cu doua avioane din zilele noastre.Sau vad eu aiurea ?
intr-adevar,par a fi 2 avioane,dar poate ne ajuta cineva si ne spune daca aceste''avioane'' nu fac parte dintr-o scriere antica,poate chiar egipteana,asa cum precizeaza descrierea de langa fotografie...pe de alta parte,cum se presupune ca acolo sunt ramasite ale urmasilor celor care ii vazusera pe zei coborand din cer,nimic nu e exclus...
  Si un alt aspect:din cate stiu eu,nici pana in ziua de astazi nu a fost revelata locatia acestor pesteri...din motive obiective,cum spune descoperitorul lor...dar asta lasa loc la multe indoieli privind autenticitatea acestor artefacte...oricum,daca aceste artefacte sunt reale,atunci multe teorii vor trebui revizuite si modificate...
PS  o sa atasez si imaginea respectiva...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

Acum m-am uitat pe niste carti cu scriere Egipteana,dar semnele acestea nu apar nicaieri.Nici nu-i de mirare ca nu se mai aude nimic,iar toate dovezile au disparut...NOI NU AVEM DREPTUL SA STIM ADEVARUL DESPRE NOI !!! Noi avem dreptul numai sa muncim si sa ne conformam legilor!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Interesanta este si declaratia doctorului Joseph Mahan(renumit cercetator al preistoriei,intemeietor si presedinte al Institute for the Study of American Cultures-ISAC)facuta cu ocazia unei conferinte ISAC:,,Oamenii care sunt inmormantati in Burrows'Cave sunt regi ai soarelui ,ingropati impreuna cu sotiile si copiii lor.,cu imbracamintea si armurile,precum si cu alimentele de care aveau nevoie pe drumul lor de dupa moarte.Acesti muritori semizei erau urmasii acelor fapturi extraterestre nemuritoare,care coborau candva pe pamant din nave de foc,care locuiau acolo pentru o vreme si care efectuau manipulari genetice precise.Ei i-au invatat pe urmasii astfel creati lucruri care trebuiau transmise din generatie in generatie si pastrate.Ei i-au invatat sa-si trateze bolile,sa domneasca cu intelepciune si le-au fost profesori in toate artele posibile,de la navigatie pana la arhitectura.Cand au parasit Pamantul,ei au promis ca se vor intoarce,,.

Alecksander Votolom

Nu vreau sa par toma necredinciosul dar avioanele alea doua pot fi urme de pasi de gaina... :lol:la fel de bine pot fii avioane forma de langa ele (stanga) seamana cu o soparla(nu sunt expert dar imi permit sa zic ca niste soparle au vinit cu avionu  :lol:)
PS: regret ca unele topicuri mor pur si simplu...cred ca sunt prea multe sau suntem noi prea putini...
daca se hotaraste cineva sa continue discutia aici sa-mi zica si mie unde mai exact sunt pesterile astea ca io n am vazut detalii legate de asta
PS2:sunt curios cum vad cercetatorii din strainatate fenomenul dacic...pe forumul asta revine obsesiv problema unei civilizatii avansate pe teritoriul romaniei...sa fie numai patritismul nostru de vina?

alx

Citat din: Alecksander Votolom din  03 Ianuarie 2008, 14:06:58
Nu vreau sa par toma necredinciosul dar avioanele alea doua pot fi urme de pasi de gaina... :lol:la fel de bine pot fii avioane forma de langa ele (stanga) seamana cu o soparla(nu sunt expert dar imi permit sa zic ca niste soparle au vinit cu avionu  :lol:)
PS: regret ca unele topicuri mor pur si simplu...cred ca sunt prea multe sau suntem noi prea putini...
daca se hotaraste cineva sa continue discutia aici sa-mi zica si mie unde mai exact sunt pesterile astea ca io n am vazut detalii legate de asta
PS2:sunt curios cum vad cercetatorii din strainatate fenomenul dacic...pe forumul asta revine obsesiv problema unei civilizatii avansate pe teritoriul romaniei...sa fie numai patritismul nostru de vina?

pai in primul rand NIMENI nu a spus CA SUNT AVIOANE!   ci doar ca seamana cu unele...dar ca pot fi orice!  acele placute pot face parte dintr-un fals de proportii,sau pot fi cat se poate de reale...din nefericire,deocamdata nu se stie mai mult,doar ceea ce a afirmat descoperitorul lor...
  PS unele topicuri mor,altele se nasc...asta e viata!   sigur,cel putin in acest caz informatiile sunt relativ putine si controversate,asa ca nu e de mirare ca topicul cam sta pe loc...       Apoi,daca ai citit cele cateva posturi si ai trecut in revista si linkurile din ele,ai vazut ca descoperitorul acestor pesteri nu le-a relevat locatia...din motive lesne de inteles!
  PS2  problema unor civilizatii avansate nu s-a pus doar pe forumul asta...iar daca vrei sa afli si parerea altor cercetatori,din strainatate,de ce nu incerci sa trimiti mail-uri,sa-i contactezi,sa te documentezi,sa pui un pic osul la munca?   sau e mai simplu sa faca altii asta,iar tu sa fii doar la un clic distanta de informatie?   
   si apropo...o fi patriotismul nostru de vina...da sunt multe lucruri inexplicabile pe teritoriul tarii noastre...sau tu nu esti de aceeasi parere?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."