Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

eu unul m-as gandi de doua ori inainte sa il deschid. dupa istorioara cu cutia pandorei este cam greu sa actionezi fara sa te gandesti. tentatia ar fi mare insa ma gandesc ca ar trebui pastrat undeva anume, deschis de cineva anume si pazit.


Ark

Dreamy

Citat din: Shadowman din  22 Iunie 2007, 23:55:42
Eu l-as deschide,fara teama... :-) Dar numai legat la ochi... !   :wink:

Da, asa as face si eu, insa numai pe o insula pustie in mijlocul Pacificului :-D...si as lasa o camera de filmat sa inregistreze evenimentul...cine stie poate ca evenimentul ar mai da vreo idee de scenariu  pentru un film de aventura :wink:

lylyt_ice

Eu cred ca...daca CEL care a dat instructiunile de constructie este deacord ca sa-l deschizi,iti va deschide intr-un fel si mintea ca sa poti sa-l deschizi,fara ca sa t-i se intimple ceva...daca nu...atunci ;ori te delectezi privindu-l,ori risti sa te pui contra vointei celui de sus si atunci...Dumnezeu cu mila ce vei patii...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

daca as sti sa-l deschid cu siguranta l-as deschide. nu cred ca trebuie sa fie ceva nociv pentru umanitate, ci din contra poate ne-ar aduce iluminarea de care avem atata nevoie. s-ar putea ca unii oameni sa nu vrea acest lucru si sa-l pastreze ascuns desi mi se pare aproape incredibil unde ar putea sa tina ceva atat de putrnic si de vanat

loreley


                In  "Scrisoarea catre evrei"   arat ca in  Chivot  era "un vas de  aur  cu  mana", "toiagul
lui  Aaron", care infrunzise  si  tablele legamintului. Nush , poate modelul chivotului  sa fi  fost preluat de  la egipteni....
Totusi cum se  poate  explica ca  oameniii erau  "trazniti" in apropierea  lui ? (electrocutati)
Si  toate  elementele  fugii  din  Egipt  a  evreilor  impreuna  cu  chivotul? Chivotul avea propietatea  de a influenta  oamenii  din  jur (egiptenii si  evreiii  i  se  inchinau).
Sa-l fi  gasit  Hitler (ca  era  inebunit  dupa  artefacte :-D)   ? TEmplierii?   Vaticanul? Oricum  nu
cred ca  vom  stiii..

pri3st3ss



Dar ai dreptate ,astfel de chivoturi erau realizate si in Egipt...Horus in locul ingerilor si Crucea Vietii in locul Crucii crestine...


"Apoi Betaleel a facut Chivotul din lemn de salcam, lumgimea lui era de 2 coti si jumatate, latimea de un cot si jumatate si inaltimea de un cot si jumatate. L-a poleit cu aur curat pe dinauntru sip e dinafara, si i-a facut un chenar de jur imprejjur. A turnat peste el 4 verigi de aur, pe care le-a pus la cele 4 colturi ale lui: 2 verigi de o parte si 2 verigio de cealalta parte. A facut niste drugi de lemn si i-a poleit in aur. A vbarat drugii in verigile de la cele 2 laturi ale Chivotului, casa  duca Chivotul. A facut si capacul ispasirii din aur curat; lungimea lui erade 2 coti si jumatate, si latimea de un cot si jumatate. A facut 2 heruvimi de aur batut la cele 2 capete ale capacului ispasirii, un heruvin la un capat si un heruvin la celalalt capat, heruviniii i-a facut pe capacul ispasirii la cele 2 capete ale lui. Heruvimii erau cu aripile intinse deasupra, acoperind capacul ispasirii cu aripile lor, si uitandu-se unul la altul. Heruvinii stateau cu fata intoarsa spre capacul ispasirii" (Exod 37.1).

Sa fie chivotul tot in Israel?Visul papilor a fost intotdeauna sa conduca lumea din cetatea lui David si Solomon;...dar daca chivotul s-a "folosit" de evrei ca sa plece din Egipt?!?!


...si totusi : Ieremia 3:16 Cand va veti inmulti si veti creste in tara, in zilele acelea, zice Domnul, nu se va mai vorbi de chivotul legamantului Domnului, si nu-i va mai veni nimanui in gand, nu-si vor mai aduce aminte de el, nu-i vor mai simti lipsa, si nici nu vor mai face altul


Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

pe mine mai intriga Etiopia cu religia ei bazata pe Chivot!sper sa am sansa sa ajung cat mai curand acolo si sa vad cu ochiul meu ce e de fapt

lylyt_ice

Am vazut,nu de mult o emisiune,care a scos in prim plan faptul ca istoric,nu sint nici un fel de dovezi care sa ateste ca ar fii existat vreodata aceasta regina din saba,sau aceasta asezare cu numele de "SABA"...!!!Nici macar Etiopienii nu au date concrete cu privire la aceasta regina si regatul ei...Dar in schimb ei sustin ca au CL!!!Daca era asa era de mult cumparat sau ,pur si simplu luat de cei care il cauta de sute de ani...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

e totusi vorba de o tara cu anumite legi nu poti sa-l iei tu ca asa vrei. iar in ceea ce priveste banii sa fim seriosi nu-ti vinzi zeul! Biserica Catolica de ce nu vinde Giulgiul din Torino. cred ca s-ar bate miliardarii sa-l cumpere

lylyt_ice

  Ce compari tu organizatia catolica,cu o mana de credinciosi intr-o tara saraca si care se apara si acum cu kalasnikow sau poate inca cu sabii(?)crezi tu oare ca daca intradevar erau Etiopienii in posesia CL, cei care au controlul peste tot pamantul l-ar fii lasat acolo(?) L-ar fii luat cu orice pret...sant sigura de asta...e total absurd sa credem, ca exista la ei, dar nu vor sa dovedeasca nici macar  cu o fotografie...si nu l-a vazut absolut nimeni ...decat preotul cel mai mare in rang are voie sa-l vada din an in paste si numai el stie ca exista cu adevarat...ha -ha. ce sa zic...iar chivotul pe care-l plimba la ceremonii ar fii o copie dupa original....vai de lume, daca aveau originalul, ar fii facut si ei o copie mai asemanatoare cu descrierea din BIBLIE,dar ei au facut pur si simplu o lada normala cu tot felul de picturi pe ea....!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

nu subestima fanatismul relifios al unor oameni mai ales saraci. religia le tine de foame

lylyt_ice

#71
  Tu nu ai inteles nici acum unde vreau eu sa bat...!!!ei nu au nici un Chivot totul este o legenda creeata de ei.au facut o lada dupa mintea lor ,pe care o plimba pe la ceremonii si sustin ca ar avea si originalul undeva ascuns.....[...]
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

"au facut o lada dupa mintea lor", extraordinar ba chiar sublim as spune. asa au vrut ei, iar asemanarea teribila cu ce se descrie in biblie e tot dupa mintea lor. m-a surprins si afirmatia categorica ca ei n-au nimic acolo, fara ca macar o urma de indoiala sa-ti intunece mintea. tocmai oameni categorici ca tine nu cauta comunitatea noastra

lylyt_ice

 Ti-am spus si-ti repet nu este parerea mea,ci A CELOR CARE Au facut cercetarile,ajungind la concluzia ca nu au ETIOPIENII nici un Chivot si nu au gasit nici un fel de dovezi ca Regina si regatul ei SABA,ar fi existat vreodata in Etiopia .Emisiunea S-a numit."Die Bundeslade"(Chivotul legii)si a fost amisa nu de mult in Germania.Ce vrei sa insinuezi cu "comunitatea noastra"???suna cam.....CIUDAT !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Eu nu inteleg de ce va certati pe acest subiect .

Am vazut un documentar pe Discovery legat de Chivotul Legii si Etiopia . Cladirea in care etiopienii sustin ca se afla acesta era una mica , banal pazita de o singura persoana .
Daca Etiopia ar fi avut Chivotul Legii credeti ca Israelul nu ar fi trimis MOSAD-ul sa-l recupereze .
Chivotul Legii e pentru evrei simbolul legaturii dintre Dumnezeu si ei , poporul ales.
Daca ei nu stiu unde e Chivotul Legii ce sa mai spunem de noi , sau de cei care il cauta .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)