Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

povestea ta are si o continuare?  cel putin mie mi se pare ca nu ne-ai spus tot...si sunt curios...informatiile astea(daca sunt reale!)ar putea rasturna multe teorii...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

lylyt_ice

Lupin copile Mai ai mult de invatat  in domeniul "smecherie",cel putin cu mine ai pierdut de mult competitia, nu vezi ca tu cazi in gropile sapate de tine???Lasa-te de sportul asta ca dupa cum vad aici pe forum nu ai sanse!!! Cine naiba ia in seama o poveste atit de ireala, conceputa in momente te delir...?Ai o fantezie limitata dar, ""dar"" un mare talent diabolic:numai un exorcist te poate salva !
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

#47
Citat din: LupinThe3rd din  20 Iunie 2007, 13:19:26
Nu e marea piramida. A fost ascuns in zona cu coordontale geografice  +30° 58' 37.00", +31° 52' 48.00", a fost descoperit si transportat in Statele Unite probabil in 1939...

Care e latitudinea si care e longitudinea?

Ce ai relatat mai sus este real?

Reveniti la topic va rog!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

entitate


LupinThe3rd

@lylyt multumesc de compliment si de steagul alb de pace pe care il fluturi. O sa ma gandesc la oferta ta. Totusi cred ca nu ai citit textul cu atentie

@Bluemoon, coordonatele geografice se transmit intr-un singur fel. Ordinea este precisa. Chivotul a fost acolo pana inainte de inceperea razboiului. Actualemente nu mai este in acel loc.

@Entitate, Indiana Jones e un persona fictiv cu o viata frumoasa, furtunoasa dar scurta. Profesorul a avut una lunga si calma cu exceptia episodului cu chivotul...


Sirul evenimentelor nu este complet.





Dupa cum spuneam cheia e in acelasi loc in care a fost todeauna...





Luptele din cel de al doilea razboi mondial au fost crancene dupa cate stiti si voi.Operatiile din spatele fronturilor inamice de cele mai multe ori fie au esuat lamentabil fie au fost spectaculoase. Memoriile lui Dusko Popov stau marturie.
Unde a ajuns chivotul dupa ce din cauza reducerilor de fonduri care afectau diversele departemente din perioada administratiei. Asta e interbarea si pentru aceasta trebuie sa ne intoarcem inapoi la Profesor chiar daca raspunsul final e vag...
Chivotul a venit frumos impachetat la Universitate, ce cu siguranta nu era cel mai bun loc de a pastra ceva cu aspect de lada. Cu siguranta se putea gasi cel putin un student suficient de curios care sa deschida pachetul.
Asa ca singura solutie a fost sa duca lada departe, cat mai departe, constient fiind ca mai devreme sau tarziu va trebui sa il recupereze din nou. Pe scurt isi punea problema unei solutii partiale pentru cativa zeci de ani
Solutia partiala se impunea din lipsa unei solutii definitive(nu crede ca se poate ascunde ceva pe pamant care sa nu fie gasit). Cu ajutorul unor prieteni a transportat chivotul in locul unde Carte de Nisip se spune ca ar fi ascunsa.
Fatidic, in anul 1977 Departamentul de Arheologie al unei Univ Americane a pregatit o expeditie in cautarea Cartii ce urma sa se desfasoare la inceputurile anilor 80.
Intempestiva expeditie punea in pericol nu neaparat siguranta chivotului cat secretul sau. Planul a fost pus in aplicare. Pe durata expeditiei chviotul a fost scos din ascunzatoare.
Lumea devenise un loc ciudat in anii 80. Muzica disco, Carlos operand liber, golden age of terrorism, marsuri pentru pace. Cu toate acestea granitele tarilor care se intalneau in desert erau la fel de libere.
Mai in gluma mai in serios, planul a fost numit "..." si era de o simplitate extrema. Oricum ideea era ca la final chivotul sa fie pus inapoi.
Startul operatiunii s-a dat undeva la inceputul anilor 80. Profesorul cu inca doua persoane a transportat chivotul pana in Tunisia unde a stat catva timp.
Partea interesanta e ca chivotul a fost expus public in perioada tunisiana, fiind neasteptat importalizat chiar si pe pelicula.
Intamplarile legate de transportul cufarului pana in Tunisia si inapoi in locul nu se remarca prin nimic. Epoca de aur a triburilor berbere, a camilelor, a cailor luase sfarsit.
Evolutia tehnologica atinge incetul cu incetul si desertul. odata cu ele si confortul. Jeep-ul era cu mult mai convenabil decat calul si camionul din 1936 sau 1939.
Lumea a avut sansa sa vada din nou chivotul si l-a vazut. A fost fotografiat, filmat. Cati au inteles ce au vazut, nu stie nimeni dar Profesorul nu a parut prea interesat.
Batranul l-a sfatuit sa tina ascuns in Cartea de Nisip codul ce deschide accesul catre Chivot. Putin sunt cei care pot deschide Cartea de Nisip si ramane intregi la minte
Evenimentele din 1981 au dus la anulare expeditiei arheologice si paradoxal operatia de salvare a chivotului a fost un succes desi nu era nevoide de ea.
Ramane pentru mine o mare necunoscuta, codul inscris in Cartea de Nisip si de ce un oarecare V. Bush a incercat sa construiasca ceva asemanator cartii, Memex-ul...
Gandul de a gasi chivotul nu o sa dea pace multora. Multi vor permuta literele si cifrele, vor transmite mesaje prin carti in speranta ca poate intr-o zi cineva le va arata calea catre carte si implicit catre chivot. Desertul si Carte de Nisip sunt in acelasi loc in care au fost de la Inceputuri... Oare cati sunt cei care aplicand miscarea de sus in jos ar gasi cheia textului. Oare cati sunt cei carora daca le-ar cadea chivotul in cap l-ar recunoaste...



Unultim sfat care l-am auzit de la un batran arab in caravaseraiul din Maroc: Daca rasfoiesti vreodata Cartea de Nisip nu da niciodata paginile inapoi pentru ca mintea ti se va intuneca

Am spus


lylyt_ice

Eu... cel putin...m-am lamurit!!!tu ai deschis vreo "Carte de Nisip"imaginara !!! ITI REPET:Nu TINE "SMECHERIA" E clar...Dai prea multe amanunte... care tin de propria-ti imaginatie ,tu relatezi lucruri pe care numai un martor ocular poate sa le spuna...ai putea fii un autor mediocru de carti de duzina...Cit despre coordonate....ce sa mai zic...? Daca tot stiai....de ce ai dat paginile cartii inapoi??? :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Dreamy

Ca sa intelegeti spusele lui Lupin va recomand cartile Rodicai Orsov Brasoveanu!!!
Cine e pasionat intelege!! :fullmoon:
Puneti prea mult pret pe "vorbe"...v-as recomanda sa cititi printre randuri!!

In legatura cu subiectul topicului...e un lucru pierdut, nu cred ca-l regasim noi doar maltratand tastatura!!!

lylyt_ice

Pentru mine este mai complicat sa procur cartile de care spui....cam despre ce este vorba in ele(?)...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Dreamy

Citat din: lylyt_ice din  21 Iunie 2007, 21:18:04
Pentru mine este mai complicat sa procur cartile de care spui....cam despre ce este vorba in ele(?)...

Le gasesti pe torrente!!
Pot sa-ti spun doar ca-s carti politiste!! :wink:

entitate

deci Lupin....ai spus unde crezi tu ca a fost ascuns CL(ma rog... eu n-am inteles nimic altii poate au inteles) dar tu ce crezi ca e?e un obiect de pe acest Pamant sau vine din alta parte?

pri3st3ss

Citat din: Dreamy din  21 Iunie 2007, 21:22:24

Pot sa-ti spun doar ca-s carti politiste!! :wink:

nu sunt numai politiste,sunt si de spionaj..de pe vremea lui Brancoveanu in special..


Lupin, o intrebare,te rog. Eu personal nu am auzit de acea Carte de Nisip. Ne poti oferi mai  multe date?
E vorba de aceeasi carte despre care se spune ca e "ingropata" langa Sfinx?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

imi place pledoaria lui Lupin suna foarte avocateste chiar si finalul "am spus" tot avocateasca e.

daca chivotul e acum unde a fost intotdeauna intrebarea pe care o am este "unde a fost intotdeauna si ce naiba e" pentru ca e clar ca cel mai vanat artefact din lume

pri3st3ss

si cine crezi ca iti va raspunde la acesta intrebare?

si pana la urma,daca l-ai gasi , ai risca ?l-ai deschide?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Shadowman

Citat din: pri3st3ss din  22 Iunie 2007, 23:20:59
si pana la urma,daca l-ai gasi , ai risca ?l-ai deschide?

Eu l-as deschide,fara teama... :-) Dar numai legat la ochi... !   :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

pri3st3ss

si care ar fi farmecul? de ce sa il mai deschizi, daca te legi la ochi?? :? :|

e ca si cum ai primi cadouri de craciun sau ziua ta si nu te-ai uita ce contin..eu nu as rezista tentatiei :-D..nici cadourilor si nici chivotului,imi asum responsabilitatea.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.