Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

m-amk documentat serios si pot spune acum ca daca CL mai exista se poate afla doar in trei locuri(sau ce putin aici e cel mai probabil sa se gaseasca)
1. Etiopia - f. probabil deoarece  este singurul loc din lumeune exista o religie bazata pe chivot si aici e posibil sa fi fugit preotii care se ocupau de ingrijirea lui dupa ce a venit la putere regele pagan Manase pe la 600 i.e.n. calugarii de aici pretind ca se afal in posesia lui insa nu permit accesul absolut nimanui in locatia unde se presupune ca-l detin....punct mort!mai mult ei afirma ca acesta este incarcat cu puteri magice care le fac rau(orbire,diferite cancere)
2.Templul Muntelui - mai precis in reteaua de tunele de dedesubt, ascuns pentru a nu pune mana pe el invadatorii babilonieni in 587 i.en.. in prezent acolose afla Domul Muntelui sub autoritate musulmana care nu vor permite NICIODATA sa se faca excavatii...punct mort!
P.S. Daca l-ar fi luat babilonienii cu Nabucodonosor cu siguranta ar fi existat o inscriptie pe undeva deoarece acestia erau foarte ordonati si inventariu toate prazile obtinute  cu atat mai mult CL
3. Anglia - in ipostaza ca templierii l-au gasit, in ravna lor fanatica, sub Templul Muntelui pe undeva pe la 1.100 e.n., caz in care s-ar putea afla pe oriunde pe teritoriul Angliei


Oricum disparitia CL din analele Bibliei se petrece pe undeva pe la 600 - 587 i.e.n. intrucat ultima mentiune documentara a acestuia este pe la 620 i.e.n. Mai mult atunci s-au petrecut mai multe evnimente care ar putea sa justifice unde l-au mutat preotii din Sfanta Sfintelor daca l-au mutat si de ce


si acum ...sa dezabatem cu adevarat :-D


3.

Urban

Citat din: entitate din  02 Iunie 2007, 20:33:41
...chivotul legii ar putea fi ceva care ne depaseste puterea de intelegere....

Nu prea...la vremea aia chivotul avea functii bine stabilite (printre care si comunicarea cu Divinitatea)...iar ciobanii aia intelegeau foarte bine cum functiona problema...
De atunci si pana azi lumea a mai evoluat de la abac la altele....

Foarte plauzibil raspunsul lui Lylyt_ice:
__________________________________________________________________________
Citat din: lylyt_ice din  07 Iunie 2007, 16:45:28
Ba...dimpotriva!...eu sant de parere ca este ascuns tocmai pentru ca acum oamenii s-au desteptat si ar fii pentru cei care conduc lumea (politic religios samd...)practic sfarsitul minciunii....Iar asta stiu cu totii nu de acum ....ci de la inceput au stiut ca va venii timpul adevarului.De ce credeti ca toate dovezile dispar fara urma si cine are cel mai mare interes sa ascunda adevarul ?...


entitate

ce dovezi ascunse cand CL a disparut practic din istorie la data pe care am amintit-o mai sus??!

lylyt_ice

Daca  ai fii citit macar astazi ultimele mesaje scrise pe acest forum ;ex.Maxx........nu ai mai fii pus aceasta intrebare.......!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

nimeni nu vrea sa-si dea cu parerea?care dintre cele trei locatii va pare a fi cea mai plauzibila a adaposti CL?

Urban


entitate

as vrea ca fiecare raspuns sa fie argumentat

Dreamy

#37
Citat din: Urban din  19 Iunie 2007, 18:15:21
Varianta numarul 3....cu siguranta...

Sigur ca refereirea se face la:

Citat din: entitate din  09 Iunie 2007, 15:04:40
3.
:-D

Intrebare intrebatoare:
A fost vazut vreodata acest CHIVOT??? Sau se sitie de existenta lui doar din Biblie si Legende??
Sincer manipularea se poate face mult mai usor la nivelul de zvon decat la cel de concret!!
Pana la aflarea adevarului eu tind spre ideea ca este pur fantasmagoric acest CHIVOT cu tot cu puterea lui.
La cate interese si cati "vanatori" de artefacte sunt prin lume, e greu de crezut ca nu se putea gasi,..... insa ori nu e nimic de gasit, ori e gasit de mult si cine stie in ce cutie pe care scrie FRAGIL e!!! :mrgreen:

A si ca sa "incing" lucrurile si mai mult....sub Marea Piramida s-a uitat cineva? :wink:

LupinThe3rd

Citat din: dreamy din  20 Iunie 2007, 13:03:11
A si ca sa "incing" lucrurile si mai mult....sub Marea Piramida s-a uitat cineva? :wink:
Nu e marea piramida. A fost ascuns in zona cu coordontale geografice  +30° 58' 37.00", +31° 52' 48.00", a fost descoperit si transportat in Statele Unite probabil in 1939...

lylyt_ice

Si de unde stii tu (?)ai fost martor ocular??? sau in 39 ai vazut imagini printr-un satelit de spionaj prin internet?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

instructiunile foarte precise din Biblie privind constructia lsi transportul lui ma fac sa cred ca a existat cu adevarat. nu vorbesti in termeni concreti despre o fantasmagorie. ca avea sau nu puteri ,magice asta e alta problema. cert e ca scrie negru pe alb in Biblie ca Usa a pus mana pe el si a ars cu totul. ca sa ne pastram in sfera naturalului putem considera ca era incarcat cu energie statica ?

lylyt_ice

Entitate intru totul de acord cu tine...numai doua nelamuriri am:1);unde scrie exact in BIBLIE,ca usa apus mina pe CL si 2);ce te face sa crezi ca a fost incarcat cu "energie statica"?Eu inclin sa cred ca ,ceva de natura exploziva l-a ucis pe Uriel ,rupindu-l in bucati...Daca ar fii fost energie,banuiesc ca,l-ar fii ars...!(?)!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  20 Iunie 2007, 13:34:45
Si de unde stii tu (?)ai fost martor ocular??? sau in 39 ai vazut imagini printr-un satelit de spionaj prin internet?
Intamplarea respectiva nu o vei gasi in nici o carte de istorie si poate nici macar intr-un raport de cercetare arheologica. Anul 1939 a fost un an tulbure cam peste tot asa era normal ca un raport sa se piarda.
Nu am fost martor ocular la acele evenimente. Nici macar nu eram nascut. Doar ca am avut sansa sa il cunosc ???? ultimul dintre cei implicati. Multi dintre ei nici macar nu au apucat sfarsitul evenimentelor.
De ce anul 1939? Lumea se impartea incetul incetul in doua tabere si fiecare din tabere incerca sa obtina un avantaj asupra celeilalte. Crucea imbarligata se pregatea sa arunce Europa in cel mai mare dezastru.
In.anul in care l-am cunoscut pe personajul nostru a fost unul din cei in care se face vin putin dar bun, cu o seceta care parea a nu se mai termina nici macar in micul oras dintre dealuri unde locuiam atunci .
Apusurile soarelui ma gaseau de cele mai multe ori la ruine,unde imi petreceam lenes vara in compania cartilor, a cate unei tigari fumate pe ascuns , a catorva sandwishuri si a unei sticle de apa.
Nimeni nu se gandea ca v-a mai apare vreodata in orasul acela pierdut. Nici macar tineretea nu si-o petrecuse. Oricum vederea lui, celor care il stiam ne-a dat aripi imaginatiei. Ce cauta in orasul acela?
Am aflat apoi de la el ca nu cauta nici o noua aventura ci ca dorea doar capriciul il adusese in micul oras.


Jocul intamplarii a fost cel care ne-a adus fata in fata. In verile calduroase ma retrageam intre vechile ruine ale cetatii sa citesc. Intruna din zile o voce puternica m-a facut sa scot nasul din carte
O privire in carte, doua in viata! sau 3 priviri in carte? S-a sezat jos langa mine, fara sa astepte invitatia, a scos pipa, a indesat-o si a inceput sa pufaie linistit.
Nu trebuia sa te surprinda aparitia mea aici. Sunt arheolog si ruinele si ce se ascunde sub ele sunt specialitatea mea. Mirat l.am intrebat daca si sub ruinele acelea exista ceva. A zambit si nu a raspuns
Eu sunt Doctor .....s-a prezentat. scurt. Stiu am raspuns. Asta a fost inceputul unei prietenii neobisnuite care a adus la suprafata istorii de mult uitate. Printre acestea si povestea chivotului...
Sabia Excalibur unde e? Am intrebat eu suspicios cand a inceput sa imi spuna povestea chivotului. Nu e, a raspuns razand si a continuat povestea fara a da atentie ironiei mele.


Intamplarile respective, a caror esenta am prezentata anteriror, pareau din zona fantasticului, asa ca singura solutie era sa cer dovezi. Si imperturbabil mi le-a adus. Iar una din ele m-a lasat fara glas.
Nimeni din familia mea nu stia unde este si ce ar fi putut sa contina jumatatea lipsa din poza pe care bunicul o privea tacut zambind. Eu am fost cel ce a inteles ce reprezenta si cine era cealalta jumatate

Chivotul a fost gasit in Egipt, la respectivele coordonate. Nimic nu mai poate dovedi faptul ca a fosta acolo in afara de urmele gloantelor si de stalpul prabusit in catacomba care a gaurit peretele permitandu-i fuga Doctorului...
Ãailalti au murit toti cand l-au deschis. Nu stiu ce m-a facut sa tin ochii inchisi. Nu a ramas nimic din ei. Acum sunt doar niste nume pe lista de disparuti din Germania. Nici macar nu au prins inceputul razboilui.
Unde e cufarul acum? Intrebarea mea a ramas fara raspuns la momentul respectiv pentru ca isi continua povestea imperturbabil. Urmatoarea oprire a fost coasta Greciei unde ceilalti au incercat puterea chivotului
Treaba a fost urata si din ei a rams doar cenusa. Blasfemia se plateste scump.
Armatele crucii imbarligate se pregateau sa atace. Europa si lumea se pregateau de macelul care statea sa inceapea.
Razboiul nu incepuse inca si chivotul ajunsese deja in Statele Unite. Si-a gasit locul intr-un depozit special unde a ramas pana la sfarsitul razboiului.Din punctul prefesorului, cativa ani de liniste.
Era, evident, linistea ce precede furtuna. Asa ca la cativa ani de la sfarsitul razboiului primeste un pachet voluminos. Expeditor: Departamentul de Stat. Inauntru se afal chivotul. Birocratii faceau reduceri de costuri
Armata era implicata si ea in aceasta reduce de costuri pe langa multe alte departemente. Depozitele erau inchise, diversele lazi si ladite erau inapoiate ultimilor proprietari cunoscuti. Profesorul era unul din ei.

A luat lada cu chivotul acasa si nu a dormit cateva nopti. Intr-un final a avut revelatia solutiei. Era de o simplitate nebuneasca. Chivotul se putea apara singur doar ca nu trebuia deschis. A facut aranjamentele.
Rircercarul lui Bach a fost cel care i-a oferit partea solutiei despre "cum" sa ascunda chivotul si a fost partea simpla a problemei. Partea dificila a fost "unde". Nu mi-a spus si nu l-am intrebat.
Cateva detalii legate despre cum a gasit locul nu a rezistat si mi le-a spus. Insuficient insa. Nu am intrebat mai mult. Era responsabilitatea lui si i-a placut sa gaseasca solutia. A ascuns chivotul intr-un paradox.
Erau singurele cuvinte care mi le-a spus legat de unde si cum a ascuns chivotul. Nu a rezistat tentatiei de a arata ca exista o cale de a-l gasi
Intradevar exista o cale de a regasi chivotul. Nu este simpla ci se afla ascunsa in inima a doua paradoxuri. Acesta e doar primul pas. "Dupa acest pas urmeaza bajbaiala prin mintea mea", spunea pufaind pipa.

Pipa si palaria...L-am intrebat daca e aceasi palarie din tinerete. A zis ca nu. Pipa in schimb o mostenise de la tata sau si s-a apucat de pufait foarte tarziu...
Intrebarile directe le evita cu o usurinta extraordinara si in loc de raspunsul la intrebarea "Care paradox e cel care..." a inceput sa imi depene o poveste despre cum s-a intalnit ei in Anglia cu un oarecare Turing
Era un tip interesant Turing asta, doar ca avea o masina care ba se oprea ba nu se oprea. Ca se oprea era in firea lucrurilor dar ca nu puteai sa sti suficient de repede cand se va opri asta era ceva interesant.
Remarca mea ca problema respectiva nu poate fi rezolvata nici de un ipotetic calculator cuantic suficient de repede l-a facut sa ridice o spranceana. Semana cu tatal sau...M-a pufnit rasul si m-a intrebat de ce rad
Dupa figura semanati cu un James Bond batran si sa imi fie cu scuze fara un ochi... Mda. Toata lumea spune ca semana cu tata iar ochiul l-am pierdut undeva in America Latina.
Unde e paradoxul formei fixe? m-a intrebat intr-o seara. De fapt povestea chivotului se amestecase cu altele, cu discutii despre stiinta, logica, noua lume a informatiei, geografia si arheologia lumii noi.
Toamna intarzia desi era inceputul lui septembrie. Mi-a spus ca in curand trebuie sa se intoarca in State. Ok am spus.I-am spus ca cel mai bine ar fi sa aplicam legea a3a a hermetismului unidirectional de sus in jos
E vremea sa ma las de pufait pipa, am o varsta. Tine-o, a spus, de palarie inca mai am nevoie...
Aplicarea  legii a 3a unirectional de sus in jos e cheia portii.


Intr-o zi nu a mai venit la ruine, plecase. Am urmarit ziarele, nu a aparut nici un necrolog cu numele lui. Probabil mai devreme sau mai tarziu v-a apare din nou, fie la anul, fie peste doi ani.

In anul urmator intalnirii am fost la locul respectiv. Am gasit catacomba si am vazut desenele. Cativa ani mai tarziu m-am intors din nou. O mana grijulie le decupase cu o dalta... Mi-am continuat peregrinarile prin lume iar de acasa am auzit unele zvonuri: Cineva a vazut intr-o noapte lumina la ruine si a doua zi a gasit desenata ghiara mijlocie a dragonului... In noaptea urmatoare cineva a desenat chipul lynx-ului  pe un alt colt de zid...
Altcineva mi-a adus vestea ca in orasul inecat in nisip al Palmirei un steag verde cu auriu a fluturat, dar ca nu era al Profetului....

Atat am spus :.

lylyt_ice

Lupin mi-ai atins cea mai sensibila coarda a sufletului...mi-au dat intradevar lacramile...si cine-i povestitorul?Tu?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

LupinThe3rd

#44
Citat din: lylyt_ice din  20 Iunie 2007, 22:45:13
Lupin mi-ai atins cea mai sensibila coarda a sufletului...mi-au dat intradevar lacramile...si cine-i povestitorul?Tu?
Reactia gresita, din pacate... Ar fi trebuit sa cazi pe ganduri si sa recitesti (chiar cu glas tare). Probabil ai citit o singura data...  :evil:
Cum se ascunde un templier?  :-D