Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Discutii pentru gradinita

Creat de baaron, 17 Ianuarie 2006, 19:50:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

udar

Stiu ca multe dintre intrebari sunt puse mai mult ca si glume, dar voi incerca, daca imi permiteti, sa dau niste raspunsuri cat pot eu de inteligente 8-) :-D

1. De ce ar trebui sa fie scurt?
2. Pentru ca facea parte din echipamentul STAS de zbor? Si in cate stiu eu soldatii kamikaze, desi se pregateau dinainte pentru o eventuala tentativa kamikaze, nu cred ca toti faceau acest gest... Cel putin eu am vazut documentare cu fosti soldati "kamikaze", chiar daca e oarecum ilogica exprimarea asta...
3. Pentru ca, pana la urma, in orice moment poate interveni ceva care sa schimbe sentinta? Cel putin am vazut asta intr-un film :) cand a intervenit o noua dovada si niste indivizi au fugit repede la penitenciar pentru a stopa executia unui condamnat
4. El insusi  :-P
5. Cine a mancat si soarecei si mancare de pisici ca sa-si dea seama daca sunt apropiate gusturile sau nu?
6. Prin procedee tehnice speciale? Ideea e ca mancarea nu se lipeste de teflon ;)
7. A merge pe varfuri face parte din arta baletului, nu are legatura cu inaltimea.
8. Il arunci la gunoi? Il casezi? :)
9. Ehh, se mai inchid si ele din cand in cand, pentru inventar  :-D
10. Pentru ca ar fi prea grele si nu ar putea zbura?
11. pass
12. Am intrebat acelasi lucru pe un preot care nu a stiu initial ce sa-mi rapsunda, dar ulterior mi-a spus ca si Adam si Eva aveau buric, pentru ca au fost primii. Aceasta este, intr-adevar o intrebare similara cu "are D-zeu mama?" care, desi aparent hazlie si inocenta, poate pune in dificultate pe orice teolog...
13. Pentur ca poate :)
14. Eu zic ca da... La disneyland este o chestie generala sa zambesti, e o cerinta generala acolo.
15. pass
16. pass
17. verde?

Sorry 4 spoiling the fun  :mrgreen:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

baaron

#16
Nici o problema :-D
Oricum observ ca la trei intrebari ai pus PASS...:-D :-)

Si oricum cred ca ne incadram in topic...

Bafta

//bluemoon8520 [fara text integral cu bold]

Skywalker

11. Pe vremea cand eram copil, am avut o revista in care era prezentat arborele genealogic al lui Donald. El mai avea o sora, care avea 3 copii.

1. Stiti de unde vine cuvantul kamikaze? De la ce eveniment major? Cu a doua intrebare v-am ajutat.

udar

Pai la 16 era clar ca pisica  :evil:
La 11 nu stiam sigur, dar a raspuns skywalker, iar la 15 chiar nu stiu, banuiesc ca se invarte, voi ce ziceti?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Skywalker

La 16 pisica se va unge putin cu unt
La 15 se cam invart pe acolo moleculele de aer. La o viteza de peste 100 la ora, asa se invart moleculele de ametesc.
La 14, omul din interiorul lui Mickey va zambi daca ii va placea de tine.

  Pot sa adaug inca o intrebare la cele 17?

18. Daca avem un recipient inchis pe un cantar, in care zboara o musca, greutatea recipientului va fi mai mare sau la fel ca inainte?

baaron


toma

kamikaze = vint divin. Prin mileniul I secolul ....nu mai stiu, armata coreana ataca coastele Japoniei cu  o mare armada. Un vint iscat din senin spulbera flota invadatoare. Cam asta ar fi, in mare!

1. din pacate cuvintul prescurtate nu a fost inventat de un lenes
2. Eroare, pilotii japonezi, cu atit mai mult pilotii kamikaze, nu aveau casca, cel putin nu in acceptiunea de azi a cuvintului. Poate nu stiti, dar nu aveau nici blindaj la cabina, codul samurailor nu le permitaea o asemenea injosire! Ei luptau de la egal le egal! Ceea ce vedeti in fotografii face parte din echipamentul de zbor, acea "casca" avind rolul si de "difuzor"/laringofon al instalatiei de comunicatii radio!
3. Face parte din procedura. Acele vin gata sterlizate :-P legea nepermitind iesirea pe poarta fabricii fara sa fie sterlizate in prealabil!
4. pai... tot aia
5. chimia inca nu a inventat un astfel de ester.
6. daca stiai nitica chimie, nu puneai aceata intrebare. De eloxare ai auzit?? :roll:
7. nu pe vitfuri...pe poante  :-D
8. ingroapa-l, da-l unui dusman sau da-i foc 
9. se mai duce si vinzatorul ca omul, la loc de meditare!
10.pai...ar fi prea negre si, noaptea, pasagerii nu ar nimerii usa. :mrgreen: Iar in alte tarii daunele ...se platesc!
11. tu de clonare nu ai auzit?
12. depine, Dumnezeu la facut pe Adam dupa chipul si asemanarea Sa....ce zici incerci sa vezi?
13. tu nu ai auzit de moda?
14. dupa 5 -6 ore de stat in costumul ala, pe o caldura torida, tu ce ai face?
15. ha! o carte de fizica ai pe aproape...capitolul inertie :evil:
16. cade in dunga, adica pe lat!
17. alb, daca lumina din jur e galbena!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

silverstar

#22
"Vân?torul ?i bufni?a" de la "Despre viitor ?i nu numai" trebuia s? fie aici, la gr?dini??. Dac? vrei s-o cite?ti...  :cry:

//bluemoon8520 [fara text integral cu bold]

Skywalker

              Anul 6006 A.D.
              exercitiu de imaginatie

   Ne este cunoscut faptul ca un razboi nuclear este inca subiect de actualitate. Sa presupunem ca marile puteri s-ar supara atat de tare una pe alta, incat s-ar distruge reciproc cu bombe atomice(e doar o presupunere), lasand in urma oraselor doar un pustiu. Si din toata civilizatia de acum, nu ar mai ramane nimic. Marile zgarie-nori s-ar face praf si pulbere, etc. Ar mai ramane neafectati de distrugere zonele subdezvoltate:Africa, poate ar supravietui si ceva indieni din varful Anzilor, eschimosii, ceva triburi din tot felul de insule. Si cu timpul, aceste populatii restranse de oameni s-ar dezvolta, si-ar extinde teritoriul, ocupand si zonele pustii,pe care odata s-a ridicat o puternica civilizatie. Si toate aceste populatii pana la urma s-ar intalni, si impreuna ar forma o noua civilizatie infloritoare. Ar face noi orase, diferite de ale noastre, ar avea o tehnologie avansata, dar diferita de ce avem noi. In anul 6000, va fi o civilizatie superavansata, insa fara sa stie prea multe despre cine a locuit inaintea lor pe aceste locuri(adica in sec.XX, XXI).
   
    Si odata cineva ar descoperi undeva, in niste ruine, o poza cu Turnul Eiffel. Si aici intervine intrebarea mea pentru voi. Cum credeti ca ar putea ei interpreta poza? Ar vedea in poza un turn metalic. Ar crede ca-i o racheta folosita pentru zborul interstelar? Sau ar crede ca-i mormantul unui rege?(turnul are o oarecare forma piramidala). Sau ar crede ca e o nava extraterestra? Astept parerile voastre.


Mai pe scurt, imaginati-va pe voi insiva peste 4000 de ani, ca descoperiti o ruina straveche, din anii 2000, apartinand unei civilizatii putin cunoscute de voi. Si explorand ruinele dati intamplator de poza de mai sus. Uitati-va la poza, si scrieti ce considerati ca este. Aici nu vor fi raspunsuri adevarate sau false, ci fiecare va avea dreptate in felul sau. Astept raspunsurile voastre.

  Deci, cum se va interpreta in 6006 poza turnului Eiffel?

toma

Nu as avea ce comenta, peste 4000 de ani Turnul Eiffel ar fi o gramada de oxid de fier, adicatalea ...rugina.
Dar hai sa va spun, totusi, o poveste!
Dupa razboiul nuclear de mai sus si vreo 2000 de ani trecuti, Pamintul este populat de negri, continentul African find mai putin afectat de consecintele razboiului. O echipa de invatacei in ale argeologiei, contusi de un batrin profesor, viziteaza ruinele unui templu subteran. Profesorul explica elevilor: priviti aceste sine metalice, pe ele sa deplasa cortegiul regal, de la un loc de rugaciune la altul, incaperi enorme, ca aceasta in care ne aflam acum, dispuse, dupa cum vedeti, tot subteran. In fiecare loc de rugaciune se poate vedea amenajata cite o camera separata de reculegere, atit pentru rege, cit si pentru regina. Dupa cum puteti observa, incaparile, cu toate ca sint alaturate, sint prevazute cu mobilier nitel diferit. Cea a regelui are doau tipuri de tronuri. Un tip de tron este asezat direct pe podea si era destinat, mai mult ca sigur, pentru rege. Puteti vedea ca acest tron este legat la  un rezervor ce continea, de buna seama, ingredientele necesare meditatiei. Sint mai mute tronuri de acest tip, separate de un perete subtire, probabil aceste mini-incaperi avind un anume rol. Celalat tip de tron, vedeti si voi, este atasat de perete si este vizibil mai mic decit cel al regelui! Nu are nici rezervor. Acest tip de tron era destinat, probabil, suitei regale de parte barbateasca. Mergem alaturi si vedem incaperea reginei, mult mai simplu mobilata, doar cu tronul din podea. Acest lucru ne poate face sa credem ca, fie regina nu era insotita, putin probabil, fie alaiul acesteia nu avea voie sa stea jos. Dupa cum v-am spus, pe usile de intrare in aceste incaperi de meditatie si rugaciune ale regelui si ale reginei, se afla cite un simbol, stilizat, care ii reprezinta pe acestia! Dupa cum v-am mai spus, aceste simboluri sint negre, ceea ce dovedeste existenta irefutabila, dintotdeauna pe pamint, a oamenilor de culoare neagra.
Si acum invatatceii mei
, zise triumfator profesorul dind la oparte molozul si resturile de beton de pe o usa cazuta la pamint, o sa va arat dovada de necontestat ca noi, negrii, am fost stapinii Pamintului din vremurile cele mai vechi!  Si spund aceasta, profesorul da la oparte ultimele resturi de moloz de pe simbol: stupoare acesta era ....albastru!



P.S. Spre dezamagirea domiilor voastre, acesta snoava nu-mi apartine, desi mi-ar fi placut! Si, sper, cred ca v-ati prins despre ce incaperi e vorba.  :?
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

apokryphos

Citat din: toma din  09 Aprilie 2006, 16:36:56
P.S. Spre dezamagirea domiilor voastre, acesta snoava nu-mi apartine, desi mi-ar fi placut! Si, sper, cred ca v-ati prins despre ce incaperi e vorba.  :?

Imi amintesc si eu povestirea. Era prin vreun almanah anticipatia?

A.

toma

Nu, intr-o revista cu povestiri SF de prin anii 88-89, nu mai stiu precis. Din pacate am ratacit si revista :-(. Povestirea, prezentata aici pe scurt, era superba si plina de tilc!
E un fel de ...aviz amatorilor!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

Trebuie sa recunosc ca m-am amuzat de minune citind-o.

toma

Hai sa va intreb ceva. Toti de aici cred ca stici ce este un PC, cum functioneaza un motor in patru timpi, ce este un pix, cun se fabrica sticla, ce este penicilina, ce este praful de pusca, un tanc, un avion, ce este o guma de mestecat sau o coala de hirtie. Sint citeva din lucrurile de care ne lovim zilnic si pe care le cunoastem foarte bine. Acum sa ne gindim ati ajuns, nu contreaza cum, in una din petele albe ale globului Pamintesc, sa zice jungala Amazonului. Acolo dati peste o populatie aflata undeva in epoca bronzuluii. Credeti ca ati putea sa fabricati lucrurile de mai sus?????
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

nemo

NU  .... de la Aristotel incoace o singura persoana nu mai poate detine toate cunostintele stiintifice ale umanitatii . Cu atit mai putin cele tehnologice . Dar si reversul este greu . Aprindeti un foc cu doua pietre, sau demonstrati fara a apela la mijloace moderne ca Pamintul nu e plat .