Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN-urile si extraterestrii, aparitii diavolesti?

Creat de Shadowman, 10 Aprilie 2007, 12:57:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Ok, cred ca se face o confuzie aici.
In primul rand diavolii sunt fiinte spirituale (ingeri decazuti). Uneori se pot folosi si de corpuri ca sa ia forma materiala.
Ideea este ca ei nu ne pot face rau direct. Altfel, intr-adevar am fi fost foarte expusi.
Diavoulul (a se intelege lucifer, satan, energie negativa etc), are "formidabila calitate" de a patrunde in mintile noastre si a ne influenta. Noi intr-un final suntem cei care clacam si ne facem rau, el doar aruncand o vorba, un gand, o soapta.
Cea mai mare greseala a omului referitoare la diavol e sa considere ca acesta nu exista pentru ca atunci gandurile otravite si inselaciunile diavolului ni se par a fi gandurile noastre si atunci o sa gandim: "daca eu vreau asta, o sa o fac, imi traiesc viata".
Stiu ca pare sf dar este cat se poate de adevarat.
In final, ozn-urile, nu, nu sunt aparitii diavolesti.


Ark

silviu

Si alti cercetatori ai fenomenului ozn au ajuns la cocluzia ca fenomenul ozn sau poate o parte din el sint manifestari demonice

Arckadii

Bine ai venit silviu.

Spune-mi te rog mai concret la ce te referi. Sincer sa fiu este prima oara cand aud de asa ceva.
Daca ai o informatie concreta, te rog sa o sustii. Este interesant.


Ark

lylyt_ice

Silviu,ai putea daca nu te superi(?) sa ne dai si noua cateva nume de cercetatori care sustin ca extrarerestrii sunt aparitii "DEMONICE"???Poate vrei sa spui, ca inca din cele mai vechi timpuri ,oamenii... au asociat extraterestrii cu aparitii demonice...sau cu ingeri coborati din cer?Poti sa dai o explicatie mai ampla???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Anna

Cred ca raspunsul la intrebarea asta trebuie fiecare sa si-l dea singur dupa credinta sa, modul de a percepe lucrurile, profunzime in gandire samd.
Sincer nu am auzit vre-un UFO hunter sa declare ca extraterestrii ar fi aparitii diavolesti si aici fac o conotatie catre diavolul(lucifer) din biblie.
Eu una fac multe legaturi cu biblia, mai ales catre Noul Testament, si as putea sa inclin usor si catre ipoteza asta. Diavolul, e perfid, ia multe chipuri, se ascunde sub multe forme, de ce nu s-ar ascunde si sub forma unui extraterestru. Nu mi se par de loc comice reactiile oamenilor care vad astfel de fiinte(ex cazul Certesti, cand prima reactie a unuia dintre martori a fost: Domn' Marian! Satana!) probabil si datorita aspectului fizic urat, dizgratios. Ei sunt indreptatiti sa afirme asta, mai ales ca notiunea de frumos cultivata pe Pamant, indirect prin vointa lui Dumnezeu, nu corespunde cu ceea ce vad de multe ori cei ce au parte de astfel de intalniri. Ca sa-l citez pe fostul Papa, ca "si ei sunt fii lui Dumnezeu"....e relativ. Asa cum unii oameni nu mai sunt fii lui Dumnezeu, dupa ce se indeparteaza de El (fii pierduti), la fel si cei din alte lumi se pot fi "lepadat" de Dumnezeu( doar diavolii sunt ingeri decazuti).
Caracterul dual al lumii impune existenta unui bine si a unui rau...iar asta cred ca se aplica in tot universul, inclusiv la alte civilizatii extraterestre.

Marius MMG

Citat din: Arckadii din  05 Iunie 2007, 18:14:57
Bine ai venit silviu.

Spune-mi te rog mai concret la ce te referi. Sincer sa fiu este prima oara cand aud de asa ceva.
Daca ai o informatie concreta, te rog sa o sustii. Este interesant.


Ark
Eu cred ca stiinta este stiinta si religia religie, extratestrii tin de stiinta iar diavolii de religie. Daca discutam din punct de vedere stiintific nu prea exista Dumnezeu, deci nici diavoli.

lylyt_ice

Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus........... :-D   PUNCT! SI DE LA CAPAT.....NU Marius ? Asa...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Marius MMG

Citat din: lylyt_ice din  05 Iunie 2007, 19:26:38
Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus........... :-D   PUNCT! SI DE LA CAPAT.....NU Marius ? Asa...
Pai sincer nt prea te-am inteles.

Anna

Nu cred ca stiinta trebuie separata de Dumnezeu. Dumnezeu e in toate...de ce nu ar fi si in stiinta.
Discutiile astea despre probleme religioase nu ajung la nici un rezultat, si s-a mai vazut lucrul asta pe cateva topicuri de pe forum. Religia e ceva ce tine de fiecare om in parte, fiecare o percepe diferit. Intrebarea de pe topicul asta va duce clar in polologhii de genul...vezi topicul: Adevaratul nume al lui Dumnezeu. Oricum nu are raspuns, sau cel putin un raspuns pe care sa si-l insuseasca toti.

Arckadii

Marius. Stiinta nu poate acoperi nici 1% din religie. Crede-ma ca stiu ce zic. Am experimentat si experimentez in paralel cele 2 trairi. Ca profesie urmez calea stiintifica, sufletul fiindu-mi indreptat spre partea religioasa.
Gasesti raspunsuri prin fizica, matematica etc, e adevarat. Insa cand ajungi la un punct realizezi ca nu poate fi totul doar stiinta.
Mari oameni de stiinta au declarat asta. Am nenumarate exemple.
Va rog sa reveniti la topic acum.

Ark

Shadowman

Manuale dracesti,carti de demonizare a copiilor,carti fals ortodoxe,publicatii ocultist-eretice-sataniste,autori de manuale dracesti... :evil:
Printre autorii de manuale "dracesti" : Dan D. Farcas, Florin Gheorghita,Ion Hobana...!  :lol: :lol:
Citez autorul mesajului : "Pentru ca acele filme, desene animate, carti prezinta fapte ireale si neziditoare, acestea ajung sa-ti umple mintea de erezii, credinte in diavoli si deci sa-ti duca si sufletul in Iad. Au fost create pentru a te indeparta de mantuire. Domnul nostru Iisus Hristos a spus ca "fara de mine nu veti face nimic" bun. Il gasiti pe Domnul Iisus in ele? "
:roll:
Mai multe la : http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/11/14/ce-inseamna-a-fi-ecumenist/
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

loreley


                    Am  citit linkul pe  care l-ai pus. Pe Bivolaru  il  face "vrajitor"  . Citesti  si  te  minunezi...dupa   ei  trebuie  sa mergi de   10 ori la   biserica  si  sa  te  impartasesti  ca sa   aibe  ce  spune  mai  departe....si  traim  in  secolul   XX...ce sa mai  spun  de  papa   cu  indulgentele  lui....

StarDust

Am intrat si eu pe link... Pai cam totul este "necomform" cu acele dogme, eu altfel vad credinta... Dar asta e... Lumea merge inainte nu se poate ramane la conceptiile de acum 2000 de ani...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16