Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

UFO caught on video

Creat de Unidentified, 25 Martie 2007, 21:08:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Unidentified

Un filmulet mai nou ,calitate nu prea este ,totusi cel care a filmat a reusit sa prinda un obiect cel putin interesant .  :evil:

http://www.liveleak.com/view?i=7da_1174598549 

Tipul asta de obiecte gen sfera metalica sau obiecte argintii cu reflexii puternice parca s-au inmultit la numar ... 

alx

Citat din: Unidentified din  25 Martie 2007, 21:08:36
Un filmulet mai nou ,calitate nu prea este ,totusi cel care a filmat a reusit sa prinda un obiect cel putin interesant .  :evil:
Tipul asta de obiecte gen sfera metalica sau obiecte argintii cu reflexii puternice parca s-au inmultit la numar ... 
1  asa cum spui,calitate nu prea este,si nici posibillitate de download,pt.o analiza adevarata...
   2  este un obict interesant,randat destul de bine in 3dsmax(sau alt program asemanator)-spun asta din cauza reflectiilor perfecte,ASA CUM AR TREBUI SA FIE IN CAZUL IDEAL,dar cum nu le intalnesti in realitate...
   3  si cu tehnica de azi,sigur ca s-au inmultit aceste obiecte,respectiv encodari la rezolutie mica a unor inregistrari care se pretind a fi autentice... :evil:
   4  aparitia si disparitia obiectului sunt relativ ciudate,cat si reintoarcerea acestuia,dupa prima disparitie,in acelasi loc,pentru un bis!  sunt sigur ca la o analiza frame by frame a inregistrarii s-ar dovedi usor ca aparitia si disparitia sunt doar efecte de tranzitie...
   5  daca tu ai avea o astfel de inregistrare,care ar rasturna multe dintre conceptele noastre,ai posta-o acolo unde ai gasit-o,sau ai avea exclusivitate pe cnn,bbc,etc.?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

eu am vazut cu ochiul liber asa ceva si stiu sigur ca nu am un cip cu 3Dmax instalat:)
oricum la mine se misca si isi schimba forma. din pacate nu am avut cu ce sa filmez.
sper sa mai vad cand am o camera cu mine.
totusi filmuletul pare fake.
Ark

alx

de ce nu ne povestesti Ark,sau daca ai facut-o,expune link-ul,ca sa nu ma apuc sa bantui tot forumul(destul de intins,la ora asta...).Oricum,acest film este un fake-parerea mea!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Unidentified

Salutare dragi membrii ai forumului Rufon(romanian ufo network) ,

Sper ca nu sunt pus la zid pentru ca am pus linkul filmuletului si pt ca am zis ca obiectul este cel putin interesant :P .
Sa o luam pe puncte ca am vazut ca asa ii place lui alx :

Citat din: alx din  25 Martie 2007, 22:08:13
   1  asa cum spui,calitate nu prea este,si nici posibillitate de download,pt.o analiza adevarata...
   2  este un obict interesant,randat destul de bine in 3dsmax(sau alt program asemanator)-spun asta din cauza reflectiilor perfecte,ASA CUM AR TREBUI SA FIE IN CAZUL IDEAL,dar cum nu le intalnesti in realitate...
   3  si cu tehnica de azi,sigur ca s-au inmultit aceste obiecte,respectiv encodari la rezolutie mica a unor inregistrari care se pretind a fi autentice... :evil:
   4  aparitia si disparitia obiectului sunt relativ ciudate,cat si reintoarcerea acestuia,dupa prima disparitie,in acelasi loc,pentru un bis!  sunt sigur ca la o analiza frame by frame a inregistrarii s-ar dovedi usor ca aparitia si disparitia sunt doar efecte de tranzitie...
   5  daca tu ai avea o astfel de inregistrare,care ar rasturna multe dintre conceptele noastre,ai posta-o acolo unde ai gasit-o,sau ai avea exclusivitate pe cnn,bbc,etc.?
1. am gasit pt tine, sa poti analiza in liniste filmuletul ;) ;
2. presupun ca ai cunostiinte in '3dsmax(sau un alt program asemanator)' cand faci afirmatii de genul asta; problema cu 'reflectiile' perfecte nici tu ,nici eu nu cred ca putem stii cu exactitate cum ar trebui sa fie ca doar nu cunoastem noi ce eventuale tehnologii sunt folosite ;am vazut cazuri in care obiectele neidentificate reflectau lumina foarte puternic sau ca aveau un invelis metalic foarte ciudat care ba reflecta ba era mat ...in fine;
3. aici sunt de acord cu tine dar totusi ,la momentul de fata, tehnica nu este perfecta. de obicei inregistrarile video sunt catalogate ca fiind fake sau nu si pe baza marturiilor.
4. in leg cu aparitia si disparitia obiectului acum ai filmul sa-l analizezi in detaliu .Fii atent la faptul ca el incearca sa prinda obiectul cu acea camera ,adica face zoom apoi revine si la functia aparatului de a face autofocus.La fel si cu miscarile camerei si ale obiectului.
5.Nu toti sunt avari dupa faima sau bani ,de altfel nu toti stiu de existenta forumurilor de specialitate sau a site urilor dedicate ufologiei.Siteul unde este pus ,nu stiu daca de cel care a filmat obiectul, pare sa aiba legatura cu media ...
Eu daca as filma ceva nu cred ca m-as duce la protv sau antena sau la oricare alt post ci mai degraba l-as pune pe un forum,eventual l-as imprima cu o semnatura de a mea sau un pseudonim  :-D .
In concluzie eu cred ca acel filmulet este adevarat dar asta nu inseamna ca respectivul chiar a filmat un castron spatial facut de extraterestrii.Nici eu nu stiu ce este ,tind sa zic ca poate sa fie un balon mai ciudat sau altceva de aceea l-am catalogat ca fiind un ufo.Pana la proba contrarie filmul este adevarat.
sanatate
ps: poate reuseste careva sa afle din datele exif ce camera a folosit

Unidentified

am uitat sa-l pun pe forum  :-D


Unidentified