Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Planeta Eris/Nibiru, încãlzirea globalã ºi 2012

Creat de Leonard, 16 Martie 2007, 14:29:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca in 2012 se va intampla ceva?

Da cred
81 (57%)
Nu cred
45 (31.7%)
Nu cred pentru ca in 2000 s-a presupus ceva asemanator si nu s-a intamplat nimic
16 (11.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 108

DepthOfField

Citathttp://66.102.9.104/search?q=cache:bXM6reWLq2oJ:www.copernicus2.org/+copernicus2+cristian+negureanu&hl=ro&ct=clnk&cd=4&gl=ro&client=firefox-a

de citit cu atentie

portiuni asemanatoare am citit cu atentie si altadata. Acum ce e drept nu am timp sa citesc cu atentie tot ce e acolo.
Dar 2-3 cazuri de acolo le recunosc cu usurinta. Referitor la constructii pe Marte.

Sirius13, priveste poza "capture_2.jpg", extrasa de pe site-ul precizat de tine, ca sa stii la ce fac referire.
Deci legat de prima imagine din stanga, "Kind of tunnels/Tubes on Mars"..e o CONFUZIE (sau cvasi-pseudo-analiza) cu niste banale (pentru geologi) fenomene de curgere ghetari sau nisip, deci eroziune/morfologie geologica, s-a mai zis asta, si Jackie a dat un exemplu identic de pe Terra, cu niste ghetari, aici, uite am cautat eu pt tine: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,546.msg9578.html#msg9578

legat de pozele alea 2 cu umbra eliptica..am mai discutat destul de mult tot pe topicul "Constructii pe Marte"..in care am spus de ce umbra unui satelit natural nu trebuie sa fie musai rotunda, ci depinde de unghiul de proiectie pe suprafata martiana...detalii pe acel topic.

Legat de poza "Part of City on Mars"...aici e aici ;)
Citeste te rog posturile mele, 2 succesive, aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,257.msg12825.html#msg12825
Dar te rog citeste cu atentie ce scriu acolo. Acolo eu "descopar" orase pe cerul innorat  :-D, dar identice cu asa zisele orase de pe Marte exemplificate acolo.... Uite-te la imaginea "07_-_comparatie_finala.jpg", extrasa din acele posturi explicative. Adica CONFUZIE intre artefacte jpg de compresie a imaginii si orasele martiene din imaginatia celui care a lansat teoria exemplificata concret acolo.
Si astea le-am descoperit pentru ca am citit la un moment dat mai cu atentie cele scrise acolo, si coroborat cu putina experienta practica legata de tehnica imaginii, am vazut ca dansii abereaza. Esti de acord cu asta, Sirius13, desigur, legat de acest aspect concret exemplificat acolo, al constructiilor de orase pe Marte?
De aceea, speculatiile le privesc cu mari rezerve. Cineva acolo, pe site-urile de genul acesta, fie este de-a dreptul paralel cu stiinta asta blamata, si preia (citeaza) din alte surse acele speculatii, si atunci, hai , mai treaca mearga, omu' e nevinovat, dar uite ca ne ameteste pe toti cu cvasi-teorii neverificate, dar sustinute cu patos. Insa cineva, la origine, deci nu neaparat auorul respectivului site, stie cu ce se mananca una si alta, si atunci cand preia imaginile de la Nasa, si cauta dupa artefacte si le evidentiaza, stie bine ce face, stie ca alea sunt artefacte si stie ca spune aiureli. Deci acela manipuleaza. Are un interes. Deci el creeaza mistere, pentru a servi cererea. Probabil are de vandut niste carti sau dvd-uri cu documentare, sau se simte bine si important cand are un oarecare succes. Si uite asa cu speculatiile de genul asta...
Deci de acord cu tine: de citit CU ATENTIE orice cititi. Si de trecut prin filtrul propriilor verificari. Pentru, ca nu tot ce cititi este si corect. Deci doar atrag atentia. Si critic acolo unde am ceva de criticat.
Asa si cu Nibiru asta..unde mai pui ca sunt si teorii (=speculatii) si mai greu de verificat...numai bine de exploatat subiectul de cei interesati..ceea ce se si intampla.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

GreenDragon

Interesanta discutia despre Eris/Nibiru si despre legatura acestei planete cu Terra.  :planet:

In cartea "Telos" de Aurelia Louise Jones, se vorbeste insa despre planeta Excelsior, pe care se vor reincarna cei ce nu vor trece cu bine examenul din 2012. Cei mai multi dintre locuitorii de azi ai Terrei acolo isi vor continua existenta :mrgreen: ... in timp ce altii au trecut deja in a cincea dimensiune.  :star:

Cartea a fost publicata la http://www.editura-foryou.ro si merita cu varf si indesat sa fie citita. Va spun ca eu n-am putut s-o las din mana. Am parcurs cele 3 volume in 3-4 zile. E o lectura incredibila.

adrianh

Citat din: ciuciulete din  13 Iulie 2007, 10:34:46
mai oameni buni, iar incepeti cu modificarea timpului?!?

Ionut a spus:M-ati "convins": MUUlte persoane, parinti si bunici, adevarate etaloane ale masurarii timpului, au observat ca acum timpul trece mai repede. Mai de unde le scoateti p-astea?!
Ce DOVADA este asta?
De unde pana unde OMUL poate masura timpul cu "ochii" si simtul lui?!?
Daca izolezi un om intr-o camera fara a sti daca afara e ziua sau noapte, o sa mai stie el dupa cateva saptamani cat e ora exacta?!?
hai ca sunteti culmea.
Daca stai la coada in picioare la ceva rand, cateva ore, si e inghesuiala si cald, o sa-mi spuneti ca "timpul trece prea incet". Daca aceleasi ore le stati pe Youtube sau ce va place voua, o sa ziceti ca "timpul a trecut repede".
este adevarat ca lumea de azi e in graba, si nu mai are timp. Pai sa vedem de ce.
Acum cateva sute de ani, daca erai boier, frecai menta toata ziua la receptii si baluri plictisitoare, iar daca erai iobag si munceai toata ziua la camp, TIMPUL TRECEA FOARTE GREU IN AMBELE CAZURI.
Astazi sa luam o persoana medie: servici, treburi acasa, de vazut film, de jucat joc, de verificat mail, de vorbit cu pretenu, de prelucrat pozele, de vopsit balconu', de platit rata la creditu ala etc etc. Pai normal ca nu-ti ajunge timpul, iar PERCEPTIA este ca timpul zboara, mai ales ca sunt atatea minunatii langa tine (emisiuni TV, de vizitat locuri frumoase, internetul cu mesajele lui), pe care esti frustrat ca nu ai timp sa le vezi/vizitezi/verifici
Si voi veniti si spuneti ca parintii si bunicii au constatat ca TIMPUL TRECE MAI REPEDE ?!?
Ce vorbe de umplut topicuri sunt si astea? Care timp merge mai repede? CUM S-A DOVEDIT ASTA?!  ("mi se pare mie ca". Asta e dovada?!)
Va rog sa-mi explicati cum timpul merge mai repede. Clar, sa inteleg si eu.
Nu ma luati cu "pulsatia pamantului a crescut de la 7 cicli la 12", ca ASTA NU INSEAMNA ca timpul trece mai repede, ci doar ca nu-sh ce frecventa s-a modificat, si doar atat. Daca timpul trece mai repede, va rog sa explicati aici ceea ce am afirmat si pe alte topicuri, din care citez:
(citat preluat de aici: "http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,923.msg18287.html#msg18287" )
(citat preluat de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,906.msg16521.html#msg16521 )

(citat preluat de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,923.msg18214.html#msg18214 )

Deci cum masurati timpul? cu "mi se pare ca" ?
Dar pulsarii aia de la marginea universului care fac exact o rotatie la cateva miimi de secunda, foarte precis si constant... cum de nu au ramas in urma fata de Terra noastra insignifianta unde "am observat ca parca trece mai repede timpul"?
Dar cu tranzitiile atomului de cesiu sau alte etaloane de timp ce ne facem? S-au schimabt si ele?
Dar cu ceva observabil noua, si anume fenomenele cozmice calculabile (deh, de fapt tot nu e accesibil muritorilor de rand...ce ne trebuie sunt niste telescoape si timp de stat cu ochiu in ocular) si care se petrec peste ani si ani in viitor exact la minutul si chiar secunda indicata in functie de exactitatea calculului si luarea in consideratie a tuturor parametrilor..apropo, sunt softuri de predicitie a fenomenelor astronomice..ele cum fac sa nu fie influentate de scurtarea timpului in asa hal de la 24 ore la 16 ore??..).

Cum trece mai repede timpul? Sa vad argumente convingatoare. Nu idei misterioase care suna bine in cvasi-logica lor, de care v-ati indragostit, ci elemente concrete. Ca la masa nu mananci idei si teorii misterioase, ci mancare concreta.

Si ca sa fiu in ton cu cele spuse: da, o sa va maturizati, o sa aveti copii familie, treburi, si o sa vedeti ca TIMPUL TRECE REPEDE. Dar asta nu inseamna nimic, decat ca aveti o viata incarcata. Si atat.


ciuculete,ai putea sa-mi spui cateva softuri de predictie a fenomenelor astronomice?
multumesc anticipat!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

alx

Citat din: adrianh din  04 Ianuarie 2008, 01:24:39
ciuculete,ai putea sa-mi spui cateva softuri de predictie a fenomenelor astronomice?
multumesc anticipat!

uite unul : http://www.starrynightstore.com/       poate ca termenul predictie nu e cel mai fericit,dar in esenta asta fac programele astea...prevad diferite evenimente,PE BAZA UNOR LEGI SI A UNOR FORMULE pe care le respecta TOATE corpurile  din Univers!
               http://www.stellarium.org/     asta e altul..
si cred ca daca dai o cautare pe google,mai gasesti...sigur,daca nu iti e prea greu...

PS imi cer scuze de la Ciuciulete ca am raspuns in locul lui...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

Pentru ,,predictii astronomice'' iti recomand Starry Night , pe care il gasesti pe torrentele externe .
Este cel mai profesionist soft de astronomie . Are o baza de date impresionanta, updatata zilnic , iar legat de ,,predictii'' , in momentul in care rulezi programul vei fi intampinat de o ferestra care iti va prezinta principalele evenimente astronomice din ziua respectiva .
 
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

adrianh

Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

gnrmarius

Dar daca aceasta incalzire globala de fapt nu e rezultatul noxelor, agenti de poluare, etc ci este una dorita "din-afara"? Daca se pregateste terenul pentru acel "sfarsit", ca sa zic asa...pentru ca ma indoiesc ca va fi un sfarsit al materiei.

gnrmarius

Nu era Nibiru celebra planeta "locuita" de anunnaki? Cei care conform credintei orientale, au venit pe Pamant pentru aurul "nostru" iar apoi au creat omul in jurul marilor delte ale lumii? Vezi Dunare, Nil, etc. Cica omul ar fi fost creat initial de acesti nibirieni pentru a le usura munca si mai apoi a fost inzestrat cu darul procreerii.

Leonard

#68
Omul a fost creat pe acesta planeta de ,,oamenii,, lui Dmnezeu.Undeva in biblia dinainte de scripturi scrie ca acestor oameni le placea sa se cupleze cu oamenii umanoizi de atunci.Stim sa manuim destul de bine tehnologia.Dar avem semne de par pe tot corpul putem supravietui si adapta multor specii de virusi.Ar mai fi multe de precizat si nasul in forma de clopot dar nu ma bag in amanunte.Sunt niste detali legate de cumbinarea speciei pamantene cu oamenii lui Dm.Dm ne-a transmis mesaj sa locuim planeta asta dar noi i consumam toate resursele si dupaia ce facem mergem pe Marte?Si referitor la incalzirea globala oare nu cumva ne racim nu cumva termenul de incalzire sa devina racire dupa acesti ani fierbinti nu vor urma niste ani ice age?
Mia-am dat si eu cu parerea.Iar daca vreti sa va mai spun despre cine ne-a inventat spunetimi ca va dau toata teoria mea.
Cei care stiu tac.

darek40

Pentru ca are 2400Km diametru (si trece destul de departe de terra) nu inseamna ca stim deja forta ei gravitationala! se stie oare masa ei?
Intrebare de necunoscator : ce diametru are o gaura neagra? in contextul - o gaura neagra reprezinta infinit in privinta atractiei "gravitationale" iar un corp ceresc normal are valoarea atractiei "gravitationale" minima, adica direct proportionala cu masa ei fara alt "coeficient"; intre aceste extreme exista si alte valori?


Serban M

#71
NIBIRU - Nasa X Ray Photo

http://youtube.com/watch?v=qDKtkWIx00A

http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova_remnant_G1.9%2B0.3

The discovery was announced on May 14, 2008 at a NASA press conference. In the days leading up to the announcement, NASA would only hint that they were going "to announce the discovery of an object in our Galaxy astronomers have been hunting for more than 50 years."

mare mare atentie la imagine

http://www.librarising.com/space/images/nibiru.jpg

Serban M


DepthOfField

#73
Sirius13, am rugamintea nu mai pune filmulete OCULTE facute de idioti in bucataria personala... risti sa fii tu insuti banuit de misticism.

Acel individ, DENATUREAZA niste observatii asa cum vrea muschiu' lui.

Par example, sustine nonsalant ca albastrul din fotografiile in Raze X facute de NASA asupra supernovei, reprezinta dovada apei. Pentru ca albastrul este o culoare rece. Contrar a ce sustine NASA ca albastrul este "HOT".
LOL. E nesimtit tipul, jucandu-se cu cuvintele si notiunile dupa bunul sau plac.
IN TOATE fotografiile astronomice, cu cat un obiect este mai fierbinte, cu atat emite in domeniul cat mai energetic al spectrului, adica spre ALBASTRU.
Intotdeauna albastrul este fierbinte, si rosul mai rece. Imaginile in infrarosu surprinse de telescopul infrarosu Spitzer sunt cu rosu. Tot ce e energetic este albastru. Ma rog, in cazul supernovei noastre, ca in majoritatea imaginilor facute in afara spectrului vizibil, culorile sunt doar NISTE REPREZENTARI CONVENTIONALE:
CitatComposite image of Supernova remnant G1.9+0.3, using 1985 radio images (blue) and 2008 x-ray images (orange). The difference in size revealed that the supernova remnant is still expanding rapidly, and allowed astronomers to calculate its age.

CitatLocated about 25,000 light years from Earth, G1.9+0.3 was first noticed in 1985 as a bright radio source inside our galaxy by astronomers using the VLA. In 2007, images of the suspected supernova remnant were made using the Chandra X-Ray observatory, and compared with the 1985 images. The differences in size allowed astronomers to calculate when the supernova exploded, sometime around 1868 C.E (relative to Earth-time). In 2008, observations by the VLA confirmed that G1.9+0.3 was expanding rapidly, and is calculated to be doing so at about 56 million kph / 35 million mph, or about 5% the speed of light.

The supernova was not observed visually by astronomers at the time of explosion, because it is located near the centre of the galaxy, and is obscured by dust clouds. It is only since the advent of radio astronomy and X-ray astronomy that astronomers have been able to penetrate the dust clouds.


Studiati imaginile astronomice de oriunde, cititi cu atentie MODUL cum sunt obtinute/reprezentate, fiti consecventi si rationati cu bun simt, si nu mai dati credit tuturor sarlatanilor care rastalmacesc cum vor ei orice, jucandu-se cu ignoranta publicului naiv.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Serban M

#74
dat fiind faptul ca stirea de la nasa a fost data publicitatii foarte recent [14 mai] ,asta nu ar trebui sa opreasca o oarecare analiza.Am mentionat faptul ca este o supernova,dar referire am facut numai la asemanarea intre fotografii,clipul de pe youtube fiind mai mult o opinie personala si intr-adevar blue = hot.

problema insa e alta,eu nu am vazut supernove cu comet tails.

http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova_remnant