Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Planeta Eris/Nibiru, încãlzirea globalã ºi 2012

Creat de Leonard, 16 Martie 2007, 14:29:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca in 2012 se va intampla ceva?

Da cred
81 (57%)
Nu cred
45 (31.7%)
Nu cred pentru ca in 2000 s-a presupus ceva asemanator si nu s-a intamplat nimic
16 (11.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 108

Arckadii

Limitati-va la subiect si nu va mai jigniti partenerii de forum. Mesajele care au degenerat in cearta au fost sterse. Considerati conflictul aplanat.
Ark

IONUT

Citat din: alx...PS ar trebui sa se puna la sondaj si optiunea ''nu exista planeta Eris''...cred ca ar fi mai interesant...
Nu cred c-ar fi mai interesant pentru simplul fapt ca raspunsurile ar fi de genul "datul cu parerea" ca doar nu astept o nopte senina sa arunc un ochi pe cer ptr a observa paneta Nibiru ca sa raspund la chestionar ..

Citat din: LeonardSi eu inainte sa aflu acest lucru am observat ca ziua trece cam repede.
E un fenomen perceput nu numai de tine ci de muuulte persoane din generatiile actuale si ma refer si la bunici si la parinti si la noi.

Citat din: alx din  20 Aprilie 2007, 09:15:12S-ar putea sa fim mai grei de cap,asta din cauza ca la 184cm inaltime fortele gravitationale sunt mai mari din cauza cresterii vitezei de rotatie a a pamantului, adica capul se roteste cu viteza mai mare decat picioarele,asta facand ca forta centrifuga sa aiba tendinta de a ne ridica de la pamant,si atunci,ca o urmare fireasca a acestui lucru,capul este mai greu,ca sa intareasca zicala ''cu picioarele pe pamant''...asta legat de greutate...deci nu te supara pe noi...
si totusi in practica este invers: doar capul gandeste, nu picioarele deci: mai usor rezolvam problemele cu capul decat cu picoarele... :))

Concluzia este ca se poate figura o corelatie intre planeta Eris si planeta noastra  vis-a-vis de lolcul acestora in anul 2012 dar si raportat la legendele vechi//stravechi. Eliminand articolele jurnalistilor care incearca din rasputeri sa manance o paine prin fel de fel de speculatii, [ lucru cu care nu sunt deacord ], si bazandu-ne doar pe date stiintifice si legendare (reale) pot afirma ca in toata povestea asta este mai mult decat un sambure de adevar. E clar ca traiectoria acestei planete va fi aproximativ intre Marter si Jupiter undeva intre 2011 si 2012 si ca trecutele sale treceri prin aceleasi locuri au coincis cu anumite fenomene de amploare pe Terra, ceea ce e posibil sa se mai repete. Chiar daca dimensiunile acestei planete sunt ff mici in comparatie cu cele ale Pamntului si distanta este, totusi, foarte mare, nu putem anula posibilitatea de a ne influenta planeta, respectiv sistemul solar.

Domane ajuta-ne !

alx

Citat din: IONUT din  12 Iulie 2007, 20:01:18
Nu cred c-ar fi mai interesant pentru simplul fapt ca raspunsurile ar fi de genul "datul cu parerea" ca doar nu astept o nopte senina sa arunc un ochi pe cer ptr a observa paneta Nibiru ca sa raspund la chestionar ..

fara suparare ionut,dar cu sau fara acea optiune la sondaj,raspunsurile chiar sunt pareri personale,unele fara nici o baza logica...iar cat despre ''planeta'' eris,cred ca ar trebui sa vedem definitia unei planete:''A planet, as defined by the International Astronomical Union (IAU), is a celestial body orbiting a star or stellar remnant that is massive enough to be rounded by its own gravity, not massive enough to cause thermonuclear fusion in its core, and has cleared its neighbouring region of planetesimals.''  asta daca luam in considerare wikipedia...altfel o sa avem cateva mii de ''planete''prin sistemul solar...


Citat din: IONUT din  12 Iulie 2007, 20:01:18
Concluzia este ca se poate figura o corelatie intre planeta Eris si planeta noastra  vis-a-vis de lolcul acestora in anul 2012 dar si raportat la legendele vechi//stravechi. Eliminand articolele jurnalistilor care incearca din rasputeri sa manance o paine prin fel de fel de speculatii, [ lucru cu care nu sunt deacord ], si bazandu-ne doar pe date stiintifice si legendare (reale) pot afirma ca in toata povestea asta este mai mult decat un sambure de adevar. E clar ca traiectoria acestei planete va fi aproximativ intre Marter si Jupiter undeva intre 2011 si 2012 si ca trecutele sale treceri prin aceleasi locuri au coincis cu anumite fenomene de amploare pe Terra, ceea ce e posibil sa se mai repete. Chiar daca dimensiunile acestei planete sunt ff mici in comparatie cu cele ale Pamntului si distanta este, totusi, foarte mare, nu putem anula posibilitatea de a ne influenta planeta, respectiv sistemul solar.

scuza-ma,dar cine a tras concluzia asta,sau cine ar putea sa traga o astfel de concluzie,''bazandu-ne doar pe date stiintifice si legendare (reale) ''?  datele legendare nu sunt reala,de asta se cheama legendare!( si de fapt expresia ta nu e corecta,nu exista date legendare,exista legende) si nu au nici o legatura cu datele stiintifice,pe care tu refuzi sa le accepti!
  apoi de unde pana unde traiectoria''clara'' a ''planetei''?pe baza caror calcule ai stabilit asta?  si intrebam intr-un post anterior ce se va intampla la trecerea pe langa jupiter,stiut fiind faptul ca atractia gravitationala imensa a acestei planete este o capcana mortala pentru corpurile mici care bantuie prin sistemul solar?

  si de unde ai informatii despre trecerile trecute ale acestui corp prin sistemul solar?  cine iti garanteaza ca e vorba de acelasi corp? si care sunt acele fenomene de amploare de care vorbesti?
   si unde sunt astronomii care sa indrepte telescopul spatial spre planeta,s-o vedem si noi in toata splendoarea ei?  ca daca e la 4-5 ani terestri departare nu ar trebui sa fie o problema...de fapt ar cam trebui sa fie acum la marginea sistemului solar,pe langa fosta planeta pluto...poate o consoleaza pe aceasta...sau poate din cauza asta isi schimba pluto densitatea atmosferei...
   sper ca nu am pus prea multe intrebari,si ca o sa raspunzi punctual la fiecare dintre ele,aducand ca dovezi si altceva decat date legendare...
            si sper ca nu am fost off-topic,si ca nu am redeschis conflictul...daca e asa ne vedem la cos!
                            alx     -pareri personale!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#33
Citat din: alx din  12 Iulie 2007, 22:19:28
si intrebam intr-un post anterior ce se va intampla la trecerea pe langa jupiter,stiut fiind faptul ca atractia gravitationala imensa a acestei planete este o capcana mortala pentru corpurile mici care bantuie prin sistemul solar?

INCOMPLET. Gravitatia planetei Jupiter poate fi o "capacana mortala" pentru un anume corp celest, doar daca viteza (de deplasare prin spatiu) acestuia este sub o anumita limita. Astfel daca acel corp are o viteza suficient de mare poate scapa de gravitatia planetei Jupiter.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Citat din: bluemoon8520 din  12 Iulie 2007, 22:43:05
INCOMPLET. Gravitatia planetei Jupiter poate fi o "capacana mortala" pentru un anume corp celest, doar daca viteza (de deplasare prin spatiu) acestuia este sub o anumita limita. Astfel daca acel corp are o viteza suficient de mare poate scapa de gravitatia planetei Jupiter.

absolut corect! insa,chiar daca scapa de gravitatie pot aparea schimbari de orbita...nu-i asa?si nu e intotdeauna usor sa calculezi aceste modificari...iar in cazul de fata discutam de o ''planeta''cu orbita intre? marte si jupiter...dar nu zice nimeni daca e mai aproape de marte sau de jupiter...si asta e important in cazul de fata!
     
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Da ai dreptate nu e usor sa calculezi...si in plus sunt multe date necunoscute (compozitia corpului->distributia de densitate, viteza de deplasare prin spatiu, viteza de roatie, si nu in ultimul rand traiectoria calculata cu o marja de eroare acceptabila).
Un alt aspect foarte important: la intrarea in sistemul solar se poate produce o incalzire a acestui corp afectand(?!) astfel datele initiale, deci si mai multe necunoscute.
Si inca ceva: daca un obiect oricat de mare/mic ar fie, va intra pe o traiectorie de coliziune cu Pamantul putem fi siguri (foarte siguri?) ca nu o sa aflam nimic decat in ultimele momente. Si asta e valabil pentru orice ipoteza ce poate duce la o catastrofa globala.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DepthOfField

#36
mai oameni buni, iar incepeti cu modificarea timpului?!?

Ionut a spus:
Citat"Citat din mesajul lui: Leonard
Si eu inainte sa aflu acest lucru am observat ca ziua trece cam repede."

  E un fenomen perceput nu numai de tine ci de muuulte persoane din generatiile actuale si ma refer si la bunici si la parinti si la noi.
M-ati "convins": MUUlte persoane, parinti si bunici, adevarate etaloane ale masurarii timpului, au observat ca acum timpul trece mai repede. Mai de unde le scoateti p-astea?!
Ce DOVADA este asta?
De unde pana unde OMUL poate masura timpul cu "ochii" si simtul lui?!?
Daca izolezi un om intr-o camera fara a sti daca afara e ziua sau noapte, o sa mai stie el dupa cateva saptamani cat e ora exacta?!?
hai ca sunteti culmea.
Daca stai la coada in picioare la ceva rand, cateva ore, si e inghesuiala si cald, o sa-mi spuneti ca "timpul trece prea incet". Daca aceleasi ore le stati pe Youtube sau ce va place voua, o sa ziceti ca "timpul a trecut repede".
este adevarat ca lumea de azi e in graba, si nu mai are timp. Pai sa vedem de ce.
Acum cateva sute de ani, daca erai boier, frecai menta toata ziua la receptii si baluri plictisitoare, iar daca erai iobag si munceai toata ziua la camp, TIMPUL TRECEA FOARTE GREU IN AMBELE CAZURI.
Astazi sa luam o persoana medie: servici, treburi acasa, de vazut film, de jucat joc, de verificat mail, de vorbit cu pretenu, de prelucrat pozele, de vopsit balconu', de platit rata la creditu ala etc etc. Pai normal ca nu-ti ajunge timpul, iar PERCEPTIA este ca timpul zboara, mai ales ca sunt atatea minunatii langa tine (emisiuni TV, de vizitat locuri frumoase, internetul cu mesajele lui), pe care esti frustrat ca nu ai timp sa le vezi/vizitezi/verifici
Si voi veniti si spuneti ca parintii si bunicii au constatat ca TIMPUL TRECE MAI REPEDE ?!?
Ce vorbe de umplut topicuri sunt si astea? Care timp merge mai repede? CUM S-A DOVEDIT ASTA?!  ("mi se pare mie ca". Asta e dovada?!)
Va rog sa-mi explicati cum timpul merge mai repede. Clar, sa inteleg si eu.
Nu ma luati cu "pulsatia pamantului a crescut de la 7 cicli la 12", ca ASTA NU INSEAMNA ca timpul trece mai repede, ci doar ca nu-sh ce frecventa s-a modificat, si doar atat. Daca timpul trece mai repede, va rog sa explicati aici ceea ce am afirmat si pe alte topicuri, din care citez:

Citatde cand pana cand, tu, o fiinta umana, un adolescent, esti mai precis si mai OBIECTIV decat tranzitia atomica a nivelurilor energetice a Cesiului (sau nu mai stiu, nu tin minte, care e unitatea internationala de masurat timpul)? Esti tu mai precis decat toate ceasurile atomice, electronice, decat pulsarii ultrarapizi si cu tot ce poate fi utilizat ca masuratoare de timp? Si cum de numai tu si alti novici observati fara instrumente ci doar prin aparatul denumit "mi se pare mie ca" ...aceasta modificare a timpului, iar oamenii, cercetatorii, fizicienii, inginerii etc etc cu mult mai multa experienta nu detecteaza asta??
vezi ca Shadowman ti-a raspuns..omul nu stie sa masoare timpul sau alte fenomene... el doar percepe SUBIECTIV, si cu aproximatie.
(citat preluat de aici: "http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,923.msg18287.html#msg18287" )

CitatCitat
In prezent, ziua are de fapt doar 16 ore, in loc de 24, din cauza faptului ca rezonanta are 12 cicli pe secunda, fata de 7,83 cicli pe secunda. - Mai are sens experimentul cu clepsidra la care am zis ca ne inhamam?

Citat
Astept pareri si comentarii.
Parerea si comentariul meu ar fi cam asa, pe scurt:
daca timpul s-a redus asa cum scrie acolo, inseamna ca vor fi nenumarate consecinte care se vor observa.
- lumina verde devine rosie, deoarece frecventa ei fiind constanta, dar raportandu-se la o secunda "mai mica" (caci timpul trece mai repede), inseamna ca lungimea ei de unda ar creste, iar noi am vedea in ultravioletul apropiat. Sau invers, daca frecventa ar ramane constanta raportata la noua secunda mai mititica, atunci lumina rosie s-ar face verde, iar noi am incepe sa vedem in infrarosu
- gravitatia a scazut, deoarece unui corp care cade ii ia mai multe secunde de-astea mici sa ajunga de sus in jos. Consecinta: satelitii geostationari de comunicatii cu care prindem noi televiziunea, au luat-o razna, deci, stau si ma gandesc: la ce ne uitam noi acuma??.  In plus, terenurile de fotbal trebuie marite, iar la saritura in inaltime se stabilesc noi recorduri extraordinare. Sau exact invers.
- viteza luminii a scazut, pentru ca face 300000 km in mai multe secunde de-astea mai mititele, asadar, comunicatiile prin fibra optica au luat-o in freza, deci noua nu ne mai merge bine internetul. Sau exact invers.
etc.,etc,etc
(citat preluat de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,906.msg16521.html#msg16521 )

Citatcum vezi tu cu ochii liberi ca se scurteaza ziua? Numeri in gand? Ai un cronometru? Poate sunt ironic, dar pur si simplu spune-mi cum iti dai tu seama de asta, iar toate ceasurile, mecanice, atomice, toate evenimentele ceresti periodice masurabile se petrec conform calculelor (de exemplu se stia de zeci de ani de zile ca pe 11 august 1999 ora-nu-mai-stiu-care- la secunda-  va fi o eclipsa totala de soare..si exact asa s-a intamplat.... precum si mii de alte evenimente celeste calculabile..daca nu esti astronom, pt tine informatiile astea NICI NU EXISTA si nici nu te fac sa REALIZEZI realitatea). Cum reusesti tu atat de usor, contrar TUTUROR aparatelor si posibilitatilor de masurare, sa decelezi ca timpul se modifica???

(citat preluat de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,923.msg18214.html#msg18214 )

Deci cum masurati timpul? cu "mi se pare ca" ?
Dar pulsarii aia de la marginea universului care fac exact o rotatie la cateva miimi de secunda, foarte precis si constant... cum de nu au ramas in urma fata de Terra noastra insignifianta unde "am observat ca parca trece mai repede timpul"?
Dar cu tranzitiile atomului de cesiu sau alte etaloane de timp ce ne facem? S-au schimabt si ele?
Dar cu ceva observabil noua, si anume fenomenele cozmice calculabile (deh, de fapt tot nu e accesibil muritorilor de rand...ce ne trebuie sunt niste telescoape si timp de stat cu ochiu in ocular) si care se petrec peste ani si ani in viitor exact la minutul si chiar secunda indicata in functie de exactitatea calculului si luarea in consideratie a tuturor parametrilor..apropo, sunt softuri de predicitie a fenomenelor astronomice..ele cum fac sa nu fie influentate de scurtarea timpului in asa hal de la 24 ore la 16 ore??..).

Cum trece mai repede timpul? Sa vad argumente convingatoare. Nu idei misterioase care suna bine in cvasi-logica lor, de care v-ati indragostit, ci elemente concrete. Ca la masa nu mananci idei si teorii misterioase, ci mancare concreta.

Si ca sa fiu in ton cu cele spuse: da, o sa va maturizati, o sa aveti copii familie, treburi, si o sa vedeti ca TIMPUL TRECE REPEDE. Dar asta nu inseamna nimic, decat ca aveti o viata incarcata. Si atat.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

off-topic
   BRAVO Ciuciulete!  sper doar ca nu va trebui repetata la infinit demonstratia asta...nu stiu de ce,dar unii nu pricep si pace!
si cred ca e mai usor sa dai vina pe fenomene pe care nu le poti controla(scurtarea zilei,etc),decat sa recunosti ca nu esti capabil sa tii pasul cu ritmul asta de viata...
       ps.   cred ca ne vedem la cos!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

IONUT

Citat din: ciuciulete din  13 Iulie 2007, 10:34:46
mai oameni buni, iar incepeti cu modificarea timpului?!?...Cum trece mai repede timpul? Sa vad argumente convingatoare. Nu idei misterioase care suna bine in cvasi-logica lor, de care v-ati indragostit, ci elemente concrete. Ca la masa nu mananci idei si teorii misterioase, ci mancare concreta. ..
Pentru a demonstra cu argumente concrete trecerea tot mai accelerata a timpului ar trebui sa avem un .. "punct" , un reper priunde in univers de care sa ne putem folosi , ori in cazul de fata cand tot sistemul nostru solar "se misca" in acelasi timp, oate chiar intreaga galaxie sau chiar tot universul .. ce reper ai vrea sa-ti dau ? Daca voi auzi oamenii de stiinta ca ajung la o concluzie in aceasta privinta dau duma in vileag.. sigur si eu a svrea dovezi concrete.. si aricne le-ar savuta.. stiind ca , in sfarsit e ceva clar , dar se pare ca nu le avem. Baza discutiilor noastre e constituita din legende, profetii cu confirmarea lor pana in prezent, masuratorile stiintifice prezente, .. cam asta e .  Insa toate aceste converg catre un punct comun..  , lucrurile se precipita tot mai tare . Sa nu uitam ca timpul este relativ.
   Dati-mi voie sa fac o paranteza : Isus Hristos a spus ca premergator celei de-a doua Sa veniri vor fi semne in Soare, Luna in stele etc.. (vis-a-vis depilda cu smochinul... ptr cine cunoaste), lucri de care ar trebui sa tinem seama, [ la fel si cu smenul stanei peste tot mai multe produse.. etc] Pe de lata parte Domnul Isus Hristos mai spune: pentru cine crede are o mie de dovezi iar ptr cine nu nu are nici una...  :?
  Asa ca nimic nu este intamplator,
  Imi pare rau ca nu ma dovezi "concrete" dar daca aveti voi ptr contrariu .. va rog ....

alx

Citat din: IONUT din  13 Iulie 2007, 21:37:00
Pentru a demonstra cu argumente concrete trecerea tot mai accelerata a timpului ar trebui sa avem un .. "punct" , un reper priunde in univers de care sa ne putem folosi , ori in cazul de fata cand tot sistemul nostru solar "se misca" in acelasi timp, oate chiar intreaga galaxie sau chiar tot universul .. ce reper ai vrea sa-ti dau ? Daca voi auzi oamenii de stiinta ca ajung la o concluzie in aceasta privinta dau duma in vileag.. sigur si eu a svrea dovezi concrete.. si aricne le-ar savuta.. stiind ca , in sfarsit e ceva clar , dar se pare ca nu le avem. Baza discutiilor noastre e constituita din legende, profetii cu confirmarea lor pana in prezent, masuratorile stiintifice prezente, .. cam asta e .  Insa toate aceste converg catre un punct comun..  , lucrurile se precipita tot mai tare . Sa nu uitam ca timpul este relativ.
 


ok!super raspunsul tau!  si ceva mai cinstit.
   deci,ca sa fac un rezumat:timpul este relativ,iar noi nu putem demonstra ca se scurteaza pentru ca nu avem un punct de referinta...nu-i asa?
bun!   si atunci,daca ne aflam intr-un sistem inchis,care este supus acestei accelereri a timpului,care acelerare se aplica intregului sistem,cum explici ca sunt persoane care afirma ca nu stiu ce frecventa de rezonanta a pamantului(ceva cicli pe secunda)si-a schimbat valoarea,asta facand ca timpul sa sufere o compresie...????????    pai daca ne aflam intr-un sistem inchis,fara o referinta exterioara,cum stim ca s-a accelerat timpul? pe baza acestei cresteri in frecventa venim si extrapolam,spunand ca timpul s-a accelerat?  nu crezi ca e un pic ciudat?
    iar cat despre  baza discutiilor noastre,as vrea sa stiu care sunt acele legende si profetii IMPLINITE care te fac sa afirmi ca timpul se accelereaza?
  cat despre ultima parte a argumentatiei tale...nu prea mai am ce comenta...fara sa te jignesc(si imi cer scuze anticipat de la tine si de la cei care s-ar putea simti lezati de cuvintele care urmeaza),imi dai aceeasi senzatie pe care am avut-o discutand cu un predicator al unei secte,care,dupa ce a incercat in fel si chip sa ma convinga de adevarurile lui,nereusind sa ma ''imbarlige'',a inceput cu tot felul de profetii si justificari exclusiv religioase,care ar fi trebuit sa ma faca sa ''cred''!   din nefericire(pentru el),s-a pierdut curand in ciorba verbala pe care o debita,si a plecat concluzionand ca el oricum crede in ceea ce se va intampla,si ca nu are dovezi,si nici nevoie de ele,pentru ca el stie! 
   ca sa inchei:purtam discutia asta pe un forum unde doctrina ''crede si nu cerceta'' nu e la moda!  de acee vrem dovezi,cautam explicatii,incercam sa fim ''open mind''...asa ca e preferabil sa discutam bazandu-ne pe mai mult decat ''date stiintifice si legendare''.
      sper ca nu am suparat pe nimeni,si daca am facut-o,imi cer inca o data scuze,reamintindu-va ca asta e parerea mea
PS.  nu vrei sa imi explici urmatoarea fraza:''Daca voi auzi oamenii de stiinta ca ajung la o concluzie in aceasta privinta dau duma in vileag''?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

IONUT

Aceste genuri de topice cu asemnea subiecte nu pot fi bazate pe date stiintifice ci doar pe ipoteze.

Faza cu un eventual rezultat/concluzie a poamenilor de stiinta cred ca ar reprezenta ceva date concrete pe care le-as da spre auzul tuturor, ptr ca nu-s adeptul "crede si nu creceta" .. ptr ca eu nu incerc sa cercetez pe Domnul Dumnezeu si caile Sale, insa , dupa cum a spus Domnul Isus Hristos, trebuie sa veghem permanent si sa invatam, iar stiinta se dezvolta pas cu pas si descopera cate putin din creatia Lui DUmnezeu, lucru ce nu are de ce sa ne deranjeze. Faptul ca planeta Eris si-a facut aparitia din nou si in timpurile noastre si trecerile ei mai apropiate de Pamnt au coincis cu anumite perioade de cumpana ale planetei noastre , duce in mod sigur la stabilirea unor ipoteze tocmai pe sema acestor coincidente dar pe seama schimbarilor care au loc asupra celorlalte planete din sistemul nostru solar.
Daca te intereseza legendele stravechi din care reiese o legatura catre 2012 - incalzirea globala - Planeta Eris/Nibiru - semnul 666/codul de bare - etc - citeste cat mai multe surse si o sa observi legatura. Si apropo hai sa facem o lista cu cele mai importante legende din care reies aceste lucruri, ok ? Asa ca rog pe toata lumea interesta sa insiruie si sa trot adauce, geva de genul:\
    Legenta "x"   -   e vorba despre " ... " 

IONUT

Cateva articole la obiect:

http://www.rufon.org/articol/33/

http://www.rufon.org/articol/32/

http://www.rufon.org/articol/34/

http://www.rufon.org/articol/35/

PRINCIPALELE SURSE :

Mai întâi, este faptul cã celebrul calendar maya indicã al 13-lea baktun (unitate de mãsurã a timpului) ca sfârºit al unei ere; mai precis, solstiþiul de iarnã din 21 decembrie 2012. Acest baktun a început în 12 august 3114 i.C. iar durata lui este de o cincime din precesia echinocþiilor (o perioadã de 26.000 de ani). John Major Jenkins a descoperit cã acest moment de sfârsit coincide cu alinierea cu centrul galactic. Deci, încheiem un ciclu de 26.000 de ani ºi ne aliniem cu centrul galactic: este exact chemarea de deºteptare a umanitãþii.

Sfârºitul timpului:
Apoi, avem descoperirea lui Terrence McKenna, numitã "Unda timpului zero" (TimeWave Zero) care se bazeazã pe sistemul chinezesc I-Ching ºi descrie grafic fluctuaþia dintre obiºnuit ºi noutate, care ne conduce tot spre aceastã datã. Unda timpului zero are un maxim de noutate ce tinde spre infinit exact în momentul solstiþiului de iarnã din 2012. Cu alte cuvinte, complexitatea vieþii moderne apune în acel moment, iar umanitatea intrã într-o nouã perioada de existenþã. Dar acestea nu sunt decât cele mai importante coincidenþe.

Avem confirmarea stiinþificã a faptului cã anul 2012 va fi un an cu o foarte bogatã activitate solarã, unele previziuni afirmând chiar cã soarele va trece ºi el printr-o inversare a polilor magnetici (solari) tocmai din aceastã cauzã. Ca urmare, situaþia de pe Pãmânt va fi devastatoare. Gândiþi-vã ce ar însemna ruperea echilibrului dintre câmpul magnetic terestru (care acum dã semnele unei inversãri magnetice evidente) ºi cel solar!. Un lucru e sigur, anume acela cã toatã aceastã bulversare a climatului terestru la care asistãm acum nu este numai rezultatul încãlzirii globale (aºa cum nu mai osteneºte sã strige mass-media oficialã), ci ºi al dezechilibrului magnetic planetar la care se adaugã cel al soarelui.   
    Extras din : http://www.rufon.org/articol/35/

alx

                       off-topic!
@ ionut!

se pare ca nu prea ai priceput ce am spus,asta in primul rand,si in al doilea rand imi livrezi drept adevaruri niste informatii prezentate intr-o publicatie care are o anumita orientare,deci nu poate fi corecta in aprecieri:
''Omega Point Institute:
www.omegapoint.org
Trebuie sã ne creem idealuri spirituale bazate pe încredere ºi respect, pe iertare ºi iubire. Trebuie sã-i tratãm pe ceilalþi cu bunãtatea pe care am vrea sã o primim, pentru a crea astfel un câmp energetic pozitiv care sã influenteze benefic cursul evenimentelor. În acest mod, ne asigurãm cã suntem pregãtiþi ca ºi umanitate pentru orice evenimente care ar putea sã aparã. Dacã nimic negativ nu se va întâmpla, atunci vom fi ºi mai bucuroºi cã am scãpat de obiceiurile noastre rele care nu aduceau nimic bun.

(articol original AIM)
''
   daca acestea sunt sursele pe care le folosesti pentru a-ti forma o directie in viata...nu mai am nici un comentariu de facut!
promit sa nu te mai deranjez cu posturile mele pe acest topic!
                  sper sa iti deschizi ochii si sa vezi viata asa cum e ea,nu cum e in legende si povesti!

                               alx-parerea mea!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

pri3st3ss

Ionut,mai sunt persoane care cred in povesti si basme, dar acest forum se bazeaza  pe date stiintifice!!!
intr-adevar,Dzeu a zis sa vedem semnele, dar, dupa cum ti-am zis acum ceva vreme si ma citez::
Citat din: pri3st3ss din  09 Decembrie 2006, 21:28:56

semne au fost de cand lumea si semnele s-au observat de cand au inceput sa faca cercetari si au inceput toti sa tina cont de ceea ce se intampla..asa si tranzitul unei planete ar putea fi considerat un semn rau/bun si interpretat ca in vremea de inceput a crestinismului sau ca in inchizitie ...dupa cum vezi, dupa atatia ani, traim ..cu sau fara pete solare, cu sau fara tranzite, cu sau fara tsuniami-uri solare, ori explozii solare si ce mai exista...
- ( am mai taiat din post,dar daca il vrei integral, uite-l aici:  http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,763.msg21876.html#new )

insa nu inseamna ca la orice miscare in univers, sa vezi un semn rau..Desigur ca e un semn al lui Dzeu ,caci El a creat universul si prin puterea si dorinta Lui se misca..dar e ok si INDUBITABIL BENEFIC SI NECESAR sa se miste!!!asta inseamna viata si evolutie...
Nu mai traim vremurile cand o cometa insemna razboi sau ciuma sau alt semn rau,trimis de Dzeu....

Fii mai rational...chiar daca mai credem in povesti, trebuie sa gandim si sa nu luam mot-a-mot totul, nu traim in vremea Inchizitiei!!!Si nu mai lasa semne /superstitii sa iti conduca viata!!Dzeu ti-a dat minte sa gandesti .


Eu nu cred ceea ce ai prezentat tu,nu e nici macar o singura sursa stiintifica...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jean

 Ciuciulete are dreptate in legatura cu acel corp ceresc. si influenta lui asupra planetei noastre.Din pacate, noi influentam mult mai mult aceasta planeta si nu in bine!...
  Prin activitatile noastre distructive in mediul acestei planete,si prin gindurile noastre rele in aura, noi stricam un anume echilibru. Eu consider aceasta planeta ca un organism viu, care va lua masuri impotriva noastra pentru a mentine starea de echilibru.
   
Adevarul este dincolo de noi