Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Planeta Eris/Nibiru, încãlzirea globalã ºi 2012

Creat de Leonard, 16 Martie 2007, 14:29:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Credeti ca in 2012 se va intampla ceva?

Da cred
81 (57%)
Nu cred
45 (31.7%)
Nu cred pentru ca in 2000 s-a presupus ceva asemanator si nu s-a intamplat nimic
16 (11.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 108

alx

Citat din: Leonard din  17 Aprilie 2007, 22:32:57
Si eu sunt de aceeasi parere a ultimelor 2 mesaje in ultimul timp au avut loc defrisari si poluari de neinchipuit omul isi trateaza cu salbaticie planeta de parca nu ar fi a noastra am citit deja si se spune ca din cauza topiriri polilor pamntul se face oval si incepe sa se micsoreze ziua si asta eu o vad cu ochi liberi.Dar adriah unde ai studiat tu despre planeta Tiamat ca nu am mai auzit de ea.
@leonard
ar fi foarte intersant daca mi-ai explica si mie cum vezi tu cu <ochi liberi> ca se micsoreaza ziua...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

adrianh

Am auzit despre ea,mai bine zis citit despre ea pe mai multe websiteuri cumar fi cronica romana,ziarul tricolorul si multe altele!Am sa-ti bun la dispozitie cateva adrese pentru a citi si tu cat si ceilalti!

www.cronicaromana.ro/index.php?art=69068
www.esoteris.ro/articole/articole_noi/secretele_unei_civilizatii_pierdute.htm
www.agonia.ro/index.php/essay/230698/index.html
www.ziarultricolorul.ro/articol_print.html?aid=1021
www.ziarultricolorul.ro/monden.html?aid=675
Si mai sunt si altele!!!!!!!!Lectura placuta,si astept opiniile tale dupa citirea lecturilor! :lol:
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

DepthOfField

#17
 
Citat@leonard
ar fi foarte intersant daca mi-ai explica si mie cum vezi tu cu <ochi liberi> ca se micsoreaza ziua...
De acord, spune-ne Leonard, clar si sa-ntelegem si noi, cum vezi tu cu ochii liberi ca se scurteaza ziua? Numeri in gand? Ai un cronometru? Poate sunt ironic, dar pur si simplu spune-mi cum iti dai tu seama de asta, iar toate ceasurile, mecanice, atomice, toate evenimentele ceresti periodice masurabile se petrec conform calculelor (de exemplu se stia de zeci de ani de zile ca pe 11 august 1999 ora-nu-mai-stiu-care- la secunda-  va fi o eclipsa totala de soare..si exact asa s-a intamplat.... precum si mii de alte evenimente celeste calculabile..daca nu esti astronom, pt tine informatiile astea NICI NU EXISTA si nici nu te fac sa REALIZEZI realitatea). Cum reusesti tu atat de usor, contrar TUTUROR aparatelor si posibilitatilor de masurare, sa decelezi ca timpul se modifica???
Sa ma scuzi, dar trebuie sa explici, altfel, nu pot sa concluzionez nu numai eu, "carcotasul", decat ca nu stii ceea ce spui.

Am citit si eu linkurile indicate de tine Adrianh ...
Explicatiile de acolo au valoare si pt ca are cine sa le citeasca... se face un amestec de elemente cunoscute si verificabile, se fac legaturi si supozitii cvasi-logice, si rezulta concluzii care dau bine la cititorul doritor.
Citez cateva elemente din "putul logicii" celor ce au scris pe-acolo:

CitatSchimbarea polaritãþii magnetice a globului pãmântesc se desfãºoarã într-o duratã estimatã la 3-4 zile, timp în care "debusolarea" navigatorilor va fi cel mai neînsemnat prejudiciu. Fiinþele vor percepe fenomenul ca pe o acþiune de ºtergere a creierului, cunoaºterea acumulatã fiind pierdutã. Animalele pânã atunci sãlbatice vor deveni blânde ºi docile. Aºa numita stare zero.
Stergerea creierului... animalele devin blande ... LOL

CitatÎn martie 2006 NASA a lansat în mare grabã ºi cu destule ghinioane o rachetã spre Pluton, la vremea aceea încã planetã, pentru a capta cât mai repede informaþii direct de la sursã despre Nibiru care e deja în zonã.
LOL LOL..daca nu faci ceva, nu e bine. daca faci, iar nu e bine, sau "de ce ai facut asa? ". Cand oare ar fi trebuit sa se trimita o misiune oarecare spre un corp oarecare, fara sa "deranjam" pe speculanti? Ca sa nu mai spun ca sonda va ajunge in zona lui Pluto dupa multi ani, prin 2015... prea tarziu  ca deja ne-or fi fost sterse creierele la toti  :evil:

Misiunea este "New Horizons" si detalii gasiti aici: http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html
CitatMission Milestones
February 2007 Jupiter gravity assist
March 2007 - June 2015 Interplanetary cruise
July 2015 Pluto-Charon encounter
2016-2020 Kuiper Belt objects encounter


Aaaaaa, stai ca acum imi dau seama... Nasa minte..de fapt, sonda a ajuns deja acolo si studiaza pe Nimiru sau ce trebuie, dar numai ca Nasa ne pacaleste pe noi cum ca ajunge in 2015.. cum de mi-a scapat ?? :roll:

mai departe, din putul logicii:

Citatcitat de undeva din Biblie: "Când aºezi partea lângã întreg, vezi cã partea umple întregul ºi în acelaºi timp îl cuprinde în ea însãºi" . Noi numim aºa ceva hologramã, dar cui îi pasã!

sau

CitatEdgar Cayce (1877-1945), într-una din cele 20000 de lecturi ale sale a mãrturisit:
[139,337] "Sunt în mãsurã sã intru în contact cu orice minte omeneascã vie, ºi sã folosesc informaþiile din ea."
Detaliile tehnice au fost puse la punct cam dupã 50 de ani dupã moartea sa iar procedeul a fost numit INTERNET!
Mai sa fie!

Se ia o exprimare, si se cauta un echivalent care se potriveste, ADICA SE FACE O ASOCIERE CVASI LOGICA, si... voila, ramane cititorul cu gura cascata ! Ceva de genul acesta:  :-o

CitatDeci, Cercul, cu ale sale 360 de grade, reprezinta o referire clara la orbita de 3.600 de ani a Planetei zeilor
Ei na..da' cate grade trebuia sa aibe cercul ca sa nu mai fie o referire "asa de clara" ???

Citat- actualmente, zona unde este 2003 EL 61 este variabila din punct de vedere al orbitelor posibile, putand, datorita instabilitatii gravitationale a mecanicii celeste, sa devina cometa , in urma atractiei ei de catre Neptun si sa intre in coliziune cu Terra
si de ce tocmai cu Terra? Pai in cvasi-logica asta, orice corp ceresc (sa zicem din Centura de Asteroizi) sau din Kuiper Belt, perturbat de pe orbita sa, poate sa ne cada in cap! Si, da, e posibil, dupa cum in mod sigur se va produce un cutremur oarecare in Vrancea in viitorul apropiat! Am profetit!

CitatLa fiecare trecere în sistemul solar [a planetei Nibiru] se desfãºoarã mari perturbaþii ale câmpurilor electromagnetice ºi gravitaþionale ale tuturor planetelor. Plãcile tectonice ale planetelor rocã, dar ne intereseazã în special ale Pãmântului, intrã în derivã generând cutremure puternice. Planetele îºi pot schimba parametrii de evoluþie, vitezele de rotaþie ºi de revoluþie. Inevitabilele coliziuni genereazã praf meteoritic care poate întuneca lumina Soarelui. Praful intrã apoi în atmosferã, este antrenat de precipitaþii ºi se depune la sol. La începutul lunii martie 2006 televiziunile au transmis cum la Moscova a nins cu zãpãdã rozacee spre roºu. Populaþia era speriatã, atribuind fenomenului conotaþii fataliste în conexiune cu plãgile suferite de egipteni în timpul exodului biblic. Atunci apele ploilor erau de culoare roºie, apele Nilului erau roºii, Marea Roºie pãstreazã ºi astãzi aceasta denumire, primitã dupã culoarea apelor sale din acele timpuri.
Mai fir-ar sa fie, dupa cum vedeti, la Moscova a nins cu rosu, deci e clara demonstratia nu? Ce mai vreti mai copii?


Eu zic ca pe masura ce ne vom maturiza cu totii, o sa ne dezvoltam mai bine SIMTUL MASURII.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

adrianh

Oricum Ciuciulete,s-au facut multe speculatii pe baza treceri prin sistemul solar a planete Eris(Nibru)Cat si despre anul 2012,care se crede ca va fi  sfarsitul pamantului!Totusi,am si eu o intrebare:De ce se intampla atea lucruri ciudate  atat pe Terra cat si in intregul sistem solar cum ar fi,exploziile dese pe suprafata soarelui sau topirea ghetarilor de pe terra,sau,nu stiu daca ma exprim corect dar cred ca va veti da voi seama ce vreau sa zic,acel fenomen al planetei Jupiter cu norul ala mare de gaz vizibil pe planeta jupiter,care este unic plus multe altele!Deci tousi ceva se va intampla pe Terra in 2012,indiferent de cat de mul sau de putin ne-ar afecta pe noi! :evil:
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

Shadowman

Citat din: ciuciulete din  18 Aprilie 2007, 08:53:10
Mai fir-ar sa fie, dupa cum vedeti, la Moscova a nins cu rosu, deci e clara demonstratia nu? Ce mai vreti mai copii?
Eu zic ca pe masura ce ne vom maturiza cu totii, o sa ne dezvoltam mai bine SIMTUL MASURII.

  Stirile acestea se adreseaza,vorba unui jurnalist,celor care inca mai asteapta banii de la Caritas sau mai pastreaza in sertar certificatele de la FNI...Sau celor care cred ca barza le aduce copii in cioc...  :-) Mai intilnesti stiri de senzatie prin ziare...Imi amintesc acum multi ani de-o stire senzationala :Gaina care a adus pe lume pui vii...  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

LupinThe3rd

Citat din: adrianh din  18 Aprilie 2007, 11:29:55
Oricum Ciuciulete,s-au facut multe speculatii pe baza treceri prin sistemul solar a planete Eris(Nibru)Cat si despre anul 2012,care se crede ca va fi  sfarsitul pamantului!Totusi,am si eu o intrebare:De ce se intampla atea lucruri ciudate  atat pe Terra cat si in intregul sistem solar cum ar fi,exploziile dese pe suprafata soarelui sau topirea ghetarilor de pe terra,sau,nu stiu daca ma exprim corect dar cred ca va veti da voi seama ce vreau sa zic,acel fenomen al planetei Jupiter cu norul ala mare de gaz vizibil pe planeta jupiter,care este unic plus multe altele!Deci tousi ceva se va intampla pe Terra in 2012,indiferent de cat de mul sau de putin ne-ar afecta pe noi! :evil:
Uite ca la exploziile sloare nu ma pricep, nu ma ocup de astrofizica, dar topirea ghetarilor nu e un factor ciudat cat timp temperatura creste (0°C sau in jurul acestei valori in fuctie de cantitatea de minerale). Ar fi fost ciudat daca temperatura era -20°C si se topea gheta.
Norul ala de pe Jupiter, poti sa imi dai mai multe relatii despre el? sau te erefereai cumva la hexagonul de pe Saturn (
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,938.0.html
)?
Si uite ceva legat de centura fotonica
http://www.skepticwiki.org/wiki/index.php/The_Photon_Belt
si mai interesant este ca de fapt in acest moment suntem in faza "Centura fotonica se intoarce" deoarece povestea asta cu centura fotonica a mai fost odata in 92-93.
In pdf-ul http://www.skeptics.com.au/journal/1992/3.pdf gasesti articolul Phoney Photon Belt Goes Phut. Cred ca e bine sa il lecturezi.

DepthOfField

Citats-au facut multe speculatii pe baza treceri prin sistemul solar a planete Eris(Nibru)Cat si despre anul 2012,care se crede ca va fi  sfarsitul pamantului!
Speculatiile, zvonurile, au in general o caracteristica: se propaga prin forta propriului mister. Altii, la fel, o sa zica ca s-au facut o gramada de speculatii pe aceasta tema, si o sa dea ca exemplu in acest sens chiar forumul Rufon. Autointretinere.

CitatTotusi,am si eu o intrebare:De ce se intampla atea lucruri ciudate  atat pe Terra cat si in intregul sistem solar cum ar fi,exploziile dese pe suprafata soarelui sau topirea ghetarilor de pe terra,sau,nu stiu daca ma exprim corect dar cred ca va veti da voi seama ce vreau sa zic,acel fenomen al planetei Jupiter cu norul ala mare de gaz vizibil pe planeta jupiter,care este unic plus multe altele!
vrei sa stii de ce sunt atatea lucruri "ciudate"? Raspunsul cel mai probabil: pentru ca acum, mai mult decat oricand in trecut, ne uitam si asistam prin INFORMARE (mass-media, internet, eu cu tine pe forum etc) la SPECTACOLUL LUMII. Informarea si consecintele ei: NU MAI STII CE SA CREZI.
O nava se duce pe Saturn si descopera un hexagon. Afli. Pe Jupiter se vede un ciclon , zici tu "unic". Pana la urma orice fenomen, este unic, pt ca exista acolo. Afli si despre el. Se descopera nu-sh ce asteroid. Afli.  Avem instrumente specializate care studiaza Soarele si ale lui eruptii solare. Afli. Se topeste nu-sh ce ghetar. Afli. Cade un munte. Afli. Se descopera o pestera. Afli. O explozie solara destabilizeaza niste sateliti. Afli. Fiul isi violeaza sora. Afli. preotul era homosexual. Afli. Microsoft vaneaza pirati. Afli. Ninge roscat la Moscova. Afli. ETC ETC ETC. Acum 100 de ani, nu era internet, TV, nu zburau nave, nu se studia Saturn de aproape, putea sa ninga si cu picatele la Moscova ca habar nu aveai etc.
Deci azi, informatia vine pe toate partile, si de multe ori este prea tehnica, stiintifica, sau doar vine in crampeie, astfel incat nu ai ce sa intelegi per ansamblu. Aici intervine datu' cu parerea de catre oricine.
Nu mai ramane acum deci decat unii si altii sa faca diverse legaturi unele cu altele, dupa chef, pofta si cum il duce capul, si voila: teoria chibritului. care teorie, asa cum spuneam si mai la inceput, are o "calitate": se autointretine.
Deci raspunsul la intrebarea ta: de ce se intampla aia si ailalta, este simplu: pentru ca ajung informatiile la tine. Atat informatiile concrete si corecte, dar si ecorile distorsionate de ceilalti, de noi insine, propriile noastre pareri, nu neaparat si corecte.

CitatDeci tousi ceva se va intampla pe Terra in 2012,indiferent de cat de mul sau de putin ne-ar afecta pe noi!
Deci...deci ce? realitatea se desfasoara sub ochii nostri, ceva se va intampla si maine, altceva si peste 2 ani, si in 2012 va fi ceva, si in 2016 altceva etc, evoluam (noi ca si fenomen)  si avem o cale care se desfasoara acum sub ochii nostri, sub influenta naturii cat si ca expresie a propriilor noastre actiuni.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: adrianh din  18 Aprilie 2007, 00:11:08
Am auzit despre ea,mai bine zis citit despre ea pe mai multe websiteuri cumar fi cronica romana,ziarul tricolorul si multe altele!Am sa-ti bun la dispozitie cateva adrese pentru a citi si tu cat si ceilalti!

www.cronicaromana.ro/index.php?art=69068
www.esoteris.ro/articole/articole_noi/secretele_unei_civilizatii_pierdute.htm
www.agonia.ro/index.php/essay/230698/index.html
www.ziarultricolorul.ro/articol_print.html?aid=1021
www.ziarultricolorul.ro/monden.html?aid=675
Si mai sunt si altele!!!!!!!!Lectura placuta,si astept opiniile tale dupa citirea lecturilor! :lol:


  domnilor!    cum am mai spus si pe alte topicuri,acestea NU sunt surse dupa citabile intr-o astfel de discutie(de fapt,in nici o discutie)...astea sunt articole scrise de ziaristi care au nevoie de cat mai multe articole extraordinare,doar din asta traiesc...daca ar fi fost un interviu cu un laureat al premiului Nobel,care sa faca astfel de afirmatii,poate ca le-as fi acordat credibilitate...consumam timp si spatiu pt. a dezbate aiurelile unor ''ziaristi''...parerea mea...
PS ar trebui sa se puna la sondaj si optiunea ''nu exista planeta Eris''...cred ca ar fi mai interesant...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

#23
Citatastea sunt articole scrise de ziaristi care au nevoie de cat mai multe articole extraordinare,doar din asta traiesc...  ...... consumam timp si spatiu pt. a dezbate aiurelile unor ''ziaristi''...parerea mea...
bineinteles Alx, tu ai dreptate, da' uite ca unii fac ce fac ca sa traiasca, iar altii le citesc imaginatiile si-si bat capul, influentati de cele citite...nu mai spun de impactul asupra adolescentilor care isi cauta calea si sunt in formare...
Cum sa nu existe planeta Eris? doar se scrie de ea ici si colo, umbla zvonu' . Deci, daca se scrie, exista... :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Leonard

Am observat ca ziua trece mult mai repede decat ar fi normal nu sunt astronom dar pur si simplu am observat.Ciuciulete eu stiu foarte bine ce scriu daca nu as sti nu ma-as mai baga.Vrei o explicatie logica casa ma crezi.Atunci fi atent.Dincauza ca ghetari sunt grei au rolul de a tine mai bombat pamantul la poli e acujm astie incem se se topeasca si pamantul se bombeaza in lungime cum ar veni de aceea isi pierde viteza medie si incepe sa se roteasca mai repede chiar ar putea sa-si piarda traiectorea din cauza ca el s-a bombat sa-u continua nivelul marilor creste ceea ce nu este un semn bun.Nu este teorie este stiinta.Si eu inainte sa aflu acest lucru am observat ca ziua trece cam repede.
Cei care stiu tac.

alx

#25
[...]
  @ Leonard [...]
lumineaza-ne! S-ar putea sa fim mai grei de cap,asta din cauza ca la 184cm inaltime fortele gravitationale sunt mai mari din cauza cresterii vitezei de rotatie a a pamantului,adica capul se roteste cu viteza mai mare decat picioarele,asta facand ca forta centrifuga sa aiba tendinta de a ne ridica de la pamant,si atunci,ca o urmare fireasca a acestui lucru,capul este mai greu,ca sa intareasca zicala ''cu picioarele pe pamant''...asta legat de greutate...deci nu te supara pe noi...
   in alta ordine de idei,cartile care este sa-u care nu este,nu se poate sti,ca tu nu spui care este,asa ca eu nu intelege ce trebuie sa citeasca ca sa inteleg...lamureste-ma te rog...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

#26
Citat din: Leonard din  19 Aprilie 2007, 16:31:32
Am observat ca ziua trece mult mai repede decat ar fi normal nu sunt astronom dar pur si simplu am observat.Ciuciulete eu stiu foarte bine ce scriu daca nu as sti nu ma-as mai baga.Vrei o explicatie logica ca sa ma crezi.Atunci fi atent.

"O zi de post este mai lungã decît o zi de distracþii."  :lol:
Majoritatea cunoscutilor mei au senzatia ca timpul trece mult mai repede...Chiar si eu...Nu esti singurul...Aici
este vorba doar de perceptia timpului de catre individ...
Citeste despre timpul biologic,psihologic,cronologic...
O lectura utila la :
http://www.artadeatrai.ro/arhiva/18/timpul.18.ph
Si mai cauta cu Google despre timpul biologic,psihologic...
In timp  :-) iti vei schimba parerile...Sunt sigur... :-)

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

DepthOfField

#27
Leonard... tu descoperi niste elemente fizice si fenomene, si incepi sa gandesti... descoperi lumea ... dar lucrurile astea au fost gandite, re-gandite, si reluate de generatii si generatii, si se predau in scoli, si sunt formule si reguli pe care daca le intelegi si le aplici, constati ca .. au dreptate.
Tu esti unul din cei care deschid si ei pt prima data, ochii, mintea, incepe sa rationeze si sa-si puna intrebari, si i se pare ca .. a descoperit sau observat ceva nou si nemaiintalnit...
Numai ca... numai ca...ce spui tu, este stiut de haaat de demult de catre omenire, ca si tezaur de cunoastere...dar nu stiut de tine doar.
Spui:
Citat"Am observat ca ziua trece mult mai repede decat ar fi normal nu sunt astronom dar pur si simplu am observat"
de cand pana cand, tu, o fiinta umana, un adolescent, esti mai precis si mai OBIECTIV decat tranzitia atomica a nivelurilor energetice a Cesiului (sau nu mai stiu, nu tin minte, care e unitatea internationala de masurat timpul)? Esti tu mai precis decat toate ceasurile atomice, electronice, decat pulsarii ultrarapizi si cu tot ce poate fi utilizat ca masuratoare de timp? Si cum de numai tu si alti novici observati fara instrumente ci doar prin aparatul denumit "mi se pare mie ca" ...aceasta modificare a timpului, iar oamenii, cercetatorii, fizicienii, inginerii etc etc cu mult mai multa experienta nu detecteaza asta??
vezi ca Shadowman ti-a raspuns..omul nu stie sa masoare timpul sau alte fenomene... el doar percepe SUBIECTIV, si cu aproximatie. Tu nici macar nu iti dai seama de limitele de perceptie ale omului? Nu ma mira, esti copil si in formare..nu ai experienta.. ai un SIMT al MASURII inca necizelat...
hai sa vedem explicatia ta, despre care tu spui "Nu este teorie este stiinta"
CitatVrei o explicatie logica ca sa ma crezi.Atunci fi atent.Dincauza ca ghetari sunt grei au rolul de a tine mai bombat pamantul la poli e acujm astie incem se se topeasca si pamantul se bombeaza in lungime cum ar veni de aceea isi pierde viteza medie si incepe sa se roteasca mai repede chiar ar putea sa-si piarda traiectorea din cauza ca el s-a bombat sa-u continua nivelul marilor creste ceea ce nu este un semn bun. Nu este teorie este stiinta
Ai dreptate, este stiinta. Si da, variatii in distributia masei Pamantului, pot duce si duc la variatii in miscarea de rotatie.
Stii care e chestia? Ce spui tu, ce descrii tu, este o chestie, asa cum spuneam, descoperita de MUUUULt tare, asa ca acum se preda prin fizica de baza. Mai mult, se poate calcula, cu formule simple (pe care, ce-i drept, nu le mai stiu nici eu, dar m-am mai lovit de ele pe la scoala/facultate, dar ele se pot gasi pentru cei interesati sa inteleaga si sa masoare lumea mai bine decat "mi se pare ca")
Tu, in esenta, ai gandit ceva corect: topirea ghetarilor ar duce la o redistributie a masei pamantului, si va influneta miscarea de rotatie a pamantuluui. Corect!
mai dau un exemplu: patinatorul care face o pirueta..daca tine mainile si picioarele departate orizontal, se roteste incet, dar daca se "strange", si isi lipeste bine picioarele si mainile de corp, el se roteste mult mai repede. Este acelasi fenomen, pe care l-ai "gandit" tu. Insa..
Insa ceea ce-ti lipseste este SIMTUL MASURII si cunoasterea unor crampeie din tezaurul de cunoastere a omenirii, si anume..asa cum spuneam, legi elementare de fizica. Nu-i o problema, nu o lua ca critica, in fapt, ar fi o ciudatenie ca orice om sa stie orice. Dimpotriva. Mai ai de crescut, de invatat, si in final, fiecare om va sti mai mult sau mai putin din cate ceva, si va fi total nepriceput in multe alte chestii. Problema e ca nestiind acea lege a fizicii, dar intuind tu ceva cu ghetarii aia, vii si te contrazici pe aici, dar uiti (de fapt nu iti dai seama) sa te raportezi la elemente concrete cu care sa ne convingi...

Ceea ce ai spus tu, in esenta corect, si am facut si eu analogia cu patinatorul, este, cum spuneam, o lege destul de elementara, veche si de demult din fizica.. fizica asta care nu ne place la multi, dar pe care o negam cateodata cu ataaat de multa usurinta..de parca am fi savanti laureati la NOBEL si deja am ajuns la limitele cunoasterii si cotrobaim pe taramuri neeplorate..
Deci, e vorba de
"LEGEA CONSERVARII MOMENTULUI CINETIC"
Adica un corp isi pastreaza momentul cinetic CONSTANT atata timp cat asupra lui nu actioneaza alte forte externe.
pai asa si cu Pamantul care se roteste in jurul axei lui, o data la 24 ore... Isi pastreaza CONSTANT momentul cinetic.
Tu ai dreptate: daca ghetarii se topesc, si apa se duce catre ecuator si in restul lumii, aceasta modificare a distributiei de masa, va duce la modificari de rotatie ale Pamantului.
numai ca..nu asa cum iti inchipui tu..care iti lipseste simtul masurii. Iar o formula matematica, o lege, asta si face in final: da o masura a lucrurilor.
Pai momentul cinetic al pamantului (ca a oricarui corp in rotatie) se poate calcula dupa o formula pe care nu o stiu, asta e, nu ma pricep, dar in esenta are de-a face cu raza Pamantului, care e de vreo 6300 km.
pai daca s-ar topi ghetarii, si apa ar creste cu cateva zeci de metri..hai sa zicem ca ar creste cu 100 de metri ... pai asta ar duce la o modificare a razei Pamntului de ..aaa.. foarte putin.. aaa... cam de

100 / 6300000 * 100
adica 0,0015 % deci o nimica toata!!!
Pai cam tot cu atat s-ar modifica si timpul de rotatie al Pamantului, datorita legii conservarii momentului cinetic! deci cam 1,3 secunde sau de ordinul secundelor.

iar daca printr-o minune, asa, sa facem o ipoteza fantastica... raza Pamantului s-ar modifica cu 100 de kilometri !!!! (nu mai spun, cum ar fi posibil asta??)
stii cu cate procente s-ar modifica raza terrei?

100/6300 * 100 adica cu 1,6%
Pai cam tot pe-acolo s-ar modifica si rotatia Pamantului.. vreo cateva zeci de minute!

De-aia spun.. SIMTUL MASURII ne lipseste la multi. Si, nu-i problema, nici nu ai cum sa observi astfel de diferente, pai de-aia si s-a "descoperit" fizica asta..ca sa masuram si sa evaluam fenomenele.. deci ...

Deci, ai avut dreptate... topirea ghetarilor si redistributia maselor va influenta miscarea de rotatie a Pamantului..insa sa fim SERIOSI SI CU SIMTUL MASURII si sa nu tragem cu asa usurinta concluzii ca ale tale "Pamanutl chiar ar putea sa-si piarda traiectorea"..in fapt durata de rotatie in jurul axei sale s-ar modifica poate nici cu o secunda!!! Si oricum asta nu-i influenteaza orbita!!!

De fapt, cu ajutorul satelitilor si a ceasurilor atomice, s-au putut masura variatii atat cu plus si cu minus, de la o zi la alta in durata unei rotatii a Pamantului, adica a unei zile terestre. Adica o zi poate sa fie mai lunga sau mai scurta decat urmatoarea cu ... cateva milisecunde... variatii date de nucleul lichid topit al Pamantului si neomegenitati de densitate... Si asta e ceva NORMAL.

Dar iti mai spun una: si ce daca pamantul s-ar roti mai incet sau mai repede? CE LEGATURA ARE ASTA CU SCURGEREA TIMPULUI? Ca si cum ai spune: calculatorul meu merge mai repede decat al tau. deci timpul s-a scurtat... LOL

Deci ia cauta pe net, si vezi daca eu am dreptate sau ma insel..si poate gasesti si formula aia a momentului cinetic.

Deci, Leonard, toate bune ca gandesti si-ti folosesti mintea..tine-o asa!! dar..mai trebuie inca sa acumulezi si sa intelegi niste cunostinte de baza, si apoi sa vii sa afirmi ca suntem cam grei de cap.
Si tu mai ai o problema: ortografia, ti-am mai spus.. cauta sa scrii mai corect, ca, ai vazut, poti fi luat si la misto pe chestia asta, oricat ai crede tu ca nu asta conteaza...

Vorba lui Shadowman:
CitatIn timp   iti vei schimba parerile...Sunt sigur...
pe masura ce experienta ta de viata creste.

Am vrut sa punctez aici, in acest post, una din marile cauze ale cvasii-logicii si zvonisticii: descrierea si "analizarea" unor elemente mari, departate, abstracte, rupte de realitatea imediata de langa noi, de catre chiar noi, novicii, adresate tot noua, novicilor, fara a le putea INTELEGE pe deplin, in intregul lor, privite in ansamblu lor dar si in detaliu in acelasi timp... fara a sti ce e cu ele..fara sti din ce sunt facute..fara a sti cat de mare, cat de mult, cat de tare, cat de repede, cat de departe, cat de aproape, cat de greu, cat de luminos, cu ce e in legatura, ce alte influente sunt si in ce masura, etc, etc...si fara a se corela cu celelalte cunsotinte ale omenirii deja dovedite ca "de incredere"...
Datu' cu presupusul... fara cunostinte suficiente ale fenomenului in cauza...
..
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

#28
[...]
[...]
  Revenind la topic,parerea mea este ca o ''planeta'' cu dimensiuni atat de modeste nu este de fapt o planeta,ci mai degraba o stanca spatiala,cu o perioada de revolutie atat de mare,incat nici nu exista vreun mod de a proba ca a mai trecut vreodata prin sistemul solar...si nici  ca va mai trece...cat despre influentele majore pe care le are sau le va avea asupra Terrei...sunt doar idei care prind la public,fara o reala baza...vorbind de influente,stai sa treaca pe langa Jupiter...
[...]
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

LupinThe3rd

#29
[...]
Leonard indirect subliniezi ca pamanutl e turtit la poli din cauza ghetarilor.
Pamantul nu e turtit la poli din cauza ghetarilor si punct. [...]